SEO HOCASI BLOG

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

 • Seo arama butonu

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir?

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

seo-nedir

 

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hedef kelime belirleme başlıklı makalemizde google anahtar kelime belirleyici, google anahtar kelime bulmak aracı ve google yapılan aramalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Site Dışı SEO E-KİTABI


Seo Dersleri
60 Yorum Var
18 Ocak 2010

“SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?” İçin 60 Yorum Yapılmış

  İsim Soyisim / Lakap
  23 Eki 2013

  herkese selam acaba birileri bana bu seo yu kullanmayı ögretetebilirmi?yardımlarınıza çok ihtiyacım var.

  şifalı bitkiler
  30 Eki 2013

  bu seoyu öğrenebilirsem çok büyük işler başarabileceğime inanıyorum. bununla beraber çok büyük şeylerle birlikte yapılabilir.

  Çağatay Türkmen
  09 Kas 2013

  artık benim içimde seoya başlama zamanı geldi. ve en sağlam başlangıçta ne olduğunu öğrenmek olur sanırım :) teşekkürler çok yararlı bir makale olmuş

  Seslichat
  15 Kas 2013

  Seo öyle bişeyki. Geceni gundüzüne katarak çalışman lazım. Seo çalışması Çok zordur

  özcan
  20 Kas 2013

  arkadaşlar web sitemin google da çıkmasını nasıl sağlarım yazmama rağmen çıkmıyor.
  yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler.

  forumses
  05 Ara 2013

  bi şey soracağım. SEO optimizasyonu yaparken meta tagları neye göre seçmeliyiz?

  sohbet
  14 Oca 2014

  Selam hocam bilgilerinize ve affınıza sığınarak web sitemin seo’su iyimi kötümü nasıl anlarım acaba?

  Caysan Çay Kazanları
  08 Tem 2014

  herkese selam, seo ile ilgili biraz bilgim var ama ilerletmek istiyorm yardımcı olur musunuz ?….

  murat karlık
  24 Tem 2014

  seo ile çalışmanın ayrıntıları seoluk ile ilgili kavramlar verdiğiniz bilgiler için size teşekkürler seolukta doğallığı açmak gerekirse gibi ayrıntı olursa iyi olur teşekkürler

  murat karlık
  26 Tem 2014

  meraba seoluk üzerine derin olmasa da açıklayıcı ve ilgi çekici bir anlatım fakat biraz daha derinlemesine üstüne düşülebilen bir kompozisyon olsaydı takipçi ve ziyaretçiler açısından daha iyi ve akıl çelen bir iş gibi gözükebilirdi teşekkürler.

  ali kütük
  14 Ağu 2014

  Merhaba hocam açıklamalarınızı çok güzel buldum. Teşekkür ederim.Yorumlarınızı takip edeceğim.

  muadil toner
  23 Ağu 2014

  bu iş uzun ve sürekli bir emek isteyen meslek. zahmetleri biraz fazla ve fazla takip artı olarakta zaman istiyor. umarım yeni başlayanlara ve başalayacak olanlara yararlı olur :)

  ucuz toner
  26 Ağu 2014

  merhaba; günümüzde reklam işleri işin önüne geçmiş gibi görünüyor. artık onemli olan iyi iş yapmak değil reklamın iyi olması. ve bizim gibi internet üzerinden satış yapan veya yapmaya çalışan bütün firmaların seo ihtiyacı hat safhada sizin sayenizde umarım bizlerde ürünlerimizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacağız. şimdiden teşekkür ederim

  Engin
  22 Eyl 2014

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. sitenizi takip edeceğim daha fazla yararlanmak adına.

  Furkan
  12 Eki 2014

  Eline emeyine sağlık bu seo olayının iyice kavramak istiyorum.Bu yüzden sayfanı takip edeceyim…

  Bülent
  11 Kas 2014

  herkese selamlar kağan beyin kitabını aldım çok bigi sahibi oldum fakat genede işi erbabına bırakmak lazım diye düşünüyorum.

  webisyo.com
  22 Ara 2014

  Merhaba makaleniz benim ve eminim ki webmaster arkadaşlar için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Devamını merakla bekliyorum..

  ukashbizde
  16 Oca 2015

  Merhaba arkadaslar benim boyle bır site kurma niyetim var, acaba google da ılk sıra degılde ılk sayfada nsaıl cıkarım, yardımcı olabılecek varsa lutfen buradan ırtıbata gecelım tesekkurler

  saglikyayinlari
  22 Şub 2015

  Merhaba makaleniz benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Umarım bu sayede bizim de seo uyumlu bir sitemiz olur

  netistanbul.net
  02 Nis 2015

  Faydalı bir bilgi olmuş web sitesi ile uraşan arkadaşlarların işine çok yarıyacakdır teşekkürler

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? İçin Yorum Yapabilirsiniz

 • yhsd
 • hdfhsdf
66.2k
Toplam

İNSTAGRAM

444 4 915

SEO'DA TEK NUMARA!