Sanırım “SEO uyumlu makale” kelimesini SEO çalışmaları sürecinde birçok kez duymuşsunuzdur. Bu alanda hizmet veren birçok yazar/yazar adayı varken gerçekten hem ziyaretçi uyumlu hem de arama motorları ile uyumlu, kaliteli, yalın, akıcı be bilgi dolu bir içeriğin nasıl oluşturulması gerektiği konusuna değinmek istedik.

Yazımızdan da fark edeceğiniz gibi anahtar kelime unsurunu neden en sona bıraktığımızı da yazımızın sonunda açıklayacağız. SEO uyumlu makale yazımı ipuçları arasında bu tür makaleler yazarken hangi konular üzerinde durmanız gerektiği madde madde hazırlanmıştır. Madde madde hazırlanan konuların hakimiyeti, içeriği, stratejisi ve tasarlanması hem ziyaretçileriniz için hem de arama motoru botları için önemli bir unsur halinde rol almaktadır.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Neler Hazırlanmalıdır? İpuçları Nelerdir?

Bu tür makale yazımlarında belli başlı konular vardır. Bu planlamayı ilk yazmaya başlarken kağıt üzerinde notlar alabilir ve hangi noktalara değineceğinizi planlayabilirsiniz. Bu planlama içerisinde de bir çok kıstas yer alsa da ziyaretçiler ve arama motorları için belli kriterler yeterli olacaktır.

Makale yazımlarından tutunda içerik planlamasına kadar her şeyin SEO üzerinden plandığını asla unutmayın. SEO sadece arama motorlarını düşünmek değil, ilk öncelikle ziyaretçiler ve rahatlığı, ardından site içi uyum son kriter olarak SEO planlamaları olmalıdır.

Konunun Belirlenmesi

Ele alınacak konunun yazıya başlamadan önce belirlenmesi, yazıma başladıktan sonra konudan sapmanızı engelleyecektir. Yazı “araba nasıl yıkanır” konusu ile ilgili olacaksa bu konunun dışına çıkmamanız yazının bütünlüğünü sağlayacaktır.

Konumuzu belirlediysek şimdi de ikinci aşama olan alt başlıkların belirlenmesine geçebiliriz.

Yazı İçi SEO Kurgusu ve Planlaması

Yazı içerisinde yapılacak işlemleri bir kurgu içerisinde oluşturmanız gerekmektedir. Bu nedenle giriş-gelişme-sonuç kavramını göz önünde bulundurun. 1. Aşamada yapılaması gerekenlerden sonra 3. Aşamaya atladığınızda ziyaretçiyi kaybetmenizden ziyade içeriğinizin kalitesi düşmektedir.

Alt SEO Başlıklarının Belirlenmesi

Neden ana başlıktan önce alt başlığı belirlediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle onu açıklayalım. Alt başlıklar makalenin görselliği ve okunabilirliği açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Yukarıdaki paragrafları 3-4 satırlar halinde bölmemiz, bitişik düzen bir yazıdan daha okunabilir hale getirmektedir. Alt başlıkların bir diğer avantajı ise ziyaretçilerin içerik hakkındaki aradığı bilgilere daha rahat ulaşmasını sağlamaktır.

İçeriğinize başlamadan önce alt başlıklarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Alt başlıklar oluştururken soru tabanlı oluşturmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda verdiğimiz örneğe uygun alt başlıkları bulabilirsiniz.

- Araba Yıkanırken Camlar Nasıl Temizlenir
- Jantların Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır
- Araç Yıkanırken Deterjan Nasıl Olmalı

Ana Başlığın Belirlenmesi

Alt başlıkların oluşumunun ardından ana başlığın belirlenmesi arama motorlarının dikkatlerini içeriğinizde toplayarak yön verici bir unsurdur. Başlığınız kısa, çeşitli ve arama motorlarına uyumlu olması açısından öncelikle anahtar kelimelerimizi belirlememiz gerekmektedir. Örnek bir başlık;

Araba Nasıl Yıkanır, Temizlenir ve Bakımı Nasıl Yapılır

Yukarıdaki başlıkta ortalama 4-6 arasında anahtar kelime yer almaktadır. Bunlar “araba nasıl yıkanır, araba nasıl temizlenir, araba bakımı, araba bakımı nasıl yapılır” ve benzeri türevlerdir. Bu şekilde arama sonuçlarında daha fazla sorgu sonucunda gösterilme imkânı bularak ziyaretçi şansınızı arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yerleşimi

Bu maddeyi yazı başında son kısımda açıklayacağımızı belirtmiştik. Şu ana kadar yaptığınız işlemlerle tamamen ziyaretçiler için kaliteli, özgün ve bilgi dolu bir içerik oluşturduk şimdi ise sıra arama motorları için uygun hale getirmek kaldı.

İçerikler oluşturulurken en sık yapılan hata öncelikle arama motorları için hazırlanan yazılardır. O nedenle öncelikle ziyaretçiler için hazırlamanız için bu maddeyi en sona bıraktık. Şimdi anahtar kelimelerinizi yazılarınızda uygun yerlerde (bilgi verici cümleler içerisinde) kullanarak yerleştirin.

Ziyaretçiler ve arama motorları için %100 SEO uyumlu makaleniz artık yayınlanmaya hazır!