Basit bir deyişle, diğer web yöneticileri, blog yazarları veya web sitesi sahipleri içeriğinize (bloglar, resimler, ürünler, videolar vb.) bağlantı verdiklerinde doğal bağlantılar oluşur, çünkü okurları için yararlı olduğunu ve web sitelerine veya sayfalarına değer kattığını düşünüyorlar.

Doğal backlink ne demek

Doğal backlink, backlink paketleri almadan elde etmeyi başardığınız backlinkleri ifade ediyor. Kısacası, aldığınız backlinki tıklayan bir ziyaretçi, sitenize geldikten sonra herhangi bir kandırılma hissi yaşamaması ve gerçekten o backlinki hakettiğinize inanmasıdır aslında.

Doğal Backlink Kazanma

Doğal bir bağlantı, organik olarak meydana gelen bir bağlantıdır (şirketiniz tarafından kolayca oluşturulamaz). Doğal backlinkleri kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı backlink kazanma stratejileri aşağıdaki gibidir.

  • Kırık linkleri yeniden kazanma
  • İnfografik yayınlama
  • Konuk makalelerin avantajı
  • Rakiplerinizin yer aldığı kaynakları bulun
  • Site içi link inşası oluşturun.
  • İçeriğinizin duyurularını yapın
  • Referanslar yazın.
  • Gazetecilerle ve önemli blog yazarlarıyla iletişime geçin.

Doğal bir bağlantı, bir içerik, web sitesi veya kaynağa referans olarak kullanılır.

Bağlantı çeşitliliği, Google dostu bir backlink portföyünün temel özelliklerinden biridir. Yine de, “doğal” bir backlink tanımı çok sayıda kişi için belirsiz görünebilir. Doğal backlinkleri tanımlamak için en iyi örnek olarak Matt Cutts’ın sahip olduğu göz önüne alındığında, “doğal olmayanlardan daha iyi” olduklarını söylüyorlar, terimi gerçekten farklı bir şekilde yorumlamak için SEO uzmanlarını suçlayamazsınız. Mantıklı bir varsayım, insanlara bağlantı kurmaları için ilham verecek kadar çekici ve alakalı içerik oluşturabiliyorsanız, doğal bağlantı oluşturma işlemini tamamlamışsınızdır. Ancak, stratejik olarak dağıtılmadığı takdirde en iyi içerik bile hedeflenen gözlerden sonsuza kadar gizli kalabilir. Şimdi, böyle bir yaklaşımın doğal bağlantılarla ilişkili olarak benimsenmesi gerekip gerekmediği SEO çevrelerinde bir tartışma konusudur.