Online İtibar Yönetimi

İyi bir itibar inşa etmek uzun ancak onu yıkmak ise bazen bir saniye sürebilir. Günümüzde çoğu insan dijital bir dünya içerisinde yaşıyor. Bu dünyada herkes oldukça savunmasız bir haldedir. Çünkü herhangi bir yerden iyi veya kötü bir mesaj ya da yorum kolaylıkla yazabilir.

Online İtibar Yönetimi
Online İtibar Yönetimi 1

Online itibarınızın düşmesi;

İş kaybı

Olumsuz iş görüşmeleri

Bozulan kişisel ilişkiler

Bozulan anlaşmalar

İptal edilen vizeler

Gibi birçok olumsuz duruma kolaylıkla sebebiyet verebilir. Online itibar yönetimi sadece kötü imajın düzeltilmesi değil olumlu itibarın sürdürülmesi stratejilerini de içerir.

Birkaç kötü mesaj veya eleştiri diye düşünmeyin. Çünkü birkaç kötü eleştiri, olumsuz içerikler markanızın imajına ciddi zararlar verebilir. Çünkü insanlar olumlu eleştiriler yerine olumsuz değerlendirmeleri okumayı daha çok tercih ederler.

Online İtibar Neden Önemlidir?

Dijital dünyada kullanıcılar, nereden alışveriş yapacaklarından ne satın alacaklarına ya da nerede yiyeceklerinden paralarını nasıl ve nerede harcayacaklarına kadar internetten yararlanıyorlar. Bunun için internetten araştırma yaparak, başka kullanıcıların yorum ve mesajlarını okuyorlar.

Mevcut müşterilerinizden potansiyel müşterilerinize kadar herkes, işletmelerin büyüklüğü ne olursa olsun dijital dünyada sizinle alakalı konuşurlar. Bloglarınız hakkında yorum yaparak, yeni denedikleri ürünlerle ilgili tweetler atarlar. Müşteri deneyimlerini farklı mecralarda paylaşırlar. İnsanların sizinle ve markanızla ilgili dile getirdikleri bu görüşlere ve kanallara dikkat etmezseniz imajınız ciddi hasar görürken, maddi olarak kayıplara uğrarsınız.

Online itibar yönetimi, markanız için en iyi online imajı oluşturmayı içerir

Online İtibar Yönetimi 2
Neden Online İtibar Yönetimine İhtiyaç Duyarsınız?

Sosyal medya ve diğer dijital pazarlama araçlarında online itibar yönetimi süreçlerinin önemi tartışılamaz. Başarılı bir online itibarın sağladığı avantajlar;

Online İtibar Yönetimi 3
Satışlarınız artması

İnsanlar bir şey alırken ilk baktıkları yer internettir. Her türlü hizmet ve ürünleri araştırırlar. Ürün ve hizmetleriniz hakkındaki olumsuz yorumlar potansiyel ve mevcut müşterilerinizin sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. Aksine olumlu görüşler ise sürekli yeni müşterilerin gelmesini sağlayacaktır.

Güvenilirlik temelli ilişki oluşturulması

İşletme ve müşterisi arasındaki güven ilişkisi çok önemlidir. Güven ilişkisi sadık müşteriyi yaratır. Olumlu imaj size güvenen hedef kitlelerin artmasını sağlayacaktır.

Ekonomik açıdan güçlenirsiniz

Mevcut ya da potansiyel yatırımcılardan bankalara kadar, sizinle iş yapmak isteyen her firma ya da kuruluş sizi araştıracaktır. Olumsuz bir imaj olası iş ilişkilerinize büyük zarar verir.

Kaliteli insan gücü elde edersiniz

Şirketinizin imajı ne kadar olumlu ise size başvuru yapan profesyonel ve kaliteli insan gücüde o kadar artar. Kaliteli ve iyi insan gücü de iş başarınızı garanti altına alır.

Online İtibar Yönetimi Hizmetimiz

Online itibar yönetimi hizmetimiz altında barındırdığı;

İçerik oluşturma

Online takip

Sosyal medya izleme

İnceleme

İtibar inşa etme

İtibar yönetme

Krizlere müdahale etme

Marka koruma

Negatif itibarı düzeltme

Pozitif itibar geliştirme

Stratejik halkla ilişkiler gibi hizmetlerden oluşur.

Online İtibar Yönetimi 4

Firmamız küçük işletmelerden şirket yöneticilerine, şirket kurucularından CEO’lara, sanatçılardan sosyal medya fenomenlerine kadar çok geniş perspektifte itibar hizmetleri sunar. Markanızın online itibarı ile ilgili dijital alandaki analizlerini yaparak, özel ihtiyaçlara yönelik stratejiler geliştiririz. Bu sürecin her adımında firmaların bilgi sahibi olması için konusunda uzman bir proje yöneticisi ile çalışlar.

Online İtibar Yönetimi İle Neler Yapıyoruz?

Markanızın imajını artırmak için uyguladığımız stratejiler şu şekildedir

Arama motoru optimizasyonu

Doğru anahtar kelime, başlık ve içerikler ile arama motorlarını optimize ederek, sizinle ilgili olumlu haberlerin doğal olarak online yayılmasını sağlıyoruz.

İçerik oluşturma

Makalelerden blog yazılarına, iş profillerinden basın bültenlerine kadar SEO’ya uygun kaliteli içerikler oluşturuyoruz.

İnceleme / analiz

Sosyal medya araçlarından dijital alandaki online ortamdaki her türlü araçları inceliyoruz. Kriz yönetimi odaklı stratejiler geliştiriyoruz.

Sosyal medya yönetimi

Online itibar yönetimi kapsamında tüm sosyal medya hesaplarınızı yönetiyoruz. Ağlarda ne zaman ne yayınlanacağına, yönelik programlar yapıyoruz.

Üçüncü taraf sitelerinin incelenmesi

Farklı web siteleri veya bloglar, incelenerek markanız hakkında neler konuşulduğunu takip ediyoruz. Gerektiğinde önlem planları alıyoruz.

Online itibar yönetimi hizmetlerimizde markalardan ürünlere, hizmetlerden kişilere kadar dijital ortamdaki algıların yönetilmesi alanında profesyonel ve başarılı hizmetler sunuyoruz.