SEO Fiyat Hesaplama

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir?

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

 

 

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle "Arama Motoru Optimizasyonu" yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

 

SEO Nasıl Yapılır ? - Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? - Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google'ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO'ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Hocasına Sıkça Sorulan Sorular

SEO Çalışması Uzun Bir Süreç Midir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki SEO çalışması sektöre oranla değişim gösterebilmekle beraber sabır ve süreklilik isteyen bir süreçtir fakat SEO uzun vadeli bir süreç olmasına rağmen sürekli olarak en iyi yatırım getirisini sağladığını kanıtlamıştır.

SEO Çalışması Fiyatları Ne Kadardır?

Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, sitenizin geçmişine, sektör rekabetine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için kazanan bir strateji geliştirmek için ihtiyaçlarınızı belirlemek, yol haritası çıkarmak, örnek çalışma istemek ve fiyat teklifi için bize buradan teklif talebi bırakabilirsiniz.

SEO Uzmanı/Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle sizlere tavsiyemiz çalışacağınız kişi veya SEO ajansının portföyünü incelemeniz. SEO proje yönetiminde ve başarılı sonuç almakta önemli bir konu olmasından dolayı SEO ajansınızın sizinle ne derece hızlı ve kaliteli iletişim kuracağından emin olun. 1. Sıra garantisi veren ajans veya uzmanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

E-Ticaret için SEO Çalışması Yapılabilir Mi?

Elbette. E-ticaret web sitelerinin kendine özgü bir takım zorluklarının bulunmasına rağmen dikkatle kurgulanan stratejiler sayesinde başarıya ulaşılması mümkündür.  Şuan da E-ticaret sektöründe bulunan kurumların neredeyse hepsi SEO çalışması yapmaktadır.

SEO Satışlarımı veya Potansiyel Müşterilerimi Arttırır Mı?

SEO süreklilik, sabır ve doğru strateji ile kurgulandığında en iyi yatırım getirisi sağlayan dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu sebeple doğru adımları izlediğinizde satış ve müşteri sayınızda ki artışı siz de fark edeceksiniz.

 • Add to Phrasebook
  • No word lists for Turkish -> English…
  • Create a new word list…
 • Copy
Bir Ajansla veya Uzmanla Çalışmak Yerine Kendim SEO Yapabilir Miyim?

Tabii ki. Fakat bu sanıldığı kadar kolay bir süreç olmayabilir. Bunun için temelden başlayarak yerli ve yabancı kaynakları incelemek, çeşitli SEO araçlarını kullanarak ve test ederek yorumlamak gereklidir. Bu nedenle öncelikle aşağıdaki adımları izleyerek kendi Kurumsal SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz fakat daha profesyonel ve deneyim dolu bir proje yönetimi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitapları. 64.000 adetlik satış rakamı ile sektörün en çok satan kitabını temin ederek okuyabilir ve en detaylı bilgileri öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
10 Ekim 2018

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? için Yorumlar

 • aLİ
  Ali̇ 22 Ocak 2018, 16:25

  siteniz çok güzel çok beğendim sizi yakından takip edeceğim

 • Özcan
  özcan 21 Ocak 2018, 15:18

  Bu seo çalışması nasıl yapılıyor bende bilmek ve öğrenmek istiyorum

 • Seher
  Seher 7 Ocak 2018, 20:53

  WordPresste hangi temasını kullanıyorsunuz

 • Fatih Bektas
  Fatih Bektas 27 Aralık 2017, 18:43

  İşte Tam burda Google Tarafsız Olduğunu Seoda Para Gözetmeden Web Sayfalarını İlk Sayfada ilk 10 içinde yer verir. Bir konuya katılmıyorum, Buda tek elden yürütülen seo çalışmasının faydalı olmayacağına. Sebebi Zaten Google söylüyor doğal ol, Yani Bu İşi bir Firmaya aylık ücret karşılığı vermek sizce nakadar doğal:)? Benim iki Tane sitem var tek başıma seo çalışmalarını yürütüyorum İnan’ın vaktim zamanım yetmiyor. Size birkaç seo kriterinin Yanlış Anlaşılmasından bahsediyimde Sizde seo hocalarının sorularını verecek kadar aptal olmadıklarını anlayın:)
  1: Düzenli Yapılan Doğal Olmadığı adından belli Çünki düzenli yapıyorsun
  2: Tanıtım YaZıları Yahu Sen Nakliyecisin Kadın Bloğunda Tanıtınıtımını Yapıyorsun
  3: Backlink Mümkünse Almayın İstemeyin Asıl Backlink Sitenizin İsminin Geçmesi Bağlantı Aldatmaya çalışmak demektir
  4: Yaptığınız İşi Tanıtmanıza Gerek yok, Sitenizde Blogta yayınlayın acele etmeyin Google sizi görecektir
  5: bu en önemlisi Kendi sektörünüzdeki platformlara üye olun, Ancak firmanızı tanıtan kısma iki satır yazmayın Ve her platforma ayrı tanıtım yazısını girmeyin

  En Kötü Seo Çalışması Google artık nefret ettiği
  1: Sosyal imleme
  2: Tanıtım Yazıları
  3: Backlink Çalışması
  4: Yorum Yaparak Backlink almak
  5: Düzenli Olarak Çalışma Yapmak

 • HERBALPALACE
  Herbalpalace 27 Aralık 2017, 13:03

  İnternet sitemiz var ve bunu google de üst sıralara taşımak tanıtımını kolaylaştırmak istiyoruz ne yapabiiriz.

 • Soner
  Soner 27 Ekim 2017, 10:52

  Google arama kriterlerinde insanı modeller. Bir insan bir şeyi nasıl ararsa google da bu şekilde aramaya çalışır. Tam anlamıyla yapamadığı için halen geliştiriliyor. Beni rol model olarak gören bir şeyi ben modellemeye çalışırsam buna SEO denir. Herşeyi doğal haline bırakın. Emeğiniz ölçüsünde geri dönüşler alacaksınız. Hızlı olarak 3-5 kelime ile çıkan hızlı iner. Yavaş yavaş 500-1000 kelime ile yükseleni indirin bakalım.

 • dalgalar
  Dalgalar 2 Ağustos 2017, 10:04

  Farklı web sitelerinde web sitenizin adı geçtiğinde daha fazla sonuçta aranmış olacaksınız. 3-5 domain alın. bir kaç forum ve site üzerinden birbirine link atın. Arama sonuçlarında yukarıda çıkmak için ziyaret sayınızında fazla olması gerekir. Zombi kurun 300-500 tane , saniye’de bir yenileme yaptırın. Sürekli ip değişmesi için ise proxy changer’i zombiler üzerinde çalıştırın. Sakın Anonim ip kullanmayın… Zombiler arası ip değişikliği daha mantıklıdır. Anonim ipler filtreye takılır. Yani bunun için basit bir Virtual private Network kurup b unun üzerinden sürekli ip dağıtmanız mantıklı olacaktır. bu arada seo nedir ? bir bilen bana yardımcı olsun.

 • y sezer
  Y Sezer 21 Temmuz 2017, 13:44

  seo konusunda sizden profesyonel yardım alabilir miyim

 • Yavuz Esin
  Yavuz Esin 8 Temmuz 2017, 03:50

  Faydalı yazınız için teşekkür ederim.

 • Tarık Gökcem Gürsel
  Tarık Gökcem Gürsel 27 Haziran 2017, 13:15

  SEO Hocası, SEO hakkında bilgilendirdiğiniz dolayı çok teşekkür ederim. SEO dünyasını daha iyi anlamak için sayfanızı takip edeceğim. SEO hayatınızda başarılar dilerim.

 • Seo uzmani
  Seo Uzmani 4 Şubat 2017, 22:04

  Seo bir sanattir. En etkili yolu kaliteli sitelerden backlink iyi bir web tasarim on page seo ve kaliteli ve surekli icerikden gecer

 • özgür
  özgür 12 Ocak 2017, 15:59

  Ben sitem için SEO çalışması yapmak istiyorum kendim ilk neleri bilmem gerekiyor acaba arkadaşlar ?

 • hakan
  Hakan 28 Aralık 2016, 18:03

  çok teşekkürler

 • Özgür Esat
  özgür Esat 2 Nisan 2015, 09:20

  Faydalı bir bilgi olmuş web sitesi ile uraşan arkadaşlarların işine çok yarıyacakdır teşekkürler

 • Samet Emre Fahri
  Samet Emre Fahri 22 Şubat 2015, 01:53

  Merhaba makaleniz benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Umarım bu sayede bizim de SEO uyumlu bir sitemiz olur

 • Samet Emre Taçgın
  Samet Emre Taçgın 16 Ocak 2015, 18:24

  Merhaba arkadaslar benim boyle bır site kurma niyetim var, acaba google da ılk sıra degılde ılk sayfada nsaıl cıkarım, yardımcı olabılecek varsa lutfen buradan ırtıbata gecelım tesekkurler

 • Kurtbey Deliloğlu
  Kurtbey Deliloğlu 22 Aralık 2014, 18:08

  Merhaba makaleniz benim ve eminim ki webmaster arkadaşlar için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Devamını merakla bekliyorum..

 • Bülent
  Bülent 11 Kasım 2014, 22:54

  herkese selamlar kağan beyin kitabını aldım çok bigi sahibi oldum fakat genede işi erbabına bırakmak lazım diye düşünüyorum.

 • Furkan
  Furkan 12 Ekim 2014, 12:58

  Eline emeyine sağlık bu SEO olayının iyice kavramak istiyorum.Bu yüzden sayfanı takip edeceyim…

 • Engin
  Engin 22 Eylül 2014, 14:28

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. sitenizi takip edeceğim daha fazla yararlanmak adına.

 • Tuna Han Salih Esen
  Tuna Han Salih Esen 26 Ağustos 2014, 09:14

  merhaba; günümüzde reklam işleri işin önüne geçmiş gibi görünüyor. artık onemli olan iyi iş yapmak değil reklamın iyi olması. ve bizim gibi internet üzerinden satış yapan veya yapmaya çalışan bütün firmaların SEO ihtiyacı hat safhada sizin sayenizde umarım bizlerde ürünlerimizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacağız. şimdiden teşekkür ederim

 • Deniz Hale Hiçyılmam
  Deniz Hale Hiçyılmam 23 Ağustos 2014, 15:06

  bu iş uzun ve sürekli bir emek isteyen meslek. zahmetleri biraz fazla ve fazla takip artı olarakta zaman istiyor. umarım yeni başlayanlara ve başalayacak olanlara yararlı olur 🙂

 • ali kütük
  Ali Kütük 14 Ağustos 2014, 18:20

  Merhaba hocam açıklamalarınızı çok güzel buldum. Teşekkür ederim.Yorumlarınızı takip edeceğim.

 • murat karlık
  Murat Karlık 26 Temmuz 2014, 01:42

  meraba SEOluk üzerine derin olmasa da açıklayıcı ve ilgi çekici bir anlatım fakat biraz daha derinlemesine üstüne düşülebilen bir kompozisyon olsaydı takipçi ve ziyaretçiler açısından daha iyi ve akıl çelen bir iş gibi gözükebilirdi teşekkürler.

 • murat karlık
  Murat Karlık 24 Temmuz 2014, 20:02

  SEO ile çalışmanın ayrıntıları SEOluk ile ilgili kavramlar verdiğiniz bilgiler için size teşekkürler SEOlukta doğallığı açmak gerekirse gibi ayrıntı olursa iyi olur teşekkürler

 • Fahir Övül
  Fahir övül 8 Temmuz 2014, 13:21

  herkese selam, SEO ile ilgili biraz bilgim var ama ilerletmek istiyorm yardımcı olur musunuz ?….

 • Şerif Gilim
  şerif Gilim 14 Ocak 2014, 23:04

  Selam hocam bilgilerinize ve affınıza sığınarak web sitemin SEO’su iyimi kötümü nasıl anlarım acaba?

 • Eda Sena Yardımcı
  Eda Sena Yardımcı 5 Aralık 2013, 23:42

  bi şey soracağım. SEO optimizasyonu yaparken meta tagları neye göre seçmeliyiz?

 • özcan
  özcan 20 Kasım 2013, 21:12

  arkadaşlar web sitemin google da çıkmasını nasıl sağlarım yazmama rağmen çıkmıyor.
  yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler.

 • Ertuğ Karga
  Ertuğ Karga 15 Kasım 2013, 21:54

  SEO öyle bişeyki. Geceni gundüzüne katarak çalışman lazım. SEO çalışması Çok zordur

 • Çağatay Türkmen
  çağatay Türkmen 9 Kasım 2013, 23:41

  artık benim içimde SEOya başlama zamanı geldi. ve en sağlam başlangıçta ne olduğunu öğrenmek olur sanırım 🙂 teşekkürler çok yararlı bir makale olmuş

 • Muhammed Sait Dikbaş
  Muhammed Sait Dikbaş 30 Ekim 2013, 20:04

  bu SEOyu öğrenebilirsem çok büyük işler başarabileceğime inanıyorum. bununla beraber çok büyük şeylerle birlikte yapılabilir.

 • Ogün Ayanoglu
  Ogün Ayanoglu 23 Ekim 2013, 19:39

  herkese selam acaba birileri bana bu SEO yu kullanmayı ögretetebilirmi?yardımlarınıza çok ihtiyacım var.

 • Osman Emre Şenyurd
  Osman Emre şenyurd 17 Ekim 2013, 10:40

  SEO kitabınızı aldım daha net kavradım olayı. Teşekkürler SEO hocası…

 • Bora çınar
  Bora çınar 15 Ekim 2013, 18:04

  ayrıca siteye ziyaretciyi çekmeye teşvik edecek ama zorlamayacak başlıklarda çok dikkat çeker ve doğal SEO olur bana gör ve ayrıca örnek:alıntı yapıyorsunuz mesela bu alıntıda alıntı yaptığınız orjinal siteyi belirtin ve ayrıca bu alıntıdan sonra kendi yorumunuzuda ekleyin bizzat denedim işe yarıyor

 • Lal Konyar
  Lal Konyar 4 Ekim 2013, 23:25

  Erencan hocam öncelikle merhabalar SEO konusunda bazı ipuçları sitemde paylaştım eğer eklemek istediğiniz yada yanlış gördüğünüz bir yer var ise lütfen kontrol edip bana dönebilirmisiniz.Teşekkürler.

 • Murat Sinan Altinkaya
  Murat Sinan Altinkaya 22 Eylül 2013, 09:39

  Çok aydınlatıcı ve başlangıç için temel olabilecek bilgiler, teşekkür ederim.

 • Harun Güçlü
  Harun Güçlü 20 Eylül 2013, 22:50

  Merhabalar, sayın SEO hocam. Paylaşımlarınıza araştırma yapıp ta rast gelmemek zor 🙂 Zira SEOyu kötüye kullanma(SEO abusing ) ve Google’ı kandırmak ile alakalı fikilerimi belirttiğim bir yazım hakkında fikirlerinizi almak isterim. Saygılar

 • Ali Hıdır
  Ali Hıdır 8 Temmuz 2013, 00:51

  SEO konusunda Türkiye’nin bir numarası olan SEOhocasini yürekten kutluyorum. Kaan beyin çalışmaları,kitapları,siteleri ile Türkiye’de SEO aldı başını gitti. Çok ekmek yiyen arkadaşım,öğrencim oldu sayenizde. Bize de teşekkür etmek kaldı. İyi ki varsınız…

 • Denktaş Albaş
  Denktaş Albaş 23 Mayıs 2013, 00:51

  Hocam gerçekten faydalı bir yazı. Zaten dikkat ederseniz yazınızı yorumlarımızda uygulamalı yapıyoruz. SEO link paylasimi. Iyi calismalar

 • Osman Emre Bozdemir
  Osman Emre Bozdemir 17 Nisan 2013, 05:59

  44 yaşında turizm sektöründe iş veren ve yöneticiyim. online uçak bileti satan.
  site sininde sahibiyim ülkemizdeki en gelişmiş arama motorunu yaptırdım SEO konusunda ise araştırmalarım devam etmekte amatörce tabi bir çok form okuyorum sizin yazınızın berraklığı ve netliği bazı şeyleri daha iyi algılamama ve yorumlamama sebep oldu teşekkür ederim birde bana destek olacak SEO uzmanı buldummu
  ülkemizdeki hatırı sayılır şirketlerden birisi olacağım bana tavsiyeleriniz olabilirmi

 • İslam Alparslan
  İslam Alparslan 10 Nisan 2013, 22:14

  selamlar SEO hakkında kafamda oluşan bir çok sorunun cevabını burada buldum çok teşekkürler . Ellerinize sağlık yakın takipçiniz olacağım başarılarınızın devamını dilerim kolay gelsin.

 • Mehmet Enes Konyar
  Mehmet Enes Konyar 8 Nisan 2013, 21:49

  merhabalar sitenizde SEO hakkında bilgi aldım bizim sitemizi de ziyaret eder misiniz?

 • Umut Salih Özelçi
  Umut Salih özelçi 16 Mart 2013, 05:05

  Selam SEO için sağlanan en son gelişme 2013 yılında yazar kalite puanlarının sıralamalarda daha önemli rol oynayacağıdır.Trustrank değerlerini yüksek tutmak için sitenizi güncel tutun ve içeriklerinizi özgün resimler ile süslemeye çalışın. Google yıldızları ile ziyaretçilerinizin sitenizin kalitesini belirlemesini sağlayın. WordPress sitelerde bu eklenti olarak da kullanılabilmektedir

 • Mehmet Erman Revan
  Mehmet Erman Revan 12 Mart 2013, 01:52

  Hocam ellerinize sağlık. Siz değerli hocalarımızın sitelerini ve kitaplarını takip ederek bir çok şey öğrendik. İnşallah devamı gelecektir…

 • Deniz Hale Saltuk
  Deniz Hale Saltuk 9 Mart 2013, 11:58

  Okadar güzel anlatmışsınızki bize sadece ygulaması kalmış sanırım Paylaşımınıza teşekkürler.

 • Faik Büyüköztürk
  Faik Büyüköztürk 7 Mart 2013, 15:16

  Evet kitabınızı okumuştum ve çok güzeldi yenisi çıkacakmış şahsım adına çok faydalandığımı belirtmek istiyorum.

 • Emre Miraç Saraçgil
  Emre Miraç Saraçgil 22 Şubat 2013, 13:49

  Hocam gerçekten çok güzel ve anlaşılır bir yazı yazmışsınız.Sizleri büyük bir heyecanla güncel olarak takip etmekteyim.Başarılarınızın devamını dilerim.

 • selim
  Selim 22 Şubat 2013, 08:06

  teşekkürler SEO hocası sizden aldığım bilgiler benim işime çok yarayacak

 • Hasan Fahri Akıllı
  Hasan Fahri Akıllı 18 Şubat 2013, 05:41

  Guzel olmus sonuna kadar okudum .. Biraz daha bilgim arttı SEO hakkında..

 • Okcan İlhan
  Okcan İlhan 19 Ocak 2013, 16:55

  sizden bu sayfa için alıntı yapıyorum linkinizi paylaşıcam teşekkürler.

 • Gürkan Chiklyaukova
  Gürkan Chiklyaukova 15 Ocak 2013, 16:48

  İnternette SEO hocasının önemli bir başarı elde etmesi ve tüm yöeilikleri bizlermesi çok kaliteli işler yaptıgının bir gösterere herkesten önce vgesi aslında…sagol SEOhocası

 • Özgün Mert Tabir
  özgün Mert Tabir 14 Ocak 2013, 19:14

  SEO güzel ama nasıl yapacağız. neler yapmalıyım bende anlamadım,adam 3 günde uçuruyor biz 1 yılda bişi yapamadık

 • İbrahim Hakkı Akçay
  İbrahim Hakkı Akçay 9 Ocak 2013, 02:37

  SEO web sitesinin arama motorlarında kelimelerin değerine göre öncelikle bulunması sanatı. Buda kesinlikle meta tag ların iyi oturtulması ile mumkun olur. Deneylerime dayanarak yeni yüklediğim bir web adresi 3 günde arama motorlarında görünür.

 • Taner Ağca
  Taner Ağca 18 Aralık 2012, 15:24

  Merhaba, güzel makale ilk bilinçli SEO faaliyetimi sitenize linkimi yazamakya yapıyorum.

 • Halit Harun
  Halit Harun 21 Ekim 2012, 19:34

  SEO nedir nasıl yapılırın cevabı bunlar olamaz. Sadece laf kalabalığı kusura bakmayın kötülemek için söylemiyorum bu sadece eleştiri. Koca makalede öğrendiğim tek şey doğallığa dikkat edin. Tamam güzel. Fakat benim beklentim şuydu hangi taglarda özniteliklere dikkat edilecek. Title nasıl olmalı, description, anahtar kelimeler nasıl seçilmeli. Bir html söz dizimi içinde SEOyu ilgilendiren taglar neler öznitelikleri neler. Böyle bir başlığın altında şahsen ben böyle şeyler aradım. Bulamadım umarım ilerleyen derslerde bulabiliriz.

  İyi çalışmalar.

 • Fahir Kırbıyık
  Fahir Kırbıyık 18 Ekim 2012, 23:23

  SEO artık olmazsa olmazlar arasında. Faydalı makale olmuş. Teşekkürler.

 • Mehmet Anıl Oraloğlu
  Mehmet Anıl Oraloğlu 16 Ekim 2012, 09:20

  Slm Hocam Benim Sitem 8 aylik bir domain Ve Ben Cok calişiyorum Ve hep Yerimde Sayıyor Ne apabilirim bu konuda

 • Enginsu Kıvılcım
  Enginsu Kıvılcım 5 Ekim 2012, 21:51

  emeginize saglık güzel bir makale olmuş bizim gibi yeni webmater lere sizin gibi hocalar lazım TEŞEKKÜRLER…

 • Oktay Emir Zeybek
  Oktay Emir Zeybek 19 Eylül 2012, 12:29

  Guzel olmus sonuna kadar okudum .. Biraz daha bilgim arttı SEO hakkında..

 • Şükrü Özümcan Molla Ametalı
  şükrü özümcan Molla Ametalı 30 Ağustos 2012, 14:25

  Yeni Türk Ticaret Kanunlarına Uygun İçerik Yönetim Sistemidir. Sitenizin Haberlerini, Görsellerini, Sayfalarını Kolay bir Şekilde Düzenlemek, Yeni Eklemek veya Silmek Artık Sizin Elinizde. Afalina Akıllı Web Sitesi Sayesinde Sitenizin Yönetimi Tamamen Sizde Olsun.

 • Bayülken Öğredik
  Bayülken öğredik 15 Temmuz 2012, 20:21

  Teşekkürler gerçekten faydalı bir makale. Yeni wepmasterlera ilham kaynağı olacağa benziyor.

 • Mehmet Buğrahan Uluhan
  Mehmet Buğrahan Uluhan 11 Temmuz 2012, 22:34

  eywallah hocam çok teşekkürlerimi sunuyorum bizleri bilgilerdiğiniz için ve anLatım ve sunumlarınız çok harika

 • Kubilay Geçkin
  Kubilay Geçkin 15 Haziran 2012, 00:04

  Dogalık Hayatın tadı tuzu oldugu gibi SEO nunda herşeyidir Böyle Anlaşılır ve ögretiçi egitici Makaleleriniz için candan kutlarım sizi ustad tşkler.

 • Oğur Kul
  Oğur Kul 12 Haziran 2012, 22:03

  Hocam bende siteme sizin çalışmalar hakkında yazdığınız bilgilere göre çalışmalar yapacagım.Teşekkür ediyorum paylaşımlar için

 • Ali Yıldırım
  Ali Yıldırım 9 Mayıs 2012, 08:11

  SEO ile yeni tanışıyorum diyebilirim. Türkçe sayfalar bulabilmek benim için çok sevindirici. Almanya’dan selamlar.

 • Ilgaz Tokgöz
  Ilgaz Tokgöz 15 Nisan 2012, 19:09

  Paylaşım icin tşkler ama cok zor bir sistem uzun uzun calısıp uygulamak gerekiyor zaten herkezin yapabilicegi birşey olsa SEO hocalarına ne gerek 🙂

 • Kaan Çağatay Hisli
  Kaan çağatay Hisli 25 Mart 2012, 02:46

  SEO adına bilgilendirici bir yazı. Yeni başlayanlar için güzel bir kaynak.

 • Talip Taç
  Talip Taç 16 Ocak 2012, 15:34

  Ben bu web sayfasını yukarı taşıma yada anahtar kelime ve SEO çalışmaları konusunda yeniyim , sayfanızda açıklamış olduğunuz bilgiler çok işe yarar türden.Şimdi daha evvelki yazılarınızı bulmaya çalışacağım.TEşekkürler

 • Özer Seçkin Hacıoğlu
  özer Seçkin Hacıoğlu 30 Aralık 2011, 19:29

  Bu tür paylaşım amaçlı bilgileri internet müdavimlerine kazandıran siteler bu işleri karşılık beklemeden ve üstelik ücretsiz olarak yapmaktalar. Bizlerde bunun karşılığını varsa sitemize linklerini koyarak veya ana sayfadaki reklamlarına tıklayarak en azından bir nebzede olsa vermeye çalışmalıyız. Tüm bilgiler için teşekkürler elinize emeğinize sağlık.

 • Uğur Yolcu
  Uğur Yolcu 22 Aralık 2011, 04:49

  sitenizin acıldıgı günden bu yana takipcisiyim yine cok güzel anlatım olmus tesekkurler admin

 • Kerem Arda Oduncu
  Kerem Arda Oduncu 14 Aralık 2011, 20:34

  Hocam makale için size çok teşekkür ediyorum.Elinize sağlık. Popülarite ve doğallık konusunda ki yorumlarınız için teşekkür ederim.

 • Erkan Gülmez
  Erkan Gülmez 31 Mart 2011, 16:49

  SEO nedir? araması ile sitenize geldim. Gerçekten SEO ile ilgili güzel bir siteymiş.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? için Cevap Yaz