SEO Fiyat Hesaplama

Site Hızlandırma Teknikleri 2 – Stil Dosyası

Site yapımlarında görselliğe yüksek oranda önem verilmesi gerekir. Bu görsellik CSS dosyası ile sağlanabilir. CSS dosyaları siteler için büyük önem taşır ve görsellik ancak CSS dosyaları ile geliştirilebilir. CSS dosyalarının konumlandırılması, optimize edilmesi ve yeniden yapılandırılması ile hızlı ve görsel bir web sitesi elde edebilirsiniz. Bu makaleyi okuduktan sonra sitelerinizin CSS dosyalarında büyük oynamalar yapacaksınız.

Inline CSS

Her internet kullanıcısı, sitelere girince hızlı açılmasını ve hızlı dolaşılmasını ister. Sitede bulunan herhangi bir sayfadaki CSS kodlarını CSS dosyasından küçük bir kod yardımığıyla çekerek sitenin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, span style=”font-size:9px;" kodunda style="" de gördüğünüz style kodlarını direk yazmak yerine span class=”a” kodunu yazabilirsiniz. Bu kodu ekledikten sonra CSS dosyanıza şöyle bir kod ekleyin;

.a { font-size:9px;}

Bu kod ile sitedeki sayfanın boyutunu azaltıp, gerekli kodları CSS dosyanızdan çekebilirsiniz. Hem sayfa hızlanmış olur, hem de SEO açısından daha yararlı olur. Daha önceden Inline JS'yi anlatmıştım sitede. Bu da onun gibi sadece CSS hali.

Bu yöntemin dışında bir yöntemimiz daha mevcut. Bazı sistemlerin hazır temalarında sitenin üzerine direk şu kod eklenir;

<style type="text/css">
.wp-polls .pollbar {
 margin: 1px;
 border: 1px solid #c8c8c8;
}
</style>

Bu kodlar da diğerleri gibi Html sayfasını gereksiz yere yavaşlatır. Bunun yerine üstteki kodlardan şunları alıp CSS dosyasına ekliyoruz;

.wp-polls .pollbar {
 margin: 1px;
 border: 1px solid #c8c8c8;
}

Daha sonra <style type="text/css"></style> kodlarını silip, yerine şu kodu ekliyoruz;

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" />

Son olarak üstteki kodu da ekledikten sonra işlemimiz tamamlanıyor.

CSS Conbine

Birden fazla stil dosyası, sitelerde hem gereksiz sorgulama html kod boyutunun artması ve SEO açısından da olumsuz bir durum oluşturacaktır. Bu sebeple bir sayfada birden fazla Css stil dosyası çağırmak gereksiz ve hız ve kalite açısından zararlı bir durumdur. Yapılması gereken bu Sss dosyalarının kodları tek bir Css de birleştirilerek tek stil dosyası çağırılmalı ve bu birleştirme işlemi yapılırken body gibi benzer olarak kullanılabilecek sınıflar özel olarak dikkatle belirlenmelidir. Sınıf kodlarının da birden fazla tekrar etmesi önlenmelidir.

CSS Optimize

Stil dosyaları, düzenleme kolaylığı olması sebebiyle okunabilirliği arttırmak için boşluklar bırakılarak ve satırlar atlatılarak yazılırlar. Bu şekilde yazılan stil dosyaları okunurluğu fazla olmasıyla birlikte dosya boyutları da büyümektedir. Siteler açılırken stil dosyalarının hızlıca yüklenerek sitenin görsel düzeninin en kısa sürede oluşturulması için stil dosyaların boyutu kodlama yapısı ile minimuma indirilmelidir.

Stil dosyalarının kodlama boyutlarını alzatmak için, belirli sınıflar tek satırda toplanabilir, boşluklar silinebilir, aynı içeriğe sahip farklı sınıflar bir başlık altında toplanabilir. Tüm bu işlemleri yapmak kodlama bilmeyen kişiler için zor olması sebebiyle, bunların tamamını ve daha fazlasını istediğiniz özelliklere uygun seçenekler ile Clean CSS sitesinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

CSS Sıkıştırma

Html kod yapısı ile küçültülen stil dosyaları gzip gibi çeşitli sıkıştıma teknikleriyle daha küçük boyutlara getirilebilir. Bu şekilde varolan stil dosyası boyutundan %70'e kadar tasarruf yapılarak, stil dosyalarının daha hızlı yüklenmesiyle siteler hızlandırılabilir.

Css Gzip

Scripts Gzip eklentileri ile stil dosyanızı sıkıştırabilir veya Wordpress olmayan siteler için aşağıdaki yöntem kullanılabilir.

<link rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" href="stil.css"/>
sonuna .php eklenerek düzenlenir.

<link rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" href="stil.css.php"/>

ve bu php stil dosyasının en üstüne ve en altında sırasıyla aşağıdaki kodlar eklenir.

<?php  if(extension_loaded('zlib')){  ob_start('ob_gzhandler');  }  header("Content-type: text/css");  ?>

<?php  if(extension_loaded('zlib')){  ob_end_flush();  }  ?>

CSS Konumlandırma

Sitelerin hızlı yüklenmesi izlenimini en çok kazandıran öğe stil dosyalarıdır. Çünkü stil dosyalarının yüklenmesiyle birlikte görsellik hemen oturur ve sitenin hızlı açılması izlenimi oluşur. Stil dosyasının önce veya sonra yüklenmesi toplam hız olarak aynı sürede yüklenmesini sağlarken, görselliğin bir an önce ekrana gelmesi sitenin hızlandığı düşüncesini oluşturacaktır. Bu sebeple stil dosyalarını sitelerin üstlerine koymaya özen göstermek gerekir.

SEO Hocası
SEO Hocası
23 Mart 2010

Site Hızlandırma Teknikleri 2 – Stil Dosyası için Yorumlar

 • Anıl Kartal
  Anıl Kartal 12 Mart 2017, 12:19

  Merhabalar
  Google PageSpeed’ten sitemi analiz ettikten sonra bana otomatik verilen sıkıştırma ayarları için WinRar dosyasını indirdim. Ftp İle sitemin hangi klasörüne yükleyeceğim bunları?

 • Turan Ergün
  Turan Ergün 3 Şubat 2017, 00:03

  Bir site analizi yaptırdım..ve bana bir css yayınını optimimize edin uyarı yazısı var anlamadığım konu..xxxx nolu widget css_2_bundle.css.font.awessome.min.css …bu koddan bahsediyor..bunu nasıl bulup html dosyamdan optimize edilir?

 • Büşra Gül Erkoç
  Büşra Gül Erkoç 8 Eylül 2014, 14:31

  google pagespeed’de sizin dediklerinizin tam tersini diyor css kodları sayfa içerisinde kullan diyor. daha hızlı açılsın diyor test ettim. puanlamada fark ediyor

 • Müge Yurteri
  Müge Yurteri 14 Temmuz 2014, 11:27

  merhaba .html dosyaya gzip eklemek mumkunmu ? benim site php asp aspx desteklemiyoda 🙂 lutfen yardim edin hocam

 • Rüya Su Nalbant
  Rüya Su Nalbant 11 Ağustos 2013, 12:25

  Peki .htaccess dosyasını kullanamayacağım bir serverdaysa web sitem? gzip işlemini .htaccess olmadan nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

 • mehmet murat
  Mehmet Murat 8 Ağustos 2012, 11:19

  merhaba bir css dosyasının 2 veya 3 kez tekrar yükleniyor olması sıkıntı yaparmı. misal modul.css dosyasını mecburen birkaç kez yüklemek zorunda kalıyorum.

 • Birsen Küçükkase
  Birsen Küçükkase 9 Ocak 2012, 08:48

  Merhaba,
  SEOhocası v2 temanızı kullanıyorum inline css hatası var nasıl düzeltebilirim?

 • umut
  Umut 7 Nisan 2011, 01:15

  hocamız bizden bir index sayfasına iki adet css dosyası çağırmamızı istedi.Ancak indexte stil1 stil2 diye iki tane link olacak stil1e tıklandığında index sayfası düzenlenmiş stil1 css dosyasına göre açılacak stil2ye tıklandığında index stil2 css sayfasına göre açılacak css dosyalarını oluşturdum ancak stil1 stil2 linklerinde stil dosyalarını çağıramıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

 • Gökhan GÜLER
  Gökhan Güler 7 Ekim 2010, 19:18

  Blog hızlandırmaktan öte SEO açısından etkili bir yol. Görsellik çok önemli. Google da en çok buna önem veriyor.

 • Özgür KILIÇ
  özgür Kiliç 28 Temmuz 2010, 23:15

  Merhabalar
  Sitede en başta gzip kullanıyorum bu kodu css içinde yazmam gerekiyormu yoksa zaten sayfanın en başına koyduğum için css ide gzipliyormu.
  Teşekkürler

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 28 Temmuz 2010, 23:26

   Sayfanın başına koyduğunuz gzip o sayfanın sıkıştırılmasını sağlar. js ve css dosyalarının sıkıştırılması için htaccess dosyasına gerekli gzip kodunuz koymanız gerekir.

 • Murat Sinan Çakan
  Murat Sinan çakan 5 Nisan 2010, 01:03

  sağol hocam ilgilendiğin için.. tek çare senn anlattığın gibi olsa gerek mantıklı bişey aklıma gelmiyor zaten..

 • Eylem Babacan
  Eylem Babacan 4 Nisan 2010, 23:42

  ama aynı olan kodlar nolcak? mesela ” .icerikim ” parametresi iki sitil dosyasındada varsa? ortak olanları nasıl yapcam onu çözemedim

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 5 Nisan 2010, 00:19

   Benzer class ve id ler varsa, görüntüyü bozmayacak şekilde 1 tanesini alınız. veya stildeki benzer kodları farklılaştırarak, bunları tema klasörüne de uygulayınız. örneğin, “.icerikim ” ortak, birini de “.icerikim2 ” olarak değiştirir. bu koda nereye ait ise, örn. sidebar, oradaki gerekli kodu da sonuna 2 ekleyerek düzeltirsiniz.

 • Sahın Egeli
  Sahın Egeli 4 Nisan 2010, 13:30

  Hocam css dosyalarını nasıl birleştirebiliriz? ismimdeki sitede iki farklı css dosyası var. bunları birleştirmek istiyorum

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 4 Nisan 2010, 14:03

   Merhaba, schemes_greenlife.css dosyasındaki kodları kopyalayıp, style.css içerisine yapıştırın. Daha sonra, header.php bölümünden schemes_greenlife.css kodunu tamamiyle silin.

 • bahadir
  Bahadir 23 Mart 2010, 23:07

  selam hocam öncelikle sizin gibi usta lardan türkiyede imleme sitesi cok geride oldugunu belirtmek isterim burada sitenize daha agirlik verile bilri yada o tarz siteleri cogalta bilirsiniz anlyiorsunuz türkyiede söyle baakrsak yok derecede imleme siteleri umarim yazima önem verirsiniz saygilarimla.

 • Sinan Yorulmaz
  Sinan Yorulmaz 23 Mart 2010, 19:52

  Bilmediğim bir kaç teknikten bahsedilmiş. Hemen uygulayayım. Güzel bir makale teşekkürler Kaan Gülten. (:

Site Hızlandırma Teknikleri 2 – Stil Dosyası için Cevap Yaz