Generative Experience Optimization

Google, arama sonuçlarında kullanıcı deneyimini arttırmak için yepyeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile birlikte insanların arama deneyimlerini yapay zeka desteği ile geliştirmeyi hedefliyor. Son zamanlarda gittikçe popülerleşen yapay zeka sohbet robotlarına karşı yapılan bu stratejik hamle ile yeni bir tasarım yerine mevcut arama yapısını koruyan bir geliştirme üzerinde çalışılıyor.

Yapay Zeka Destekli Yeni Google Arama Deneyimi Nasıl Olacak?

search generative experience

Yapay zeka destekli yeni google arama deneyimi ile yapay zeka tarafından üretilen yanıtlar arama sonuçlarının merkezinde ve en değerli alanı olan en üst kısmında yer alacak.

Search Generative Experience(SGE) olarak adlandırılan bu yeni özellik, kullanıcılara yaptıkları aramalar ile ilgili doğrudan cevaplar üretecek. Bu cevapları üretirken faydalanmış olduğu web sitelerini de sonuç alanında kaynak olarak sunacak. 

Daha fazla bilgi alınmak istenmesi halinde ise kaynak gösterilen web sitelerine tıklayarak konuyla ilgili ayrıntılara kolaylıkla ulaşabileceğiz. 

Ancak bu deneyim henüz tüm kullanıcıların erişimine açık değil. Geliştirmesi devam eden Search Generative Experience özelliğini deneyimleyebilmek için Google Labs üzerinden bekleme listesine adınızı yazdırmanız gerekmektedir.

Bekleme listesine katılmak için Google Uygulamasındaki veya Chrome masaüstü yeni sekme sayfasındaki Labs simgesine dokunabilirsiniz.

Tabi bu yeni deneyim hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için sıra beklemenize gerek yok. Sizin için bu deneyimin nasıl olduğunu bu yazımızda ayrıntılarıyla ele aldık.

Search Generative Experience (SGE) Nedir?

Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka kullanarak kullanıcılara daha kapsamlı ve bilgilendirici arama sonuçları sunan yepyeni bir özelliğidir. SGE, öncelikle verilen bir sorgu için en üstteki arama sonuçlarının özetini oluşturarak çalışır. Bu özet, arama sonuçlarının üzerinde görüntülenir ve kullanıcıların mevcut bilgilere hızlı bir genel bakış elde etmesine yardımcı olur.

Search Generative Experience aynı zamanda kullanıcıların aradıkları bilgilere daha kolay bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olabilecek bir dizi başka özelliği de içerir. Örneğin, görüntüleri ve videoları tanımlayabilir ve ek kaynaklara bağlantılar sağlayabilir. Ayrıca, daha ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyan kullanıcılar için sorular ve cevaplar üretebilme yeteneği de sunar.

Search Generative Experience hala geliştirme aşamasındadır. Ancak insanların bilgi arama şeklinde yeni bir devrim yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu da belirtmeliyiz. Daha kapsamlı ve bilgilendirici arama sonuçları sağlayarak, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgilere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Search Generative Experience’ın Faydaları Nelerdir?

Search Generative Experience, kullanıcı deneyimi açısından birçok faydaya sahiptir. Bu faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bilgilere daha hızlı ve kolay erişim

Search Generative Experience, en üstteki arama sonuçlarının özetini sağlayarak ve ilgili görüntüleri, videoları ve kaynakları tanımlayarak ihtiyaç duyduğunuz bilgilere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.

  • Daha kapsamlı ve bilgilendirici sonuçlar 

Search Generative Experience, sorular ve cevaplar üreterek ve ek kaynaklara bağlantılar sağlayarak daha kapsamlı ve bilgilendirici sonuçlar sunabilir.

  • Kişiselleştirilmiş sonuçlar

Search Generative Experience, tercihlerinizi ve ilgi alanlarınızı öğrenerek arama sonuçlarınızı kişiselleştirebilir.

  • Daha etkileşimli ve ilgi çekici deneyim

Search Generative Experience, soru ve cevaplar üretebilme ve ek kaynaklara bağlantı sağlayabilme yeteneğiyle arama deneyiminizi daha etkileşimli ve ilgi çekici hale getirebilir.

Search Generative Experience İle Google Aramalar Arayüzü

Yapay zeka destekli yeni google arama sonuçları farklı görünümde bileşenleri içerisinde barındıran yepyeni bir arayüze sahip.

Yapay zeka üretimi yanıtlar Google sonuçlarının en üstünde görünecek. Google, bu sonuçları yapay zeka ile oluşturduğuna dair ‘Generative AI is experimental’ şeklinde bir etiket ile belirtecek. Bu sayede cevabın Google yapay zekası tarafından üretildiğini anlayabileceğiz. Hemen altında ise üretilen yapay zeka cevabı yer alacak.

Yapay zeka üretimi olan cevaplar aşağıdaki görselde olduğu gibi bir kutu içerisinde sunulacak. Kutunun renginin spesifik olarak arama yolculuğuna ve sorgu tiplerine göre değişebileceği aktarılıyor. Kutu içerisinde ise üretilen cevap, kaynak web siteleri, yeni soru önerileri, geribildirim vermek için beğeni butonları ve daha fazlası için bir aç/kapa butonu yer alacak. 

search generative experience 2

Aç/kapa butonu ile yapay zeka snippet ini genişletebilecek ve daha uzun, daha detaylı ekstra cevaplar elde edebileceksiniz. 

Google yapay zekası tarafından üretilen cevaplar için kaynak gösterilen web siteleri öne çıkan görselleri ile beraber sunulacak. Böylece kaynak sitelere tıklayarak daha fazla bilgiye erişebileceksiniz.

Araştırmanıza daha doğal bir şekilde devam etmenize yardımcı olmak için bağlam sorudan soruya taşınacaktır. Böylece Google yapay zekası bir kişinin önceki yaptığı sorgularıyla ilgili bir şeyi arayıp aramadığını anlayacak ve daha iyi sonuçlar üretebilmek adına önceki sorulardan gelen bağlamı taşıyacak.

Yeni Google Search Experience ve YMYL Kriterleri

Google, Search Generative Experience ile sunacağı bilgileri, kaliteli web sonuçlarını belirleyerek kendisini bu kaynaklar ile sürekli eğiterek cevaplar üreteceğini açıklıyor. Ancak bütün sorgular için yapay zeka üretimi cevaplar sunulmayacağını da belirtiyor.

Özellikle sağlık ve finans alanları ile ilgili yapılan, can ve mal güvenliğini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek hayati sorgular için yanıt üretilmeyeceğini ifade ediyor. Yani Google YMYL kategorileri için daha temkinli bir yaklaşım gösteriyor.

Google, bu yeni arama deneyiminde, güvenilir kaynaklar tarafından desteklenen bilgilendirici yanıtlar üretmeye önem verdiğine vurgu yapıyor. Ek olarak, yanıt üretilmeyecek olan konular arasında tehlike arz eden ve müstehcen içerikli sorgular da yer alıyor.

Sonuç olarak Google, yeni yapay zeka destekli arama deneyimiyle kullanıcıların arama sonuçlarında daha hızlı ve bilgilendirici yanıtlar elde etmelerini amaçlıyor. Bu yeni deneyimin hayatımıza girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.