Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi veya içeriğinizi hem arama motorları tarafından tanınacak hem de arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alabilmek için potansiyel olarak daha fazla trafik çekecek şekilde optimize etmek için yapılan bir uygulamadır. Yoast SEO ile site içi SEO'nuzu kontrol etmek çok kolaydır. Tek bir eklenti kullanarak SEO için optimize edilmiş kaliteli bir içerik oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürüm, içeriğinizi tek bir odak anahtar kelimesi kullanarak optimize edebilir. Ayrıca, yoğunluk bilgisi ve okunabilirlik kontrolü gibi özellikler de sunar. Yoast SEO, teknik SEO uygulamalarınızı geliştirerek XML site haritalarının dizinini, meta etiketlerini ve açıklamalarını özelleştirmenize olanak tanır ve bir snippet ön izleme işlevi sunar. Bu arada, ücretli sürüm tüm ücretsiz ve premium özellikleri kapsar. Beş adede kadar odak anahtar kelime desteğiyle, bir URL yönlendirme yöneticisi ve dahili bağlantı önerileri içerir. İçeriğinizin içerik haritası, içerik türleri, medya, taksonomiler ve arşiv seçenekleriyle SERP'de nasıl görüntüleneceğini de kontrol edebilirsiniz.

138

WordPress'te Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

WordPress kontrol panelinizdeki eklenti sekmesine gidin, eklenti ekle'yi seçin ve Yoast SEO'yu arayın. Kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra, kontrol panelinizde bir SEO sekmesi göreceksiniz. Sonrasında Yoast SEO’yu kullanmaya başlayabilirsiniz.

1

 • Diğer SEO Eklentilerinden Verileri İçe Aktarın

Başka SEO eklentileri kullanıyorsanız, ayarlarınızı sıfırdan değiştirmek yerine içe aktarabilirsiniz. Başının üzerinde araçlar altında menüsünden SEO sekmesini seçin ve aktar menüsüne tıklayın. İçe aktar ve dışa aktar sekmelerini kullanarak taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hiçbir ayar kaybetmeden SEO uygulamaya devam edebilirsiniz.

 • Genel Ayarları Yapılandırın

Daha ileri gitmeden önce, eklentinin web sitenizin teknik SEO'su için ne tür uygulamaları izlemeniz gerektiğine karar vermesine yardımcı olmak amacıyla yapılandırma sihirbazını tamamlayın. WordPress panonuz üzerinden SEO-Genel bölümüne gidin ve yapılandırma sihirbazını tıklayarak siteniz için gerekli yapılandırmaları yapın.

Sitenizin ayarlarını 9 farklı adımda gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımlar;

 • Web sitenizin yayında ve dizine eklenmeye hazır olup olmadığını onaylayın.
 • Sitenizin türünü belirtin.
 • Google'ın bilgi grafiği için doğru bilgileri sağlamak üzere sitenizin sahibi olduğunuzu doğrulayın.
 • Ardından, arama motoru görünürlük tercihlerinizi tanımlayın.
 • Web sitenizi kaç kişinin çalıştıracağını belirtin.
 • Sitenizin markasını optimize etmek için meta başlıkları ve değişken ayarları değiştirin.
 • Yoast'ın haber bültenine abone olmak isteyip istemediğinize dair e-posta bilgilerinizi verin.
 • Yoast SEO Premium'a yükseltmek isteyip istemediğinizi kontrol edin.
 • Son olarak diğer eklenti işlemlerini uygulayın. Yoast SEO sizi bu ayarlamaları yapmaya yönlendirecektir.

 

 • Özellikleri Ayarlayın, Sitenizi Özelleştirin

Genel menüsü altındaki Özellikler sekmesinden tüm özellikleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

139

 • Yoast SEO Meta Box ile İçeriği Optimize Edin

Yapılandırıldıktan sonra, Yoast SEO meta kutusunu yazı düzenleyicinizin altında veya hemen yanında göreceksiniz. Üç bölümden oluşur ve bunlar; İçerik Optimizasyonu, Sosyal ve Gelişmiş sekmelerdir.

İçerik Optimizasyonu, yayınınızın arama motoru sonuç sayfasında nasıl görüneceğini görmenize ve belirlemenize olanak tanıyan bir metin parçacığı önizlemesi içerir. Snippet'in başlığını değiştirebilir, içeriğini düzenleyebilir ve meta açıklamalar ekleyebilirsiniz. İçerik Optimizasyonu bölümü ayrıca şunları içerir:

 • Odak anahtar kelime: SEO analizini kontrol etmeden önce odak anahtar kelimelerinizi ve eşanlamlılarını belirleyin.
 • SEO analizi: Gönderinizin genel SEO performansını gösterir. Dahili ve harici bağlantılarınızın ne kadar yeterli olduğunu, anahtar kelime ve anahtar kelime dağılımının ne kadar iyi olduğunu ve görsel alt metninizin ne kadar etkili olduğunu bu bölümden görebilirsiniz.
 • Okunabilirlik analizi: Paragraflarınızın ve cümle uzunluklarınızın ne kadar okunabilir olduğunu kontrol eder ve bunları bir Flesch-Kincaid okunabilirlik puanı kullanarak derecelendirir.
 • Temel taş içeriği: Önemli içeriğinizi analiz eder ve genel bağlantı yapınızı değerlendirir.
 • Analiz: İçeriğinizde en sık kullanılan kelimeleri ve cümleleri gösterir.

Metin parçacığı ön izlemesine benzer şekilde, sosyal medya sekmesi, gönderilerinizin Facebook veya Twitter'da nasıl görüneceğini ön izlemenize ve yönetmenize olanak tanır. Resimler ekleyebilir, başlığı ve açıklamayı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Gelişmiş ayarlar bölümü, bazı gelişmiş SEO ayarlarını özelleştirebileceğiniz yerdir. Arama motoru görünürlüğünüzü, takip eden veya takip etmeyen bağlantılarınızı ve meta robotlar için ayarları yapılandırabilirsiniz. Yanlış yapılırsa SEO'nuz üzerinde olumsuz bir etkiye neden olacağından, bu sekmeyi yapılandırırken fazlasıyla dikkatli olmalısınız.

2

Yoast SEO Avantajları

 • SEO başlığınızı, URL bilginizi ve meta açıklamanızı ayarlama yeteneği
 • SEO başlığı, URL bilgisi ve meta açıklaması için optimizasyon ipuçları
 • Yayınınızın mobil cihazlarda ve Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğine dair bir önizleme
 • Anahtar kelime kullanımının analizi
 • Dahili bir bağlantı sayacı
 • Yönlendirme aracı
 • Dahili bağlantı önerileri
 • Sosyal paylaşım önizlemeleri
 • Birden çok anahtar kelimeye odaklanma yeteneği

Yoast SEO ve Arama Motoru Görünümü

WordPress Yoast SEO eklentisini kullanarak sitenizin internet ortamında ve arama motoru sonuçlarında nasıl görüneceğini de ayarlayabilmeniz mümkündür. Yoast SEO içerisinde bulunan Title ayarları sekmesinden görünüm ayarlarını yapabilmeniz mümkündür. Böylelikle arama motorlarındaki site görünümünüzü daha etkili hale getirebilirsiniz.

3

Yoast SEO'nun Temel Faydaları ve Araçları

Bu eklentinin ücretsiz veya ücretli sürümüne sahip olsanız da nasıl kullanılacağını öğrenmek için hiçbir sıkıntısı yoktur. İşte bilmeniz gereken temel özellikler ve faydalar;

Anahtar kelime seçimi ve odak anahtar kelime:

Bu, web sitenizdeki belirli sayfanın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelime veya anahtar kelimelerdir. Odak anahtar kelimeniz, anahtar kelime araştırmanızdan çıkmalıdır. Anahtar kelime araştırmalarını doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu sitenizin trafik çekebilmesi adına oldukça önemlidir. Anahtar kelime araştırması yapmak için farklı yollar ve yöntemle bulunur. Ancak anahtar kelime seçiminde şu sorulara cevap verilmelidir.

 • İnsanlar ne arıyor?
 • Kaç kişi onu arıyor?
 • Bu bilgiyi hangi formatta arıyorlar?

Muhtemelen sıralamak isteyeceğiniz birkaç anahtar kelimeniz vardır. Bunlar; ürünleriniz, hizmetleriniz veya web sitenizin adresindeki diğer konular gibi şeyler olacaktır ve araştırmanız için temel anahtar kelimelerdir, bu yüzden ilk başlamanız gereken yer siteniz içerisinde bulunan konulardır. Ortalama aylık arama hacmini ve benzer anahtar kelimeleri keşfetmek için bu anahtar kelimeleri bir anahtar kelime araştırma aracına girebilirsiniz.

Bir program kullanarak da anahtar kelime bulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak odak anahtar kelimenizi programa girerek diğer anahtar kelimelere kolaylıkla erişebilirsiniz. Bu şekilde SEO ayarlarınızı ve anahtar kelime işlemlerinizi gerçekleştirebilir, aramalarda ilk çıkan siteye sahip olabilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirledikten sonra Yoast SEO eklentisinden yardım alarak kullanabilir, SEO ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.