Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  2451 Görüntülenme

Sitemden başka bir siteye dış link vermek istiyorum, lakin bazı sitelerin URL leri çok uzun. Bende bit ly kullanarak bu URL leri kısaltıp o şekilde veriyorum. Sorum şu bu yöntem doğru bir yöntem mi? Eğer değil ise hangi şekilde vermeliyim? Cevap verirseniz çok sevinirim.

 • 1
 • 1
 • Dış Linkler Nasıl Verilir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   16 Temmuz 2021, 12:12

   1

   Merhaba,

   Sitenizden, başka bir sitede dış link vermek istediğinizde kısaltma servisleri kullanmanın sitenize negatif bir dönüşü olmaz. 404 hatası veren sayfalara ve Google’ın kötü amaçlı kullanım tespit etmediği sayfalara link vermemeye dikkat etmelisiniz. Bit.ly gibi kısaltma servisi kullanmak, URL’in etkileşimini de ölçmenizi sağlar, böylece ziyaretçilerinizin bu linkle ne kadar ilgilendiğini görebilirsiniz. Eğersponsor bağlantı olarak veya referans olarak dış bağlantı vermek istiyorsanız, dışarıdan bakıldığında trafik kaynağı bit.ly olarak görünür. Yani bağlantıya tıklayan ziyaretçilerin sizin siteniz üzerinden değil, bit.ly üzerinden geldiği görünür. Uzun linkleri çıplak URL olarak paylaşmak istemiyorsanız “ilgili bağlantıya buradan ulaşabilirsiniz” gibi bir ifadeyle kelimeye anchor text olarak link verebilirsiniz.

   Berin Sur
   Berin Sur

   11 Haziran 2021, 16:07

   1

   Merhaba,

   Burada ilk aşama olarak URL'lerinizi manuel ve SEO kurallarına uygun şekilde düzenlemek, web siteniz için en sağlıklısı olacaktır. Bu işlem sonrası dilediğiniz şekilde farklı sitelere link verebilirsiniz.

   Sağlıklı bir URL yapısı, oldukça sade ve anlaşılır biçimde olandır.

   Bunun dışında farklı bir site üzerinden URL kısaltıp link vermek, link verdiğiniz web sitenin backlink listesinde yer almamanızı sağlayacaktır. Backlink listesinde, URL kısaltmak için kullandığınız web sitenin linki çıkacaktır.

   Bu durumda bir diğer yorumda da belirtildiği gibi anchor text kullanarak link verebilirsiniz.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   24 Mart 2020, 16:33

   1

   Link kısaltma servisleri ile link verdiğinizde aslında sizin sitenizden çıkan bağlantı, link kısaltma servisine verilmiş oluyor. Link verdiğiniz sitenin backlink profili incelendiğinde sizin siteniz görünmeyebilir. Ancak bir diğer yöntem olan anchor text e link vererek de istediğiniz kelime üzerinden siteye link verebilirsiniz. Böylelikle uzun URL sayfanızda görünmeyecektir. Link verilecek kelime ne kadar alakalı olursa link vereceğiniz siteyi aynı doğrultuda etkileyecektir.

  Cevapla

  Dış Linkler Nasıl Verilir? Sorusunu Cevapla