SEO Fiyat Hesaplama

Google Panda 3.0 Güncellemesi

Google Panda güncellemesini yeni test ve algoritmalar ile geliştirmeye devam ediyor. Son günlerde birçok sitede yaşanan hızlı hit düşüşleri panda 3.0 güncellemesine bağlı bir değişiklikti. 2011 yılı içerisinde Google, Panda güncellemesiyle ilgili bir düzine farklı algoritma ilavesi ve geliştirmesi yapacağı düşünülmektedir. Bu sebeple Google 2012 ye kadar doğallıktan uzak sitelerin arama motoru sonuçlarından temizlenmesi için fazlasıyla çalışacaktır.

Peki şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra hangi siteler Google güncellemelerinden olumsuz etkilenecektir.

Doğal bir büyüme, popüler olma sürecini yaşayan her blog her güncellemede zirveye oturacaktır. Bununla ilgili çok fazla bilgiyi "uzmanından SEO" isimli kitapta daha önce anlattım. Bu bilgi ışığında bir sonraki güncellemelere daha çok uyacak tarzda site ve SEO çalışması yapabilirsiniz.

Peki her güncellemede düşüş sürecine girecek site tipleri nelerdir,

 • Adsense'den daha yüksek gelir elde etmek için varolan siteler,
 • Backlink artışı ile içerik artışı dengesiz olan siteler,
 • Aynı whois bilgisine sahip, aynı analytics, webmaster tools hesabına bağlı sitelerin büyük çoğunluğu,
 • Az grafik çok metin bulunduran siteler,

Google Panda 3.0 güncellemesi olumsuz etkisi nasıl azaltılır,

 • Uzun vadede fayda sağlamak amacıyla, site kalitesini her zaman yüksek tutun.
 • Google dışındaki kaynaklardan da trafik sağlamaya çalışın. Google dışında ziyaretçi kaynağınızın olmaması sitenizin tavsiye edilmediği dolayısıyla kaliteli olmadığı anlamına gelir. Google'da sitenin sıralamasında gerileme yaşatır.
SEO Hocası
SEO Hocası
20 Haziran 2011

Google Panda 3.0 Güncellemesi için Yorumlar

 • Ismet Pehlivan
  Ismet Pehlivan 22 Kasım 2014, 02:44

  güzel makale faydalı bilgiler bazen sıralamalar anlık değişiyor demekkii googlee demekki pandayla alakalı bilgiler için tşkürler link çalışması bi işe yaramaz o zaman

 • Hakan Şimşek
  Hakan şimşek 19 Ekim 2014, 13:18

  Merhaba arkadaşlar. Ben kendi çapında web tasarım yapan ve yaptığım sitelerin SEO çalışmalarını yapan webmasterim. Bu google panda güncellemesinde görüyorum ki bir çok site alaşağı oldu. En başından beri savunduğum bir şey var ki o da şudur; “Başından beri, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya odaklandık”. Bu google nin yazdığı bir cümledir. Ama ne yazık ki site sahipleri, pagerank’ım yüksek olsun, backlink sayım yüksek olsun, botları kandırma yolları nelerdir hep bunlar için uğraşıyorlar. Sadece ve sadece doğru anahtar kelimeler ile makale yazın, kategorilerinize bilgilendirici kısa olmayan yazılar yazın yeter…. neden kimse bunu anlamayıp, backlink paketleri alıp, SEO cuyum geçinenlere para ödüyor anlamıyorum. Kaliteli, alanında başarılı SEO sitelerine başvursanız neyse, ama her önüne gelen kişiye de SEO çalışması yaptırılmaz. Alın şimdide webmasters tools da zararlı backlinkleri silme alanı açıldı… Aaahhh ahhh, anlatamıyoruz anlatamıyoruz anlatamıyoruz. Bu site sahiplerine büyük bir ceza olsun. Oturup emek sarfedin ki kazanasınız.
  Yorumum onaylanır inş. okuyup biraz ders almalarını isterim…

 • Melih Gençel
  Melih Gençel 13 Temmuz 2014, 13:51

  Bu güncelleme sitemin önceden var olan indexli olan sayfalarını googleden kaldırdı.Şu anda daha az sayfam indexli nedeni ne olabilir?

 • Ferhat Özal
  Ferhat özal 25 Ocak 2014, 20:03

  Bu Sorunu Bende Yaşadım Artık Dikkat Ediyorum Özgün Yazıyorum Bilgi İçin Teşekkürler.

 • emre ateş
  Emre Ateş 29 Eylül 2012, 16:56

  güzel makale faydalı bilgiler bazen sıralamalar anlık değişiyo googlene demekki pandayla alakalı bilgiler için tşkürler

 • Serdar
  Serdar 4 Mart 2012, 13:13

  sıralamalar gün içinde saatlik olarak değişiyormu? bunu yaşayan varmı?

 • Ece Pınar Dönder
  Ece Pınar Dönder 26 Ekim 2011, 17:13

  Çok güzel bir makale olmuş üstadım ellerine sağlık. gabya.net sitemde her gün farkı farklı makaleler yayınlıyordum ve google sıralaması da gayet iyiydi.. Bu panda’dan sonra makale yayınladıkça sitem gerilere düşüyor hit kayboluyor.. Google’ın sitenizi güncel tutun mantığı resmen çöpe gidiyor. 3 gün hiçbir güncelleme yapmazsam hitlerim tekrar artıyor valla ne iştir anlamadım.. 5 ay öncede yeni makale attıkça yükseliyordu şimdi atmadıkça yükseliyor.. Bu konuda bi fikriolan varmı??

 • Egemen
  Egemen 9 Eylül 2011, 17:41

  peki şimdi ne yapmak lazım eski halini alması için sitenin panda düşürdü ee sayfayı kopile silmekmi lazım yoksa özgür içerikli makaleye yazmakmı lazım link alıp siteyi canlı cıkarmakmı lazım

 • Nihat
  Nihat 8 Eylül 2011, 23:08

  Merhaba
  Galiba bende panda mağduru oldum. Ancak merak ettiğim şey şu. Ben şimdi bundan sonra sürekli özgün bir şekilde içerik girsem panda tekrar sitemi inceleyip sitemi eski haline getirir mi?

 • Mehmet Dıvarcı
  Mehmet Dıvarcı 8 Eylül 2011, 15:03

  Google Panda Algoritması bence siteler üzerinde beklenin üstünde bir etki yarattı. Daha önce kopya içerik dolu olan ve google dizininde üst sıralarda bulunan takip ettiğim birkaç site şuan sıralamalarda bir hayli geriye düşmüş görünüyor.

 • İbrahim Kağan Tatlı
  Ibrahim Kağan Tatlı 18 Ağustos 2011, 13:34

  ılk sırada idim şuam sanırım panda maduru oldum . sitedeki kusur nedir anlamadım ?

 • Selcen Kavasoğlu
  Selcen Kavasoğlu 16 Ağustos 2011, 12:45

  Yani orjinal kalarak ön sıralara çıkabiliyor muyuz. Ben adsense’den çok az gelir elde ediyorum orjinal kalmaya çabalıyorum ama bu ziyaretçilerimize reklam tıklatmıyor.

 • Muhammed Sait Atol
  Muhammed Sait Atol 16 Ağustos 2011, 12:29

  pandanınmı etkisidir bilmem ama 2 hafta önce bi anda 1.sayfada buldum kendimi ama titretmeye başladı şu aralar gene panda çok tatlı ama 😀

 • Gökay
  Gökay 15 Ağustos 2011, 11:31

  Bu Aralar Çok Sıkı Denetim Var Sanırım.
  Sitemizin Google’de İndex Lenmesi Bayaa Zorlaştı.

 • Eşlem Bilgiç
  Eşlem Bilgiç 13 Ağustos 2011, 11:15

  gerçekten birçok kişinin mağdur olduğunu duydum bu konuyla ilgili her yenilemedede düşecek diyorsunuz bizim sitemiz sadece anlatımdan ibaret görsel olması hem site ziyaretçilerininde görsellikten yana değiil diye bi kanıya vardım

  telekkürler hocam iyi yayınlar

 • Mehmet Ziya Usumi
  Mehmet Ziya Usumi 8 Ağustos 2011, 15:23

  Diğer arama motorladından hit almak iyi bir seçenek olabilir de google harici arama motoru kullanan varmıdır ki, var bile nekadardır?

 • Mert
  Mert 5 Ağustos 2011, 03:42

  Merhaba, ”Aynı whois bilgisine sahip, aynı analytics, webmaster tools hesabına bağlı sitelerin büyük çoğunluğu” demişsiniz. Aynı içeriğe sahip 3 sitem panda güncellenmesinden etkilenirken, aynı içeriğe sahip farklı kategorideki 2 sitem hiçbir türlü etkilenmemiştir. Hatta bu sitelere bir gün aralıkla aynı konuları açıyorum. Ben şahsen bunlarla alakası olmadığını düşünüp bir nevi bunların yoğurdu üfleyerek yenmesi gibi algılıyorum.

 • Nurfer Bilgeç
  Nurfer Bilgeç 22 Temmuz 2011, 10:58

  bu aralar sıklaştırdılar sanki çalışmaları bugünde arama sonuç sayıları değişti

 • Ayşen İrsoy
  Ayşen Irsoy 14 Temmuz 2011, 22:56

  Google her geçen gün farklı bir sistem yada yapay zeka yaması kullanmaya devam ediyor. uykusuz gecelere devam; orjinal içerik için …

 • Elife Muslu
  Elife Muslu 29 Haziran 2011, 15:08

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yukarıdaki bilgileri siteme uyarlayıp size bilgi vereceğimi daha önceden söylemiştim. gunlukyemektarifleri.com siteme uyarladım ancak hiç bir gelişme olmadı. Boşuna düzeninizi bozmayın.
  Saygılarımla.

 • Nazım Berke Çivici
  Nazım Berke çivici 29 Haziran 2011, 08:58

  Merhaba Kaan Bey,
  Ben analystics ve webmasters bölümünü ayırdım ancak feedburner için üyeliğim halen eski kotada acaba bunuda değiştirmem gerekiyormu?

 • Işıltan Mert
  Işıltan Mert 27 Haziran 2011, 02:23

  Bu yazı için biraz geç kalındı ama güzel bir açıklama getirilmiş. Bir takım gaip haberler okumaktan sıkılmaya başlamıştım. Teşekkürler..

 • Perker Ağca
  Perker Ağca 26 Haziran 2011, 14:39

  Merhaba arkadaşlar,
  Makalede yazdığı gibi sitemin analystics, webmasters ve whois bilgilerini değiştirdim. Ayrıca coğrafi olarak türkiye hedefleyip geçerli adresimi dan gunlukyemektarifleri olarak değiştirdim. Tüm gelişmeleri size bu yorumun altına 1 hafta sonra yazacağım takip ediniz.
  Saygılarımla.

 • Servet Ecenaz Tüfekci
  Servet Ecenaz Tüfekci 26 Haziran 2011, 12:00

  Benim yemek tarifleri ve rüya tabirleri üzerine sitelerim var. Bu şu anlamamı geliyor ikisi için farklı hesaplarmı oluşturmam gerekiyor?

 • murat
  Murat 24 Haziran 2011, 16:20

  ozaman her siteye ayrı hosting satın alıp ve her siteye ayrı bir webmaster tools hesabı açıp google’a kayıt etmek gerekiyor :s

 • Ersin Saf
  Ersin Saf 24 Haziran 2011, 09:00

  Yeni algoritmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum, haksız rekabet ile artık sıralamaya girmeleri daha da zor oldu.

 • Emre Soytürk
  Emre Soytürk 22 Haziran 2011, 12:30

  Farklı alanlarda kimi özgün kimi kopya içerikli pek çok sitemizde büyük oranlarda düşüşler oldu. %50 den %80 lere kadar değişiyo. 45k site 20k 6k site 1k gibi değerlere düştü. Yerli, yabancı yüzlerce sitede çözüm aradık ama hah bu olur dediğim hiçbir çözüm yolu/kaynak yok. Sanım bekleyip, panda bize ne kader biçtiyse onu görücez.

 • Şerif Erkam Yerliyurt
  şerif Erkam Yerliyurt 21 Haziran 2011, 19:12

  Bilgilendirme için teşekkür ederim.. Aldığım kitabı yarısına kadar geldim.. Google Panda bilgileri olması bizim için oldu. Tekrardan teşekkürler.

 • Elif Kevser Tokdoğan
  Elif Kevser Tokdoğan 21 Haziran 2011, 16:33

  “Aynı whois bilgisine sahip, aynı analytics, webmaster tools hesabına bağlı sitelerin büyük çoğunluğu,”

  Bu maddeyi açabilir misiniz? Her sitemiz için farklı Google Hesabı oluşturmamız mı lazım?

 • umut
  Umut 21 Haziran 2011, 08:40

  dün gece ağırlıklı hit aldığım 10 kelimede 2. – 5. sayfalar arası düşüşler yaşadım. düşüş olduğu sıralar netteydim 15 dakikada 10 kelimemi geriye çekti google. acaba bunun sebebi panda mıdır? not: sitem kopyala yapıştır özgün içerik değildir full kendi yazılarımdan oluşuyor ve backlinklerim sağlam türkçe backlinkler ağırlıkta. sitemde ortalama gezinme süresi 5 dakika

 • Buse Sürmeli
  Buse Sürmeli 20 Haziran 2011, 20:41

  Kaan hocam elinize sağlık bilgilendirdiğiniz için.Benim web sitemde bugünlerde çok dengesiz olarak çıkışlarda. mesela zor bir kategoride 5. sayfaya geliyor birde bakıyorsun oratadan kaybolmuş hiç çıkmıyor, çıkıncada 4 te çıkıyor.Bunun sebebi nedir sizce?Şimdiden teşekkürler hocam.

 • Ebrar Avşar
  Ebrar Avşar 20 Haziran 2011, 15:35

  evet düşüşlerden kendi sitem de etkilendi. 20. sayfaya gitti ve şuan 2. sayfada. Yavaş yavaş yerine getirmeye çalışıyoruz.

  Not: 5. sıradan düşmüştü.

 • Nefse Gırgın
  Nefse Gırgın 20 Haziran 2011, 14:27

  Gerçekden Güzel Bir Makale olmuş şuandaki bütçem nedeni ile kitabınızı alamadım işallah Forumdaki SEO Kitabi Çekilişi çıkarsa büyük bir zevkle okumayı düşünüyorum kitabınızı. Sayenizde bir çok SEO işinde başarılı oldum sizin anlattıgınız yollardan giderek gerek firmasal olarak gerekse kelimesel olarak paylaşımlar için teşekkürler.

Google Panda 3.0 Güncellemesi için Cevap Yaz