Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

23 Mart 2022

Selamlar hocam, size iki tane sorum olacaktı. i̇lk sorumu internette araştırma yapmama rağmen kendim cevaplayamadım. ikinci sorumu ise arattığımda yarım yamalak cevaplar vardı ve beni tatmin etmedi, bu yüzden size ikisini birden soracağım.

Yine de şunu belirtmeliyim, ilk sorum öncelikli ve benim için asıl önemli soru bu.

10 ay önce bir kişisel blog açtım ve 6-7 içerik girdikten sonra kapattım. yakın zamanda bu blogu tekrar açma kararı aldım, paralı bir wordpress teması satın aldım ve teknik detaylarla kendimi 2 hafta kadar günde 4-5 saat meşgul ettim.

Son üç haftadır içerik üretmeye başladım. 20-25 günde yaklaşık 10 tane içeriğim oldu. her gün içerik üretmek için enerjim ve kaynağım var ancak içeriklerimi yayınlama stratejimi henüz oturtamadığım için biraz yavaş kaldım.

İşin kötü yanıysa bazen bir içeriği yayımlarken, daha öncesinde yayımlamış olmam gereken bir içeriğe referans vermem gerekiyor. ilk başta referans vereceğim içeriği yayımlayım daha sonra asıl içeriği yayımlamak da cazip gelmiyor. hem ana sayfamda bir kirlilik olur hem de peş peşe yayım yapınca google beni spame atabilir (emin değilim) diye çekiniyorum.

Tek çözümü referans vereceğim belli başlı içerikleri önden üretip, yayımlarken tarihlerini 2-3 hafta, belki de 1-2 ay geriye atmak ama google bey buna kızar mı, tepkisi ne olur hiçbir fikrim yok.

Yazılarımı eski tarihlerde göstermek seo açısından bana sorun yaratır mı?

İkinci sorumsa şu,

Baclkink türlerini ve elde etme yöntemlerini iyice araştırdım, gerek sosyal imleme, gerek edu/gov, gerek fotoğraf backlink alabilmek için kendime bir arşiv oluşturup toplam 3000 civarı yüksek da/pa site depoladım.

Ancak sitemde henüz 7 tane içerik olduğu için ve benim haricimde daha 1 tane tıklama bile almadığı için (bir süre gizli tutmak istiyorum) backlink çalışmalarına başlamadım.

Yine de başlayacağım zaman backlinklerin bir kısmını ana sayfama, bir kısmını da oluşturduğum pillar contentlere almayı planlıyorum. oranı 50/50 tutacağım. bu doğru bir strateji midir?

Asıl sorumsa şu, backlink almaya başlarken ilk günden gidip 2 tane edu backlink alırsam google'a ters düşer diye korkuyorum. ayrıca elimde fazlaca backlink kaynağı olduğu için bunları nasıl dağıtacağım hakkında hiçbir fikrim yok.

Mesela ilk günden itibaren her gün 2-3 sosyal imleme, 2 edu sitesinden 4 backlink (2 profil 2 yorum), buna takiben haftanın her iki günü bir forum/sözlük tanıtımı birer tane de fotoğraf backlinki alırsam spama düşer miyim? haftada bir kere de pdf backlink alacağım tabi.

Sorum biraz karışık oldu ancak herkes aynı şeyleri anlatıyor hocam. hep backlinki abartmayın, spama düşmeyin, günde 50 tane abanmayın gibi söylemler var. kimse backlink dağılımını nasıl yapmamız gerektiğinden bahsetmiyor.

Çoğu kişi google, sosyal imlemeleri sever diyor mesela. e gidip günde 10 tane alırsam spama düşer miyim, başıma ne gelir hiç ayrıntılı uyaran veya açıklama yapan yok.

Biraz uzun bir soru oldu hocam farkındayım ancak bu iki soruyu cevaplayamadığım için günlerdir websitemi beslemeyi erteliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 Şubat 2022

Backlinklerin indekslenmeleri uzun zaman alıyor bazen hiç indekslenmiyor. Alınan backlinkleri kolay indeksletme yöntemleri var mıdır

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

11 Kasım 2020

web siteme link alabileceğim bir çok referans bağlantı kaynağı var. Fakat bu kaynaklardan link alırken dofollow/nofollow veya farklı hangi şekilde link alınması SEO sağlığı açısından olumlu etki eder? Referans bağlantı alırken nelere dikkat etmem gerekir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

11 Kasım 2020

web sitemde bulunan yazılar için site içi linkleme yapmak istiyorum. Fakat hedef anahtar kelimeme vereceğim link etiket sayfası olacak. Etiket sayfasına site içi linkleme yapmamın SEO tarafından artıları ve eksileri nelerdir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

23 Haziran 2020

sorum şudur. Günlük kaç adet backlink almalıyız? Mrnek veriyorum, 10 adet dediniz ve ben bunu her gün 10 adet şeklinde kendi backlink arşivimden alacağım da pa yüksek sitelerdir.

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 Mayıs 2020

yaklaşık 7 gündür güçlü ve otoriter gördüğüm, ziyaretçisi olan hatta aldığım yazılardan siteme trafik dönüşü bile olacağını düşündüğüm sitelerden referans bağlantılar edindim. Şimdiye kadar toplam 5 bağlantı edindim. Sıralamada 1 haftalık çalışmamda az da olsa ilerleme beklerken hedef kelimemde 9. sıradan 11. sıraya düştüm. Yalnızca o siteler üzerinden değil Facebook gibi sosyal platformlara reklam verdim, sosyal bağlantılar aldım. Bu çalışmaların sonucunu ne zaman görürüm? 1 hafta sonuç almayı beklemek için kısa bir süre mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

23 Mart 2020

Güvenlik tarama sitesinde, birileri sitemizi taratmış ve bu durum bize backlink olarak dönüş yapmıştır. Google Search Console'da gelen bağlantı olarak gözükmektedir. Sıralamalarımızda düşüşler gözlemlemeye başladıktan sonra, bunu tespit ettik. Tarama sitesinin içeriği; zaafiyet, güvenlik, tehlike ve siber tehditler olduğu için, Google sitemizi bu konularla ilişkilendirip sıralamamızı düşürüyor olabilir mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

20 Şubat 2020

sitem de her yazımda subdomain'ime en az 3 farklı link çıkışı yapıyorum. Konu ile alakasız çıkışlar değil hatta aşırı benzer bile diyebiliriz. Bu çıkışların çıkış yapılan sayfaya zararı var mıdır? Link çıkışı yaparken noindex yada nofollow şeklinde yaparsam bu durumun artı ve eksi yönleri nelerdir? Noindex yaparsam Google "Ne o kendi yazılarına güvenmiyor musun?" Diyerek beni cezalandırmasından korkuyorum 😄

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

19 Şubat 2020

https://www.seohocasi.com olarak mı backlink almamız faydalıdır yoksa SEO Hocası üzerinden kelimeye mi link almamız daha sağlıklı?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

19 Aralık 2019

Android bir uygulama yazıp Google Play'e eklersek ve "Geliştiricinin Web Sitesini Ziyaret Et" bölümüne verdiğimiz link ile Google'dan backlink almış olur muyuz? Google hizmetlerinde yer alan link çıkışlarını backlink sayar mı?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

18 Kasım 2019

Sitemden başka bir siteye dış link vermek istiyorum, lakin bazı sitelerin URL leri çok uzun. Bende bit ly kullanarak bu URL leri kısaltıp o şekilde veriyorum. Sorum şu bu yöntem doğru bir yöntem mi? Eğer değil ise hangi şekilde vermeliyim? Cevap verirseniz çok sevinirim.

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

23 Eylül 2019

benim bir sorum olacak. Sorumu örnekle açıklayayım dilerseniz.

Bir gezi listesi düşünün, "Rize'de gezilecek yerler" adına. İçerisinde H3 başlığı ile "Ayder Yaylası" görseli ve açıklaması mevcut.
Ayriyeten "Ayder Yaylası" başlıklı farklı bir içeriğimiz var.

Sorum şu;
Gezi listesinde bulunan "Ayder Yaylası" kısmından asıl içeriğe link vermek istiyorum. Bunu H3 başlık ile mi vermem daha uygundur, yoksa normal text linkle mi?

Teşekkürler.