GOOGLE ALGORİTMA GÜNCELLEMELERİ

Google, arama algoritmasını her yıl yaklaşık 500-600 kez değiştirmektedir. Bu değişimlerin çoğu küçük çapta olsa da, Google her birkaç ayda bir arama seçeneklerini önemli ölçüde etkileyecek daha büyük çapta ( Google Panda ve Google Penguin gibi ) algoritmik güncellemeleri hizmete sunmaktadır. Kaynak: Moz


ALGORİTMA GÜNCELLEMELERİ

Google Araç Çubuğu – Aralık 2000

Arama Motoru Optimizasyonu argümanlarının gelecek yıllarda da süreceğini garanti ederek Google tarayıcı araç çubuğunu ve bununla birlikte Araç Çubuğu PageRank’i sundu. Ağ yöneticileri Araç Çubuğu PageRank’i gözlemlemeye başlar başlamaz Google Dansı ortaya çıktı.

İlk Belgelenmiş Güncelleme – Eylül 2002

İlk adlandırılan güncelleme olan Boston’dan önce, 2002 yılının sonbaharında büyük bir karışıklık vardı. Detaylar belirsizdi ancak bu güncelleme aylık Google Dansı ve PageRank güncellemelerinden daha fazlası gibi duruyordu. Ağ yöneticilerinden birinin de söylediği gibi: “ Tuvaleti nehrin ortasına taşıdılar.”

Florida – Kasım 2003

Florida, güncellemeleri ve muhtemelen Arama Motoru Optimizasyonu sektörünü haritaya koyan bir güncellemeydi. Birçok site sıralama kaybı yaşadı ve şirket sahipleri öfkelendi. Florida, 90’ların sonundaki düşük değerli anahtar sözcük dolgusu gibi Arama Motoru Optimizasyonu taktiklerinin sonunu getirdi ve bu oyunu daha da ilginç bir hale getirdi.

Tamamlayıcı Dizin – Eylül 2003

Performanstan ödün vermeden daha çok belgeyi dizin haline getirmek için Google bazı sonuçları “tamamlayıcı” dizininden ayırdı. Dizin daha sonra tekrar entegre edilene kadar tamamlayıcı olacak sonuçlara sahip olmanın riskleri öfkeyle tartışılan bir Arama Motoru Optimizasyonu konusu oldu.

Fritz – Temmuz 2003

Aylık “Google Dansı” “Fritz” güncellemesiyle nihayet son buldu. Dizini aylık olarak tamamen elden geçirmek yerine Google kademeli bir yaklaşıma geçti. Dizin artık günlük olarak değişmeye başladı.

Esmerelda – Haziran 2003

Bu güncelleme Google güncellemelerinin aylık düzenli olanlarından sonuncusuydu ve bu sürekli devam eden bir güncelleme işlemiydi. “Google Dansı” yerini “Everflux”a bırakmıştı. Esmerelda muhtemelen Google’da bazı büyük altyapı değişikliklerinin habercisiydi.

Dominic – Mayıs 2003

Mayıs ayında birçok değişiklik gözlemlenirken Dominic’in temel yapısı belirsizdi. Google robotları “Freshbot” ve “Deepcrawler” webi taradı ve birçok site artış bildirdi. Google’ın geri linkleri sayması ya da belirlemesi büyük oranda değişmiş gibi görünüyordu.

Cassandra – Nisan 2003

Google, ortak domainlerden yapılan yoğun bağlanmalar gibi bazı basit bağlantı kalitesi sorunlarının üzerinde durdu. Cassandra aynı zamanda gizli metin ve gizli bağlantılar için ağır bir darbe oldu.

Boston – Şubat 2003

Search Engine Strategies-Boston’da duyrulan bu güncelleme Google’ın ilk adlandırılan güncellemesiydi. İlk olarak, Google büyük bir aylık güncelleme hedeflemişti. Bu yüzden ilk birkaç güncelleme algoritma değişiklikleri ve büyük dizin yenilemelerinin (“Google Dansı” denilen) bir birleşimiydi. Güncellemelerin daha sık olmasıyla aylık olması fikri hızlıca sona erdi.

Google Halka Arz – Ağustos 2004

Bu açıkça bir algoritma güncellemesi olmasa da Google’ın geçmişiyle ilgili büyük bir olaydı. Google 19 milyon hisse sattı ve 1.67 milyar dollar kazandı. Piyasa fiyatını 20 milar doların üzerine taşıdı. 2005 yılı Ocak ayı itibarıyle Google’ın hisse fiyatları iki katından fazla oldu.

Brandy – Şubat 2004

Google büyük bir dizin genişlemesinin dahil olduğu birçok değişiklik sundu. Örtülü Anlamsal Dizinleme (SLI) çapa metin uygunluğuna ve “çevreler” bağlantısının konseptine olan dikkati artırdı. Örtülü Anlamsal Dizinleme (SLI), Google’ın eşanlamlıları algılama yeteneğini geliştirdi ve anahtar kelime analizini bir üst seviyeye taşıdı.

Austin – Ocak 2004

Austin, Florida’nın yapamadığını yapmak üzere geldi. Google görünmez metin ve META etiketleri dahil yanıltıcı sayfa üzeri taktiklerini engellemeye devam etti. Bazıları Google’ın “Hilltop” adlı algoritmasını oyuna soktuğunu ve sayfa uygunluğunu ciddiye almaya başladığını düşündü.

Big Daddy – Aralık 2005

Teknik olarak Big Daddy tıpkı “Caffeine” gibi bir altyapı güncellemesiydi ve çıkması birkaç ayın üzerinde zaman aldı, 2006 yılının Mart ayına kadar uzandı. Big Daddy güncellemesi Google’ın URL’leri kanonik hale getirme yöntemini, yönlendirmeleri ve diğer teknik konuları değiştirdi.

Jagger – Ekim 2005

Google özellikle karşılıklı bağlantılar, bağlantı çiftlikleri ve paralı bağlantılar olmak üzere düşük kaliteli bağlantıları hedef alan büyük bir güncelleme serisi hazırladı. Jagger güncellemesi 3 aylık bir aşamada sunuldu. 2005 yılının Eylül ayından Kasım ayına kadar süren bu aşamada en büyük etki Ekim ayında görüldü.

Google Yerel/Haritalar – Ekim 2005

2005 yılı Mart ayında Yerel İşletme Merkezi’nin kurulmasından ve şirketlerin bilgilerini güncellemeleri için yönlendirilmesinden sonra Google Haritalar verilerini Yerel İşletme Merkezi’yle birleştirdi. Bunu yerel Arama Motoru Optimizasyonlarında birkaç değişiklik oluşturması amacıyla gerçekleştirdi.

Gilligan – Eylül 2005

“Yanlış” güncelleme olarak da bilinen Gilligan’da ağ yöneticileri muhtemelen devam eden bazı değişiklikler gözlemledi ancak Google büyük bir algoritma güncellemesinin olmadığını onayladı. Matt Cutts bir blog yazısı yazarak Google’ın dizin verisini günlük olarak güncellediğini ancak araç çubuğu ve bazı diğer ölçütlerin sadece 3 ayda bir kere güncellendiğini açıkladı.

Kişisel Arama – Haziran 2005

Kişiselleştirme için atılan özel ayarlar ve profiller gerektiren önceki adımların aksine 2005 yılında sunulan kişisel arama direkt olarak kullanıcıları ve arama geçmişlerini otomatik olarak azaltarak etkiledi. Başta etki az olsa da Google birçok uygulama için arama geçmişi özelliğini kullanmaya devam etti.

XML Site Haritaları – Haziran 2005

Google ağ yöneticilerine, ağ yöneticisi araçları yoluyla her zamanki HTML site haritalarını önemsemeyerek ve arama motoru optimizasyonlarına indeksleme üzerine direkt bir etki yollayarak XML site haritalarını sunma imkanı verdi.

Burbon – Mayıs 2005

Matt Cutts gibi bir başka önemli Google çalışanı Google’ın “arama kalitesinde 3.5 değişiklikleri gibi bir şey” sunacağını duyurdu. Kimse 0.5’lik bir değişimin ne olduğundan emin değildi ancak ağ yöneticisi dünyası üyeleri Burbon’un içeriği nasıl kopyaladığı ve kanonik olmayan (www vs. non-www) URL’lerin nasıl işlendiği hakkında tahminde bulundu.

Allegra – Şubat 2005

Ağ yöneticileri sıralama değişikliklerini gördü ancak güncellemenin detayları belirsizdi. Bazıları Allegra’nın “kum havuzu”nu etklidiğini düşünürken diğerleri Örtülü Anlamsal Dizinleme (LSI) üzerinde düzeltmeler yapıldığını düşündü. Buna ek olarak bazı kişiler de Google’ın şüpheli bağlantıları cezalandırmaya başladığı tahmininde bulundu.

Nofollow – Ocak 2005

Spamla başa çıkmak ve giden bağlantı kalitesini kontrol etmek amacıyla Google, Yahoo ve Microsoft ortak olarak “nofollow” özelliğini sundu. Nofollow spam oluşturan blog yorumlarının da dahil olduğu doğrulanmamış bağlantıları temizlemeye yardımcı olur. Bu her zamanki gibi bir algoritma güncellemesi değildi, bu değişiklik bağlantı grafiklerinde git gide büyük bir etki gösterdi.

Yanlış Alarm – Aralık 2006

Kasım ayındaki büyük sıralama değişiklikleriyle ilgili bazı bildirimlerle birlikte Aralık ayında gelecek bir güncellemeyle ilgili konuşmalar vardı ancak Google hiçbir büyük değişiklik olmadığını bildirdi.

Tamamlayıcı Güncelleme – Kasım 2006

2006 yılı boyunca Google tamamlayıcı dizinde ve filtrelenen sayfaların nasıl işlendiği konusunda değişiklikler yapıyormuş gibi görünüyordu. 2006 yılının sonlarına doğru tamamlayıcı güncelleme bir ceza değildi (bazen öyle görünse de).

Buffy – Haziran 2007

Google’dan ayrılan Vanessa Fox şerefine bir güncelleme “Buffy” olarak adlandırıldı. Kimse ne olduğundan emin değildi ve Matt Cutts Buffy’nin sadece küçük değişikliklerden oluşan bir küme olduğunu belirtti.

Evrensel Arama – Mayıs 2007

Her zamanki gibi algoritma değişikliği yapmadan, Google, yerel arama sonuçlarına Haberler, Videolar, Görüntüler ve Yerel gibi seçenekler entegre etti. Bu ekleme ile format büyük oranda değişti. Eski 10 listelik arama motoru sonuç sayfası kaldırıldı. Var ol eski 10 listelik arama motoru sonuç sayfası.

Google Öneri – Ağustos 2008

Ana sayfada logo ve kutu için yapılan büyük bir değişiklikle Google, Öneri seçeneğini sundu. Bu seçenek ziyaretçinin aşağıda arama kutusuna yazdığı sorgular için önerilen aramaları açılan bir listede görmesini sağlar. Öneri seçeneği daha sonra Google Anlık seçeneğini güçlendirmek üzere devam etmiştir.

Dewey – Nisan 2008

Mart ayının sonunda ve Nisan ayının başında birçok karışıklık olmuş gibi görünüyordu ancak detaylar belirsizdi. Bazı kişiler Google’ın Google Kitaplar dahil olmak üzere kendine ait özelliklerini sunduğunu düşündü ancak buna dair kanıtlar yetersizdi.

Gerçek Zamanlı Arama – Aralık 2009

Bu kez gerçek zamanlı arama gerçek olmuştu. Twitter, Google Haberler, dizine yeni katılmış içerik ve diğer birçok kaynak bazı arama motoru sonuç sayfalarına entegre edildi. Kaynaklar sosyal medyayı da içine alarak zamanla genişlemeye devam etti.

Caffeine (Önizleme) – Ağustos 2009

Google büyük bir altyapı değişikliğinin önizlemesini sundu. Bu önizleme gerçek zamanlı olarak seyiri hızlandırmak, dizini genişletmek ve indeksleme ve sıralamayı entegre etmek için tasarlanmıştı. 2010 yılının başlarında Amerika’da son olarak sunulan ve yaza kadar devam eden zaman cetvelinde birden çok ay bulunuyordu.

Rel-Conanical Etiket – Şubat 2009

Google, Microsoft ve Yahoo birlikte kanonik etiket için bir destekleyici sundu. Bu destekleyici ağ yöneticilerine arama motorlarına ziyaretçileri etkilemeyen kanonik hale getirmek için sinyaller yollamasına izin veriyordu.

Vince – Şubat 2009

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanları büyük markalar için büyük bir haber olacak bir güncelleme bildirdi. Matt Cutts Vince adlı güncellemeyi “küçük bir değişiklik” olarak adlandırdı ancak diğerleri bunun büyük ve uzun vadeli sonuçlar vereceğini düşünüyordu.

Sosyal Sinyaller – Aralık 2010

Google ve Bing, Twitter ve Facebook verileri dahil olmak üzere sıralamaları belirlemek için sosyal sinyaller kullandıklarını onayladı. Birçok Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı bunun olup olmayacağını düşünürken Matt Cutts bu durumun Google için yeni bir gelişme olduğunu bildirdi.

Olumsuz Eleştiriler – Aralık 2010

New York Times’taki e-ticaret sitesi DecorMyEyes sitesinin sıralamalarının nasıl olumsuz eleştiriler aldığına dair bir açıklamadan sonra Google bir adım attı ve tepkili bir şekilde algoritmayı benzer taktikleri kullanan sitelere göre uyarladı.

Anlık Önizleme – Kasım 2010

Google’ın arama sonuçlarında bir büyüteç simgesi ortaya çıktı ve bu simge arama yapanların arama motoru sonuç sayfalarından direkt olarak üzerinde durdukları sitelerin hızlı bir önizlemesini yapma imkanı sağladı. Bu güncelleme Google için üzerinde durulan sitenin özelliğine, tasarımına ve kullanılırlığına yeni bir odak oluşturdu.

Google Anlık – Eylül 2010

Google üzerinde yapılan bir arama ile birlikte anlık olarak arama sonuçlarının yazıma göre oluşturulması. Bu sayede aranılan kelimenin yazımı esnasında her harf değişiminde güncel arama sonuçlarının gelmesi sağlandı

Marka Güncellemesi – Ağustos 2010

Her zamanki gibi bir algoritma güncellemesi olmasa da Google aynı domaine bir arama motoru sonuç sayfasında birçok kez görünme izni vermiştir. Daha önce domainler 1- 2 liste ile ya da girintili sonuçlu bir listeyle sınırlıydı.

Caffeine (Sunum) – Haziran 2010

Aylarca süren denemelerden sonra Google Caffeine’in altyapısını sunmaya hazır hale geldi. Caffeine hem Google’ın hızını artırdı hem de indekslemeyi daha sıkı şekilde entegre etti. Bu durum Google’dan gelen bilgiye göre %50 daha yeni bir dizine yol açtı.

Mayıs Günü – Mayıs 2010

Nisan sonu Mayıs başı gibi ağ yöneticileri yoğun trafiklerinde büyük bir düşüş gözlemledi. Daha sonra Matt Cutts Mayıs Günü’nün bu yoğunluğu etkileyen bir algoritma değişikliği olduğunu onayladı.

Google Mekanlar – Nisan 2010

“Mekanlar” sayfaları 2009 yılı Eylül ayında sunulmuş olsa da sadece Google Maps’in bir parçasıydı. Google Mekanlar resmi olarak Yerel İş Merkezi olarak adlandırıldı. Mekanlar sayfasına yerel arama sonuçları ile entegre edildi ve yeni yerel reklam seçenekleri dahil olmak üzere birçok özellik eklendi.

Aralık 10 Paketi – 1 Aralık 2011

Google ikinci bir seri 10 güncellemenin taslağını hazırladı ve bu güncellemelerin her ay çıkacağını duyurdu. Güncellemeler içinde ilgili tablo düzeltimi, beklemedeki domain denetimi, blog araması yeniliği ve görüntü araması yeniliği vardı. Hiçbir güncellemenin kesin tarihi belirtilmemişti.

Panda 3.1 (#9) – 18 Kasım 2011

Panda 2.5’ten sonra Google, güncellemelerin daha sık ve diğerlerine oranla daha küçük olduğu bir “Panda Flux” serisi oluşturdu. Henüz ortada resmi olarak 3.0 güncellemesi olmasa da bazı analistler bu güncellemeyi 3.1 olarak adlandırdı. Bu kayıtların devamında Panda güncellemeleri çok büyük bir etki dışında numaralandırılmayacak.

10 Paket Güncelleme – 14 Kasım 2011

Bu güncelleme diğerlerinden biraz farklıydı. Daha anlaşılır olabilmesi için Matt Cutts yeni 10 algoritma güncellemesi yayınladı. Tarih cetveli belirtilmemişti ve birçoğu küçük güncellemelerdi ancak Google’ın algoritma değişikliklerini nasıl bildirdiğine dair bir göstergeydi.

Yenilik Güncellemesi – 3 Kasım 2011

Google, yenilik ile ilgili bir algoritma değişikliğinin sorguların yaklaşık %35’ini etkileyeceğini bildirdi (neredeyse Panda 1.0’ın 3 katı etki). Bu güncelleme ilk olarak zaman duyarlı sonuçları etkiledi ancak yeni içeriğe daha güçlü bir odak oluşturdu.

Sorgu Şifrelemesi – 18 Ekim 2011

Google sorguları güvenlik nedeniyle şifreleyeceğini duyurdu. Ancak, maalesef bu durum organik anahtar kelime yönlendirme verisini organik trafiğe çevirerek bir bozulma meydana getirdi. Bu rakam güncellemenin çıkışından sonraki haftalarda artış gösterdi.

Panda “Yoğunluğu” (#8) – 5 Ekim 2011

Matt Cutts “ gelecek haftalarda yeni bir Panda bağlantılı yoğunluğu gelecek.” şeklinde bir tweet atarak yaklaşık olarak %2’lik bir oran farkındalığı yarattı. Diğer küçük Panda güncellemeleri 3 Ekim ve 18 Kasım tarihlerinde sunuldu.

Panda 2.5 (#7) — September 28, 2011

Bir aydan fazla bir süre sonra Google diğer bir Panda güncellemesi sundu. Nelerin değiştiğine dair detaylar belirtilmemişti ancak bazı siteler büyük oranda hata bildirimi yaptı.

516 Algoritma Güncellemesi – 21 Eylül 2011

Bu bir güncelleme değildi ancak mükemmel bir keşifti. Google CEO’su Eric Schmidt Google’ın 2010 yılında 516 güncelleme yaptığını söyledi. Gerçekten şok edici, değil mi? Google 13 binden fazla güncelleme üzerinde çalıştı.

Sayfa Numaralama Ögeleri – 15 Eylül 2011

Sayfa numaralama nedeniyle oluşacak yavaşlama ve iki kez aynı şeyi yapma gibi sorunların çözümü için Google rel= “sonraki” ve rel= “önceki” gibi eklentiler geliştirdi. Google aynı zamanda otomatik birleştirmeyi ve “Hepsini Göster” sayfaları için standartları geliştirdiğini belirtmiştir.

Panda 2.4 (#6) - 12 Ağustos 2011

Google, Çince, Japonca ve Korece dilleri dışında hem İngilizce hem de İngilizce dışındaki dillerde yapılan sorgular için tüm dünyaya Panda’yı sundu. Google, bu güncellemenin geçerli olduğu ülkelerde sorguları %6 ile %9 arası etkilediğini bildirdi.

Panda #23 – 21 Aralık 2012

Noel tatilinden hemen önce google diğer bir Panda güncellemesi sundu. Bu güncelleme resmi olarak “yenileme” olarak isimlendirildi ve İngilizce sorguların (query) %1.3’ünü etkiledi. Bu güncelleme Panda #21 ve #22’ye oranla daha fazla etkiliydi.

Bilgilendirme Grafiği Geliştirme (Knowledge Graph Expansion) – 4 Aralık 2012

Google İngilizce olarak yapılmayana sorgular (query) için Bilgilendirme Grafiği (Knowledge Graph) işlevselliği ekledi ve İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce, Japonca, Rusça ve İtalyanca dillerini dâhil etti. Bu güncelleme “çeviriden daha fazlasıydı” ve gelişmiş BG (KG) kapasitelerine eklendi.

Panda #22 – 21 Kasım 2012

Bazı karışık göstergelerden sonra Google sadece veri güncellemesi olan 22. Panda güncellemesini onayladı. Bu güncelleme daha geniş ancak isimsiz olan 19 Kasım tarihi yakınlarında gerçekleşen güncelleme üzerinde oluşturuldu.

Panda #21 – 5 Kasım 2012

Google yaklaşık 5-6 hafta sonra Panda #20 güncellemesinin ardından 21. Panda güncellemesini sundu. Bu güncellemenin küçük olduğu ve İngilizce sorguların (query) %1.1’ini etkilediği bildirildi.

Sayfa Düzeni #2 – 9 Ekim 2012

Google Ocak ayında değiştirilen ve manşetlerinde birçok reklam bulunduran sayfaları hedefleyerek asıl sayfa düzeni algoritmasını eskisine çevirecek bir güncelleme sundu. Bu güncellemenin bir algoritma değişikliği mi yoksa Panda tarzında bir veri yenilemesi mi olduğu belirsiz.

Penguen #3 – 5 Ekim 2012

Bir sonraki Penguen güncellemesinin büyük olması önerildikten sonra Google küçük bir Penguen veri güncellemesi sundu ve bu güncelleme sorguların (query) sadece %0.3’ünü etkiledi. Penguen güncellemesinin numaralandırılması yeniden oluşturulmuştu ve Panda’ya benzer bir şekilde, bu 3. Penguen güncellemesinin sunumuydu.

Ağustos/Eylül 65 Paketi – 4 Ekim 2012

Google aylık (iki aylık?) olarak arama başlıkları listesini yayınladı. Ağustos ve Eylül ayları için 65 güncellemede arama motoru sonuç sayfaları (7-result SERPs), Bilgilendirme Grafiği Geliştirme, sayfa kalitesinin nasıl hesaplandığına dair güncellemeler ve yerel sonuçların belirlenmesi için değişiklikler bulunuyordu.

Tam Eşlemeli Domain Güncellemesi – 27 Eylül 2012

Google Tam Eşlemeli Domainlerini kullanmasıyla ilgili bir değişiklik sundu. Bu durum büyük ölçüde bir değer kaybına neden oldu ve MozCast’te %10’un üzerinde biriken verideki Tam Eşlemeli Domainler azaltıldı. Resmi kayıtlara göre bu bu değişiklik sorguların %0.6’sını etkiledi.

Panda #20 – 27 Eylül 2012

Tam Eşlemeli Domain güncellemesiyle birlikte uygun, büyük bir Panda güncellemesi sunuldu (algoritma ve veri). Bu güncelleme sorguların %2.4’ünü etkiledi. 3.X serisi işe yaramaz hale geldiği için sektör kaynakları Panda güncellemelerini sıraya göre isimlendirme kararı aldı (bu 20. idi).

Panda 3.9.2 (#19) – 18 Eylül 2012

Google sadece veri güncellemesi gibi görünen bir diğer Panda güncellemesi sundu. Sıralama yoğunluğu ortalama düzeydeydi ancak büyük ölçüde bir algoritma güncellemesiyle eş değer değildi.

Yazarlık Çalışmaları — 19 Aralık 2013

Pubcon Las Vegas’ta Matt Cutts’ın öngördüğü gibi Google yazarlık seçeneği sorguları (query) bir aylık periyotta yaklaşık %15 azalmıştır. 19 Aralık’ta daha büyük bir düşüş yaşanmıştır ancak rakamlar gerçek değildir ve önceki yükselişlerle telafi edilmemiştir.

İsimsiz Güncelleme – 17 Aralık 2013

Neredeyse dünya çapındaki tüm değer izleyicileri yüksek aktiviteyi tarih sırasına göre kaydetti. Güncellemeler tatil dönemlerinde yapılmasaydı Google herhangi bir güncellemeyi onaylamazdı. MozCast aynı zamanda bazı kısmi eşleşen domainlerde (Partial-Match Domains) bir artış kaydetti ancak düzenler belirgin değildi.

İsimsiz Güncelleme – 14 Kasım 2013

Birçok Google izleyicisi Google Ağ Yöneticisi Araçları’nda meydana gelen yaygın DNS hatalarının raporuyla birlikte hareket eden farklı bir aktivite seçti. Google bir güncelleme onayı vermedi ve bu göstergelerin nedeni ve yapısı belirsizdi.

Penguen 2.1 (#5) – 4 Ekim 2013

4 buçuk aylık bir boşluktan sonra Google bir diğer Penguen güncellemesi yaptı. 2.1’in tanıtımına bakıldığında bu güncellemenin muhtemelen bir veri güncellemesi olduğu ve Penguen algoritmasında büyük bir değişim olmadığı düşünüldü. Bütün değişim uygun olarak görüldü ancak bazı ağ yöneticileri bunu büyük bir değişiklik olduğunu düşündü.

Hummingbird, 20 Ağustos 2013

Google, Eylül'ün 26'sında yayınlanacağı duyurulan Hummingburd güncellemesinin yaklaşık 1 ay daha erken yayınlanacağını belirtti. Hummingburd, Caffeine ile karşılaştırıldı ve güncellemenin gelmesine aylar kala, anlamsal aramalara ve bilgi grafikleri değişikliklerine güç sağlayacak önemli bir algoritma güncellemesi olarak görüldü. https://www.seohocasi.com/seo-siralama-kriterleri/

Detaylı Makaleler – 6 Ağustos 2013

Google “Detaylı Makaleler” adı altında yeni bir haber sekmesi oluşturdu ve sürekli devam eden ve ayrıntılı bir içerik oluşturmayı amaçladı. İlk olarak üç makale için linkler bulunuyordu ve MozCast’in yaptığı aramaların yaklaşık %3’ünde görülüyordu.

İsimsiz Güncelleme-26 Temmuz 2013

MozCast haftasonu boyunca önemli faaliyetler gösteren diğer kaynaklarla beraber büyük bir Cuma günü artışını da takip etti. Google ise henüz bu güncellemeyi onaylamadı.

Bilgi Grafiği Büyümesi - 19 Temmuz 2013

Görünüşe bakılırsa bir anda, bir çeşit bilgi grafiği gösteren bütün araştırmaların 4 te 1 inden fazlası MozCast'ın veri takımının yanısıra, Bilgi Grafiği girişleri ile ilgili sorular da % 50 den fazla oranda artış gösterdi.

Panda Kurtarımı – 18 Temmuz 2013

Google bir Panda güncellemesini onayladı ancak bu güncellemenin 10 günlük bir güncellemelerden biri mi yoksa yeni bir şey mi olduğu belirsizdi. Sonuç olarak bu bir algoritmik güncellemeydi ve önceki bazı Panda cezalarını “azaltmış” olabilirdi.

Çoklu Hafta Güncellemesi – 27 Haziran 2013

Google’da önemli bir yere sahip Matt Cutts 12 Haziran ve “4 Hazirandan bir hafta sonrası” arasında “çoklu hafta” algoritması güncellemesi öneren bir tweet attı. Güncellemenin içeriği belirsizdi ancak bu süre zarfında yoğun bir sıralama değişimi vardı ve bu MozCast’ten alınan bilgiye göre 27 Haziran’da en üst seviyeye ulaştı. Görünüşe göre Google daha sonra kaldırılacak olan bazı değişiklikleri test ediyordu.

Pigeon Yayılıyor (UK, CA, AU) — 22 Aralık 2014

Google’ın “Pigeon” adı verilen başlıca yerel algoritma güncellemesi Birleşik Krallık, Kanada ve Avusturalya’ya yayıldı. Orijinal güncelleme Temmuz 2014’te Amerika’da yayınlandı. Güncelleme 22 Temmuzda doğrulandı ancak belki 19’u gibi sunulmuş olabilir.

Penguen Everflux — 10 Aralık 2014

Bir Google temsilcisinin söylediğine göre Penguen, sürekli güncellemelere kaydırılmıştır, nadiren gerçekleşenlerden taşınarak başlıca güncellemelere alınmıştır. Tam olarak zaman çizelgesi kesin olmasa da bu iddia Penguen 3.0’dan sonra devam eden akışa uyuyor (doğrulanmamış Penguen 3.1 iddiasını da içeriyor).

Pirate 2.0 — 21 Ekim 2014

Orijinal DMCA/”Pirate” (Dijital Milenyum Telif Hakkı Hareketi/”Korsan”) güncellemesinin üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçtikten sonra Google, yazılım ve dijital medya korsanlığı ile mücadele için başka bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme yüksek hedefliydi ve nispeten küçük gruba dahil olan sitelerin sıralamalarında büyük düşüşler yaşandı.

Panda 4.1 (#27) – 23 Eylül 2014

Google, algoritmik bir öğe içeren önemli bir Panda güncellemesinin duyurusunu yaptı. Aramaların % 3-5’inin etkileneceğini tahmin ediyorlardı. “Ürünün piyasaya çıkışının yavaşlığı” göz önüne alındığında, kesin zamanlama belirsizdi.

Kaynağın Kaldırılması – 28 Ağustos 2014

28 Haziranda kaynak fotoğrafların iptalini takiben, Google, kaynak işaretlemesini tamamen çıkarıyor olacağını (ve artık işleme koymayacağını) duyurdu. Ertesi sabaha kadar tüm SERP’lerden (Search Engine Results Page=Arama Motoru Sonuçları Sayfası) kaynak künyeleri çıkarılmıştı.

HTTPS/SSL Güncellemesi – 6 Ağustos 2014

Aylarca süren spekülasyonlar sonrası, Google, sitelerin güvenliğine öncelik vereceğini ve ilave edilen şifrelemenin “düşük” sıralamaları yukarı çıkarılmasını sağlayacağını duyurdu. Bu yukarı ittirmenin mütevazi bir şekilde başlayacağını vurgulamakla beraber, değişikliğin olumlu olduğu anlaşılırsa artabileceğini ima ettiler.

Pigeon – 24 Temmuz 2014

Google, bazı yerel sonuçları önemli ölçüde değiştiren ve konum işaretlerini nasıl ele alıp göstermeleri gerektiğini modifiye eden bir güncellemeyle, yerel SEO dünyasında deprem yarattı. Google, Pigeon’un, yerel algoritma ile çekirdek algoritma(lar) arasında daha güçlü bağlar yarattığını iddia etti.

Kaynak Fotoğrafların Kaldırılması – 28 Haziran 2014

John Mueller sürpriz bir açıklama yaparak (25 Haziranda), Google’ın tüm kaynak resimleri SERP’lerden kaldıracağını belirtti (kaynak yazarlığını Google+ ile bir bağ kurarak kuvvetli bir şekilde destekledikten sonra). Kaldırma işlemi 28 Haziranda tamamlandı.

Payday Loan 3.0 – 12 Haziran 2014

Payday Loan 2.0 anti-spam güncellemesinden itibaren daha bir ay geçmeden, Google, önemli bir tekrarlama başlattı. Resmi açıklamalar, 2.0’ın belirli siteleri hedeflerken, 3.0’ın spam’lı aramaları hedeflediğini belirtti.

Panda 4.0 (#26) – 19 Mayıs 2014

Google, muhtemelen hem bir algoritma güncellemesi hem de bir veri yenilemesini içeren önemli bir Panda güncellemesini doğruladı. Resmi olarak, İngilizce olan aramaların yaklaşık % 7,5’i etkilendi. Her ne kadar Matt Cutts bunun 20 Mayısta başlayacağını belirtse de, bunun daha önce başladığına dair kuvvetli bilgilere sahibiz.

RankBrain - 26 Ekim 2015

Google bu yıl büyük bir açıklama yaptı. Yapay zeka temelli RankBrain algoritmasının Google teknolojisini ve 3 önemli sıralama faktörünü de zaman içerisinde değiştirmesi bekleniyor. Google’da Rank Brain Devrimi

Kaynağın Kaldırılması – 28 Ağustos 2015

Nadir görünen bir hareketle, Google bir algoritma güncellemesinin ön duyurusunu yaptı. Şöyle ki, mobil cihazlarla uyumlu sitelerdeki mobil görüntülenme sıralaması 21 Nisan’dan itibaren değişiklik gösterebilir. Bu güncellemenin kısa dönemde görülen etkisi beklentinin çok gerisinde ve verilerimiz gösteriyor ki algoritma akışı (flux) 22 Nisan’da zirveye ulaştı (pik yaptı).

HTTPS/SSL Güncellemesi – 6 Ağustos 2015

Aylarca süren spekülasyonlar sonrası, Google, sitelerin güvenliğine öncelik vereceğini ve ilave edilen şifrelemenin “düşük” sıralamaları yukarı çıkarılmasını sağlayacağını duyurdu. Bu yukarı ittirmenin mütevazi bir şekilde başlayacağını vurgulamakla beraber, değişikliğin olumlu olduğu anlaşılırsa artabileceğini ima ettiler.

Panda 4.2 Güncellemesi - 17 Temmuz 2015

Google’in açıklamalarına bakacak olursak Panda filtre datası tekrar elden geçirilip gerekli bakımlar yapılacak. Açıklamalara göre değişikliklerin etkin olması aylar alabilir. Bunun dışında Panda filtresi üzerinde herhangi bir büyük algoritmik değişiklik olmayacak.
Google Panda 4.0 Güncellemesi
Google Penguen Algoritması

Kalite Güncellemesi - 3 Mayıs 2015

Bir çok büyük ölçekli sıralama değişiminin rapor edilmesinin ardından Google,"Phantom 2" olarak isimlendirilen merkezi algoritma değişiminin "kaliteli sinyaller"i etkilediğini kabul etti. Bu güncelleme geniş bir etkiye sahip gibi görünüyor ancak Google, karışan sinyallerin doğası ile ilgili hiçbir özelliği ortaya koymadı.

“Mobilegeddon” Olarak Da Bilinen Mobil Güncellemeler - 22 Nisan 2015

Google, algoritmik bir öğe içeren önemli bir Panda güncellemesinin duyurusunu yaptı. Aramaların % 3-5’inin etkileneceğini tahmin ediyorlardı. “Ürünün piyasaya çıkışının yavaşlığı” göz önüne alındığında, kesin zamanlama belirsizdi.

İsimsiz Güncelleme – 4 Şubat 2015

Çoklu SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) takipçileri ve birçok site yöneticisi Google SERP’lerdeki başlıca yükselmeyi rapor ettiler. Spekülasyon, e-ticarete odaklanılan bir güncellemeden mobil kullanılabilirlik güncellemesi arasında değişmektedir. Google resmi olarak böyle bir güncellemeyi doğrulamadı.

İsimsiz Büyük Güncelleme – 14 Aralık 2016

Birden fazla Google takip aracına göre 14-15 Aralık’ta büyük bir değişiklik gerçekleşti (109°). Bu konuda Webmaster konuşmaları yoğundu fakat Google herhangi bir güncelleme teyit etmed

İsimsiz Büyük Güncelleme – 10 Kasım 2016

MozCast 10 ve 18 Kasım’da büyük bir artış algıladı. İkinci artışın ilk güncellemenin zıttı olduğuna dair görüşler vardı. Google her iki güncellemeyi de onaylamadı. Birçok insan aynı zamanlarda arama sonucu sayfalarında değişiklik olduğunu ileri sürse de bunun normal bir durum mu yoksa bir tesadüf mü olduğu belli değil.

Penguin 4.0 (2. Evre) – 6 Ekim 2016

Penguin 4.0’ın ikinci evresi bir önceki tüm Penguin cezalarının tersiydi. Yeni kodlama sürüldükten sonra gerçekleşti ve iki hafta kadar sürdü. Penguin sonrası etkileşim son zirveye 6 Ekim’de ulaştı. Fakat bunun Penguin’den mi yoksa yeni güncellemeden mi etkilendiği belirsizdir. Algoritma sıcaklıkları 6 Ekim’den sonra azalışa geçti.

Penguin 4.0 (1. Evre) – 27 Eylül 2016

22-23 Eylül civarı yayınlanan Penguin 4.0’ın birinci evresi, yeni Penguin algoritmasının daha yumuşatılmış haliydi. Siteleri cezalandırmak yerine kötü linklerin değerini azaltmaktaydı. Kesin zamanı belli olmasa da bu algoritmanın güncellenmesi bir kaç gün sürmüş olmalı ve 27 Eylül’deki algoritma sıcaklığındaki artışı etkilemiş olmalıdır.

Penguin (4.0) (gerçek-zamanlı) – 23 Eylül 2016

Google yaklaşık 2 yıldır beklenilen Penguin güncellemesini sonunda duyurdu. Yeni Penguin’in gerçek zamanlı olması ve “çekirdek” algoritma ile uyumlu çalışması bekleniyor. İlk incelemelere göre Penguin’de şaşırtıcı derecede az-neredeyse hiç- hata bulunduğu gözüküyor.Penguin artık çekirdek algoritmamızın bir parçası. (Google) Google güncellemesi ile birlikte Penguin çekirdek arama algoritması içinde gerçek zamanlı olarak çalışıyor. (SEL)

Image/Universal Drop – 13 Eylül 2016

MozCast görsel (universal/vertical) sonuçlarında neredeyse bir rekor olan 111° sıcaklık ve SERP lerde %50 azalma kaydetti. Universal sonuçlar 1.sayfada organik bir pozisyon açıp sıralamada değişikliklere neden olabiliyor; fakat bu güncellemenin ileride gelecek çok daha kapsamlı bir güncellemenin bir parçası olma ihtimali yüksek olarak düşünülüyor. Penguin 4.0: Bu kadar beklemeye değdi mi?

"Possum" — 1 Eylül 2016

Google tarafından doğrulanmasa da, MozCast 108° ye varan aşırı sıcaklıklar ve lokal grup yaygınlığında düşüşler kaydetti. Ayrıca lokal SEO topluluğu grup sonuçlarında büyük bir değişiklik olduğunu belirtti. Verilere göre bu güncelleme organik sonuçları da büyük oranda etkiliyor.Google’ın Possum güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şey (SEL) Büyük bir Google arama güncellemesi mi geliyor?

Mobile-Friendly (Mobil Dostu) 2 - 12 Mayıs 2016

Orjinal "mobile friendly" güncellemesinden sadece bir yıl sonra, Google mobil aramalar üzerinden sitelerin mobile-friendly kazancını artırmak için başka bir sıralama sinyali sundu. Sitelerin çoğu zaten mobile-friendly olduğu için, son güncellemenin etkisinin küçük olması beklenen bir sonuçtu.

İsimsiz Büyük Güncelleme - 10 Mayıs 2016

Google dalgalanma takip cihazları tarihi açıdan az rastlanan, bir haftalık bir algoritma aktivitesine giriştiler. Bu aktivite 97 derecelik sivri uçluyu da kapsadı. Google bu güncellemeyi henüz doğrulamadı ve güncel olarak bir açıklama da yok.

Adwords Sağ Sütun Güncellemesi - 23 Şubat 2016

Google, Adwords’te büyük değişiklikler yaptı. Tamamen sağ sütun reklamlarını kaldırdı ve aramalarda sol üstte çıkan reklam sayısını 4’e çıkardı. Bu değişiklik ücretli aramalar için gerçekleştirilse de, hem ücretli hem de organik arama sonuçlarının tıklama oranlarına büyük etki edecek, özellikle de rekabeti yüksek anahtar kelimelerde. Google’ın Adwords’teki bu değişikliği ile ilgili detaylı bilgiye Adwords Güncellemesi SEO’yu Nasıl Etkileyecek? isimli makalemizden ulaşabilirsiniz.

Maccabees Güncellemesi 12 Aralık 2017

Tekrar eden anahtar kelimelerle ilgili ayrı sayfalar oluşturan siteleri etkilemektedir. Örnek olarak ucuz ayakkabı, uygun ayakkabı, en uygun ayakkabı gibi kelimeler gösterilebilir. Lokasyon bazlı il ve ilçeler için oluşturulan ayrı alt sayfalar da bu algoritma güncellemesinden etkilenmektedir.

Chrome Https Uyarıları - 17 Ekim 2017

Google, Chrome 62 ile birlikte SSL sertifikası olmayan siteler için ziyaretçilere "Güvenli Değil" uyarısını göstermeye başladı. Algoritma güncellemesi olmasa da oldukça önemli bir adım olarak görülen bu güncelleme ile sitelerin trafiklerinde ve güvenilirliklerinde kullanıcı nezdinde etkileri görülmeye başlamıştır.

“Fred” (Onaylanmamış) – 8 Mart 2017

Google, büyük bir güncelleme gibi görünen ve SEO çevreleri üzerinde geniş etkileri olan güncellemeyi sundu. Gary Illyes, güncellemeyi şakayla karışık “Fred” olarak adlandırdı ve bu isim sonrasında güncellemenin üzerine yapıştı. Daha sonra bunun resmi bir doğrulama olmadığına açıklık getirildi.

İsimsiz Büyük Güncelleme – 6 Şubat 2017

Algoritma değişiklikleri Şubatın 1’inden başlayarak bütün bir hafta boyunca devam etti ve 6’sında (bazılarına göre 7’sinde) doruk noktasına ulaştı. Webmaster muhabbetleri ve endüstri vakaları bunun iki ayrı olay olduğunu gösterir nitelikte.

İsimsiz Büyük Güncelleme – 1 Şubat 2017

Şubat ayının 1’inden başlayarak 6’sında doruk noktasına ulaşan yoğun bir algoritma değişikliği gerçekleşti. Bunun çoklu bir algoritma güncellemesi mi yoksa zamana yayılarak sunulan tek bir güncelleme olup olmadığı belirli olmasa da anekdotsal kanıtlar en az iki güncelleme olduğunu iddia eder nitelikte.

Geçiş Reklamlarına Ceza - 10 Ocak 2017

Google, mobil kullanıcı deneyimine zarar veren geçiş reklamlarına ve pop-uplara bir ceza getirdi. Ayrıca bu ceza hususunda beş ay öncesinde bir uyarı yaptı.

Snippet Uzunluğunda Artış - 30 Kasım 2017 (Onaylanmış)

İki yıldan uzun süredir daha uzun arama snippet'lerini test ettikten sonra, Google bunları çok sayıda sonuçta artırdı. Bu, bizi yeni bir Meta Açıklama sınırı benimsemeye yöneltti - önceki 155 karakterden 300 karaktere kadar (neredeyse ikiye katlanıyor). Google, snippet'lerin nasıl işlendiğine ilişkin bir güncelleme olduğunu doğruladı, ancak ayrıntılar sağlamadı. https://searchengineland.com/google-officially-increases-length-snippets-search-results-287596

Adsız Güncelleme - 14 Kasım 2017 (Onaylanmamış)

İki yıldan uzun süredir daha uzun arama Algoritma izleyicileri ve web yöneticisi gevezeliği, 15 Kasım civarında zirveye ulaşan yüksek miktarda akış tespit etti. Google resmi bir güncellemeyi onaylamadı. https://www.seroundtable.com/google-algorithm-search-ranking-update-24774.html

Featured Snippet Drop - 27 Ekim 2017 (Onaylanmamış)

27-31 Ekim arasındaki birkaç gün içinde Öne Çıkan Snippet'lerde önemli bir düşüş oldu. Google, geniş terimler ve nesneler ("seyahat", "tuvalet", "web tasarımı" vb.) İçin birçok panel eklemiş gibi göründüğünden, Bilgi Panellerinde bir sıçrayışla birlikte bu gerçekleşti. Bu panellerden bazıları 15 Aralık civarında ortadan kayboldu. https://moz.com/blog/knowledge-graph-eats-featured-snippets

Adsız Güncelleme - 27 Eylül 2017 (Onaylanmamış)

Algoritma izleyicileri ve web yöneticisi sohbetleri, 25 Eylül'de başlayarak, nispeten sakin bir dönemden sonra 27'sinde yükselişe geçen akışın arttığını gördü. Resmi olarak hiçbir güncelleme onaylanmadı. https://www.seroundtable.com/google-algorithm-search-results-shuffling-24532.html

İsimsiz Güncelleme – 29 Kasım 2018

Algoritma takip araçlarından gelen sinyallerin artmasıyla Webmasterlar güçlü bir güncellemenin hissedildiğinden bahsettiler fakat Google bu söylemleri doğrulamadı.

İsimsiz Güncelleme – 15 Ekim 2018

Algoritma izleme araçları ve Webmasterlar güçlü bir algoritmanın yayında olabileceğini belirttiler. Fakat Google bu söylentileri onaylamadı.

İsimsiz Güncelleme – 10 Eylül 2018

Algoritma takip araçlarından gelen sinyallerin yükselmesiyle Webmasterlar bir güncelleme olduğundan bahsettiler. Fakat Google herhangi bir önemli değişikliği onaylamadı.

Google Chrome Güvenlik Bildirimleri - 24 Temmuz 2018

Önceki aylarda kullanıcılar web sitesinin HTTPS protokolünü kullanmadığı yönünde uyarı alırken Chrome 68 güncellemesi ile birlikte HTTPS kullanmayan tüm web sitelerinde kullanıcılar "güvenli değil" uyarusu almaya başladı. Bu güncelleme 24 Temmuz'da gelse de ancak Google Chrome güncellemesi alan kullanıcıları etkiliyor.

İsimsiz Güncelleme - 21 Temmuz 2018

Algoritma izleme araçları ve webmaster forumları, yoğun sıralama akışlarının sinyallerini veriyor ancak Google herhangi bir doğrulama sunmadı.

Mobil Hız Güncellemesi - 9 Temmuz 2018

Google, duyurduktan 6 ay sonra mobil sayfa hızı güncellemesini kullanıma sunarak sayfa hızını mobil sonuçlar için bir kriter haline getirdi. Google'ın iddiasına göre bu yalnızca en yavaş mobil siteleri etkiliyor ve mobil sıralamalarda önemli bir etkisinin olduğuna dair kanıt yok.

Video Carousel - 14 Haziran 2018

Google, videoları organik sonuçlardan küçük resimlerle ayrılmış bir video carouseli olarak ayırdı. Bu durum, daha önce organik olarak izlenen sonuçlarda bir sarsıntıya sebep oldu. Aynı zamanda da videolu SERP sayısı önemli ölçüde arttı.

İsimsiz Güncelleme - 23 Mayıs 2018

Algoritma izleme araçları ve webmaster forumlarında yoğun bir aktivite görünüyor, ancak Google tarafından herhangi bir güncelleme doğrulanmadı.

Description Metninin Kısaltılması - 14 Mayıs 2018

Google, yaptığı testler ile arama sonuçlarında description karakter sınırını yeniden düşürdü. Aramalarda görülen karakter sayısı 125-160 karakter arasında görünmektedir.

İsimsiz Çekirdek Güncelleme - 17 Nisan 2018

17 Nisan'da zirveye çıkan ve bir haftadan uzun süren yoğun algoritma akışı fark edildi. Google da daha sonra çekirdek güncellemeyi duyurdu ancak herhangi bir özellik sunmadı ve güncellemeye Google veya SEO topluluğu tarafından bir isim verilmedi.

Bert Update - 26 Ekim 2019

Bidirectional Encoder Representations from Transformers açılımının baş harflerinden oluşan Bert, yapay zeka algoritmalarının en gelişmişlerinden biri olarak karşımıza çıkacaktır. Şimdilik ABD'de deki İngilizce aramaların ufak bir kısmında denenmektedir. Global olarak kullanıma sunulduğunda ise arama yapılan dile göre ilişkilendirme yaparak en doğal ve en alakalı sonuçları listeleyecektir.

Diversity Update - 4 Haziran 2019

Google, 4 Haziran'da başlatarak 6 Haziran'da farklı bir güncelleme yayına aldı. Güncelleme ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

June Core Update - 3 Haziran 2019

Google, Haziran güncellemesini 3 Haziran'da başlatarak 8 Haziran'a kadar devam ettirdi ve yayına aldı. Bu güncelleme ile beraber Diversity Update ismindeki ikinci bir güncellemeyi de 4 Haziran'da başlatarak 6 Haziran'da bitirdi ve yayına aldı. Algoritma güncellemeleri ile alakalı detaylı bilgileri sonuçları görünce paylaşacağız.

DeIndex Hatası - 5 Mayıs 2019

Google, SERP'de bazı sayfaların aniden düşmesinin bir dizin probleminden kaynaklandığını açıkladı. Sorunun sebebi için herhangi bir açıklama yapılmazken sorun ortalama 1 hafta sürdü ve çözüldü. Google, sorunun çözüldüğü ile ilgili @searchliaison twitter adresinden açıklamalarda bulundu.

Google Florida 2 Güncellemesi - 13 Mart 2019

Google, çekirdek güncellemesi gerçekleştirdi. Güncellemenin resmi adı March 2019 Core Update oldu. Güncelleme özellikle sağlık, hukuk, otomobil ve oyun sektörlerini etkiledi.

Arama Sonuç Sayfasında 19 Organik Sonuç – 1 Mart 2019

Bir gün için,Google anormal bir şekilde birinci sayfa içerisinde 19 organik sonuç gösterdi.Bu sonuçların 6 Mart tarihinde ortadan kaybolan, detaylı yazılmış makalelerle bağlantılı olduğu görüldü. Algoritma takip araçlarının sinyalleri yükseldi fakat bu geçici olan yükselmenin hangi kritere bağlı olduğu tespit edilemedi.

İsimsiz Güncelleme – 6 Şubat 2019

Aralık ve Ocak ayındaki derin sessizlikten sonra algoritma takip araçları sırlamalarda büyük değişiklikler olduğunu tespit etti.

Adsız Güncelleme - 2 Ekim 2019 (Onaylanmamış)

Google, BERT doğal dil işleme SERP izleyicileri, 2 Ekim'de erken işaretler gösterdi ve 4 Ekim'de 98 ° F'de zirveye ulaşan MozCast ile sıralama akışının birkaç gününü kaydetti. Google bir güncellemeyi onaylamadı ve herhangi bir ayrıntı açıklanmadı. https://www.seroundtable.com/google-search-ranking-algorithm-update-october-3rd-28321.html

Eylül 2019 Çekirdek Güncellemesi - 24 Eylül 2019 (Onaylanmış)

Google başka bir temel güncelleme yayınladı. Güncelleme MozCast'ta 97 ° F'de ölçüldü (oldukça yüksek, ancak tarihsel olarak yüksek değil) ve önceki temel güncellemelerden etkilenen siteleri etkiliyor gibi görünüyordu. Google pek fazla ayrıntı sağlamadı. https://searchengineland.com/google-september-2019-core-update-to-roll-out-later-today-322523

"Maverick" Güncellemesi - 12 Temmuz 2019 (Onaylanmamış)

Sıralama izleyicileri ve web yöneticisi sohbeti, arama topluluğu tarafından daha sonra "Maverick" güncellemesi olarak adlandırılan bir haftalık yoğun akış (MozCast 16 Temmuz'da 95 ° F'de zirve yaptı) kaydetti. Google bir güncellemeyi onaylamadı ve ayrıntılar sınırlıydı. https://www.performics.com/unconfirmed-maverick-google-algorithm-update-july-2019/

Mayıs 2020 Core Update - 5 Mayıs 2020

Resmi twitter hesabından onaylanan bu algoritma güncellemesi ile arama kalitesinin daha da iyileştirildiği açıklandı.

Featured Snippet De-duping - 22 Ocak 2020

Google, Featured Snippets'da yer alıp aynı zamanda ilk sayfada da yer alan siteler için de-duping update'i devreye aldığını açıkladı. Bir site Featured Snippets'da yer alıyorsa ilk sayfada aynı sayfa yer almayacak. Böylelikle Featured Snippets ile hayatımıza giren "Zero Position" (Sıfırıncı sıra) hayatımızdan tekrar çıkmış oldu.

Core Update — 13 Ocak 2020

Son 3 core update'e göre biraz daha küçük güncellemeler ile aramalar iyileştirildi. 20.01.2020 tarihinde ise güncelleme tamamlandı.

Adsız Güncelleme - 17 Aralık 2020 (Onaylanmamış)

Google'ın Core Update Güncellemesinin bittiğini duyurmasından bir gün sonra, MozCast 99 ° F'de orta derecede yüksek sıralama akışı ölçtü. Bunun, söz konusu kullanıma sunmanın son hali mi yoksa ayrı, orta ölçekli bir algoritma güncellemesi mi olduğu belirsizdi. https://www.seroundtable.com/google-december-2020-core-update-done-30617.html

Aralık 2020 Temel Güncellemesi - 3 Aralık 2020 (Onaylanmış)

“Yılda birkaç kez yaptığımız gibi bugün daha sonra geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınlıyoruz. Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi olarak adlandırılıyor. " https://moz.com/blog/googles-december-2020-core-update

İndeksleme Hatası (2) - 12 Ekim 2020 (Onaylanmış)

Google, dizine ekleme ve standartlaştırma hatalarının büyük bir kısmının 14 Ekim civarında düzeltildiğini iddia etti. https://www.seroundtable.com/google-search-ranking-update-indexing-issues-fixes-30262.html

İndeksleme Hatası (1) - 29 Eylül 2020 (Onaylanmış)

Google, Eylül başından itibaren bir endeksleme ve standartlaştırma hatasını doğruladı ve 23 ve 29 Eylül'de dizine eklenen sayfalarda düşüşler tespit edildi. https://www.seroundtable.com/google-ranking-index-drop-30192.html

Adsız Güncelleme - 15 Ağustos 2020 (Onaylanmamış)

Sıra izleme araçları ve web yöneticisi sohbeti, MozCast'ın 101 ° F ölçmesiyle önemli bir güncelleme önerdi, ancak Google tarafından hiçbir güncelleme onaylanmadı. Bazı endüstri analistleri, değişikliklerin ertesi gün geri alındığını ve geçici olabileceğini öne sürdü. https://www.seroundtable.com/big-google-search-algorithm-ranking-update-29953.html

Google Glitch - 10 Ağustos 2020 (Onaylanmış)

SEO'lar, 10 Ağustos'ta birkaç saat boyunca büyük sıralama değişiklikleri bildirdi ve bu daha sonra kayboldu. Google daha sonra indeksleme sistemlerinde bir aksaklık olduğunu doğruladı. https://searchengineland.com/a-google-search-bug-wreaked-havoc-on-the-search-results-last-night-338958

Google Hata Düzeltmesi - 22 Haziran 2020 (Onaylanmamış)

Herhangi bir algoritma güncellemesi onaylanmasa da, bir Google temsilcisi, Disqus yorumlarını etkileyen ve bu süre zarfında düzeltilecek bir endeksleme hatasını onayladı. https://www.seroundtable.com/big-google-search-ranking-algorithm-update-29662.html

Featured Snippet Drop- 19 Şubat 2021 (Onaylanmamış)

“Öne Çıkan Snippet'larda SERP'lerde günden güne% 40 düşüş kaydetti, bu da 2015'ten bu yana en düşük noktası. ).” https://moz.com/blog/featured-snippets-drop-to-historic-lows

Geçiş Dizini Oluşturma (ABD / İngilizce) - 10 Şubat 2021 (Onaylanmış)

“Google, ABD / İngilizce sorguları için sözde "geçiş dizini oluşturma" (muhtemelen geçiş sıralamasına daha yakın) uyguladı. İki günlük ortalama sıralama akışını ölçsek de güncellemenin SERP'leri nasıl etkilediği tam olarak belli değildi. Google başlangıçta bu güncellemenin sorguların% 7'sini etkileyeceğini tahmin etmişti.” https://searchengineland.com/google-passage-ranking-now-live-in-us-english-search-results-346034

SEO ile Dijital Potansiyelinizi
Keşfetmek İster Misiniz?

Bizimle İletişime Geçin