SEO ve Rich Snippets

Rich snippets – arama sonuçlarında karşımıza daha sık çıkmaya başladı. Rich snippets, arama yapan, hedef müşterinize, ziyaretçinize, hayranınıza sizin sitenize daha rahat ulaşabilmesini sağlayan, arama sonucunuzu dolayısı ile sitenizi daha cazip kılan bir SEO uygulamasıdır.
Kısaca şöyle diyebiliriz: Rich snippets sayfanızda belirli şema kurallarına uyarak hazırladığınız kodların arama motorları tarafından yakalanması ve arama sonuçlarında bunları sonuç olarak göstermesi ile en iyi kullanımını bulur.
Dilerseniz hemen rich snippet faydalarından bahsedelim.

Rich Snippets Faydaları

1. Kullanıcının dikkatini sizin sonucunuzun üzerine çeker.
Arama sonucu sayfanızda menü, yıldız, video, resim, yazar resmi, kişi bilgileri gibi sonuçlar göstererek, arama sonucunuzun daha görsel ve güzel olmasını sağlar. Örneğin bir ürün araması yaptınız ve ziyaretçiler tarafından 4.9/5 orana sahip bir sonuç gördünüz. Bu sonucu ziyaret edersiniz ve sayfayı incelersiniz. Bunun kullanımına örnek olarak:

Resimde görüldüğü gibi, sayfaya eklenen uygun kod, arama sonuçlarında gösterilir. Bunun sayfa üzerindeki uygulaması şu şekildedir:

2. Sorguları ile alakalı video, resim ya da yemek tarifi gibi anında sonuç gösterir.
Sayfanızda, video, yemek tarifi, ya da herhangi bir sorgu sonucu paylaşıyorsunuz. Örneğin, IP Sorgulatan, kullanıcılarınıza IP adreslerini bildiren bir siteniz var. “IP Adresim nedir” aramasında direkt Google üzerinde ziyaretçinin IP adresini görmesi ve sitenizi ziyaret etmeyi tercih etmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu uygulamayı çok farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. YouTube ve video sonucu uygulamasını inleyelim:

3. Tıklanma oranını arttırır ve sitenize alakalı ziyaretçiler, trafik çekerek bounce rate (sitenizi ziyaretçinin anında terk etmesi)oranını düşürür.
Sitenize alakalı sonuçlardan gelen ziyaretçiler, sitenizi hemen terk etmezler. Sitenizi inceler, yazınızı okur, ya da videonuzu izlerler. Bu da sitenize gelip, anında terk eden ziyaretçi oranını düşürür. SEO açısından çok faydalı bir uygulamadır. Her zaman ziyaretçiye yönelik uygulamalar yaparsanız, sitenizi bu şekilde uyarlar ve düzenlerseniz, daima kazanan siz olursunuz.
Bunlara ilave olarak, sayfalarınızda yazarlık tag’ı ile sayfanızın size ait olduğunu kanıtlayabilir ve bunun arama motoru sorgu sayfalarında çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Aşağıdaki resimde rich snippets’in üç farklı uygulamasını görüyorsunuz.

 1. URL’in menü görünümü
 2. Yıldız, oranı görüyorsunuz.
 3. Doğrulanmış yazar profili ve Google plus sorgusu sonucu.

Google şu an için rich snippet uygulamasına dikkatle yaklaşıyor. Bunun webmasterlar tarafından nasıl kullanıldığına, sitelerde ne tip uygulamalar yapıldığına bakıyor ve uygulamaları güvenilir (whitelist) olarak işaretliyor. İleride şüphe yok ki bunun çok farklı gelişmiş uygulamalarını göreceğiz. Bir nevi, Google üzerinde bir arama yaptığımızda, Google bize direkt olarak cevabı verebilecek. Yapay zekânın arama motorlarına bir kat daha uygulanması, Google arama sonuçlarının daha dikkat çekici ve sonuç odaklı olmasına yönelik bir adım.
Dolayısı ile rich snippets arama sayfası sonuçlarının düzenlenmesi, tasarlanması ve daha görsel hale getirilmesi açısından çok güzel bir uygulamadır. Snippets dediğimiz arama sonuçlarında ek olarak görünen onun içerisine ek olarak gözüken bilgilerdir. Kullanıcıya sayfada ne bulabileceği hakkında ek bilgiler verir. Bu sayede ziyaretçiler, aramaları ile alakalı sonuçları içeren, gerçekten içeren sayfaları daha kolay bulabilirler. Ziyaretçilerin bilgiye daha çabuk ve kolay ulaşabilmelerini de sağlar.
Rich snippet uygulamaları webmasterlara sitelerini ve arama sonuçlarını tasarlayabilme, optimize edebilme açısından bir ek uygulama alanı sunar.

Rich Snippets Uygulamaları

Rich snippets’in web üzerinde çok farklı uygulamaları vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Restaurantlar: Ortalama puanlama sonucu, yıldız sayısı ve fiyat aralığı görüntülenebilir.
 • Müzik albümleri: Şarkı sözleri ve şarkının dinlenebilmesi için bir link gösterilebilinir.
 • Kişiler: Arama sayfalarında sorgu yapılan kişi hakkında arama sonuçlarında telefon numaraları, fotoğraf gibi farklı bilgiler gösterilebilir.
 • İşletme ve Organizasyonlar: Müşteri oylamaları ve yer bilgisi.
 • Yazarlar: Yazar resmi, adı ve yazar tarafından kaleme alınmış diğer makalelere link içerme.
 • Tarifeler: Tarife resmi, oylama sonucu ve gereken zaman gibi bilgilerin arama sonuçlarında gösterilmesine olanak verir.
 • Video: Video resmini arama sonuçlarında gösterir ve ziyaretçinin aradığı doğru videoyu bulması sağlanır. Aynı videoyu içeren diğer sitelere göre artınız olur.
 • Ürünler: Ürünler ile alakalı oylama sonuçları, resimler, fiyat aralığı gibi bilgileri gösterebilirsiniz.
 • Olaylar: Organizasyon, düğün, kutlama gibi tarih bilgisi, yer ve zamanını gösterebilirsiniz.

Bu ve benzeri bilgileri rich snippets ile gösterebilir, daha detaylı, görsel bir şekilde sitenizde barındırabilirsiniz.
Yapılandırılmış, belirli şemaya göre yazılmış bilgi, arama motorlarının sitenizi daha kolay, iyi, rahat ve güzel anlayabilmelerini sağlar.
Sitenizde Rich snippet uygulaması yaptınız ve nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, bunun ile alakalı Google Search Console Rich snippet test uygulaması bulunuyor. http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets bağlantısından sitenizin Google sonuçlarında nasıl görüneceğini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda arama sonuçları ile alakalı yapmanız gerekenler, tavsiyeler de bu test aracında sizlere sunuluyor.
Buna ilave olarak rich snippets ile alakalı detaylı bilgi ve belgeyi İngilizce olan Google Search Console Rich snippets sayfasında bulabilirsiniz.
Rich snippet formatları:

 • Microdata (önerilen): HTML5 Microdata içeriğinizi etiketleyebileceğiniz, bilgiyi özel bir şekilde tarif edebileceğiniz etiketleme sistemidir. Span ve div gibi html tagları içerisinde değerler kullanarak yapılır.
 • Microformats: Microformats kullanımı basittir. HTML üzerinde sınıf değerini kullanarak uygulanır.
 • RDFa:Yine özel bir içerik etiketleme sistemidir. XHTML tagları kullanır.

Google tarafından önerilen, HTML5 microdata şemasının kullanılması ve içeriğimizi buna göre sınıflandırmamızdır.

Rich snippets kullanım şekilleri

Eğer siz de sayfalarımda, Google arama sonuçlarında nasıl yıldız çıkarabilirim, nasıl resimlerimi, video resimlerini görüntüleyebilirim, benim de bağlantılarım, menüm arma sonuçlarında çıksın diyorsanız bunlardan bazılarının örnek uygulamalarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Rich snippets örnek yıldız kod kullanım:

<div>
<span>
<span>4 aylık SEO Çalışması</span>
</span>
<span>SEO Hocası</span> tarafından
<span>
28 Mart<span title="2012-03-28" />
</span>.
<span>Çok faydalı, mükemmel bir SEO paketi</span>
<span>4 ay boyunca 4 aşamada sizlere 4×4’lük başarı sağlayacak SEO çalışması paketi</span>
Puan:
<span>5</span>
</div>

Rich Snippets örnek şirket bilgisi kullanımı:

<div>
<span>WEBTURES</span>
Adresi:
<div>
<span>Şirket adresi Webtures</span>,
<span>İstanbul</span>.
</div>
<span>
<span>
<span title="değer" />
</span>
<span>
<span title="değer" />
</span>
</span>
Tel: <span>Şirket telefon numarası</span>
<a href="http://www.webtures.com/" class="url">webtures.com</a>
</div>

Rich snippets ürün bilgisi kullanımı:

<div>
Marka: <span>Smart Backlink</span>
<span>Backlink paketi</span>
<h1>Platin Paket</h1>
Satış Fiyatı:
<span>195 TL</span>.
<span>Platin paket, en çok ihtiyaç duyulan temel backlink hizmetlerini bünyesinde barındırıyor.</span>
<a href="http://www.smartbacklink.com" class="url">Platin paket satış sayfası</a>
</div>

Rich snippets kişi bilgisi uygulaması:

<div>
Benim adım
<span>Hakan Erpekin</span>,
ama dostlarım bana
<span>SEO Uzmanı</span> diyorlar.
Yazılarımı yayınladığım sayfam:
<a href="https://www.seohocasi.com" class="url">www.seohocasi.com</a>.
Yaşadığım yer
<span>
<span>Londra</span>,
<span>İngiltere</span>
</span>
bir
<span>yazar</span> olarak
<span>Webtures</span> bünyesinde çalışıyorum.
Arkadaşlarım:
<a href="http://www.webtures.com" rel="friend">Webtures</a>,
</div>
Bu tip uygulamaları, Mashable, Yahoo!, Yelp, Technorati, Search Monkey, LinkedIn, YouTube gibi birçok marka hali hazırda kullanmaktadır. Sizde bu uygulamaları sayfalarınızda kullanarak çok başarılı, dikkat çekici arama sayfa sonuçları oluşturabilir, sitenizdeki bilgileri sınıflandırabilirsiniz. Bu sayede hem ziyaretçiler, hem de Google sonuçlarınızı daha rahat anlayabilirler.

29 Mart 2012, 10:19
SEO Hocası