SEO Fiyat Hesaplama

Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri

Google son olarak uygulamaya geçirdiği Caffeine sistemi ile birlikte site içi ve site dışı pek çok yapıyı da düzene soktu. Oldukça karmaşık bir algoritma olan Caffeine, özellikle backlink alımında birçok noktaya dikkat edilmesi gerekliliğini getirdi. Bunlardan en önemlisi çeşitlik ve süreklilik oldu. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarında yapılan her uygulma da bu konuya dikkat edilirse en etkili ve kalıcı SEOnun uygulanabilir olduğu kesindir. Caffeine sistemi ile en önemli 2 konu haline gelen süreklilik ve çeşitlilik, SEO çalışmalarında aşağıda anlatılanlara uyularak gerçekleştirilmelidir.

 • Siteniz gelen ziyaretçi arttıkça backlink sayınızı arttırmalısınız
 • Sitenizin backlink sayısı, gelen ziyaretçiden daha hızlı artıyorsa, ziyaretçiyi arttırmaya yönelik reklam veya kampanyalar düzenlemelisiniz
 • Backlink sayınızı düzenli olarak kontrol ederek hiçbir zaman ulaştı sayıdan daha az olmaması gerekmektedir. Bu sebeple sitenizin backlink sayısını her ay belirli seviyede arttırmak veya sabit tutmak gerekmektedir.
 • Backlinkte çeşitlilik sağlanmalıdır. Sadece blogların yorum alanlarından alınmaması gerektiği gibi, sadece forumlardan da alınmamalıdır. Sitede anlatılan her yöntem az veya çok mutlaka kullanılmalıdır.
 • Aldığınız backlinke ait anchor text de çeşitlilik göstermelidir. Birinci seviyede önemli anahtar kelimeniz bulunmalıdır, daha sonrasında ikincil anahtar kelimeler veya birincil anahtar kelimenin varyasyonları kullanılmalıdır. Farklı anchor textler üzerinden alınan backlink sayıları arasında uçurum olmamalıdır.
 • Ana domaindeki backlink sayısı arttıkça, alt sayfalardaki backlink sayısı da orantılı olarak arttırılmalıdır. Aksi taktirde sadece ana domainin backlink sayısının artması yapay bir gelişme olarak görülür ve etkisi de kısa süreli olur.
 • Rakip siteleri sadece backlink yönünden örnek alın. Rakip sitelerin, kaliteli backlinkleri dolayısıyla site içi SEO kalitesine önem verilmemiş olabilir.
 • Rakip sitelerin, link aldığı sitelerden, link verdiği sitelerden, aynı sunucuda yer alan diğer sitelerden link almak maksimum faydayı sağlar.
 • Tıklanma oranı az olan backlinklerin etkisi de az olur. Bir linkin tıklanma sayısı ne kadar fazla ise, link sayısı ile hit sayısı dengelendiği gibi Google gözünde kaliteli bir paylaşım olduğu da düşünülür. 100 lerce linkin eklendiği yorumlardaki backlinkiniz hit kazandırmayacağı için, SEO amaçlı bir ekleme olduğu anlaşılır, faydalı bir site olduğu için yapılan bir paylaşım olduğu kanısına varılmaz.
SEO Hocası
SEO Hocası
30 Aralık 2010

Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri için Yorumlar

 • Cem Efe Çanga
  Cem Efe çanga 20 Nisan 2015, 18:46

  Teşekkürler. Makaleniz eğitici Fakat paylaşmak istediğim bir konu var. Benim üzerinde çalıştığım web sitemin backlinkleri 2.2k dan 4.2 ye çıktı 2 haftada. hologlunakliyat alan adı. Bu beni biraz tedirgin etti neden olabilir

 • Şeref AKYÜZ
  şeref Akyüz 27 Haziran 2011, 22:21

  Yani backlink ve ziyaretçi sayısı paralel mi ilerlemeli? Bunu sağlamak zor olmaz mı? Sınav dönemlerinde Siteyle pek ilgilenemiyrum. Dolayısıyla backlinkim düşüyor. Sizce ne yapmam gerekir?

 • Özge Gizem Özgümüş
  özge Gizem özgümüş 24 Mayıs 2011, 18:24

  ben binlerce backlink aldım ama google amca bu indexlemeleri baya bi geç ve az yapıyor nedeni nedir

 • Seyit Süreyya
  Seyit Süreyya 13 Mayıs 2011, 11:35

  bunu öğrenmem iyi oldu biraz farklı link almaya başlayalım bundan sonra

 • Maç özetleri
  Maç özetleri 13 Şubat 2011, 12:40

  Çok teşekkürler. Bu bilgiler doğrultusunda Backlink alımı yapıuyorum….

 • Ali Ahmet Kontacı
  Ali Ahmet Kontacı 24 Ocak 2011, 01:52

  teşekkürler.Makaleleriniz sayesinde birçok yenilikten haberdar oluyoruz.

 • Almina Yazıcıgil
  Almina Yazıcıgil 11 Ocak 2011, 17:04

  Merhaba Kaan

  Eline sağlık…

  Google Caffeine sitemine geçmeden önce Backlink alırken içeriği kendi sitenizdeki içeriklerle uyumlu veya benzeşen sitelerden backlink almayı öneriyordu.Şimdi ise tam tersi bir söylenti dolaşıyor.(Farklı sitelerden backlink alın şeklinde)

  Bu durum hakkında ne düşünüyorsun?

 • raf
  Raf 10 Ocak 2011, 23:51

  sayfada yorumlara bakıyorum cok guzel.yararlı konular var.emegı gecen herkese tesekkur ederım

 • Hüseyin
  Hüseyin 6 Ocak 2011, 23:09

  Yeni Caffeine sisteminde pagerank ın önemi kalmadı tamam anladık ama bu kadar da olmaz ki…Aslında benim serzenişimin sebebi aklımın almamasından kaynaklanıyor…

  O kadar özgün makale , etiket , anahtar kelime ,hizmet,trafik vs… kısaca yok yok ama PR1

  31 Aralıkta da güncellendi neden değişmedi?Siz merak etmiyor musunuz?Nedeni ne olabilir?

  Bir de Google dahil tüm White Hat SEO cular TAG’lerden kaçının spam yapmayın diyorlar fakat Amazon.com dahil çoğu büyük sitelerde bile (SEOhocasi.com dahil) tagler görüyoruz.Bu durum nedir?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 7 Ocak 2011, 14:27

   @Hüseyin, öncelikle tagler düzgün kullanıldığı taktirde spam değildir. Google açısından bile uygun görülen bir sistemdir. Tabi bunun bazı şartları var. Sayı olarak ve içerik olarak taglerin oluşturulması konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca güncelleme kısmi bir şekilde gerçekleştir. Tüm sitelerde olmadı. Olsa da zaten SEO açısından etkisi sıfır.

 • Malik Akoğuz
  Malik Akoğuz 6 Ocak 2011, 17:45

  aslında aklımda olan bütün konulari en güzel ve en yararli yöntemlerle anlatmışın. teşekkürler bilgiler için

 • Hüseyin
  Hüseyin 6 Ocak 2011, 12:37

  Pagerank güncellemesi olmasına rağmen bu site neden haala PageRank 1 ?

  Ya yazılanlar işe yaramayan yöntemler ya da asıl işe yarayan yöntemleri kendinize saklıyorusunuz.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 6 Ocak 2011, 15:41

   @Hüseyin, pagerank için değil SEO için çalışıyoruz. Eğer pagerank SEO demektir diyorsanız. Pagerank olmadan üst sırada bulunmamızı tebrik etmeniz lazım Aynı zamanda gördüğüm kadarıyla kısmi bir pagerank güncellemesi mevcut. Tüm sitelerde güncellenmedi. Güncellense de SEO açısından bir anlam ifade etmiyor.

 • Yansı Hilal Berker
  Yansı Hilal Berker 4 Ocak 2011, 17:39

  teşekkür ederim, bir sitem yukarıdaki söylediklerinizi uygulamadığım için google tarafından filtreye alındı. bundan sonra daha akıllı hareket edeceğim

 • Talya Ünlü
  Talya ünlü 2 Ocak 2011, 13:37

  Hocam ellerine sağlık yine döktürmüşsün, şu an askerlik görevimi yapmama rağmen çarşıya çıktığımda ilk işim sizin sitenizi takip edip bir şeyler öğrenebilmek.emeğine teşşekkürler.

 • muhammed
  Muhammed 31 Aralık 2010, 18:26

  benim ufak bir sorum vardı, acaba türkçe niche seçimi yapılabilir mi, yapılırsa nerden bulunabilir?

 • Ongar Kuloğlu
  Ongar Kuloğlu 31 Aralık 2010, 04:14

  Çok güzel yazı olmuş peki “aynı sunucuda yer alan diğer sitelerden link almak maksimum faydayı sağlar.” bu siteleri nasıl bulabiliriz? örnek ir site üzerinden açıklama yapabilirmisiniz acaba? aynı sunucuda bulunan diğer siteleri görme imkanımız varmıki?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 31 Aralık 2010, 14:36

   @Atari Oyunları, adresinden bir site ile aynı sunucuda yer alan siteleri bulabilirsiniz.

 • Aynur Dilan Kırış
  Aynur Dilan Kırış 31 Aralık 2010, 00:36

  Güzel yazı olmuş herkesin bildiği basit yöntemlerin biraz derinine inilmiş.Bu arada “anahtar” kelimeside yanlış hocam düzeltin isterseniz (:

Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri için Cevap Yaz