SEO Nedir?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, websitelerinin arama motoru algoritmalarına göre maksimum uyumluluğu sağlamak üzere iyileştirilmesidir.

Arama motorlarına uyumluluğu artan websitesi içerikleri ile ilgili anahtar kelimelerde daha iyi pozisyonlarda görünmeye başlar ve bu daha fazla ziyaretçi dolayısıyla daha fazla müşteri anlamına gelir.

Uzman bir SEO çalışması ile websitesi yazılımsal, tasarımsal, içeriksel ve kullanıcı deneyimi odaklı iyileştirilerek başta kullanıcılara bu sebeple de arama motorlarına en iyi şekilde hitap etmeye başlar.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası
SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 1

SEO Nasıl Yapılır?

SEO multidisipliner bir yapıdır. Bu sebeple SEO süreçlerinde, stratejinin kurgulanmasından, teknik eksikliklerin giderilmesine kadar, içeriklerin optimize edilmesinden kullanıcı deneyimini iyileştirmeye kadar farklı disiplinleri içerisinde barındıran bir takım çalışmasıdır. SEO Çalışması sürecinde analiz sonrasında oluşturulan yol haritasına göre bir strateji belirlenerek, hedef KPI'lar doğrultusunda önceliklendirme yapılır. Bu sayede SEO talep eden şirketin vizonundan, ürün ve hizmetin hedef kitle beklentisine kadar tüm ekip tarafından süreç detaylı olarak ele alınmalıdır.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

SEO, Dijital pazarlamanın bir branşı olsa da elde edilen organik ziyaretçilerin dönüşüm oranının yüksek olması ticari hedefler için dijitaldeki görünürlüğünü artırmayı isteyen herkes için SEO Danışmanlığı ve hizmet talebi ihtiyacı oluşturmuştur. Bu konuda SEO uzmanının teknik bilgisi ve sektör deneyimi sağlayacağı faydayı doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. Çünkü sağlanan optimizasyonun ciroya yansıması arasındaki farklılıklar şirketin ticari geleceğini büyük ölçüde etkileyebilecek bir güce sahiptir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 2
SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 3

SEO Hocası Olarak SEO'ya Bakışımız

SEO, her ne kadar arama motorlarındaki pozisyonu iyileştirmek olarak ele alınırsa bu oldukça sığ bir yaklaşım olarak büyük resmin ve dolayısıyla büyük fırsatların gözden kaçırılmasına sebep olacaktır. SEO çalışması neticesinde asıl amaç total organik trafiğin artışını sağlamak ve bunu hedef KPI'lara göre gerçekleştirmektir.

Örneğin ticari bir site için KPI, Ciro ise sepet tutarı en yüksek ürünler için dönüşüm odaklı bir SEO çalışması planlanmalıdır. Bu durumda ilgili ürünlerin anahtar kelimeleri açısından arama niyeti, ticari ve işlemsel olmalıdır. Eğer hedef KPI marka bilinirliği ise arama hacmi yüksek informational niyeti barındıran anahtar kelimeler üzerinden SEO stratejisi planlanmalıdır.

SEO Analiz Süreci

SEO Analiz süreci çalışmanın her adımında güncellenerek elde edilen güncel veriler ışığında stratejinin şekillendirilebildiği kapsamlı bir değerlendirme ve karar alma sürecidir. Toplamda 60 farklı adımı 12 farklı grupta ele alarak müşterinin sürece en hakim olacağı şekilde detaylı açıklamalarla raporlandırılarak süreç yönetilmektedir. Bu sebeple projeye dahil olan yönetim, yazılım, tasarım ve içerik ekiplerinin her adımda bilgilendirilmesi ve hedefleri anlaması oldukça önemlidir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 4

Pazar Araştırması

Detaylı sektörel analiz ile yerel ve global rakiplerinizin durumu, trafik kaynakları, potansiyelleri çıkarılarak aradaki farklar tespit edilir ve buna uygun hedefe ulaşılabilecek en kısa yol haritası çıkarılır.

Anahtar Kelime Analizi

Sektörel tüm anahtar kelimeler arama niyetine göre 5 farklı türde Commercial, Navigational, Informational, Local, Transactional olmak üzere ele alınarak sitedeki içeriklerin optimize edilmesi sağlanır.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef kitlenin ihtiyaçları ve alışkanlıkları analiz edilerek, buna uygun iletişim stratejileri ile davranışsal site uyumluluğu sağlanır.

Trafik Tahmini

Tüm anahtar kelimelerin rekabet durumu ve değişen trendlere yönelik trafik analizi ile 3, 6 ve 12 aylık trafik tahminleri gerçekleştirilir. Süreç esnasında gelinen noktalara göre ve yeni keşfedilen anahtar kelimelere göre belirli periyotlarla güncelleme yapılır.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 20
SEO Analiz süreci
ROI Hesaplaması

Tahmini trafik hesaplaması üzerinden elde edilecek dönüşüm oranlarına göre tahmini ROI hesabı yapılır ve SEO için yapılacak yatırımın getirisi hesaplanılarak ticari başarının ölçümlenmesi sağlanır.

Rakip Analizi

Süreç esnasında rakiplerin değişen trafikleri ve stratejileri anlık takip edilerek ona uygun yeni hamleler planlanarak eş zamanlı bir şekilde stratejiler güncellenir.

Teknik SEO Çalışması

Arama motoru botlarının daha kolay ve hızlı bir şekilde tarama yapabilmesi, sitenin tüm tarayıcılardaki erişiminin sorunsuz olması sağlanarak tüm teknik metriklere tam uyum sağlanır.

İçerik Optimizasyonu

Anahtar kelimelerin niyeti ve CTR oranı yüksek başlık yapısına en uyumlu içerik stratejisi belirlenir. İçerik stratejisine uygun şekilde varolan içerikler için optimizasyon ve olmayanlar için içerik yazım süreci planlanır.

Mobil Optimizasyon

Her geçen gün artan mobil kullanım oranı ve giyilebilir teknolojiler internet erişiminin %85'ten fazla mobilden gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu sebeple tüm mobil kaynakların incelenerek, kullanılan mobil teknolojilerin gereksinimlerine uygun optimizasyon gerçekleştirilir.

Kullanıcı Deneyimi

Geleceğin SEO'sunda arama motorları için kullanıcı deneyimi en önemli hedef konumundadır. Bu nedenle arama motorlarının ziyaretçilerini memnun edebilmesinin tek çözümü olarak hayata geçirdiği kullanıcı deneyimi performans metrikleri websitelerinden beklediği başlıca gereksinimdir.

Veri Analizi

Sitenin geçmiş ve anlık tüm veri değişiminin incelenmesi Persona analizi ile KPI ölçümlemesi adına son derece önemlidir. Bu sebeple kullandığımız toollar ile her adımda veri analizi yapılarak performans değerlendirmesi yapılır.

Dönüşüm

SEO'nun en kalıcı ve organik kazanımlar sağlaması en yüksek dijital pazarlama çalışması olmasının ana nedenidir. Sitenin SEO için sağladığı uyum performans pazarlaması için gerekli kalite puanı yönergelerine göre TBM düşmesine yol açarak diğer pazarlama faaliyetlerindeki maliyeti düşürmektedir. Aynı zamanda kullanıcı deneyiminin artırılması, içeriklerin ve mobil uyumluluğun optimize edilmesi diğer pazarlama faaliyetlerindeki çalışmaların dönüşüm oranlarına da katkı sağladığı için 360 derece pazarlama çalışmalarının dönüşümlerini de artırmaktadır.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? SEO Hocası 20
SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
SEO Çalışması Uzun Bir Süreç Midir?
SEO çalışmaları arama motorlarınınn doğası gereği gelişime ve rekabete eğilimli bir optimizasyon türüdür. İnternet kullanımının günden güne yaygınlaştırılması ile birlikte arama motorları günümüzün göz ardı edilemez bir parçası olmaya devam ediyorlar. Google verilerine göre SEO algoritmaları yıl içerisinde ortalama 48 saatte bir güncellenmektedir. Dünya genelinde trafik davranışlarını iyileştirme adına SEO kriterlerinin önem ve öncelik sıraları her geçen gün değişmektedir. SEO çalışmalarına bilinçsiz başlanmaması ve sonlandırılmaması önerilmektedir. Arama motorları üzerinde trafik alınması hedeflenen kelimeler doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaların sağlığı ve ilerlemelerin kalıcılığı adına SEO planlanmalıdır. SEO çalışmaları uzun vadeli bir süreç olarak tanımlanabilir. Fakat tüm ticari büyüme faliyetleri göz önüne alındığında şüphesiz ki "en iyi yatırım" getirisi sağladığı kanıtlanmıştır.
SEO Çalışması Öncesinde Neler Yapılmalıdır?
SEO çalışması sektör ve site özelinde değişiklik gösterdiğinden ötürü, proje bazında analizler sağlanmalıdır. Yapılan analizlerin başında hedef kitle analizi gelmelidir. Kitle ve ihtiyaçları doğru SEO parametleri en verimli şekilde planlanmaya başlanabilir. SEO danışmanlığı süresinde Seo Hocası uzmanlarının öncelikli optimizasyon noktaları kritik seviyedeki yazılımsal ve kullanıcı bazlı SEO hatalarıdır. Site içi SEO düzenlemelerinin ardını site dışı SEO çalışmaları takip etmekedir.
SEO'da Backlinkin Rolü Nedir?
SEO çalışma süreçlerinin yapay eylemler ile desteklenmemesi ve sürecin sağlığı adına optimizasyonların hedef kitle analizi doğrultusunda oluşturulan stratejiler ile sağlanması gerekmektedir. Backlink basit tanımı ile; web sitelerinin başka websitelerine referans olmasıdır. Doğal popülasyon sonucu oluşan kefil olma ve yönlendirme eylemlerini örnek alarak oluşturulan bir SEO kriteridir. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının backlink kriterinde ki asli amacı, faydalı bağlantıların ilgili sayfalar ile eşlenip kullanıcıların ihtiyaçlarını gidermeye devam edebilmeleridir. Backlink ağı oluşturma kriteri üst sınırlarında yapılan çalışmalar (spam backlink) doğrudan negatif etki ederken, trafik dağılımına ve kullanıcı karakterine bağlı olarak sıralama artışına doğrudan etki sağlayabilmektedir. Google ve Yandex SEO kriterlerinde backlinkin önemi günden güne değerini kaybederken, site içi SEO'nun önemi ise artmaktadır.
SEO Danışmanlığı Nedir?
Arama sonuçlarında ön sıralarda yer alıyor olmanın önemi dönüşüm elde edebilmek ve otorite kazanmak için bir fırsattır. Bu başarının elde edilmesi için gereken işleme SEO (search engine optimization) ismi verilmektedir. SEO Danışmanlığı: arama sonuçlarında başarıya ulaşmak adına yapılan çalışmaların tümünün SEO Uzmanları tarafından yol haritası çıkartılarak hayata geçirilmesidir. SEO Danışmanlığı hizmeti sağlanırken 200 ü aşkın arama motoru detayı incelenirken yazılımsal sorunlarından çözümü adına raporlamalar sağlanmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara web sitenizi taşımak için sizler de örnek çalışma isteyerek, size özel fiyat teklifi alabilirsiniz.
SEO Çalışması Ücretleri Ne Kadar?
Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, sitenizin geçmişine, sektör rekabetine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için kazanan bir strateji geliştirmek için ihtiyaçlarınızı belirlemek, yol haritası çıkarmak, örnek çalışma istemek ve fiyat teklifi için bize buradan teklif talebi bırakabilirsiniz.
Google Harita Kaydı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular