E- Ticaret SEO ayarları herhangi bir e-ticaret pazarlama kampanyasının en yüksek ROI'sine sahip olmasına rağmen, çoğu çevrimiçi mağaza, arama motorlarını çok az dikkate alarak veya hiç dikkate almadan ilerler. Bunun yerine, sosyal medyaya veya ücretli reklamlara güvenilir. Bunlar harika ancak hepsi sürekli bir çaba ve gelir akışı gerektiriyor. Öte yandan SEO, yalnızca başlangıçta çaba gerektirir - bir kez sıralandıktan sonra, pratik olarak otomatik pilotta tekrar eden masraflar olmadan satış yaparsınız.

E- Ticaret SEO Stratejinize Dahil Edilecek Temel Taktikler

En iyi E- Ticaret SEO stratejisi şunları içerir:

 • Müşterilerin aradığı anahtar kelime türlerini bulmak için anahtar kelime araştırması
 • Anahtar kelime araştırmanıza dayalı site mimarisi
 • Meta etiketlerde ve içerikte stratejik anahtar kelime optimizasyonu yoluyla Sayfa İçi SEO.
 • Arama motorlarının sitenizi verimli bir şekilde tarayabilmesini sağlamaya yardımcı olan teknik SEO.
 • Yerel organik trafiği yönlendirmeye yardımcı olmak için yerel SEO
 • Ek organik ziyaretçi çekmek için içerik pazarlaması.
 • Web sitenizin otoritesini geliştirmeye yardımcı olmak için Link Building.
 • Google Analytics ve Ahrefs gibi araçlarla SEO Başarısını Ölçmek.

SEO Nedir ve Neden Önemsemelisiniz?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Google gibi arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için web sitenizi belirli anahtar kelimeler etrafında optimize etmenizi içeren bilimsel bir yoldur. SEO'nun teknik yönleri hakkında çok şey bilinirken, yaratıcı bir kullanıcı deneyimi ve tasarım yanı da vardır. Ancak sitenizi optimize etmek, sonuçta tek bir anlama gelir: hedef anahtar kelimeniz için mümkün olan en iyi sonucu yaratmak. Google'ın amacı, arama yapanların tüm sorularını yanıtlayan arama sonuçlarını, başka bir yanıt için Google'a dönmelerine gerek kalmayacak şekilde sıralamaktır. Peki, bunu nasıl yapıyorsun?

 • Konuyla ilgili en geniş soru yelpazesine en kapsamlı yanıtları ortaya çıkarın.
 • Düşüncelerinizi açıklamak için daha iyi resimler, videolar veya örnekler kullanın.
 • Daha hızlı bir site, daha iyi bir mobil deneyim, daha sezgisel bir arayüz vb. Aracılığıyla daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayın.
 • İnsanların sizinle ilgili konuşmasını (ve bağlantı kurmasını) sağlayın. Ek olarak, SEMrush tarafından 13 e-ticaret sektörünü inceleyen bir çalışma, 5'in (müzik, kitap, mobilya, ev ve bahçe, elektronik) organik aramanın hakim olduğunu ve 13 organik ve doğrudan tüm trafiğin% 80'ini oluşturduğunu buldu.

b8

SEO, sosyal medya, pazarlama, web tasarımı, ağ oluşturma ve metin yazarlığı dahil olmak üzere bir işletmenin tüm parçalarının bütünsel bir çabasıdır. Bir müşterinin alışveriş yapması için en iyi işletme sizseniz (ve SEO ödevinizi yaparsanız) en üst sıraları talep edersiniz.

"Sevgililer günü hediyeleri" gibi anahtar bir terim için sıralama yapmak istersiniz.

Arama sonuçlarında Google birkaç reklam görüntüler ve ardından organik listeleri gösterir. Ancak tıklamaların çoğu organik sonuçlara gider. (Elbette bu, reklamların sayısına ve anahtar kelimeye bağlı olarak değişir, ancak çoğunlukla doğrudur.) Ve insanların ~%95'i ilk sayfayı geçmediği için, gerçek sonuçlar elde etmenin tek yolu satırın en üstüne çıkmaktır. (Yine, bu değişir, ancak çoğunlukla doğrudur.) Ahrefs'e göre "Sevgililer günü hediyeleri" anahtar kelimesi ayda ortalama yaklaşık 11.000 arama alıyor. Bu tıklamaların%35'inin ilk sonuca (anahtar kelimelerin ortalaması) gittiğini varsayarsak, o anahtar kelime için 1. sırada yer almak size 3.850 tıklama getirecektir. Şimdi %10'luk bir dönüşüm oranınız olduğunu varsayalım (yüksek alıcı niyetine sahip bir anahtar kelime için oldukça düşük; araştırma bölümünde alıcı amacı hakkında daha fazla bilgi). Bu anahtar kelime için 1. sıralama size ayda fazladan 385 satış kazandırır.
Ve bu sadece bir anahtar kelimedir. Çoğu sayfa birden çok anahtar kelime için sıralanır ve çoğu site birden çok sayfayı sıralar. Biraz fazladan E- Ticaret SEO çabasıyla ayda binlerce ekstra satış elde edebilirsiniz - hepsi ücretsiz. Hatta iki arama sonucu listesi almak ve daha da fazla satış dönüştürmek için SEO'yu SEM (Google Ads gibi arama motoru pazarlaması) ile birleştirebilirsiniz.

E- Ticaret SEO Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, E- Ticaret SEO kampanyasının ilk adımıdır. Bu adımı yanlış şekilde uygularsanız, iki şeyden biri olacaktır:

 • Sıralaması çok zor olan anahtar kelimeleri hedefleyeceksiniz ve birinci sayfaya geçemeyeceksiniz.
 • Çok fazla trafik almayan veya müşterilerin satın almasına neden olmayan anahtar kelimeler için sıralama yaparsınız.

Bu durumların hiçbiri yararlı değildir, bu nedenle e-ticaret anahtar kelime araştırması bu kadar önemlidir. Sıralaması oldukça kolay olan, iyi arama hacmine sahip ve yüksek dönüşüm oranlarına sahip anahtar kelimeleri hedeflemenizi sağlayacaktır. Ancak anahtar kelimeleri seçmenin, sıralamanın ne kadar zor olduğuna veya onu kaç kişinin aradığına bakmaktan daha fazlası vardır. Bunlar:

 • Mümkün olan en iyi anahtar kelimeleri seçmek için, alıcının amacını da hesaba katmanız gerekir (diğer adıyla "ticari amaç"). Alıcının niyeti, basitçe bir kişinin satın alma kararında ne kadar ilerleme kaydettiği anlamına gelir. Örneğin, "en iyi sevgililer günü hediyesi" ni arayan biri muhtemelen hala araştırma aşamasındadır - satın almaya hazır olmayabilir. Muhtemelen hediye olabilecek eşyaların incelemelerini okuyor ve değerlendirmede bulunuyordur. Örnek olarak kol saati almaya karar verdi diyelim. Eğer "hediyelik kol saatleri" araması yerine saatin markası ve modelini aratıyorsa, muhtemelen o kol saatinde en iyi fiyatı bulmak için alışveriş yapıyordur ve bu da satın alma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir. Alıcının niyetini tahmin etmenize gerek yok.

Çoğu zaman, alıcının amacı, Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Ahrefs gibi bir SEO aracı ile bulunabilen bir anahtar kelimenin ortalama tıklama başı maliyeti (TBM) ile ilişkilidir. Bunun nedeni, bir anahtar kelimenin reklamını yapmak için ne kadar çok insan harcamak isterse, dönüşüm oranı o kadar yüksek olur!

Örneğin "En İyi X Ürünü" blogunuz için harika bir potansiyel konu fikridir.

Bununla birlikte, SEO'nuzu gerçekten ciddiye almak ve anahtar kelime yayılımınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir anahtar kelime matrisi oluşturmayı düşünmelisiniz.

 • Anahtar kelime matrisi, temelde tüm anahtar kelimelerinizi araştırmanın ve sayfalarınızın her birinde kullanılacak olası en iyi anahtar kelimeleri hızlı bir şekilde belirlemek için elektronik tablonuzu düzenlemenin bir yoludur. KD, arama hacmi ve arama amacına (insanların belirli bir arama yaptıklarında aradıkları) dayanır.

E-ticaret Sitesi Mimarisi

Hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, bu bilgileri eyleme geçirme zamanıdır. Bu, sitenizin mimarisiyle başlar. E-ticaret site mimarisi veya yapısı, gezinme, kategori sayfaları ve ürün sayfalarınızı nasıl ayarladığınızdır. Temelde, kullanıcıların önüne en iyi, en alakalı içeriği sunmak ve onu bulmak için tıklamaları gereken sayıyı azaltmakla ilgilidir. Harika site mimarisinin iki "altın kuralı" vardır:

 • Basit ve ölçeklenebilir hale getirin.
 • Başka bir sayfadan hiçbir sayfaya ulaşmak üç tıklamadan fazla sürmemelidir.

Alaka düzeyi yüksek sayfa URL'leri ve alt dizinler oluşturmak için anahtar kelime araştırmasını kullanın. Ana sayfanız tüm ana kategori sayfalarınıza ve hatta potansiyel olarak en iyi ürün sayfalarınızdan bazılarına bağlantı vermelidir. Doğru gezinme ve dahili bağlantı, bu sayfaların ana sayfanızdan en fazla yetkiyi almasını ve böylece aramalarda daha yüksek sıralama şansı elde etmesini sağlar.

E-ticaret Siteleri için Sayfa İçi SEO Stratejisi

E-ticaret için sayfa içi SEO, anahtar kelimelerinizin doğru yerlerde olmasını sağlamakla ilgilidir. Bu, Google'ın sayfanızın tam olarak ne hakkında olduğunu bilmesini sağlamanın bir yoludur. Burada uygulanabilecek 3 strateji;

 • E-ticaret kategori sayfaları için sayfa içi SEO.
 • E-ticaret ürün sayfaları için sayfa içi SEO.
 • Blog içeriğiniz için sayfa içi SEO.

Sayfa içi SEO, diğer Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERP) özelliklerinde de görünmenize yardımcı olduğu için önemlidir.

14 Google SERP Özellikleri

 • Anında Cevap. Genellikle sonuçlar sayfasının en üstünde, ancak reklamların altında, kısa bir metin cevabı ve bir kaynak URL içeren bir kutu görüntülenir. –
 • Atlıkarınca. Bunlar bir resim, işletme adı, derecelendirmeler ve incelemelerle yerel sonuçları gösterir.
 • Yerel Paket. Genellikle 3 yerel işletmeyi ve bir Google haritasını gösterir ve mobil cihazlarda baskındır.
 • Sonuçlar sayfasının en üstünde görünen, zamana duyarlı, haber konusu bloğu.
 • Görüntüler. Bunlar, aramanın üst kısmında yatay bir resim satırı görüntüler.
 • Site Bağlantıları. Marka amaçlı arama için, organik bir sonuçla birlikte en fazla 10 site bağlantısı görüntülenebilir.
 • Gözden geçirmek. Bu zengin sonuç (önceden zengin snippet olarak adlandırılırdı), ürünler ve incelemelerin eklenebileceği diğer öğeler için yıldızları ve derecelendirme verilerini görüntüler.
 • Sosyal medya. İlgili tweetler organik sonuçlarda görünebilir.
 • YouTube, Vimeo ve diğer platformlardaki videolar organik sonuçlarda küçük resimleriyle görüntülenebilir.
 • Öne çıkan video. Daha büyük bir küçük resme sahiptir ve daha fazla bilgi sağlayabilir ve arama sonuçlarının en üstünde görüntülenir. Ö
 • ne Çıkan Snippet. Belirli bir sorguyu yanıtlayan ve en iyi organik sonuçların üzerinde görüntülenen özel bir kutu.
 • Bilgi paneli. Birkaç öğeyi adlandırmak için insanlar, filmler ve olaylar hakkındaki bilgi bloğunu görüntülemek için çeşitli kaynaklardan anlamsal verileri kullanır ve genellikle arama sonuçlarının sağında görünür.
 • En İyi İlanlar. Arama sayfasında ilk 4 sırada yer alan Google Ads reklamları.
 • Alt Reklamlar. Arama sayfasında son 3 noktayı kaplayan Google Ads reklamları.

E- Ticaret SEO için sayfa içi SEO uygulayın.

Kategori sayfalarınız muhtemelen sıralanacak en önemli sayfalardır. Birisi onları Google'da bulursa, o kategorideki tüm ürünlerinize anında erişebilir. Bu sayfaları uygun şekilde optimize etmek için, hedef anahtar kelimenizi aşağıdaki yerlere koymanız gerekir:

1. URL'de.

Birincil anahtar kelimenizi URL'ye koymak (ve URL'yi okunabilir ve kolay hale getirmek) basittir ve arama sıralamasını iyileştirir.

2. Başlık etiketinde (H1).

Başlık etiketi veya H1 etiketinde anahtar kelime, aşağıdaki gibi, olabildiğince başa yakın olmalıdır:

3. Gövde metninde.

İşlerin biraz daha karmaşıklaştığı yer burası. Çoğu kategori sayfası, tanıtım olmadan doğrudan ürünlere gider. Bu Google için iyi değildir. Anahtar kelimeniz en az 2-3 kez dahil edilmiş en az 300 kelimelik bir girişi hedeflemelisiniz. (Ama içine doldurmayın, akıcı ve doğal görünmesini sağlayın.)

İşte bir örnek:

4. Resim alt metninde.

Google resimleri okuyamadığı için, ne hakkında olduğunu bilmek için alternatif metne güveniyorlar. Bu aynı zamanda size anahtar kelimenizi sayfaya eklemek için başka bir yer sağlar ve Google görsel sonuçlarında görünme şansı verir. İşte bir kadın giyim mağazasından bir örnek:

b12

5. Meta verilerde.

Meta verilerinize anahtar kelimenizi dahil etmenin (arama listelerinizde görünen gri metin) sıralamaları doğrudan etkilediği gösterilmese de sıralamaları iyileştirdiği gösterilen tıklama oranını artırabilir. Bunun nedeni, ana anahtar kelimenizi meta verilere (AKA açıklama etiketi) eklediğinizde, Google'ın bunu arama sonuçlarında kalınlaştırmasıdır:

E-ticaret Ürün Sayfaları için Sayfa İçi SEO

Temel olarak, kategori sayfalarınız için yaptığınız her şeyi 2 büyük farkla yapın: Bir banner resmine ihtiyacınız yoktur (ürün resimleriniz olduğu için). 300 kelime yazmak yerine, 1000 kelimeye ulaşmanızı çok daha iyidir (en azından 10 en çok satanlar için). Bunun nedeni basit: Google'daki en iyi sayfalar, en az 2.000 kelimeden oluşan uzun biçimli içerik olma eğilimindedir.

Dolayısıyla, bir sayfada çok fazla bilgi olduğunda, Google, arama yapan kişinin aradığı yanıtı içerme şansının daha yüksek olduğunu düşünür. (Bu aynı zamanda LSI anahtar kelimelerini eklemenize yardımcı olur.)  Ürün incelemeleri, E- Ticaret SEO artırır ve dönüşüm oranlarını artırır. Henüz inceleme toplamıyorsanız, onlara öncelik vermeye başlayın. Temelde aynı anlama gelirler veya en azından yakından ilişkilidirler. "Hediyelik aksesuarlar" ve "kar küresi" terimleri de aynı anlama geldikleri için değil, aynı konuya girdikleri için ilişkilidir. SEO'nun ilk zamanlarında Google, anlamsal anahtar kelimeler arasındaki ilişkiyi belirlemede o kadar iyi değildi. Ve  SEO uzmanları bundan yararlandı. Web sitelerinin her eşanlamlıyı hedefleyen sayfalar oluşturmasının nedeni budur. Dolayısıyla, 5 ilgili terimi hedefleyen 5 sayfa oluşturmak yerine, tek bir sayfayı tümüyle alakalı hale getirebilirsiniz. LSI anahtar kelimelerini bulmak için, ana anahtar kelimenizi Google'a yazabilir ve otomatik doldurma önerilerine bakabilirsiniz

Google, yinelenen içerikten nefret eder ve Google'ın Panda algoritması güncellemesinden bu yana sizi cezalandırabilir. Premium Copyscape hesabı ile web'de olası yinelenen içerik sorunlarını kolayca bulabilirsiniz. 10 ABD doları karşılığında, toplu iş araçlarını kullanarak en fazla 200 URL'yi kontrol edebilirsiniz. Raporunuzdan URL'leri alın ve toplu analiz cihazına yapıştırın.

 • Google'da kendinizi arayın. Önce markanızın adını Google'da arayın. Yepyeni bir işletme değilseniz, ilk arama sonucu siz olmalısınız. Değilse, bu daha büyük sorunların bir işaretidir. İlk değilseniz, sorunu çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:
 • Birkaç güçlü, markalı bağlantı oluşturma (bağlantı oluşturma bölümüne bakın)
 • İşletme dizinlerinde bazı alıntılar oluşturmak (yerel SEO bölümüne bakın)
 • Sitenizin bir Google İşletme listesine sahip olduğundan emin olun (yerel SEO bölümüne bakın)
 • Sitenizin tüm büyük sosyal ağlarda yer almasını sağlamak

Bu size sitenizdeki kaç sayfanın dizine eklendiğini gösterecektir (bu durumda, 15.000). Bu, tarama raporunuzdaki URL sayısından daha az olmalıdır. Daha fazlası varsa, bu ürün veya site aramaları, blog kategori sayfaları veya etiket sayfaları gibi önemsiz sayfaların kategorize edildiğini gösterebilir. Bu sayfalarda genellikle içerik bulunmaz ve indekslenmemelidir (bu, Google'a bunları arama sonuçlarında dizine eklememesini söyler). Bu, sitenizin tarama bütçesini - Google'ın sitenizi taradığı sayfa sayısını ve hızı - serbest bırakır.

 • Arama trafiğini analiz edin.

Sitenizin oluşturulmasının başlangıcından şimdiye kadar Google Analytics raporlarınıza bir göz atın. Bu size sitenizin potansiyel olarak bir ceza ile vurulup vurulmadığını gösterecektir.

 • Google Search Console'u inceleyin.

Google Arama Konsolu (eski adıyla Web Yöneticisi Araçları), SEO denetimimiz için pek çok harika bilgiye sahiptir. Öncelikle, Google'ın dizine ekleme robotlarının sitenizi tararken yaşadığı hataları bulmak için Tarama -> Tarama Hataları'na gidin.b14

Görünüşe göre 22 "404 Bulunamadı" hatası var; başka bir deyişle, orada olmayan bir sayfaya işaret eden bağlantılar. Burada yapılacak en iyi şey, bu eski sayfaları ilgili ürün sayfalarına veya kategori sayfalarına (veya bozuk blog yazılarınız varsa blog yazılarına) yönlendirmektir. Ardından, Google'ın bulduğu sayfa içi sorunları bulmak için Arama Görünümü -> HTML İyileştirmeleri'ne gidin. Bu, taramada zaten almış olmanız gereken yinelenen içerik gibi şeyleri gösterecektir. Ancak iki kez kontrol etmenin zararı olmaz.

 • Backlink profilinizi analiz edin.

Geri bağlantı profiliniz, sitenize işaret eden bağlantıları analiz etmenin bir yoludur. Bunu, sitenizin cezalandırılmasına neden olabilecek spam içerikli bağlantılar almadığınızdan emin olmak için yapmak istiyorsunuz. Backlink profil analizi yapmak için Ahrefs'e giriş yapın, Site Gezgini'nde sitenizi arayın, ardından sol taraftaki menüden "Backlinks" seçeneğine tıklayın.

Burada dikkat etmeniz gereken üç şey var:

Bağlantı metni (sitenize bağlanan metin)

Bozuk geri bağlantılar

Kalitesiz bağlantılar

Bağlantı metni dağıtımınızı geri bağlantı bölümünde değil, sitenizin raporunun genel bakış bölümünde görebilirsiniz. Birçok kelime veya kelime öbeğinin aksine iyi bir çeşitlilik görmelisiniz (marka adınız olmadığı sürece, sorun değil). Bununla birlikte, tüm bağlantılarımın% 11'inin "yer tasarrufu sağlayan teknikler" çapa metnine sahip olduğuna dikkat edin. Kopyalanan siteler düşük kaliteli ise, cezadan kaçınmak için bu bağlantıları reddetmelisiniz (esasen Google'a onları takip etmemesini söyleyerek).

 • Site hızını artırmak için fırsatlar bulun.

Site hızı ve tarama hızı, hem sitenizin sıralama yeteneği hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Radware'den yapılan bir araştırmaya göre, ABD'deki çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 51'i, bir site çok yavaşsa satın alma işlemini tamamlamayacağını iddia etti. Sitenizin hızını iyileştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda bir fikir edinmek için Google'ın PageSpeed ​​Insights Aracına gidin ve URL'nizi ekleyin. Google sizi Mobil ve Masaüstünde 1'den 100'e kadar puanlayacak ve işleri hızlandırmak için size adımlar verecektir. Sitenizin hızını artırmak için bu kılavuzu inceleyin. Ancak, yalnızca bir şey yaparsanız, resimlerinizi sıkıştırın. Görüntü dosyası boyutları çok büyük olabilir ve işleri yavaşlatabilir, bu nedenle bu tek adım büyük bir fark yaratabilir.

Yerel E- Ticaret SEO

Herkes için geçerli olmasa da fiziksel bir mağazanız varsa veya yalnızca daha fazla yerel site trafiği istiyorsanız, yerel SEO size güzel bir destek sağlayabilir.Bu bölümde iki konu ele alınır:

 • Google My Business profilinizi talep etme.
 • Yerel alıntılar oluşturmak.

Yerel bağlantılar alın ve Google My Business Profilinizi talep edin:

Google, işletmenizin ayrıntılarını Google'ın veritabanına koymanıza olanak tanıyan Google My Business adlı harika bir özelliğe sahiptir. Bu birkaç şey yapar, ancak esas olarak işletmenizin yerel arama sonuçlarında görünmesini sağlar.

Yerel alıntılar oluşturun:

Yerel alıntılar, temelde haber kaynakları, dergiler, basın bültenleri ve diğer yerel medya gibi diğer yerel web sitelerinden geri bağlantılardır. Örneğin, Sarı Sayfalarda ücretsiz listelemenizi talep etmek yerel bir alıntı olacaktır.

Yerel web sitelerinde bağlantılar alın:

Herhangi bir yerel bağlantı, genel etki alanı otoritesi oluşturmanın ve yerel sıralamalara yardımcı olmanın harika bir yoludur. Hızlı kazançlar arasında yerel haber kaynakları, desteklediğiniz hayır kurumları, yerel tabanlı bloglar ve Ticaret Odası gibi yerel dernekler bulunur.

İçerik pazarlama:

İçerik pazarlaması, kişisel favori pazarlama yöntemimdir. İstatistikler, e- ticaret sitelerinin % 45'i blog yazmanın 1 numaralı stratejisi olduğunu söylüyor. İnsanların% 70'i bir şirket hakkında reklamdan çok makale yoluyla bilgi edinmeyi tercih ediyor Tüketicilerin% 68'i bir markanın içeriğini tükettikten sonra marka hakkında daha olumlu hissediyor. Ancak, mağazanızın daha fazla anahtar kelime sıralaması ve daha fazla geri bağlantı oluşturması için en kolay yollardan biri içeriğin olduğu da bir gerçektir. Bir ürün ve kategori sayfalarınız yalnızca pek çok anahtar kelime için sıralama yapabilir. Bunları en üst düzeye çıkardıktan sonra, tabiri caizse artık emlak arama yapamazsınız.

E- Ticaret SEO İçin Link Oluşturma

Google'ın her şeyden çok önemsediği iki sıralama faktörü vardır; içerik ve bağlantılar.

Sayfa dışı SEO olarak kabul edildikleri için, web sitenizde ince ayar yapmaktan biraz daha karmaşık ve zaman alıcıdır. Bunun yerine, bu bağlantıları elde etmek için diğer blog yazarları ve web sitesi sahipleriyle işbirliği yapmanız gerekecektir.

Dört benzersiz bağlantı kurma fırsatı;

 • Kaynak sayfası bağlantı oluşturma.
 • Etkileyicilerle ortaklık.
 • Kırık bağlantı kurma.
 • Rakiplerin bağlantılarını çalmak.

Bunlar tek bağlantı kurma yöntemleri olmasa da etkili ve öğrenmesi en kolay yöntemlerdendir.

Kaynak sayfası bağlantı oluşturma:

Kaynak sayfaları, daha iyi bir tanımın olmadığı için, sektörünüzle ilgili kaynaklarla dolu sayfalardır.İkincisi, sayfadaki çok sayıda bağlantı nedeniyle size bir ton sayfa yetkisi vermeyebilir, ancak elde etmek çok daha kolaydır ve sıralamanızda size biraz artış sağlar. Gelecek vadeden bir sayfa bulduğunuzda, URL'yi ve sitenin iletişim bilgilerini bir e-tabloya ekleyin. Voila Norbert gibi bir araç kullanarak iletişim bilgilerini hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. İyi bir potansiyel müşteri listesine sahip olduğunuzda, onlara bir e-posta göndermenin zamanı gelmiştir. Bir şablon kullanabilirsiniz (aşağıdaki gibi), ancak her e-postayı özelleştirdiğinizden ve robotik gibi görünmediğinden emin olun.

İçerik üreticileri ile ortaklık:

İçerik üreticileri (İnfluencerlik) yapan kişiler, sektörünüzdeki büyük bir takipçiye ve / veya etki alanı otoritesi yüksek ancak sizinle doğrudan rekabet etmeyen bir web sitesine sahip kişilerdir. Etkileyici pazarlamayı muhtemelen duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, SEO için etkileyicilerle ortaklık biraz farklıdır. Ürününüzü sosyal medyada paylaşmak için bir içerik üreticilerine ödeme yapmak yerine, amaç, onların sitelerinden sitenize geri dönmelerini sağlamaktır. Bu, ürünlerinizi içeren bir blog gönderisi olabilir veya sitelerinde mevcut bir sayfadan yalnızca bir bağlantı alabilir.

Kırık bağlantı kurma:

"İnterneti düzelterek bağlantı oluşturma" olarak da adlandırılan kırık bağlantı kurma, en etkili ve kolay bağlantı kurma taktiklerinden biridir. Bir sorun olup olmadığını görmek için kaynak sayfalarını kontrol edebilir veya sadece konunuzla ilgili blog yazılarını kontrol edebilirsiniz.

Rakiplerin bağlantılarını kullanmak:

Çeşitli SEO araçlarını rakibinizin anahtar kelimelerini gözetlemek için kullanabildiğiniz gibi, tüm bağlantılarını nereden aldıklarını bulmak için de kullanabilir ve bunları kendi başınıza çalmaya çalışabilirsiniz. Bunun için ;

URL'lerini site gezginine ekleyin.

Sol taraftaki "geri bağlantılar" sekmesine tıklayın.

"Alan başına bir bağlantı" ve bağlantı türü "Dofollow" ile filtreleyin (Dofollow bağlantıları Google'a bunları takip etmesini, nofollow bağlantıları ise Google'a bunları takip etmemesini söyler).

Bir güncelleme nasıl yapılır ve SEO'nuzu nasıl optimize edersiniz?

 • En iyi anahtar kelimelerinizi bulun (hem ürününüz ve kategori sayfalarınız için ticari anahtar kelimeler hem de blog içeriğiniz için uzun kuyruklu anahtar kelimeler).
 • Doğru anahtar kelimeleri sitenizdeki doğru sayfalarla eşleştirin.
 • Bir SEO denetimi gerçekleştirerek, sitenizin mimarisini düzelterek (ideal değilse), zayıf içeriği azaltarak ve tarama bütçenizi optimize etmek için elinizden gelen her şeyi yaparak sitenizi optimize edin.
 • Sitenizin sayfa içi SEO'sunu geliştirmek ve içeriği hedef anahtar kelimeleri için en iyi sonuç olacak şekilde oluşturmak veya güncellemek, en önemli ürün sayfalarınıza geri döndüğünüzden emin olmak.
 • Gerekirse, en önemli sayfalarınıza beyaz şapka bağlantıları oluşturun.