Bugünkü dersin konusu, sitenin kaynak kodu ile arayüzde görüntülenen metin arasındaki oran. Metin büyüklüğü kod büyüklüğüne oranla ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur.

Arama motorları için önemli olan 2 kriter siteyi rahat dolaşabilme ve sitenin hızıdır. İçerik metni ve kaynak kodu oranı bu 2 kriteri doğrudan etkilemektedir. Düz metinin kaynak koda oranla daha fazla olması, sitenin daha temiz bir kodlamaya sahip olduğunun göstergesidir. Bu sebeple Google botları sitelerde daha kolay gezebilir ve sayfaları daha hızlı görüntüleyebilir.

Metin kodu, kaynak kodu oranı ne kadar yüksekse site sıralama için daha iyi bir şans elde eder. Hızlı indexlenmesi de cabası. Google açısından en etkili kaynaklar ile açıklanmış bu hususun biraz daha detaylarına inelim.

"İçerik Metni / Kaynak Kodu" Oranını Nasıl Arttırabiliriz?

  • Sitede yer alan resimleri css kaynaklı kullanarak, resim URLsi kadar kaynak kodda azalma sağlayabiliriz.
  • Sitedeki URL'lerin kısayollarını kullanarak. Örneğin "https://www.seohocasi.com" yerine sadece "/" ve "https://www.seohocasi.com/seo" yerine "/SEO" kullanarak, bu iki URL yapısı da aynı sonuca gidecektir.
  • İnline css ve inline js leri minimuma indirerek.
  • Html tablosu yerine css tablo yapısını kullanarak

Son olarak, sitenizdeki sayfaların Metin / Kaynak Kodu oranını öğrenmek için <https://www.seohocasi.com/seo-nedir/">SEO Analiz aracını kullanabilirsiniz.