Seo ve İçerik Metni / Kod Oranı

Özellikle Php ve Asp gibi dinamik yapıda kodlamaya sahip siteler, belirli bir içeriğin ziyaretçilere gösterilebilmesi için pek çok php kodunu kullanması gerekebiliyor. Bu sebeple, kısıtlı bir oranda gösterilecek metin için büyük oranlarda kodlama yapılmış oluyor. Bugünkü dersin konusu, sitenin kaynak kodu ile arayüzde görüntülenen metin arasındaki oran. Metin büyüklüğü kod büyüklüğüne oranla ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur.

Arama motorları için önemli olan 2 kriter siteyi rahat dolaşabilme ve sitenin hızıdır. İçerik metni ve kaynak kodu oranı bu 2 kriteri doğrudan etkilemektedir. Düz metinin kaynak koda oranla daha fazla olması, sitenin daha temiz bir kodlamaya sahip olduğunun göstergesidir. Bu sebeple Google botları sitelerde daha kolay gezebilir ve sayfaları daha hızlı görüntüleyebilir.

Metin kodu, kaynak kodu oranı ne kadar yüksekse site sıralama için daha iyi bir şans elde eder. Hızlı indexlenmesi de cabası. Google açısından en etkili kaynaklar ile açıklanmış bu hususun biraz daha detaylarına inelim.

“İçerik Metni / Kaynak Kodu” Oranını Nasıl Arttırabiliriz ?

 • Sitede yer alan resimleri css kaynaklı kullanarak, resim urlsi kadar kaynak kodda azalma sağlayabiliriz.
 • Sitedeki urllerin kısayollarını kullanarak. Örneğin “https://www.seohocasi.com” yerine sadece “/” ve “https://www.seohocasi.com/seo” yerine “/SEO” kullanarak, bu iki url yapısı da aynı sonuca gidecektir.
 • İnline css ve inline js leri minimuma indirerek.
 • Html tablosu yerine css tablo yapısını kullanarak

Son olarak, sitenizdeki sayfaların Metin / Kaynak Kodu oranını öğrenmek için SEO Analiz aracını kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde dofollow, dofollow blog ve SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Seo ve İçerik Metni / Kod Oranı için yorum yapabilirsiniz. (16)

 • tolga

  Şimdi tam anlamadım. Ben web sitemin konu ile ilgili tarama verisi; ”Sayfanızın toplam boyutu 57.17 KB’dır. İçerik boyutu 16.19 KB ve kod boyutu 40.98 KB’dır. İçerik-Kod oranı: %28.32” budur. İyi midir? Kötü mü?

 • emrah andic

  çok faydalı bir yazı olmuş sizin verdiğiniz bilgilerle yanlışlarımızı daha kolay görebiliyoruz

 • Ahmet Mehdi Kargın

  Saahtan beri kod siliyoum. Sildiğim kodlarla yeniden tema yapılırdı ama hala içerik kod oranı %11 görünüyor. Hiç bir değişiklik olmadı oranda. BU kodları özellikle silmemiz gereken bir sayfa falan mı var? Yani içerik sayfası olduu için single.php’den mi silmek lazım?

 • Behiye Nalbant

  Çok teşekkürler,çok yararlı oldu.Benim sitemin oranı %15 gibi bunu artırmaya çalışacağım.Teşekkürler.

 • Çisil Hazal Ozgun

  web sitemde kullanmış olduğum kodlamalar fazla çıktı bu konuda içerik üretip anasayfada kullanmam gerekiyor. Çünkü alt sayfalarda sıkıntı yok onlarda içerik bolca var. Ancak anasayfada içerik bakımından sıkıntı yaşıyorum. Sizce alt sayfaların içerik yoğunluğu anasayfa üzerindeki içerik yoğunluğunun az olmasını amorti eder mi?

 • Dilşah Urgancı

  AYNEN Öncelikle bu güzel makalelerinzden dolayı teşekkür ederim. Benim anlamadığım konu Bir sitedeki içerik / kod oranı %25 in altında olmamalıdır” deniliyor ve kırmızı dolgu ile uyarılıyor ama oran %25 altına düştüğü zaman hata omaktan çkıyor ve kırmızı ile gösterilmiyor üstelik SEO puanı yükseliyor. Şimdi bu oran %25 altında mı olacak üstünde mi?

 • Rekin Işınay

  Öncelikle bu güzel makalelerinzden dolayı teşekkür ederim. Benim anlamadığım konu Bir sitedeki içerik / kod oranı %25 in altında olmamalıdır” deniliyor ve kırmızı dolgu ile uyarılıyor ama oran %25 altına düştüğü zaman hata omaktan çkıyor ve kırmızı ile gösterilmiyor üstelik SEO puanı yükseliyor. Şimdi bu oran %25 altında mı olacak üstünde mi?

 • Ömer Dikbaş

  “Özellikle Php ve Asp gibi dinamik yapıda kodlamaya sahip siteler, belirli bir içeriğin ziyaretçilere gösterilebilmesi için pek çok php kodunu kullanması gerekebiliyor.”
  PHP ve ASP tarayıcı tarafında gözükmez, bu nedenle kod/içerik oranı için bir anlamı yok. Sadece HTML tag’lari ve belki javascript önemli diye düşünüyorum.

 • Gökmen Ozgun

  Çok teşekkürler, benim kod oranım %9.5 çıktı, acil olarak arttırmam gerekiyor sanırım…

 • Yiğit Dereli

  Yazdığınız makaler için elinize sağlık.Makelerinizin içinde ki bazı bilgileri bloğumda paylaşmak istiyorum .bilginize.

 • Mert Görkem Kotan

  Fakat sitede, ziyaretçiler için resimli anlatım yapıldığında, ister istemez bu oran otomatik olarak düşüyor. Resimli anlatım kadar açıklamalı bir text yazılsa bu sefer de konu anlatımı çok uzuyor. Bunun için bir öneriniz var mı?

 • Yunus Emre Üçtaş

  “Bir sitedeki içerik boyutu, kod boyutuna oranı ne kadar fazla ise, o sitenin temiz bir kodlamaya sahip olduğu ve arama motorlarına dost olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitedeki içerik / kod oranı %25 in altında olmamalıdır”

  Bu iyi birşeymi kötü birşeymi yani? Uzantıları kısaltınca artar sandım oranlar fakat iyice düştü ben nasıl %25 üstüne çıkartabilirim onu? %22 den %19’a düştü resim uzantılarını kısalttığımda.

 • Barbaros Yeniceli

  tam istedigim şekilde anlatılmıs bir makale cok tesekkürler SEO hocası iyikide varsınız.

 • Gizemnur Sar

  Selam Bir Konuda Sizlere Danışmak İstetim 100 Domanim var Ben Bu Domainler Bir Başka Domaine Yönlendirisem Bir Zararı Olurmu Google Tarafında Filitre Veya Spam Olarak Algılarmı Misal 100 Domaini Kralaltun.com Yönlendirsem Nasıl Bir Faydası olur Zararı Varsa Nasıl Bir Zararla Karşılarnırım Diğer Yıl Yönlendirdim Yönlendirdiğim Domainler Misal Seslialmanya Yazılınca Yönlendirdiğim Domainlerde cıkıyordu Arka Arkaya Seslialmanya Başlığı Ve Seslialmanya Acıklamasıyla Sayfada gözküyor Yani Zararı Yoksa Söyleyin Yönlendirim 🙂

 • Mehmet Eren Balıoğlu

  teşekkurler hocam mukemmel bir acıklama web sitelerimizi daha bilinçli yönetiyoruz

 • Melek Diler Sürmeli

  Faydalı bir makale olmuş. Özetle; yazdığımız büyük yazıları sadece küçük bir kod ile anlatabiliyorsak bu bize artı olarak dönecektir. Bu güzel makale için bir kez daha sağ olun.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE