SEO danışmanlığı, web sitelerini arama motorlarında üst sıraya çıkartmak için verilen arama motoru optimizasyonu hizmetidir. SEO danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış kurum veya kişiler web sitelerinin görünürlük, bilinirlik ve organik trafiğini arttırmak için optimizasyon önerileri sunar. 

seo danışmanlığı

Arama motoru optimizasyonu için danışmanlık hizmeti alındığında bu hizmetin 2 taraflı bir hizmet olduğu unutulmamalıdır. Danışmanın sunduğu optimizasyon önerileri web sitesi sahiplerine görev olarak atanır ve web sitesinden sorumlu kişilerin görevi tamamlaması beklenir. Bu noktada hem danışmanın hem de web sitesinden sorumlu kişilerin birlikte çalışması büyük öneme sahiptir.

seo danışmanlığı nedir

SEO Danışmanı Kimdir?

SEO danışmanı, web sitelerini arama motorlarında (Google, Yandex vb.) yükseltmek ve web sitesinin performansını arttırmaya yönelik optimizasyon önerileri sunan kişidir. Danışman, SEO performansını arttırmak istediği web sitesini manuel veya araçlar yardımıyla analiz ederek performans optimizasyonları sağlar.

seo danışmanı kimdir

Danışman yaptığı analizler sonucunda elde ettiği SEO optimizasyon fırsatlarını görev olarak açar ve web sitesinden sorumlu kişilerin görevi tamamlamasını bekler. Görev tamamlandıktan sonra ise görevin doğru bir şekilde tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol eder.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO danışmanlığı, şirketlerin arama motoru optimizasyonu için yol haritalarını hazırlamak, geleceğe yönelik planlar oluşturmak ve web sitesinin performansını artırmak için verilen hizmettir. 

Kurumsal arama motoru danışmanlığı hizmeti alındığı takdirde web sitesinin organik trafiğinde artış olması adına çalışmalar yapılacaktır. Organik trafiğin artması ekstra olarak yapılacak olan dönüşüm optimizasyonlarıyla birlikte danışmanlık hizmeti alan firmanın cirosu da artacaktır.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı Nedir?

e-ticaret seo danışmanlığı nedir

E-ticaret SEO danışmanlığı, e-ticaret sitesinde bulunan ürünleri arama motorlarındaki performansını arttırmaya yönelik verilen hizmettir. E-ticaret sitesinde bulunan ürünleri arama sonuçlarında üst sıraya getirecek optimizasyonlar ve dönüşüm optimizasyonu hizmetleri SEO danışmanlığı hizmeti içerisinde yer almaktadır.

Bir e-ticaret siteniz varsa ve arama motoru optimizasyonu için danışmanlık hizmeti almıyorsanız maalesef rakipleriniz ile mücadele etmeniz bir hayli zor olacaktır. Çünkü rakipleriniz arasında ciddi trafiğe sahip büyük firmalar da yer alacaktır. Bu noktada web sitenizin performansını arttırmak adına danışmanlık almıyorsanız ürünlkerinizden çoğu kişinin haberi dahi olmayacaktır. Bu durumda ise cironuzu arttırmanız bir hayli zor olacaktır.

SEO Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

seo danışmanı ne iş yapar

SEO danışmanının işi, sorumlu olduğu web sitesinin organik trafiğini, görünürlüğünü ve bilinirliğini arttırmaktır. Organik trafik arttırmak haricinde arama motorlarından gelen trafiği dönüşüme çevirmek, elde ettiği verileri raporlamak, geleceğe yönelik planlamalar yapmak SEO danışmanının işleri arasında yer almaktadır.

SEO Danışmanının Görevleri

SEO danışmanının görevleri arasında organik trafiği arttırmak, görünürlüğü arttırmak ve marka bilinirliğini arttırmak yer almaktadır.

1- Organik Trafiği Arttırmak

Arama motoru optimizasyonu danışmanı, sorumlu olduğu web sitesinin mevcut durumunu analiz ederek organik trafiği arttırmak adına çalışmalar yapar. Organik trafiği arttırmak için mevcut içerikleri geliştirmek veya yeni içerik planları oluşturmak danışmanın tercih edebileceği stratejiler arasındadır.

2- Görünürlüğü Arttırmak

SEO danışmanlığı hizmeti alındığında danışman web sitesinin olabildiğince fazla anahtar kelimede görünmesini sağlamak adına çalışmalar sürdürür. Görünürlüğün kümülatif bir şekilde artması ve zamanla organik trafiğe dönüşmesi için danışman stratejiler geliştirmektedir.

3- Marka Bilinirliği Arttırmak

SEO danışmanı web sitesinin birçok anahtar kelimede listelenmesini ve organik trafiğin artmasını sağlayarak marka bilinirliğine doğrudan katkı sağlamaktadır. Bu noktada meta title ve meta description etiketlerinin kullanım biçimi son derece önemlidir.

SEO Danışmanlığı Almak Neden Önemlidir?

seo danışmanlığı almak neden önemlidir

Web sitelerinizde veya projelerinizde SEO danışmanlığı almanız kesinlikle çok önemlidir. Önemli olmasında 1. neden; Hedef kelimeleriniz de arama motoru sıralamalarında rekabetçi olabilmenize imkan sağlamaktadır.

SEO danışmanlığı sayesinde çalışmalarınızda direkt olarak müdahale edebilecek doğru yol kurgusu elinizde olur. Bu sayede ileride olacak genel hatalarında öncesinde önlem almış olursunuz.

SEO Danışmanı / SEO Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Danışmanı seçiminde seçici olmanız gerekmektedir. Özellikle kullanmış olduğunuz hazır altyapı ile deneyimli bir SEO uzmanı seçmeniz sizlere bu noktada avantaj sağlayacaktır.

SEO Danışmanlığı tercihlerinlerinizde SEO ajansının referanslarını kesinlikle gözlemlemelisiniz. Danışmanlık sağlacak uzmanıda bu doğrultuda tercih edebilir ve projenizi emanet edebilirsiniz.

SEO Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

seo danışmanlığı hangi hizmetleri kapsar

SEO danışmanlığı aldığınız projeye ve ihtiyaçlara göre hizmet kapsamı değişebilir. Bizler alabileceğiniz maksimum hizmeti sizlerle paylaşmak isteriz.

  • Site içi SEO
  • Site dışı SEO

Şeklindedir. Bu noktada yapılacak çalışmalar hem web sitenizin şu anki durumu hem de kullanmış olduğunuz altyapı nedeni ile değişim olacaktır. 

Site İçi SEO Çalışmaları Nedir?

Site içi SEO çalışmalarında 1. adım kesinlikle Google’ın web sitesini nasıl taradığının tespiti gerçekleştirilmelidir. Bu noktada diğer adımlar taranan sayfalar özelinde geliştirmeler şeklinde ilerler ve Site içi SEO en basit şekli ile bu biçimde tamamlanır.

Ek olarak Site içi SEO çalışmalarında sürdürülebilirliği sağlamak çok önemlidir. Peki neden? Web siteniz belirli bir süre sonra hedef kelimelerde sıralama alacaktır. Bu sıralamayı almasının nedenleri aslında yapılan çalışmalar neticesinde olacaktır. Yapılan çalışmaların eklenecek herhangi bir duplicate sayfa veya var olan sayfanın silinmesi gibi haftalık kontrollerinin sağlanması gereken Site içi SEO çalışmaları kesinlikle web siteniz için çok önemlidir.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nedir?

Site dışı SEO çalışmaları Google’ın son getirdiği çekirdek algoritmaları ile ciddi anlamda tetikleyici ve güçlü bir bacak haline gelmiştir. Olumsuz yönden etkilenebilecek çalışmalara maruz kalmanızı engelleyebilecek veya web sitenize otorite artırımı sağlamak adına site dışı link paylaşımlarınızı organize edilmesine site dışı SEO çalışması denmektedir.

Site dışı SEO çalışması kesinlikle sadece backlink alımından ibaret değildir.

SEO Danışmanlığı - SEO Danışmanlık Ücreti

seo danışmanlığı ücretleri

SEO danışmanlık ücreti sektöre ve diğer etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Sabit bir SEO danışmanlığı ücreti belirtmek doğru değildir. Aynı şekilde sabit paketler satın almak da doğru değildir. SEO süreci, sektöre ve web siteye bağlı değişkenlik gösterir. Bu nedenle web sitenizi 1 ayda birinci sıraya çıkarıyoruz gibi hizmetlerin satın alınmaması tavsiye edilmektedir. SEO danışmanlık ücreti sektöre ve web sitesine göre belirlenmelidir.

SEO Danışmanları Hangi Araçlardan Yararlanır?

SEO danışmanları, verdikleri hizmetlere bağlı olarak onlarca farklı yardımcı aracı kullanmaktadır. Ancak kullanılan en popüler 3 SEO analiz aracını sayabiliriz.

1- Ahrefs

SEO danışmanları Ahrefs aracını kullanarak web sitenizin teknik altyapı, içerik, link yapısı gibi konularında detaylı analizler yapar ve raporlar oluşturur. Ayrıca web sitenize gelen backlinklerin de detaylı analizleri yapılabilmektedir.

2- Semrush

SEO danışmanları Semrush aracı ile rakiplerinizde bulunan, ancak sizde eksik olan anahtar kelimeleri analiz edebilir. Bunun yanı sıra rakipleriniz ile sizin web sitenizi birçok kriterde karşılaştırır. Bu şekilde SEO sürecinizi daha doğru kurgulayabilirsiniz.

3- Screaming Frog

SEO danışmanı, Screaming Frog aracı ile web sitenizi birçok farklı alanda tarar ve raporlar oluşturur. Web siteniz için kritik olan bazı hataları veya eksikleri sizinle paylaşır.

Nasıl SEO Danışmanı Olunur?

SEO danışmanı olmaya karar vermeden önce bir SEO danışmanının rutin olarak neler yapması gerektiğini çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Ardından iyi bir SEO danışmanı olmak için kurslar alabilir eğitimlere katılabilirsiniz. Temel seviyede öğrendiklerinizi uygulamak için kendi web sitenizi de oluşturabilirsiniz. Müşteri bulmak ve hizmet vermeye başlamadan önce SEO danışmanlarının yanında çalışabilir veya SEO Ajansı gibi yerlerde görev alabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi çok daha hızlı geliştirebilirsiniz.

SEO Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

SEO danışmanı olmak için kesinlikle şu eğitimi almalısınız demek doğru olmaz. İlk etapta temel seviye SEO eğitimleri almalısınız. Bu süreçte size yardımcı olacak SEO kitaplarını da yanınızdan ayırmamalısınız. Temel seviye SEO bilgisine sahip olduktan sonra kendi web sitenizde denemeler yaparken ileri seviye SEO öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca iyi seviyede web yazılımı bilginizin olması da oldukça işinize yarayacaktır.


SEO hizmeti nedir?

SEO hizmeti, web sitenizin organik olarak arama sonuçlarında çıkması için yapılan stratejik ve teknik süreçlerin bütünüdür.

SEO nasıl yapılır?

SEO yapılırken ilk etapta teknik hatalar giderilir, ardından rakipler göz önüne alınarak içeriksel süreçler yönetilir.

SEO neden önemlidir?

SEO, uzun vadeli yatırımdır. Web sitenizin trafiğini arttırır, marka bilinirliğiniz artar.

SEO danışmanı ne yapar?

SEO danışmanı, web sitelerinin organik trafiğini artırmak ile beraber web sitesindeki dönüşümleri de optimize ederek cironuzun artmasını sağlar.

Neden SEO danışmanlığı almalıyım?

SEO danışmanlığı alarak web sitenizin organik trafiğini arttırmak için destek almış olursunuz. 

SEO danışmanlığı ile ne kadar sürede sonuç alırım?

SEO danışmanının çalışmasının yanı sıra web sitesinden sorumlu diğer kişilerin çalışmasına da bağlı olarak değişen bu süre ortalama 6 aydır.

Google Ads’e reklam vermek SEO çalışmalarına katkı sağlar mı?

Ücretli trafiğin SEO performansına direkt olarak bir katkısı yoktur. Ancak dolaylı olarak artısı olduğu söylenebilir.