Kullanıcı Deneyimi ve SEO

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi ve SEO, kişilerin site ve marka ile tüm etkileşimlerini kapsayan geniş süreçte, ziyaretçileri anlama ve onları amaçları doğrultusunda yönlendirme sanatıdır. Kullanıcı deneyimi ne sitede başlar ne de sitede sonlanır, ürünün tesliminden iade edilme sürecine, sosyal medyadaki paylaşımlara kadar birçok site harici adım kullanıcıların markayla olan ilişkisini etkilediği için bir noktada kullanıcı deneyimi alanına girer.
Kullanıcı deneyimi her ne kadar kullanıcıyı ön planda tutuyor gibi gözükse de, asıl amacı şirketin karını arttırmaktan ibarettir. Bu süreçte mükemmel olan nokta ise, şirket amaçlarını gerçekleştirirken kullanıcıların da süreçten maksimum şekilde yararlanmasıdır. Günümüzde tüketicilerin artan talep ve ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu, onların değer ve düşüncelerini anlayıp kullanıcılara pürüzsüz bir hizmet sunabilmektir.

Neden UX?

UX kafanızı karıştırmasın, kullanıcı deneyimi yani User Experience kısaca UX olarak karşınıza çıkabilir çoğu kaynakta.
UX kısa ve uzun dönemde getiri sağlamakla beraber, klasik yöntemlerin herkes tarafından uygulandığı piyasada sivrilmenize yardımcı olur. UX’in yararlarını birkaç ana başlıkta inceleyebiliriz.

Dönüşüm Oranları

Kullanıcı deneyimi dönüşüm oranlarını arttırmaya yönelik en kuvvetli araçlardan biridir. Sitenize çeşitli yollarla çektiğiniz ziyaretçilerin, alım yapma, aplikasyon indirme gibi davranışlarını kısaca dönüşüm diye tanımlayabiliriz. Her sitenin kuruluş amacına göre değişik dönüşüm hedefleri mevcuttur. E-ticaret sitelerinde dönüşüm oranları satışlar üzerinden hesaplanırken, global düzeyde %3 civarındadır.

Basit bir örnekle;
Sitenize gelen her yüz kişiden üçü alım yapıyorken, kullanıcı deneyimini arttırıp bu sayıyı dörde çıkarabilirsek, kısa dönemde satışlarda %33’lük bir artışa imza atabiliriz.

Kullanıcı Sadakati

Kullanıcılara kötü bir tecrübe sunuyorsanız sitenize geri dönmelerini bekleyemezsiniz, onları kaybetmekle kalmaz aynı zamanda rakiplerinize altın tepsiye sunmuş olursunuz. Marka değerini arttırmak ve sadık kullanıcılar edinmek, kaliteli ve sorunsuz bir deneyim sunmakla başlar.

Kullanıcı Memnuniyeti

Asıl amaçladığımız ve bütün adımların birleştiği nokta olarak bakabiliriz kullanıcı memnuniyetine. Ziyaretçilere doğal, kullanışlı ve basit bir süreç sunduğunuz zaman, satışlarınız artar, sadık ve memnun bir müşteri kitlesi kazanırsınız.

Kullanıcı Deneyimi Nelere Bağlıdır?

Görsel Dizayn

Yeni kullanıcılar için ilk izlenim çok önemlidir bu yüzden sitenizdeki her renk, her resim ve her yazı birbiri ile uyum içinde olmakla beraber doğru şekilde konumlandırılıp, ziyaretçilerin gözünü yormayacak bir bütünlük sağlanmalıdır.

İçerik Düzenlemesi

Sitenizdeki ürünlerden tutun bütün anlatım, video ve resimler bir araya gelerek içeriğinizi oluştururlar. Özellikle SEO sayesinde anahtar kelimeler ile siteye düşen kullanıcıları aradıkları kelime ile uyuşan ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir içerikle karşılamanız gerekmektedir. Aksi takdirde uzun SEO çalışmaları sayesinde kazandığınız ziyaretçiyi birkaç saniyede kaybedersiniz.

Kullanış Kolaylığı

Sadık kullanıcılarınız sitenize alışmış olup her aradıklarını kolayca bulabilseler de siteniz yeni ziyaretçiler için yepyeni bir denizdir. Kullanıcılara bu yolculuklarında yol göstermek görsel dizayn ve içeriğe bağlı olup, tüm kullanıcıların vakit kazanmasını ve siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlar.

Kullanıcı deneyimi hakkında hizmetlerimizi öğrenmek için kurumsal sitemize göz atabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

Kullanıcı deneyiminin sadece siteye gelen ziyaretçileri etkilediği düşünülse de, sıralamalar üzerinde de etkisi olup bu etki her geçen gün artmaktadır. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre, gezdiği sayfa sayısı gibi faktörler Google tarafından dikkate alınıp, sitenin sıralamasını doğal olarak da SEO çalışmalarını etkilemektedir.

UX üzerine yapılan yatırımlar sitedeki dönüşümleri arttırırken aynı zamanda siteye gelen ziyaretçi sayısını yükseltmeye de yardımcı olur. Bir taşla iki kuş vuran kullanıcı deneyimi önümüzdeki yıllarda kendinden çok söz ettirecek gibi duruyor.

Burag Hançer

User Experience Expert - Webtures

27 Ekim 2016, 03:06
Misafir Kullanıcı