SEO Fiyat Hesaplama

Google Penguen SEO 1.1

Google webspam ile mücadele adına çıkardığı Penguen algoritmasını güncelledi. Google’dan Matt Cutts’ın duyurduğu bu güncelleme İngilizce aramaların %0,1’inden daha azını etkileyecek.

Kısa bir hatırlatma yapalım, Google daha önce, penguen güncellemesinin webspam ile daha iyi mücadele edebilmek adına çıkarıldığını, Google kalite standartlarına uymayan siteleri hedeflediğini duyurmuştu. Penguen güncellemesi sonrasında birçok webmaster sıralamalarını haksız olarak kaybettiklerini belirtmişlerdi ve Google’un iddia ettiğinin aksine %3’lük etkilemeden çok daha fazlasının söz konusu olduğu anlaşılıyordu.

Bu güncellemeden haksız bir şekilde olumsuz etkilendiğini düşünen webmasterlar Google indexine tekrar girme isteğinde bulunmaya başladılar. Google Penguen güncellemesinde, aslında sıralama kaybetmemesi gerektiği halde haksız bir şekilde olumsuz etkilenen siteleri webmasterların rapor edebilmeleri için Penguen algoritma değişikliği hakkında yorum formu’nu halen aktif tutuyor.

Penguen 1.1

Webmasterların daha önce Google tarafından 24 Nisan’da yayınlanan penguen güncellemesine ek olarak başka güncellemeler yaptığını hissettiklerini söylemelerine rağmen resmi kaynaktan gelen ilk güncelleme haberi bu oldu. Matt Cutts bunun Penguen algoritmasına yapılan birinci güncelleme olduğunu vurguladı.

Bu güncelleme sayesinde yanlışlıkla Penguen’den zarar gören bazı siteler eski konumlarına gelebilecekler. Penguen 1.1 güncellemesinin bu yanlışlıkları düzeltmek adına yapılan bir algoritma güncellemesi olduğu düşünülüyor.

Penguen’den SEO Dersleri

Google Penguen güncellemesi, zor yoldan da olsa bazı webmasterların 3 önemli dersi almalarını sağladı.

1. Konudan sapmayın

Her Google algoritma değiştirdiğinde tedirgin olmamak, bu durumdan olumsuz etkilenmemek için ziyaretçilerinize, kullanıcılarınıza “alakalı” içerik hazırlayın ve sunun. Başlık, URL ve içerik alakalı ve uyumlu olmalı, anahtar kelime doldurma gibi yöntemlerden arınmış olmalıdır.

Arama, konseptlerin birbirleri ile nasıl manalı bir şekilde alakalı olduklarını listeleyecek şekilde gelişmektedir. Bu yüzden sitenize gelen, sitenizden çıkan linklerin ne kadar alakalı ve konunuz ile ilgili olduğu her geçen gün daha önem kazanacaktır.

2. Dengeli olun

İçeriğinizi hazırlarken, başlığınızı hazırlarken kullanıcıların neler arayabileceğini hesaba katın. Nasıl bir içerik beklediklerini düşünün ve buna göre optimize edin. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bunun itici, anahtar kelime doldurulmuş başlıklar, URL’ler demek olmadığıdır.

Bu ikisi arasında hassas bir denge vardır ve o dengeyi her zaman koruyun. En iyi kullanıcı tecrübesi için içerik oluşturun.

3. Gerçekçi olun

Niche’nizde, sitenizin konusunda, sektöründe güvenilir ve inanılır olmak çok önemlidir. Güvenilir ve inanılır olma otorite sayfa olmayı sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sitenizin konusu ile alakalı her konuda kaliteli ve okunası içerik oluşturun. İzlemeniz gereken yol: Sayfalarınızı temiz tutun, açık olun ve faydalı bilgiler paylaşın.

Dikkat etmeniz gereken backlink sorunları:

 1. Aynı anchor text ile gelen satın alınmış linkler, varyasyon yapılmaması
 2. Spam yorumlar
 3. Şüpheli sitelerde misafir blog post yazımları
 4. Makale satışı yapan siteler
 5. Zararlı içerik yayınlayan sitelerden backlink

Penguen SEO: Ne yapmalı

Penguen ve semantik arama teknolojisi sayesinde kurallara uyan küçük ölçekli şirketlerin, sitelerin bekledikleri, ihtiyaçları olan etkiyi elde edebileceklerdir. Büyük markalar zaten popüler olmanın avantajına sahiptirler, büyük reklam bütçeleri sayesinde mükemmel başlıklara, etiketlere, sayfa-içi optimizasyonlara ihtiyaç duymazlar.

Güvenilir olma ve alakalı içerik sunma her geçen gün daha da önemli hale geldiğinden, kullanıcıların büyük ve tanınmış markalara duydukları güven nedeniyle gelişmeler onların lehine olacağa benziyor.

Bu yüzden büyük marka gibi hareket etmek ve büyük marka gibi düşünmek gerekiyor. SEO uygulamaları bu nedenle her geçen gün daha da önem kazanacaktır. Küçük ve başarılı şirketler, rakip otorite siteler ile SEO sayesinde rekabet edebilecek, ihtiyaç duydukları payı arama hacminden alabileceklerdir. Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, sitenizin geleceği, niche’nizde inşa ettiğiniz güvene ve tanınmışlığa bağlıdır.

Siteniz penguen güncellemesinden olumsuz etkilenmiş olabilir ama eski sıralamalarınıza kavuşmanız mümkündür. Bunun nedeni, penguen güncellemesinin bir cezalandırma sistemi olmaması, arama algoritmasının ve gelen sinyallerin güncellenmesidir. Sitenizin sorunlarını, site içi ve site dışı problemlerini düzeltin, spam backlink aldıysanız onları kaldırmaya özen gösterin ve düştüğünüz yerden kalkın.

SEO Hocası
SEO Hocası
31 Mayıs 2012

Google Penguen SEO 1.1 için Yorumlar

 • Tunç Baydil
  Tunç Baydil 10 Şubat 2013, 14:50

  Penguen güncellemesi falan hikaye. adam tek bir sayfa ile aranan kelimede tepede. davetiyeornekleri nokta gen tr. adlı bir site örnek olarak verdim.

 • Ünzile Altınoklu
  ünzile Altınoklu 16 Ocak 2013, 21:12

  penguen bence işimizi zorlaştırmaktan ziyade kalıcı ve sağlam yapıcak bana göre

 • Furkan Fatih Keteci
  Furkan Fatih Keteci 21 Temmuz 2012, 16:22

  Başlagıç süresinde biraz sıkıntılıydılar fakat sonrasında biraz biraz daha düzelttiler. Beraber ilerisini izleyip göreceğiz.

 • Ekin Ege Akyıldız
  Ekin Ege Akyıldız 4 Temmuz 2012, 16:01

  Sanırım pek değişen birşey olmadı. Bakalım sonuçlardan açıkcası memnun değiliz.

 • Toykan Sabah
  Toykan Sabah 1 Temmuz 2012, 00:00

  tşk. paylaşim için inş. hakkımızda hayırlısı olur bu penguen bizi yemese bari :)))

 • Ersel Sözümçetin
  Ersel Sözümçetin 15 Haziran 2012, 08:48

  Umarım sıralamalarda herkes hakettiği yeri alır… Yazı için teşekkürler…

 • Abdullah Emirhan Kotan
  Abdullah Emirhan Kotan 12 Haziran 2012, 18:56

  Penguen algoritması bence daha başka çalışıyor diye düşünüyorum.Zaten Matt Cutts’da normal google’de var olan algoritmayı anlatmış.

 • Cankız Toker
  Cankız Toker 12 Haziran 2012, 00:34

  Bu Penguen Başa Bela Olacaktır Arkadaşlar Makaleleri Cok Dikkatli Secelim Yoksa Sunucunuzu Zorlu Sınavlar Bekler ALLAH Yardımız Olsun

 • Yücel Devecel
  Yücel Devecel 9 Haziran 2012, 18:59

  Başka bir SEOcu tabir edilen kişi siteni yasaklatacağım diyip sitemi yasakladı ne pengueni doğru bir algoritması yoktu dahada beter ettiler.

 • Neşat Durmuşoğlu
  Neşat Durmuşoğlu 9 Haziran 2012, 06:29

  Bilgilendirme için teşekkürler, benim bir sitem de penguenden etkilendi. Makalenizi dikkate alacagım.

 • Örgün Önder
  örgün önder 8 Haziran 2012, 13:25

  bende şu anda bir SEO yarışmasında yarışıyorum. bu algoritmadan benim sitemde etkilendi. bu yeni algoritma yarışmayı kaybetmeme sebep olmaz inşallah.

 • Fatma Özlem Kuntman
  Fatma özlem Kuntman 7 Haziran 2012, 14:26

  İnşallah google eski sisteme döner. Biz oyun sitesi sahipleri de bu durumdan muzdaribiz. Yıllardır emek verdiğimiz siteler bir güncelleme de yerine kaybedebiliyor. İnşallah hayırlısı olur. Sevgilerimle.

 • Yüksel Zorkirişçi
  Yüksel Zorkirişçi 5 Haziran 2012, 22:05

  Merhaba güncellemeyi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Açıklayıcı bir makale yazmışsınız.

 • Sevtap Seydaoğlu
  Sevtap Seydaoğlu 5 Haziran 2012, 14:37

  Bu güncelleme ile en azından Google da haksız backlink yaparak üste çıkan siteleri geri sayfalara götürüyor bu kısmı, Google penguen SEO ile adaleti sağlaması güzel.

 • Çisel Ankara
  çisel Ankara 5 Haziran 2012, 12:07

  Bu güncellemelerle birlikte kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren sitelerdeki artış devam decek.

 • tek link film indir
  Tek Link Film Indir 4 Haziran 2012, 21:03

  Bu güncelleme ile gerçekten blog backlink, makale backlink gibi çalışmalar satın alan siteler çökecek gibi görünüyor.

  Teşekkürler bu faydalı bilgi için.

 • Ramazan Tarık Baykal
  Ramazan Tarık Baykal 3 Haziran 2012, 18:17

  Footer text linkler artık eskisi gibi etkili değil mi? Tüh ben de daha bugün text link satın almıştım.. Neyse kısmet..

 • Saime Şura Kavasoğlu
  Saime şura Kavasoğlu 1 Haziran 2012, 14:55

  penguenle birlikte sanırım en etkili SEO tekniği makale backlink oldu zira footer text linkler bile artık eskisi gibi güçlü değil.

 • Alphan Akca
  Alphan Akca 31 Mayıs 2012, 19:51

  hocam benim sitemde etkilendi bu algoritmadan ama daha hala eski konumuna gelmedi, bunun ne zaman eski yerine geleceği ile ilgili bir zaman süreci varmıdır?

 • Bektaş Masır
  Bektaş Masır 31 Mayıs 2012, 14:11

  inş. eskiye dönerler hem bizim için hemde kullanıcılar için cok olumsuz bir durum örnek engelli motorsikleti arasam googlede ilk üç sayfa engelli motorsiklet yarışı oyunları diye oyun siteleri hep ön planda en azından eski sistemde kim nee istiyorsa bulabiliyordu

Google Penguen SEO 1.1 için Cevap Yaz