SEO Fiyat Hesaplama

Seo Hosting

Hosting Nedir?
İnternet dünyasında milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerindeki müzikler, resimler, videolar, web sayfaları ve benzeri dosyalar "hosting" denilen sunucularda barındırılır. Sunucular, barındırma hizmetini sağlayan gelişmiş bilgisayarlara denir. Her web sitesinin dosyalarını barındırmak için bir hosting alması gerekir. Hostingler, çeşitli firmalar tarafından alanına, trafiğine ve diğer özelliklerine göre ücretlendirilirler ve satılırlar. Yazının devamında SEO açısından büyük katkısı olan SEO Hosting ile kapsamlı bilgiler vererek makaleye devam ediyoruz.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hostinglerini normal Hostinglerden ayıran en önemli özellik SEO Hostinglerinin web sitelerini C-CLASS IP adresleri üzerinde barındırmasıdır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; tek C-CLASS (C Sınıf) tip ip tabanlı Hostinglerde birden fazla web sitesinizi barındırıyorsanız, siteleriniz arasında birbirine verdiğiniz linkler değer kazanmamaktadır. Tam bu sırada SEO Hostinglerin önemi anlaşılıyor. SEO Hostingler sayesinde her bir sitenize farklı C-CLASS (C Sınıf) IP adresleri vererek siteleriniz arasında backlink paylaşımı yapabilirsiniz.

SEO Danışmanları için önemli bir avantaj sağlayan SEO Hostingler, backlink konusunda farklı sitelerden backlink almak için para ödemenize gerek bırakmıyor. SEO Hostingleri ile sadece SEO danışmanlarının ilgilendiği için çok az firma tarafından veya bu SEO danışmanları tarafından satılıyor.

IP adresleri a, b, c, d, e olmak üzere 5 sınıfa ayrılmıştır. A sınıfı IP'ler, tüm sınıflar arasındaki en kaliteli sınıftır. A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler çok zor bulunur ve yüksek fiyata satın alınabilir. Bu nedenle SEO Hostingler için en ideal sınıf, C sınıfı yani diğer bir adıyla C-Class'dır.

SEO Hosting'in SEO'ya Katkısı

SEO Hostinglerin üst kısımda da belirttiğimiz gibi C-CLASS IP adresi özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde SEO Hosting kullanan siteler Google'a SEO konusunda daha uygun görünür. Bu durumun yanı sıra çoğu SEO danışmanının bildiği gibi Google, aynı IP üzerinde bulunan siteleri bilir. Eğer sizin kullandığınız sunucuda farklı bir illegal site varsa, SEO açısından problem yaratır. SEO Hostinglerde ki her siteye verilen farklı IP adresi özelliği sayesinde bu tehlikeden de kurtulmuş oluyorsunuz.

SEO'nun bir amacı da Google'da herhangi bir kelime de üst sıralarda olmaktır. Üst sıralarda olmak için backlink almak gerekir. Alınan backlinkler, siteyi istenen kelimede üst sıralara çıkartır ve PageRank değerinde de artış sağlayabilir. Backlink almak için verdiğiniz paraları, SEO Hosting ile büyük oranda azaltabilirsiniz. SEO Hostinginizde birden fazla barındırdığınız siteleriniz için link değişimleri yapabilirsiniz. Normalde aynı IP adresini taşıyan siteler arasında yapılan backlink eklemeleri, Google tarafından önemsenmez. SEO Hostingdeki C-Class özelliği bu durumda da sizlere yardımcı oluyor.

SEO Hostingin SEO'ya katkısı bunlarla sınırlı kalmıyor. Linkwheel uygulamasında, ana siteye bağlantı veren sitelerin hepsinin farklı IP'lerde olması gerekir. Linkwheel uygulamasını uygulamak isteyen SEO danışmanları, SEO Hostinglerdeki farklı IP atama özelliği sayesinde kendi Hostingleri üzerinden bu uygulamayı yapabilirler. Blogspot, Blogcu ve bunun gibi ücretsiz blog siteleri ile yapılan Linkwheel uygulamasına oranla, SEO Hosting kullanılarak yapılan linkwheel uygulaması C-Class IP özelliği sayesinde daha iyidir.

SEO Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pakette size tanınan maksimum IP Adresi sayısına, sitenin yüksek hıza sahip olmasına, Hostingin Litespeed kullanmasına ve ping hızına dikkat etmelisiniz. Ayrıca alacağınız SEO Hostingin lokasyonunun yerli olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Türkiye'de SEO Hosting Satan Firmalar

Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi lokasyonu yerli olan SEO Hostingleri kullanmanızda fayda görüyoruz. SEO Hosting alacaksanız, aşağıda belirttiğimiz SEO Hosting satan bazı Türk firmalarına göz atabilirsiniz.

SEO Hosting Ücretleri

SEO Hosting ücretlerinde en belirleyici kriter verilen ip sayısıdır. Bu hizmetin kullanımı Türkiye'de çok yaygın olmadığı için çok az sayıda da hizmeti sunan firma bulunmaktadır. Bu sebeple yurt dışına oranla daha pahalı olan SEO Hostin ücretleri Türkiye'de  4 ip Yıllık 99 TL'den başlamaktadır. Bu fiyatlara hostinglerin alan büyüklüğü ve band kapasitesi de etki etmektedir. Yurt dışında ip sayısı bazında belirlenen fiyatlar ise 3 ve 5 dolar aralığında olmaktadır. Daha ayrıcalıklı ip olarak görülen ve SEO da etkisi daha fazla olan A ve B class ipler ise ortalama her ip için 12 ve 10 dolar civarında olmaktadır. Türkiye'de A ve B class ip hizmeti bulunmadığından, sadece Türkiye Lokasyonlu C class ipler ile SEO Hosting ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yurtdışı ve Türkiye SEO Hosting Kıyaslaması

Yurtdışında, Türkiye'ye oranla daha ucuz SEO Hosting satışı yapılmaktadır. Bunun nedeni, ülkemizde SEO Hostingin henüz yeni yeni tanınması ve az sayıda SEO Hosting satışı yapılmasıdır.

Yurtdışında SEO Hosting satışı yapan firma bulmak daha kolaydır. Çok sayıda SEO Hosting satışı yapan firma olduğundan dolayı rekabette yüksektir. Bu rekabet nedeniyle SEO Hostingleri daha ucuza satılmaktadır. Ayrıca IP adresleri de yurtdışında daha ucuzdur.

SEO Hocası
SEO Hocası
4 Ekim 2010

Seo Hosting için Yorumlar

 • wpmatik
  Wpmatik 25 Nisan 2017, 01:15

  İstanbul lokasyonlu sunucumuzda DC A Class IP adresi verdi, Türkiye’de A Class ip nasıl yok?

 • Hakan
  Hakan 1 Nisan 2017, 13:55

  Kullandığım bir reseller hosting var ve haliyle içinde barınan tüm sitelerin IP adresi aynı. İçlerinden birisi sıralama ve kalite olarak iyi durumda. Ancak diğerlerine backlink veremiyorum sorun olur diye. Bu siteye ayrı bir IP adresi alsam ve aynı resellerde devam etsem diğer sitelere backlink, tanıtım yazısı vs. yapmam mantıklı olur mu? Bir sorun teşkil eder mi?

 • Erhan CEYLAN
  Erhan Ceylan 10 Ocak 2017, 10:06

  ” Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi lokasyonu yerli olan SEO Hostingleri kullanmanızda fayda görüyoruz. SEO Hosting alacaksanız, aşağıda belirttiğimiz SEO Hosting satan bazı Türk firmalarına göz atabilirsiniz.” demişsiniz ama firmaları belirtmemişsiniz ?

 • İltem Canuyar
  İltem Canuyar 13 Ağustos 2015, 15:05

  500 ad C clas ıp de blog açmak istiyorum tavsiye edecek SEO hosting hizmeti alabileceğim firma önerebilir misiniz. Yada bu hizmeti veren şirketler bana ulaşabilir.

 • Nazım Bircan Babacan
  Nazım Bircan Babacan 15 Nisan 2015, 04:35

  Bilgiler için teşekkürler hocam. Yazıda göremedim aynı sunucu içerisinde fakat farklı ip de bulunan siteden link çıkışı zararlı mıdır?

 • Tayfun
  Tayfun 20 Aralık 2014, 03:04

  Anlatım muhteşem olmuş.
  Hosting paketinize tanımlanan ip’nin SEO ya faydası oldukça büyüktür.
  Aynı zamanda bunu SSL sertifikası ile güçlendirirseniz arama motorlarında çok büyük fayda sağlamış olur.

 • Ömer faruk Kul
  ömer Faruk Kul 25 Temmuz 2014, 07:11

  Üzülerek belirtmek istiyorum, listede adı bulunan bir hosting firmasından C-Class SEO uyumlu ip adresi satın almıştım. Ancak Türkiye lokasyonlu olduğu ve sık sık elektrik kesintileri yaşanması sebebi ile tavsiye etmiyorum. Türk Telekom gerçekten eziyet başka birşey değil.

 • Ertuğ Karga
  Ertuğ Karga 15 Ocak 2014, 15:51

  Hocam merhaba süper bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık. Son algoritma ile birlikte C/Class ip güncelliğini koruyormu hala SEO konusunda? Eğer değilse A class mı almak mantıklı. Faydası nedir. Cevabınızı bekleyeceğim. Kolaylıklar dilerim.

 • yakup aykaç
  Yakup Aykaç 26 Haziran 2013, 23:00

  Hocam c-class ip bir hosting yerine

  örnek 5 sitemiz var her birini farklı ip adresli firmalardan hosting almamız durumunda SEO konusunda aynı etkiyi alabilirmiyiz

 • Perker İlısu
  Perker İlısu 27 Mart 2013, 10:51

  Merhaba. sitemizi yeni yaptırdık. 2 – 3 gün içinde Google’da üst sıralara yükseldi. Acaba bizim sitemizi yapan firma SEO hosting mi açmış bilginiz var mı ?

 • İhsan Vehbi Çorumlu
  İhsan Vehbi çorumlu 20 Kasım 2012, 10:59

  Mrblar,

  SEO hosting denilen kavran kimsede bulunmayan ip atamak değilmi. Yoksa bir çok sitesi olanlar için mi geçerli

 • Ferudun Sugötüren
  Ferudun Sugötüren 12 Eylül 2012, 17:35

  Çok yakında SEO hosting iyice popüler olacak. Zira tek bir internet sitesi olanlar dahi SEO hosting satın almaya başladı. Adamlar kendisine 20 tane paravan site açıyor. Hepsi için ayrı c class ip adresi talep ediyor. Sonra ana sitesine için bu 20 site üzerinden link veriyor. Bayağı faydalı bir çalışma oluyor tabi bu da.

 • Balkın Çarıcı
  Balkın çarıcı 15 Temmuz 2012, 12:13

  siteler aynı sunucu üzerinde olduğu sürece çok bir farkı olmayacağını düşünüyorum sonuçta google aynı sunucu üzerinde olduğunuzu anlıyor.

  Farklı hostinglerden siteleri açmak daha mantıklı geliyor bana.

  c class hizmet verenler genelde pahalı halbuki yıllık 10 tl lik 10 farklı firmadan hotsing alsanız yılda 120 tl ödersiniz.

  4 farklı c class ip veren hosting hem tek sunucuda barındırıyor 4 sitenizi hem de yıllık 80 tl 100 tl istiyor.

  bu paraya biraz ekleyip 10 siteyi farklı yerlerde barındırmanız daha makul diye düşünüyorum.

 • Nuelif Avşar
  Nuelif Avşar 10 Ocak 2012, 11:39

  Ustadim, konuda tamamen yanlis bilgi vermissiniz, yanlis yonlendirmissiniz :

  SEO hosting ve C class konusundaki konuyu daha detayli incelemenizi : C class block ile ip clustering de kullanilan c class arasindaki farki yanlis anladiginizi farketmenizi dilerim.

  Iyi calismalar

 • Abdullah Mert Öztürk
  Abdullah Mert öztürk 16 Kasım 2011, 12:29

  Eyvallah hocam gerçekten detaylı bilgi vermişsin….

  Yuksek-kazanc.com sitesinin indirim kuponları mevcut ABD lokasyonlu hosting isteyen arkadaşlar hosting ve domain kayıtlarını indirimli olarak alabilirler….

 • Doğan Kutbay
  Doğan Kutbay 25 Ekim 2011, 16:17

  Yeni bir reseller arayışı içerisindeyim, fakat halen aradığımı bulamadım. Gösterdiğiniz sitelerin paketleri çok yüksek ve sağladıkları alan daha küçük.

 • Serdar Kurt
  Serdar Kurt 10 Ekim 2011, 13:24

  Merhabalar. Öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler. SEO hosting alacağımız firmanın türkiye lokasyonlu olmasının artılarından bahsetmissiniz. Bu konuda SEOhosting.com sitesinin lokasyonu yabancımıdır acaba bilgisi olan var mı ?

 • Osman Cihan Aydoğan Yozgat
  Osman Cihan Aydoğan Yozgat 14 Eylül 2011, 19:36

  Teşekkürler hocam gerçekten çok faydalı bir yazı bende şimdi bir c-class ip bulabilirmiyim diye bakacağım.

 • Ecegül Tarhan
  Ecegül Tarhan 19 Temmuz 2011, 21:59

  hocam vit.com.tr deki serverlrda SEO desteği var mı? server ordan kullanıyorum.

 • Pekin Göksoy
  Pekin Göksoy 30 Mayıs 2011, 08:53

  Evet hocam SEO hosting’i çok güzel bir şekilde açıklamışsınız ellerinze sağlık

 • Yusuf Süha Koçbaba
  Yusuf Süha Koçbaba 5 Şubat 2011, 14:44

  Blogger ve WordPress kullanmak isteyen arkadaşlar için gerçekten zor bir durum olacak.Hızlı index alması ve google gözünde bu blogların değer kazanması oldukça zaman alır.Ana siteye kelime bazlı yararı ancak 2-3 ay içinde fayda sağlayabilir.

 • Dilşad Nur Parlak
  Dilşad Nur Parlak 1 Ocak 2011, 17:03

  Bu SEO hosting saçmalığını r10 da tartışıldı.Bence de sırf hosting pazarlama stratejisinden ibaret yapay bir teori.

 • Hürel Urgancı
  Hürel Urgancı 22 Aralık 2010, 16:53

  Kaan hocam size bir sorum var :

  Aklımda yeni bir proje var.SEO hosting alarak 1 tane wordpress site oluşturmayı düşünüyorum belli bir anahtar kelimede..Belli bir anahtar kelimede 1. sıraya çıkmaya çalışacağım Google’da.Bunun için size bazı sorularım var.

  1-) Bu domain’de link wheel tekniğini uygulamam için kaç tane yazı yazmış olmam gerekiyor?Yani kaç yazı yazdıktan sonra link wheel tekniğini uygulamalıyım?

  2-) Bütün bunlardan sonra blogspot sitemde yazdığım makalemdeki yazıdan blogcuya link verip blogcuya da wordpress uzantılı sitemdeki yazıya mı link vermeliyim?

 • İlsel Özelçi
  İlsel özelçi 21 Kasım 2010, 15:48

  Merhaba Hocam,

  Kendi domainlerimi kullanarak paravan siteler yapmak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?

  İyi Çalışmalar

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 21 Kasım 2010, 20:56

   @Takas, öncelikle bir SEO hosting almalınısız. 10 domain varsa 10 farklı ip barındıran SEO hosting aldıktan sonra, bu domainler üzerinden ana konu ile ilgili özgün içerikler girmeniz gerekir. Her bir domaine harici ve site içi SEO çalışmaları yaparak daha güçlü bir yapıya getirin. Tek yönlü bir linkleme yapın ve en sonunda hepsinden ana domaine link çıkışı yapın. Genel olarak işleyiş bu şekildedir.

 • Pınar Gül Bilgen
  Pınar Gül Bilgen 20 Kasım 2010, 01:49

  Merhaba Hocam,

  Öncelikle detaylı anlatım için çok teşekkür ederim. Konuyla alakalı benim de bir sorum olacak. Linkwheel yapmak sadece farklı ip adresleri kullanarak birden çok domaini birbirine bağlamak mı yoksa shared hostlarla da blogspot veya wordpress gibi linkwheel yapılabilir mi? Eğer yapılabilirse biraz daha bilgi verebilir misiniz? Ben linkwheel yapmak istiyorum fakat bunun için SEO hosting almam şart mı aslında onu merak ediyorum.

  Tekrar Teşekkür ederim.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 21 Kasım 2010, 14:47

   Ücretsiz linkwheel amaçlı wordpress, blogspot ve blogcu subdomainlerini kullanmak da en çok uygulanan ve etkili yöntemlerden biridir.

 • Furkan Uzun
  Furkan Uzun 15 Ekim 2010, 06:12

  ilkkez okudum baska bısey ıcın gelmısdım buraya bu olayı ogrendım guzel bır makale ve paylasım tskler.

 • Tutkum Baki
  Tutkum Baki 14 Ekim 2010, 12:03

  SEO hosting yeni bir kavram değil. Aslında böyle bir hosting türü yok. Yıllar önce varolan IP BASED HOSTING şimdi firmalar tarafından SEOhosting olarak pazarlanıyor. İşin özeti budur aslında. Pazarlama stratejisi olarak görüyorum. Optimizasyona katkısı elbette var. Ama şu da var. Devleet kurumları ile aynı ipde bulunmanın tek ipde bulunmaktan daha yararlı olacağını da düşünüyorum. Çalıştığınız yere ve ordaki sitelerin niteliğine de bağlı.

 • Miraç Ayberk Şekercioğlu
  Miraç Ayberk şekercioğlu 12 Ekim 2010, 15:04

  SEOhosting.com bir Hostgator yan şirketidir. Sundukları hizmet gerçekten cok sağlamdır.

 • İsmail YÜKSEL
  İsmail Yüksel 10 Ekim 2010, 18:55

  eline sağlık kaan hocam yine çok faydalı bir paylaşımda bulunmuşsunuz.

 • Mete
  Mete 7 Ekim 2010, 20:49

  Bilgiler için sağolun. Sitedeki makaleler genel olarak kaliteli ve bilgi verici sağolun.

 • Burçin Kübra Aygen
  Burçin Kübra Aygen 7 Ekim 2010, 17:49

  SEO Hosting, SEO danışmanlarının vazgeçilmez taktiklerinden bir tanesidir. Aynı reseller hesap üzerinde açılmış farklı sitelerin ip adreslerini sanki hepsi farklı serverda barınıyormuş gibi göstermeye yarar. Sağlam backlink inşası ile yükselmek kaçınılmazdır. Gerçekten yararlı bir makale olmuş. Teşekkürler, saygılar…

 • mirc indir
  Mirc Indir 7 Ekim 2010, 01:09

  Merhaba hocam,

  Öncelikle makaleniz için teşekkürler. Birkaç sorum olacak, bu konuda. Yanıtlandırırsanız sevinirim.

  *) SEO hosting kullanmıyorum, tek IP’de birden çok sitem olan bir resellera sahibim. Aynı kategoride, aynı aramada kasmak üzere birden fazla sitem var. SEO hostingin “backlink”in yanı sıra, aynı anda bu sitelerin yükselmesinde de etkisi olur mu? Olursa, bunun oranlamak gerekirse % kaç?

  *) SEO hosting olmadığı takdirde, normâl bir pakette, bir IP adresini illegal içerik barındıran sitenin kullanması Google’ı mutlu etmeyecektir, bunu biliyordum. Peki, Google şöyle bir değerlendirme yapıyor mudur; “Bu IP üzerinde çok site var” – yani illegal bir site olmasa da, SEO hosting alındığında bir katkısı olur mu sıralama açısından?

  Sonuç olarak: Backlink inşaasının yanı sıra, SEO hostingin sıralama için “gözle görülür” bir etkisi var mı, size göre?

  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Not: SEO ile ilgili birisi olarak, bu konudaki bilgi eksiğimi giderip ona göre çeşitli şirketlerle görüşüp, buna uygun bir hosting paketi almayı düşünüyorum. Bu yüzden, konuyla ilgili araştırma yapıyorum.

  İyi geceler dilerim.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 7 Ekim 2010, 01:26

   backlinkin yanı sıra sitelerin ayrı ayrı yükselmesinde yararı olur, çünkü paylaşımlı hostta bir sitenin google gözünden düşmesi diğer siteleri de etkiler, ancak SEO hostta her site kendisinden sorumludur. Tek ip olduğu için bir sitenin google gözünde değer yitirmesi diğerlerini etkilemez. Bu sebeple siteler SEO hostinge taşındığı zaman, backlink vermenin dışında tek ip de bulunmasından dolayı avantajlı olmaktadır. Bu açıklamayla iki sorunuza da yanıt vermiş oldum galiba.
   Özetle SEO Hostingin faydası : Linkwheel ile link inşaası, Tek ip de olmaktan dolayı sitenin tek başına Google’da değerlendirilmesi.

Seo Hosting için Cevap Yaz