SEO Fiyat Hesaplama

Google Panda/Farmer Güncellemesi

Google‘dan büyük çaplı bir algoritmik değişiklik yolda. Arama sonuçlarının kalitesinde önemli oranda bir iyileşme gerçekleştirmek için 27.03.2011 tarihinde google.com üzerinde aktif ettiği Panda/Farmer Update çok yakında diğer tüm ülkelerdede uygulamaya başlanacak. Google'ın yaptığı açıklamada google.com üzerinde %11'in üzerinde sitenin etkileneceği belirtilmiş. Bu değişiklikle birlikte Google’ın içerik çiftliği (content farm) adı verilen ve ana hedefleri düşük kaliteli içerikle siteyi doldurarak veya farklı sitelerin içeriklerini çalarak ziyaretçi trafiğini arttırmak olan siteleri hedefliyor.Bu güncelleme kullanıcılar için pek değeri olmayan, diğer web sitelerindeki içerikleri kopyalayan ya da tümüyle gereksiz olan sitelerin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını düşürmeyi hedefliyor. Arama sonuçlarında daima kaliteli sonuçları listelemeyi hedefleyen google bu uygulamasıyla Türkiye'deki SEO sektörü ve optimizasyon çalışmaları yapan web siteleride etkileyecektir.

Sitelerinde kopya içerik bulundurmayan ve özgünlüğe önem veren web siteleri bu algoritmik güncellemeden etkilenmeyerek hatta sıralamalarda yükselmeler dahi yaşıyabilirler. Bu algoritmayla birlikte sosyal medya'nın etkilerinin farkında olan google +1 servisinide hizmete sokarak arama sonuçlarında kaliteyi hedeflemeyi düşünüyor.

Kişisel Tavsiyelerim

 • Yıllardır değişen algoritma ve güncellemelerde tek değişmeyen gerçek, faydalı bilgiler sunmak ve özgün olmaktır.Bunu benimseyerek sitenizi içerik yönünde sağlamlaştırınız.
 • Google site güvenirliğine fazlasıyla önem vermektedir, site güvenirliği yüksek pagerank değerleri olarak adlandırılmamalıdır, siteye bağlılık, sitenin aktif kullanımı, ziyaret sıklığı, güncellik gibi konular güvenilirlik konusunun temel ilkeleridir.
 • Backlink konusu, uzun süredir değerini yitirmeyen bir kavramdır ancak son zamanlarda çeşitlilik ve süreklilik nitelikleri önem kazanmıştır.Bu konuda kaliteye ve sürekliliğe önem verilmelidir.
 • Bu yönde yapılan kaliteli SEO çalışmalarında, web siteleri yeni algoritma ve güncellemelerde çok fazla değer kaybetmeden sıralamalarını koruyabilirler.

Google Panda/Farmer Update konusundaki güncellemeleri buradan yayınlamaya devam edeceğiz. Konu hakkında düşünce ve yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Nisan 2011

Google Panda/Farmer Güncellemesi için Yorumlar

 • Lemi Avıandı
  Lemi Avıandı 9 Eylül 2011, 20:14

  Google panda güncellemesine dair en geniş kaynağa sitenizde rastladım. Konuyu tüm incelikleriyle anlatmış olmanız ise ayrı bir güzellik teşekkürler.

 • Doğan
  Doğan 9 Haziran 2011, 22:47

  Selam Hocam ben sizlere bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Benim sitemde askere gidip geldikten sonra baktım çok gerileme yaşamış. Bu gerilemeyi şöyle özetleyeyim.

  1.5 sene önce eklediğim konular Google dizinlerinde çok etkili sıralarda yer alıyordu. Ama askerlik sürecimde sitemi güncelleme yapan kimse yoktu. Çarşı izinlerimde konu yazardım bir kaç tane buda yeterli olmadı. Sitemin tekil hit durumu 12 bin üzeriydi daha sonra sitemin analiz durumu 2 binlere düştü. Şimdi eklediğim konular indexleniyor ama ilk sayfalarda deilde 5. 6. sayfalarda yer alıyor. Ben Bu konuda ne yapacağımıda bilmiyorum 4 senelik emeğim var yazık oldu gibime geliyor. Bu konuda ne gibi öneriniz olur Hocam. Zaten Google üzerine değerlendirme isteği yolladım onlar bana sitede sorun olmadığını herhangi bir spam girişiminde de bulunmadığımı yazdılar. İşte ben çıkmaza girdim gibi bir şey. Sitede sorun yoksa neden böyle 🙁

 • Mahmut Bilal Türkmenoğlu
  Mahmut Bilal Türkmenoğlu 5 Mayıs 2011, 20:30

  E ticaretler ayvayı yedi o zaman desenize. Ne yapsın adamlar en özgünü cümleleri devrik yapmak olur heralde:)

  Hocam bu güzel makale için cok teşekkürler.

 • Hami Kıryayla
  Hami Kıryayla 4 Mayıs 2011, 13:08

  Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş.Yıllardan beri saltanat kurmş siteleri baya bi etkiledi bu algoritma.

 • Sabiha Esra Tanrıkulu
  Sabiha Esra Tanrıkulu 30 Nisan 2011, 23:39

  blogspot sitelerimden gelen çok sayıda linkden dolayı çok etkilenenmeyi bekliyordum. Şu ana kadar ciddi bir etki görmedim.

 • Şaziye Şen Özen
  şaziye şen özen 24 Nisan 2011, 21:24

  @fatih Domatessuyu alexa’da düşüş sebebi panda frame mi ? 2 yıldır adam gibi yazı eklemiyorum işlerimden dolayı ve wordpress eğitim kısmını kestim. Bu nedenle alexa kullanan webmasterların eğitim için uğramadığından olabilir mi. Webmasterların artık sitemi daha az ziyaret etmesinden ve alexa toolbar’ın daha az kullanılmasından olabilir mi ? Atarken mantıklı atmak gerek. Alexa’yı yükseltmesini bilirim bu benim işim alexa yükseliş makalelerin ilkini ben yazdım. Gerekirse bir uygulama ile yine eski hale getiririm ama dikkat çeken siteler arasında olmak istemiyorum artık çünkü yeterince başımda dert var. Aynı şekilde ismini bilmediğiniz yada bana ait olmadığını bildiğiniz bir site var bununda alexa’sı oldukça yüksek. Bence alexa’da yükselmek için hit dışında başka önemli noktaları var bunu unutmamak gerekir. 1.5 yıldır alexa kodumu yoktu bu ana sebeblerdendir ki böyle olması benim işime geliyor.

 • Kadir Toprak
  Kadir Toprak 23 Nisan 2011, 02:16

  Bugn oldu galiba ne olduysa, firma siteleri, kişisel sitelerim, kopya sitelerim farklı iplerde farklı adreslerde olmasına rağmen gün itibariyle %30-45 arası büyük düşüş var, bir kaçında isinde ufak yükselmeler ama çok az. Bu SEO işi yormaya başladı ya, o kadar uğraş didin, garantisi yok hiçbişeyin. Bazen SEO için yaptıklarımı amelelik oalrak düşünüyorum, google baydın artık

 • Nesrin Gökçe Çapa
  Nesrin Gökçe çapa 20 Nisan 2011, 10:45

  Backlink Calısmasının Sitenize oLdukca Faydası var Google’nin Sitenizi Ziyareti Acısından Ama Can’ın Söylediği Gibi Özgün İçerikler Kopyaya Oranla 5 Kat Daha Etkili Oldugu Kesinn.. Ben Bilr Kaber Kadın Video Bloglarımda Günlük 200 e Yakın Kopy/past Şeklinde İçerik Giriyorum Ama Gün’de 10 defa Makale ŞekLinde Yazdıqımda Daha Cok Hit ve Girdigim Haberlerde Ön Sıralarda Çıkma Şansımda Artıyor.. Kaldiki Sitelerinizin Güncellenmeside Eklediğiniz İçeriklere Bağlıdır.

 • Ahucan Selvi
  Ahucan Selvi 18 Nisan 2011, 20:01

  İşimiz gerçekten zor google ile ama gerekli bir sistem. Ne kadar uğraşsalarda Yahoo’nun onda biri olamazlar.

 • Can Doğan
  Can Doğan 18 Nisan 2011, 19:02

  Farmer’ın etikileri yavaş yavaş hissedilmeye başlandı. Farmer’ı sadece içerikle ilgili bir güncelleme olarak görmemek gerekiyor, Caffeine algoritması ile birleştiğini düşünebilirsiniz. Hala geliştirilmekte ve güncellenmekte olan algoritmanın önümüzdeki dönemlerde etkilerini belirgin olarak hissedeceğiz. Şu algıdan kurtulmak gerekiyor, yorumlardan ve mailime gelen soruların ağırlığı;

  Sitem özgün içeriğe sahip neden hit veya sıralama düşüşleri yaşıyorum ?

  Bu soruya bu yorumda cevap vermek istedim, SEO hocası kullanıcılarınında yararlanması açısından. Özgün içeriğin gücü tartışılmaz derecede büyük ancak tek başına bir faktör değildir.

  # Özgün içerikleriniz, kullanıcılar tarafından sık ziyaret ediliyorsa,
  # İçerikleriniz kullanıcılar tarafından yorumlanıp puanlınıyorsa,
  # İçerikleriniz sosyal medya platformlarında tavsiye ve paylaşımlar alıyorsa,

  İçeriğiniz google gözünde faydalı ve yararlı algısı taşıyabilir. Bu kriterler başarıya giden yoldaki önemli faktörler arasında yer almaktadır.

  Umarım soruların geneline detaylı bir cevap verebilmişimdir.

 • fatih
  Fatih 18 Nisan 2011, 18:40

  Farmer zaten Türkçe’de uygulanıyor bence. Yani resmi olmasa bile Amerika’da Panda güncellemesiyle neredeyse aynı anda buradaki content farm olarak tanımlanabilecek sitelerde düşüşler başladı. Örnek olarak;

  bildirgec.org
  zamazing.org
  domatessuyu.com

  bu sitelerin alexa değerlerine bakarsanız düşüşü görebilirsiniz. Bunlar benim takip ettiklerim tabii.

 • Ezgin Akçagunay
  Ezgin Akçagunay 18 Nisan 2011, 13:58

  Merhaba,
  Sanıyorum Panda’dan ilk olumsuz etkilenenlerden birisi benim sanıyorum.
  Programcılık ve Windows üzerine içeriğini %98 kendim oluşturduğum yazılarla oluşturduğum 7 yıllık sitem trafik açısından çok ciddi şekilde etkilendi.
  kopya içerik olduğunu sanmıyorum ama başka nedenlerden dolayı da Panda’nın olumsuz etkilediği sitelerden birisi oldu sitem.
  Aslında inceleyerek bu durumdan çıkabilmek için bir kaç tavsiyeniz olursa sevinirim.
  Teşekkürler

 • Zeynep Büşra Baykan
  Zeynep Büşra Baykan 17 Nisan 2011, 12:25

  Bu yeni algoritma özgün olmayan siteleri büyük oranda etkileyeceğe benziyor yazılanlara bakılırsa.Ama en büyük haber siteleri bile otomatik konu açıyorsa ve çoğu aynı içeriği barındırıyorsa google hangisinin özgün olduğuna nasıl karar verecek.Bakıyorsun aynı haber başlık ve içerikleri ile beraber 5-10 büyük haber sitesinde yer buluyr ve hepsi binlerce kez okunuyor.En büyük darbeyi bence bu siteler yiyecek ama google bunu göze alabilir mi bilmiyorum?

 • Tubanur Yıldızoğlu
  Tubanur Yıldızoğlu 16 Nisan 2011, 23:53

  Peki sıralamalardan ban yiyen site nasıl kurtulacak?
  yada ingilzice içerikli siteler bu işe ne diyor? kurtulan veya kurtulacak olan ne yapmalı?

 • Hanife Duygu Karamollaoğlu
  Hanife Duygu Karamollaoğlu 16 Nisan 2011, 13:19

  Güzel bir yazı olmuş. Türkiyede baya etkili olacağı kesin, malüm bizim insanımız kopyala-değiştir olayını çok seviyor.

 • Can Doğan
  Can Doğan 16 Nisan 2011, 13:01

  İçeriklerin botla, rss ile veya manuel olarak çekilmesi yöntem değişikliğidir. Bu yöntemler kopya içerik algısını değiştirmemektedir, illede bu şekilde içeriği otomatik çekmek zorundaysanız büyük haber sitelerinin sistemlerini inceleyiniz. Örnek; hürriyet, habertürk vb. siteler haberlerini cihan haber ajansı vb gibi yerlerden xml olarak almaktadır, ancak sistemleri düşen haberi otomatik olarak title vb değişikliklerle yayına atmaktadır. Bahsetmek istediğim olay içeriği almak zorundaysanız mutlaka değiştirin özgünleştirmeye çalışın.

 • Hanife Nur Buyuran
  Hanife Nur Buyuran 16 Nisan 2011, 12:43

  Semanun aleykum hocam paylaşım için teşekker ederiz.Benimde sorum o olucak botlarla çekilen haberlerin bir faydası olucakmı veya olurmu

 • Serdar Kaan Önder
  Serdar Kaan önder 16 Nisan 2011, 01:20

  hocam peki normal bir seslichat sitesi mesela haber portalıda kurulu olan bir site büyük haber sitelerinden içerik çekilmesi ve günllük kaç içerik eklenmesini tavsiye edersiniz. cevap verirseniz sevinirim.

 • Can Doğan
  Can Doğan 15 Nisan 2011, 19:35

  @ozan, siteye girilen özgün içeriklerin hiç bir zararı yoktur. Olayı şöyle kurgulamak lazım, günde 10 makalede yayınlayabilirsiniz ancak istikrarda çok önemlidir her gün 10 makale yayınlayabilirsiniz ama bir süre bunu yapıp daha sonra bu sayıyı 2 – 3 lere düşürmekte mantıklı değildir. Dolayısı ile sitenizin kategori ve hitap ettiği dala göre günlük 3 – 4 özgün içerik süreklilik açısından uygundur.

 • ozan
  Ozan 15 Nisan 2011, 18:58

  merhabalar ben kişisel blogumda zaten özgün yazılar yazıyorum ve hit fazla olmasada memnunum üstelik bu yeni algoritma özgün yazıları olan çoğu kişi için daha iyi olacak gibi peki maksimum girilecek özgün makale veya haber sayısı sizce kaç olmalıdır günlük olarak cevap verirseniz sevinirim genelde haftada 5-15 arası deniyor forumlarda ancak günlük olarak bir yanıt alamadım…

 • Dalay Bilal
  Dalay Bilal 15 Nisan 2011, 18:57

  panda farmer super ama kullanıcılara ve sitelere faydası zararı ne olacak gorecegiz

 • Akif Aycı
  Akif Aycı 15 Nisan 2011, 16:45

  Şu alıntı işi benim keyfimi bozuyor. Öyle bir sektördeyim ki özgün yazmam imkansız. Teşekkürler Kaan.

 • Mehmet Kemal Mammadov
  Mehmet Kemal Mammadov 15 Nisan 2011, 14:07

  Can hocam, Merak ettiğim konulardan biri şu;

  Benim bir haber sitem var. konularu açarken başlıkları ve konu içeriğinin az bir kısmını özgün yazıp diğerlerini olduğu gibi kopyalıyorum. (duplicated content) ‘a yakalanmamak için.. bu güne kadar hiçbir filtre ile karşılaşmadım. A. şükür.

  farmer bizim gibi siteleri etkiler mi sizce.. bir paragraf özgün gerisi kopya..?

  • Can Doğan
   Can Doğan 15 Nisan 2011, 14:24

   @joseph, Farmer’ın asıl amacı içerik kalitelerini yükseltmek ve kopya içeriklerle sıralamalarda başarı elde eden siteleri hedef almaktır, kaliteli sonuçları elde edebilmek için yapılan algoritmada güncellemeler ve geliştirmeler devam etmektedir.Şuan google.com üzerinde sisli bir bulut var etkilerini %100 görememekteyiz. Ancak şöyle düşünebiliriz, Türkiye’de malesef etik olmayan çok fazla SEO tekniği kullanılıyor bunun örnekleri geçmiş dönemlerde pagerank furyasıyla yaşadık ve google bu istatistikleri kullanmaktadır. Size tavsiyem yinede yazılarınızı tamamen özgünleştirmeniz bu şekilde ileriye dönük bir yatırım yapmış olursunuz. Şuan etkilenmese bile mutlaka belli bir zaman içersinde sitenizin etkilenebilir.

 • Işıltı Kaynamış
  Işıltı Kaynamış 15 Nisan 2011, 14:00

  @Can

  Hızın genel olarak etkisinden haberim var.Benim söylemek istediğim şey, hız konusunun bu güncellemeyle birlikte eskisinden daha fazla önem kazandığıdır.SEOmoz dahil bir çok otoriter kaynak da aynı görüştedir.Sadece sizin bu konuya neden yer vermediğinizi merak ettim.

  • Can Doğan
   Can Doğan 15 Nisan 2011, 14:05

   @Tanıl, Yukarıda da açıkladığım gibi can alıcı noktalara değinmek istedim. Sizde hatırlatmış oldunuz hızın önemini teşekkürler.

 • Galip Gilim
  Galip Gilim 15 Nisan 2011, 13:47

  Google panda algoritmasının en önemli özelliklerinden biri olan hız konusuna hiç değinmemişsiniz?

  • Can Doğan
   Can Doğan 15 Nisan 2011, 13:52

   @Tanıl, hız konusu her algoritmada olmazsa olmaz bir kriterdir, bu makalede en belirgin özelliklere yer vermeye çalıştık. Tabiki site performansı, açılış hızı, sayfa yüklenme hızları web siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer alan bir kriterdir.

 • Hakan Müştak
  Hakan Müştak 15 Nisan 2011, 06:52

  Algoritma geçişleri hep sancılı olur. Google’ın Pazar payının aşağı yönde ivme kazandığı günlerde, bu değişim yeni kayıplar yaratmaz umarım.

 • SaLiH
  Salih 15 Nisan 2011, 01:27

  Farmer Update ile ilgili pek çok şey söylense de nasıl etki oluşturacağını tam anlamı ile oturduğunda göreceğiz. Türkiye’de bu uygulamadan kimler etkilenecek merakla bekliyorum. Özgün – Kaliteli olan her zaman kazanır.

Google Panda/Farmer Güncellemesi için Cevap Yaz