Bekleme süresi, bir kişinin bir Search Engine Results Page (SERP) ( arama motoru sonuç sayfası)sayfasındaki bir bağlantıyı tıkladıktan sonra, ve SERP sonuçlarına geri dönmeden önce bir web sayfasına bakarak geçirdiği zaman dilimidir.
Herkes bir websitesini ziyaret etmiştir. İşte bekleme süresi olarak adlandırdığımı (Dwell time) ziyaret etmek için tıkladığınız web sayfasını değerlendirdiğiniz o kısa andır. Ziyaret ettiğiniz websitesi size ya direkt olarak almak istediğiniz bilgiyi size sundu ya da ziyaret ettiğiniz websitesi sizin isteğiniz doğrultusunda değildi ve sizde siteden geri tuşu ile direkt çıkış yaptınız.
Bu ölçümün bir arama motoru için değeri açık olmalıdır - ziyaret etmek için tıkladığınız bir sayfanın içeriğini incelediğiniz esnada ne kadar çok zaman harcarsanız, sayfanın aradığınızı bulma ihtimali o kadar yüksek olur.
Bu yaklaşıma göre eğer herhangi bir genelleme yapacak olsaydık, websitesinde ne kadar çok vakit geçirdiysek o web sitesi bizim için o kadar yararlıdır., ancak bu ifade bir genellemedir. Ve bunun tersi de genel olarak doğrudur - o sayfada ne kadar az zaman harcarsanız, o kadar az tatmin olabilirsiniz. Veya örneğin birhava durumu tahmini arıyorsanız, sayfaya hızlı bir bakış tamamen tatmin edici olabilir. Bu gibi durumlarda, bekleme süresi etrafında inşa edilen bir metriğin bunu hesaba katması gerekir yani kısa süre = memnuniyet.
Gördüğünüz gibi bekleme süresiyle ilgili bir genelleme yapmak pek doğru sayılmaz. Tam olarak bir genelleme yapamasak da bu metrik kullanılan ve sıralama da yeri olan bir metrikdir.
Bekleme süresi bir metrik olarak ne kadar önemli olduğu görecelidir ve birçok faktörün karışımı olarak düşünülmelidir, bu nedenle bekleme süresine çok fazla odaklanmak, zamanınızı iyi bir şekilde yönettiğinizin göstergesi değildir.
Bununla birlikte, kullanıcı ziyaretini artıran bir web sitesi için daha geniş iyileştirmelere odaklanmak değerlidir. Sonuç olarak bekleme süresi artabilir, ancak tek odak noktanız web sitenizi geliştirmek yerine bu olmamalıdır.

Bekleme Süresi Neden SEO için Önemlidir?

Bekleme süresi uzunca bir süredir SEO topluluğunda bir tartışma konusu olmuştur. Birçok SEO uzmanı, bekleme süresinin önemli bir Google sıralama sinyali olduğunu düşünür. Ancak bu fikre herkes katılmıyor.
Bekleme süresi SEO'sunun önemi etrafında dönen birçok tartışma ile arda kalan birkaç soru var: Bekleme süresi bir Google sıralamasında bir yeri var mı? Eğer varsa, dijital pazarlamayı nasıl etkiliyor?
Sayfa ziyaretçileri web sitenizden çeşitli nedenlerle çıkabilmektedir. Bunlar şunlar olabilir:

  • Site spam içerikli olabir
  • <İçerik yanıltıcı olabilir
  • İçerikte çok sayıda gramer hatası olması
  • Yavaş sayfa yükleme hızı olabilir
  • Web sitesi mobil uyumlu olmaması
  • Çok fazla açılır pencere olması

Bekleme süresi, belirli bir web sayfasının ziyaretçilerin ilgisini ne kadar süreyle karşıladığını belirlemek için kullanılabilir. Sayfa içeriğinizin kalitesinin ve alaka düzeyinin bir göstergesi olarak ifade edilebilir. Ziyaretçiler SERP'lere dönmeden önce web sayfanızda ne kadar uzun süre geçirirse, sayfanızın çevrimiçi kullanıcılara sunduğu değer o kadar yüksek olur.
İçeriği odaklayan web siteleri için, daha yüksek bekleme süresi, sayfa içeriğinizin çevrimiçi kullanıcının aramalarına cevap yakaladığı anlamına gelir. Optimize edilmiş içerik, arama motorlarının dikkate aldığı en önemli sıralama sinyallerinden biri olduğundan, bekleme süresi önemli bir değerdir. Kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya, düşünce liderliği markaları oluşturmaya ve daha da önemlisi arama sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bekleme Süresi Sıralamayı Etkiler Mi?

Google, arama algoritmalarında 200'den fazla sıralama etkenini kullanır ve bekleme süresi bunlardan bir tanesidir.
Bekleme süresi, bir ziyaretçinin arama sonuçlarındaki bir bağlantıyı tıkladığında, SERP'lere geri dönmeden önce bir web sayfasında geçirdiği zamandır.

Peki hemen çıkma oranı ve bekleme süresi aynı şeyler mi?

İnsanlar genellikle bekleme süresini hemen çıkma oranı ve oturum süresini birbiriyle karıştırıyorlar.
Bekleme süresi, bir web sayfası içerisinde harcanan süredir; hemen çıkma oranı, bir sayfayı ziyaret eden ancak daha sonra diğer sayfaları ziyaret etmeden SERP'lere geri dönen ziyaretçilerin yüzdesidir. Bir ziyaretçi web sayfanızda ne kadar zaman geçirirse geçirsin yani ister 10 saniye ister 10 saat, eğer hiçbir şeye tıklamazlarsa, bu bir hemen çıkma olarak kabul edilir.

SEO Sıralama Faktörü olarak Bekleme Süresi

Öreneğin bir araştırma yapıyorsunuz, merak ettiğiniz soruyu google’a, yazıp karşınıza çıkan ilk siteye tıkladınız.
Diyelim ki bu anahtar kelime için SERP'lerde en üst sıradaki makaleyi açtınız, ancak onu değerli bulmadınız.
Sorunuza cevap verip veremeyeceğini görüp, sorunuzun cevabını almak için 2 numaralı siteye tıklamak üzere arama sonuçlarına döndünüz. Bu sefer, içerik o kadar şaşırtıcıydı ki, makalenin tamamını beş dakika boyunca okudunuz.
Bu, Google'a, Google arama sonuçlarında 2. sırada yer alan web sayfasının, kullanıcılara ilkinden daha fazla değer sunduğunu söyler.
Google, bekleme süresinin SEO için önemli olduğunu hiçbir zaman kamuoyuna sunmadı. Ancak, Google'ın kullanıcı deneyimine değer verdiğini biliyoruz. Bunun için resmi olmamakla birlikte bekleme süresinin, sıralama adına önemli bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

Bekleme süresine etki edebilirmiyiz?

Açıkcası Bekleme süresini olumlu yönde etkilemek için doğrudan yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ancak, doğrudan olmasa da bekleme süresini etklimenin bir yöntemi olduğu durumlar olabilir.
Örneğin, Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde hala otomatik olarak gösterilen videolar yapıyorsanız, kullanıcılar bundan hoşlanmaz ve sitenizi açtıkları anda tekrar kapatabilirler. Bunun gibi kullanıcıyı olumsuz etkileyen faktörleri göz önünde bulundurup, eğer bu faktörleri kaldırmak için gerekli çalışmayı yaparsanız, kullanıcı deneyimini iyileştirirseniz, insanlar sizin sitenizde daha fazla vakit geçirebilirler, böyle olduğu taktirde ise bu, sizin web sitenizde bekleme süresi adına daha olumlu bir hamle olacaktır.

(Dwell Time) Bekleme Süresi Nasıl Hesaplanır

Bekleme süresi hesaplaması, Google Analytics ve Google Etiket Yöneticisi (GTM) kullanılarak yapılır.
Bekleme süresi hesaplama süreci, GTM'ye bir kod yerleştirmeyi içerir. Kod iki bölüme ayrılmıştır. İlki, çevrimiçi aramanın Google'dan gelip gelmediğini algılar ve ardından #gref'i URL'ye ekler. İkinci bölüm, sayfa ziyaretçisinin aynı SERP'ye ne zaman döndüğünü algılar. Bekleme süresini hesaplar ve bilgileri Google Analytics'e besler.
Beş saniyelik bekleme süresi, içeriğinizin anlaşılmaz olduğunu ve yararlı bilgiler sağlamadığını gösterebilir. İki ila üç dakika arasındaki bekleme süresi , web sayfanızdaki en alakalı verileri vurguladığınızı ve içeriğinizin kullanıcı sorgusunu yanıtladığını gösterebilir. Beş dakika veya daha fazla , içeriğinizin sayfa ziyaretçisine ilgi çekici, yararlı kaynaklar sunduğu anlamına gelir.
Kısacası SEO kampanyanızın başarısını ölçmenin çeşitli yolları vardır ve bekleme süresi bu ölçümlerden sadece biridir. Bekleme süresinin ne olduğunu ve dijital varlığınızı nasıl etkileyebileceğini anlayarak, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin daha iyi yollarını geliştirebilirsiniz.