Negatif SEO Nedir ?

Negatif SEO, arama motoru optimizasyonunun tam tersidir. SEO uygulamalarının amacı bir sayfanın, sitenin arama sonuçlarında görünülürlüğünün arttırılmasını hedefler. Negatif SEO bu işlemin tersini, bir sitenin arama sonuçlarındaki performansını kötü etkilemeyi, sıralamasını düşürmeyi amaç edinir.

Penguen güncellemesi, Webmaster araçları paneline gelen Backhat SEO uyarıları negatif SEO uygulamalarının daha da yaygınlaşabileceğini, daha kolay uygulanabilineceğini düşünenlerin sayısını arttırdı. Şimdi dilerseniz, şirketlerin rakiplerinin organik Google sıralamalarını negatif etkilemeyi amaç edinen negatif SEO uygulamaları neden uygulanır, bu uygulamalardan nasıl korunulur ondan bahsedelim.

Negatif SEO neden kullanılır

Negatif SEO kullanılmasının, negatif SEO yapılmasının üç temel nedeni vardır:

 1. Rakipleriniz sizin sıralamalarınızı kötüleştirmek için yapabilirler. Bu metoda sıralama budama denir. Kötü amaçlı SEO uzmanlarının hedefledikleri sitelerin, çalışma yaptıkları sitenin yükselmesi için diğer sitelerin alçalmasını sağlamalarıdır. Başka sitelerin üzerine basarak da yükselme diyebiliriz.
 2. Kendi şirketiniz, siteniz hakkında yapılan kötü bir haberi, bilgiyi alt sayfalara gömmek için yapılabilir. Sanal imaj yönetimi olarak da adlandırılır. Şirketinizin ismini aradığınızda ilk sırada şikayetim var sonucunun listelenmesi hiç de hoş olmayabilir. Ya da meşhur örnek “miserable failure” aramasında George W. Bush profilinin çıkması gibi.
 3. Kişisel nedenlerle, hedefli negatif SEO atakları yapılabilir. Siyasi, kişisel ya da ekonomik nedenlerle bir sitenin, bir sonucun hedeflenmesidir. Hayvan hakları koruyucusu şirketlerin özellikle testlerinde hayvan kullanan ilaç firmalarına bu metotları uyguladığı biliniyor.

Miserable Failure George W. Bush ve Negatif SEO uygulamaları:

Negatif SEO nasıl yapılır? Negatif SEO taktikleri

Negatif SEO ücretli linkler: Sitenize gönderilen binlerce spam backlink, özel oluşturulmuş link şemaları sizin sitenizin Google radarlarına yakalanmasına neden olur. Kurtulmak için elinizden geldiği kadar bu hacklinkleri, spam linkleri kaldırtmaya çalışın ve iyi niyetinizi belgeleyen raporlar ile birlikte Google yeniden indexlenme bildirisinde bulunun.

Negatif SEO indexlenmeden içerik çalınması: Bir sitenin içeriğini tamamen çalmak ve benzerini oluşturmak ile yapılır. Eğer sizin siteniz, orijinal siteden daha yüksek pagerank değerine sahipse, daha otoriterse daha önce indexlenebilir ve sizin orijinal içerik sitenizden daha önde listelenebilir. Sitenizde içeriği yazdıktan sonra copyscape araması, ya da Google üzerinde birkaç cümleyi direk “ “ işaretleri arasında arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Yazımın ilk cümlesini Google’da aratalım.

Kopya içerik kontrolü:

Negatif SEO sahte görüş bildirimleri: Bir negatif SEO uygulayıcısı, arama listeleri hakkında olumsuz geri bildirimler yapabilir. Bunları siz yapıyormuşsunuz gibi gösterebilir. Şirketiniz, siteniz hakkında yapılan olumsuz yorumlar ve olumsuz etkilenmenizi Google “Bize görüşlerinizi bildirin” bağlantısından yapabilirsiniz.

Bu bağlantıyı kullanarak herhangi bir problemi Google’a iletebilirsiniz. Kötü listeleme, site girişinizi güncelleme, önerileriniz ve arama sonuç problemlerini buradan bildirebilirsiniz.

Negatif SEO site hızı yavaşlatma: Bir sunucuya yapılan bot saldırıları, DDoS atakları o sunucuda bulunan sitelerin hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden bir sunucu, site yavaşlatabilir ya da servis dışı bırakabilir. Bu yüzden IP bloklama gibi metotlarla sitenizi kötü amaçlı saldırılardan, botlardan korumaya çalışın. Ek güvenlik önlemleri, güvenlik sistemlerine yatırım yapın. Unutmayın ki site hızı, algoritma sıralamasında kullanılan önemli sinyallerden bir tanesidir. Webmaster araçlarında tarama hatalarını inceleyebilir, PageSpeed kullanarak sitenizin hızını etkileyen diğer faktörleri de bulabilirsiniz.

Web Yöneticisi Araçları » Sağlık » Tarama Hataları:

Siteyi ele geçirerek: Kötü amaçlı rakip bir firma sitenizi ele geçirebilir ve zararlı linkler yerleştirebilir. Ahlaksız bir uygulama olan hacklinkler sayesinde sıralamalarınız olumsuz etkilenebilir.

Özetle, arama motoru sıralamalarımızı etkileyecek, itibarımızı zedeleyecek negatif SEO uygulamarına karşı bilinçli olmalıyız. Bir sonraki yazımızda sizlere negatif SEO uygulamalarından nasıl korunulur, negatif SEO ile nasıl başa çıkılır ondan bahsedeceğim.

Bir önceki yazımız olan Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri başlıklı makalemizde anti SEO, SEO ve SEO düşüşü hakkında bilgiler verilmektedir.

Negatif SEO Nedir ? için yorum yapabilirsiniz. (17)

 • Mert Yagcı

  Evet arkadaşlar bu konu için SEO hocasına teşekkür ederim iyi günler. SEO hocası tarafından bi kaç bilgi daha almak isterim lütfen hocam bana msj atarmısınız ? Bekliyorum mesajınızı 🙂

 • Ezgin Koparan

  Merhabalar Bugun Sıtemın Backlinklerini kontrol ederken benim haberım olmadan bır yerden lınk gelmıs burada bulunan fırma tarafımıza link çıkmıs lınk verdıgı yerde ero.fılm tarzı bır yerden anlam veremedım ınceleyıp bana maıl atarmısını SEOhocası olarak yardımcı olurmusunuz bundan nasıl kurturulum. ?

 • Sadiye Seymen

  Nerede nasıl denk geleceği bilinmez birşey. Ama denk gelirse hemen google webmasters tool dan bağlantı reddetmeye giderek kötü linki egale edin.

 • Hicret Hafız

  SEOnun sadece backlink olmadığını gösteren çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 • mert

  Süper olmuş konu gerçekten bilinçsizce SEO yu bir backlinkten ibaret oldugunu düşünen kişiler için aydınlatıcı olmuş teşekürler.

 • Tendü Baluken

  Hocam bilgiler için teşekkürler. Bütün sitelerim için SEO analizinizi kullanıyorum. Sitenizi çok yararlı buluyorum umarım sürekli bizleri desteklersiniz. Teşekkürler

 • adem doğan

  ya ben de erdoğanın mal varlığını aratınca neden hiç sonuç yok diyordum…Way be…demek negatif SEO ha…Paylaşım için teşekkürler

 • Yiğit Ege

  Kaan Gülten hocam benim size bir sorum var. Yeni bir kitap çıkaracakmısınız ve herhangi bir tv yayın programınız varmı?

  • Kaan Gülten

   Merhaba, yeni bir kitap hazırlığı içerisindeyim. ancak şu an için tv yayın programımız bulunmamaktadır.

 • yusuf

  başkasının üstüne basarak pek iyi bişey değil

  paylaştığınız bilgiler için teşekkürler

 • Okbay Gündüz

  ne kadar bilmediğimiz şeyler varmış ya hele şu url hataları kısmı eski hostingimden kalan hatalar gözüküyordu sıfırladım alt sayfalara pek giriş olmazdı şimdi gözle görülür bir artış mevcut bu kadar etkilediğini tahmin etmiyordum teşekkürler SEOhocasi

 • Behiye Ateşcan

  Hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten takdir edilmeli. Yeni paylaşımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 • Tufan AKÇAY

  Rakiplerini aşağı sıralara çekmek için kullanılan Negatif SEO yöntemin googlenin sosyal ağalara daha fazla önem vererek engelleyeceğini düşünüyorum.

 • Mustafa Sefa İşgören

  web tasarım
  04 Haz 2012

  hacklink olayı çok tehlikeli birşey başıma geldi sitem google da çıkmıyor.

  Hacklink yasadısı olarak bir siteye url eklemektedir. Siz muhtemel google’dan ban yediniz yada sandbox’a girmiştiniz..

  Bu arada bilgiler için teşekkürler…

 • Abdulvahap Uşak

  Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık…

 • Tuğbanur Erzurumlu

  hacklink olayı çok tehlikeli birşey başıma geldi sitem google da çıkmıyor.

 • Bilhan Gültaş

  Merhaba. Gerçekten yararlı bir makale olmuş. Biz SEO yapıp sitemizin google a sevdireceğiz diye, kötü niyetli insanların bize yapabileceği kötülükleri de öğrenmiş olduk. Teşekkür ederim.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE