Google webspam ile mücadele adına çıkardığı Penguen algoritmasını güncelledi. Google’dan Matt Cutts’ın duyurduğu bu güncelleme İngilizce aramaların %0,1’inden daha azını etkileyecek.

Kısa bir hatırlatma yapalım, Google'daha önce, penguen güncellemesinin webspam ile daha iyi mücadele edebilmek adına çıkarıldığını, Google kalite standartlarına uymayan siteleri hedeflediğini duyurmuştu. Penguen güncellemesi sonrasında birçok webmaster sıralamalarını haksız olarak kaybettiklerini belirtmişlerdi ve Google’un iddia ettiğinin aksine %3’lük etkilemeden çok daha fazlasının söz konusu olduğu anlaşılıyordu.

Bu güncellemeden haksız bir şekilde olumsuz etkilendiğini düşünen webmasterlar Google indexine tekrar girme isteğinde bulunmaya başladılar. Google Penguen güncellemesinde, aslında sıralama kaybetmemesi gerektiği halde haksız bir şekilde olumsuz etkilenen siteleri webmasterların rapor edebilmeleri için Penguen algoritma değişikliği hakkında yorum formu’nu halen aktif tutuyor.

Penguen 1.1

Webmasterların daha önce Google tarafından 24 Nisan’da yayınlanan penguen güncellemesine ek olarak başka güncellemeler yaptığını hissettiklerini söylemelerine rağmen resmi kaynaktan gelen ilk güncelleme haberi bu oldu. Matt Cutts bunun Penguen algoritmasına yapılan birinci güncelleme olduğunu vurguladı.

Bu güncelleme sayesinde yanlışlıkla Penguen’den zarar gören bazı siteler eski konumlarına gelebilecekler. Penguen 1.1 güncellemesinin bu yanlışlıkları düzeltmek adına yapılan bir algoritma güncellemesi olduğu düşünülüyor.

Penguen’den SEO Dersleri

Google Penguen güncellemesi, zor yoldan da olsa bazı webmasterların 3 önemli dersi almalarını sağladı.

1. Konudan sapmayın

Her Google algoritma değiştirdiğinde tedirgin olmamak, bu durumdan olumsuz etkilenmemek için ziyaretçilerinize, kullanıcılarınıza “alakalı” içerik hazırlayın ve sunun. Başlık, URL ve içerik alakalı ve uyumlu olmalı, anahtar kelime doldurma gibi yöntemlerden arınmış olmalıdır.

Arama, konseptlerin birbirleri ile nasıl manalı bir şekilde alakalı olduklarını listeleyecek şekilde gelişmektedir. Bu yüzden sitenize gelen, sitenizden çıkan linklerin ne kadar alakalı ve konunuz ile ilgili olduğu her geçen gün daha önem kazanacaktır.

2. Dengeli olun

İçeriğinizi hazırlarken, başlığınızı hazırlarken kullanıcıların neler arayabileceğini hesaba katın. Nasıl bir içerik beklediklerini düşünün ve buna göre optimize edin. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bunun itici, anahtar kelime doldurulmuş başlıklar, URL’ler demek olmadığıdır.

Bu ikisi arasında hassas bir denge vardır ve o dengeyi her zaman koruyun. En iyi kullanıcı tecrübesi için içerik oluşturun.

3. Gerçekçi olun

Niche’nizde, sitenizin konusunda, sektöründe güvenilir ve inanılır olmak çok önemlidir. Güvenilir ve inanılır olma otorite sayfa olmayı sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sitenizin konusu ile alakalı her konuda kaliteli ve okunası içerik oluşturun. İzlemeniz gereken yol: Sayfalarınızı temiz tutun, açık olun ve faydalı bilgiler paylaşın.

Dikkat etmeniz gereken backlink sorunları:

  1. Aynı anchor text ile gelen satın alınmış linkler, varyasyon yapılmaması
  2. Spam yorumlar
  3. Şüpheli sitelerde misafir blog post yazımları
  4. Makale satışı yapan siteler
  5. Zararlı içerik yayınlayan sitelerden backlink

Penguen SEO: Ne yapmalı

Penguen ve semantik arama teknolojisi sayesinde kurallara uyan küçük ölçekli şirketlerin, sitelerin bekledikleri, ihtiyaçları olan etkiyi elde edebileceklerdir. Büyük markalar zaten popüler olmanın avantajına sahiptirler, büyük reklam bütçeleri sayesinde mükemmel başlıklara, etiketlere, sayfa-içi optimizasyonlara ihtiyaç duymazlar.

Güvenilir olma ve alakalı içerik sunma her geçen gün daha da önemli hale geldiğinden, kullanıcıların büyük ve tanınmış markalara duydukları güven nedeniyle gelişmeler onların lehine olacağa benziyor.

Bu yüzden büyük marka gibi hareket etmek ve büyük marka gibi düşünmek gerekiyor. SEO uygulamaları bu nedenle her geçen gün daha da önem kazanacaktır. Küçük ve başarılı şirketler, rakip otorite siteler ile SEO sayesinde rekabet edebilecek, ihtiyaç duydukları payı arama hacminden alabileceklerdir. Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, sitenizin geleceği, niche’nizde inşa ettiğiniz güvene ve tanınmışlığa bağlıdır.

Siteniz penguen güncellemesinden olumsuz etkilenmiş olabilir ama eski sıralamalarınıza kavuşmanız mümkündür. Bunun nedeni, penguen güncellemesinin bir cezalandırma sistemi olmaması, arama algoritmasının ve gelen sinyallerin güncellenmesidir. Sitenizin sorunlarını, site içi ve site dışı problemlerini düzeltin, spam backlink aldıysanız onları kaldırmaya özen gösterin ve düştüğünüz yerden kalkın.