SEO Fiyat Hesaplama

Google Penguen Güncellemesi ve SEO

Google sürekli olarak algoritmasını güncellemekte ve kullanıcılarına daha iyi, daha kaliteli, daha doğru arama sonuçları listelemeye çalışmaktadır. Her ay yaklaşık kırk elli kadar güncelleme yayınlamaktadır. Örneğin şubat ayında kırk, mart ayında elli adet geliştirme yapılmıştır. Bu değişikliklere ilave olarak Google Nisan ayında Webspam ile mücadele edebilmek adına bir güncelleme yayınladı. Farklı forumlarda buna ad konulmaya çalışılması gayretinden olsa gerek, daha sonra resmi olarak Google Penguen güncellemesi adıyla duyuruldu. Önemli olan bu penguen güncellemesinin getireceği yenilikler, SEO uygulamalarında getireceği nelerdir?

Aslında adından da anlaşılacağı üzere, yüksek kalitede siteleri ödüllendirmek, arama sonuçlarında daha iyi yerlere getirebilmek, kullanıcılara daha iyi bir Google arama tecrübesi sunabilmek adına bu güncellemeyi yapıyor.

Google resmi açıklamasına göre bu güncelleme de sıralama kaybedecek özellikle iki tür webspam bulunuyor. Zaten belirgin olan “keyword stuffing” anahtar kelime doldurma ve çıkış linkleri yazı ile alakasız olan yazılar.

Kullanıcı okuduğu zaman bir şey anlayamayacağı, bir değeri olmayan, Google arama terimlerinin doldurulduğu sayfalar bu algoritma ile daha iyi bir yüzde ile yakalanabilecek. Aynı şekilde, örneğin; el ile yazılmış manalı bir metin içerisinde, o metin ve konu ile alakası olmayan backlinkler, anchor text linkler bu güncelleme sayesinde yine daha iyi bir yüzde ile belirlenebilecek ve arama sonuçlarında belirgin bir sıra kaybetmeleri bekleniyor.

Örnek “keyword stuffing” anahtar kelime doldurma:

Anlaşılan Google bu güncelleme ile daha çok ticari öneme sahip, çok fazla webspam yapılan kelimeler ile alakalı aramaları özellikle iyileştirmeye çalışıyor. Örneğin; viagra kelimesini ele alalım.

Google Chrome kullanarak gizli modda arama yaparak, daha özgün sonuçlar elde edebilmeye çalıştım. Sıralama içerisinde bu kelime ile alakalı olmayan, sahibinden izinsiz değiştirilmiş sayfalar listeleniyor. Özellikle büyük üniversitelerin alt-alanlarında görülen bu sıkıntı, konu ile alakalı arama sonuçlarını çok problemli yapıyor. Eğer olay “alakalı” sonuçları en iyi şekilde listelemek ise, bu aramalarda (İngilizce ya da Türkçe) resmi sitelerin görülmemesi de ayrı bir problem. Bu sonuçların bu şekilde listelenmesinin sebebi anahtar kelime doldurma ve sayfa otoritesi, algoritmada backlink üzerine yapılan aşırı vurgulama olarak söyleyebiliriz.

Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir. Umarız Google, gizli metin, anahtar kelime doldurma ve hacklink ve benzeri şekilde karşımıza çıkan kötü amaçlı kişiler tarafından yapılan “SEO” uygulamalarını en iyi şekilde önler ve birçok arama iyileşir.

Bu Google penguen algoritma güncellemesinden (Penguin update) ne kadarlık bir arama hacmi etkilenecek?

Panda güncellemesi olduğunda toplam arama hacminin %12’lik bir kısmı etkilenmişti. Penguen güncellemesi ile birlikte İngilizce aramalarda %3.1’lik bir değişim söz konusu. Bu güncelleme tüm dillerde aynı anda aktifleştirildi ve farklı dillerde farklı yüzdeler ile etkilenme gözlenecek. Bunun sebebi, çok fazla spam olan dillerde doğal olarak daha fazla etki göstermesi. Örneğin; Lehçe (Polonyaca) aramaların %5’lik bir kısmı etkilenecek.

SEO Sonuç: SEO ayarları yaparken webspam (webspam denmesinin nedeni bunu email spamden ayırmak) yapmadan, içeriğinizi her zaman olduğu gibi, en iyi kullanıcı tecrübesi sağlayabilmek adına, kullanıcıların yararına oluşturun. Asla sadece algoritmalara yönelik sayfalar oluşturmayın. Uzun süreli, dürüst ve devamlı başarı için “Black Hat SEO” tekniklerinden uzak durulmalıdır.

Penguen güncellemesi SEO ipuçları:

 1. Gizli yazı ve linklerden kaçının.
 2. Otomasyon yazılımı kullanmayın.
 3. Kaliteli içerik oluşturun.
 4. Misafir yazarlara yer verin.
 5. Link değişiminden kaçının.

Genel Google kalite standartları:

 1. Arama motorlarının değil ziyaretçileri hedefleyen yazılar yazın.
 2. Black hat SEO taktiklerinden kaçının.
 3. Kalitesiz backlink satın almayın, işi uzmanlarına yaptırın.
 4. Virüs, trojan gibi kötü amaçlı yazılım içeren sayfalar oluşturmayın.
 5. Aynı içeriğe sahip farklı adresler oluşturmayın.
SEO Hocası
SEO Hocası
7 Mayıs 2012

Google Penguen Güncellemesi ve SEO için Yorumlar

 • oktay
  Oktay 15 Kasım 2013, 21:45

  Penguen sistemi ile birlikte gelen birçok düzeltme hala tam olarak anlaşılabilmiş değil ama kötü bazı sitelerin filtrelenmesi iyi oldu.

 • Ceyhun Kadir Kadı
  Ceyhun Kadir Kadı 7 Ekim 2013, 16:10

  penguen sistemi ülkemizdeki zararlı sitelere karşı süper oldu. bizlerde penguen, sayesinde sitelerimizi yukarda görebilceğiz.

 • Tomurcuk Örge
  Tomurcuk örge 13 Eylül 2013, 13:57

  Merhaba arkadaslar benim sitem yaklasik 10 gündür googlede bir anda kayboldu banlandimmi diye baktim ama ban yok bir cok degisiklik ve cozum arasamda hala geri gelmedi domain adimi yazsam dahi 60. 70. siralarda geliyor ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim

 • Yücel
  Yücel 7 Temmuz 2013, 12:05

  Site sıralamaları konusunda yapılan çalışmaları anlıyorum, ancak bu durumun Adsense gelirleri ile ne alakası var onu çözemiyorum, adsense gelirleri %60 – %70 oranında gerilemiş durumda…

 • mehmet Fatih
  Mehmet Fatih 25 Haziran 2013, 12:31

  Aslında bu penguen kime yaradı kime yaramadı bilmek zor gibi güncellemeden önce 2K ya yakın olan sitem 500 e kadar düştü site deki tüm yazılar tamamı ile özgün e madem bu penguen özgün içeriğe önem veriyor neden birden 4 kat düştü hitler bana biraz anlamsız geldi.
  Birde peki bu pager rank ne oldu kimsede ses seda yok google artık page rank güncellemesi yapmayacak mı aceba ?

 • Gencay Ertepınar
  Gencay Ertepınar 24 Ocak 2013, 19:35

  Aslında her ne kadar güncelleme be beraberinde yeni bir algoritma gelsede sonuçları kolay kolay etkilemiyor;ama kalıcı başarı elde etmek açısından her işi adabına uygun yapmakta çok fayda var.

 • Emre Miraç Çağan
  Emre Miraç çağan 18 Ekim 2012, 00:09

  arkadaşlar emin olun doğru özgün içerik girdğiniz müddetce herzaman istedğiniz yere ulaşmanız imkansız deildir size kendisitemden örnek verecek olursam sitem 6. ayında çok zor bir kelimede 5. sayfaya kadar geldi.

 • Sena Simay Kerigan
  Sena Simay Kerigan 25 Temmuz 2012, 23:38

  Google günden güne kendini yenilemeye calısyor ama asıl kozları ögrenilmis durumda penguen ve benzeri algoritma degistiriyoruz ayagıyla üst sıralardaki siteleri indirme cabasında baska bisey degil çünkü adwors gelirleri yüzde 40 düsmüs durumda en üst sıradaki site neden adwors e para versinki ? anlayacagınız daha ne penguenler kuşlar gergedanlar görecegiz saygılar…

 • Melike Alpuğan
  Melike Alpuğan 3 Haziran 2012, 12:59

  Google’ın bu güncellemelerini takdirle karşılıyorum. Böylece haksızlığa uğramış sitelere hakkı teslim edilecek. Adaletli bir yaklaşım.

 • za momicheta
  Za Momicheta 2 Haziran 2012, 12:53

  Evet arkadaslar bende ayni sorunlan karsilastim, yeni siteme iyi konular ekledim ve google indexlemedi, eski sitemde ise hemen idexledi. Yeni sitelerin isleri zor gibi gozukuyor, artik sitenin yaslanmasini ve yil toplamasini bekliycez gibi.

 • Rekin Barbaros
  Rekin Barbaros 26 Mayıs 2012, 19:52

  penguen yeni yeni kendini hissettirmeye başladı.yeni setelerime sağlam konular giriyorum indexlemiyor eski siteme giriyorum hemen indexliyor .yani eskide yeni bir site ile üst sıralara kısa sürede çıkıyordum şimdi buna izin vermiyor yanılıyor muyum acaba

 • Nurseli Ercoşkun
  Nurseli Ercoşkun 24 Mayıs 2012, 09:04

  Google gerçekten çok iyi bir iş çıkardı Penguen güncellemesi ile. X bir kelime aratıldığında o kadar çok alakasız sonuç çıkıyordu ki sonuçlarda istenilen bilgiye zorlukla ulaşılabiliyordu açıkçası. Böyle olması sanırım benim ve benim gibi özgün içerik girerek kullanıcılara ulaşmayı hedefleyen birçok site sahibi arkadaş için iyi olacaktır. Çünkü ne kadar da özgün içerik yazsan arama sonuçlarında üst sıralarda genelde anahtar kelime kasan siteler çıkıyordu. Bakalım ne değişecek ilerleyen zaman diliminde göreceğiz. Umarım faydalı olur diyelim.

 • Eser Karabıyıklı
  Eser Karabıyıklı 24 Mayıs 2012, 07:54

  Çok Sevdim bu yazıyı teşekkür ederim pengueninde üstesinden geleceğiz gibi

 • Şükran Yükselen
  şükran Yükselen 23 Mayıs 2012, 04:46

  Gerçekten bilgilendirici mükemmel bir yazı olmuş. Verdiğiniz önerileri kesinlikle dikkate alacagım. Teşekkür ederim.

 • hasan
  Hasan 18 Mayıs 2012, 10:20

  kitabınızdan sonra sitenizi takip etmeye devam ediyorum ve bir sorum olacak.bu algoritma sonrası sitemizde önceden varolan içerikleride editlememiz mi gerekiyor ?

 • Mustafa Sefa Aldağ
  Mustafa Sefa Aldağ 17 Mayıs 2012, 14:57

  Bir arkadaşımız hackl,nk yapan yandı demiş. Kşke öyle olsa. Maalsef şuan evden eve nakliyat kelimesinde 1de olan tüm siteler nerdeyse hacklink ile gelmiş.

 • Cüneyt
  Cüneyt 15 Mayıs 2012, 12:28

  Bu kadar bilgilendirmeden sonra (bu sayfada bile) yorum backlink bırakıp ismine de anahtar kelime yazılmasını anlamak gerçekten çok zor.

 • Mehveş Değirmendereli
  Mehveş Değirmendereli 14 Mayıs 2012, 13:55

  Teşekkürler. Gerçekten güzel anlatmışsınız. Bu yazıdaki yorumları yazanların isimlerini gördükten sonra gerçekten spam olayına önlem almaları gerekiyor 🙂

 • Hilal Ebru Altınöz
  Hilal Ebru Altınöz 14 Mayıs 2012, 01:02

  Tşk ederiz ama google nekadar güncelleme yapsada malesef yetişemiyor yetişemezde nedeni ise internet googleden daha sık ve daha çok büyük.

 • Çisil Zeynep Yalmaç
  çisil Zeynep Yalmaç 13 Mayıs 2012, 21:29

  Google Amca gene işini düzgünce yapmaya çalişiyor, konu ve bilgiler için teşşekkürler

 • Kaan
  Kaan 10 Mayıs 2012, 12:47

  Çıkış linkleri derken yazının içinden verilen linkleri mi kastediyorsunuz tam anlamadım yeniyim bu işte.

 • Hüma Taşlı
  Hüma Taşlı 10 Mayıs 2012, 00:14

  Google taktir edilecek iş yapıyor her hamlesi doğru.Ayrıca anlatımınızda oldukça sade ve anlaşılır dille olmuş.

 • fethi madan
  Fethi Madan 9 Mayıs 2012, 16:13

  Bence, Penguen algoritması ile daha sağlıklı bir site – ziyaretçi ilişkisi yaşanmaya başlanacaktır. Gelecekte ne gibi değişimlerle karşımıza çıkacaklar, merak ediyorum.

 • Mürşide Denizgünü
  Mürşide Denizgünü 9 Mayıs 2012, 15:45

  “Otomasyon yazılımı kullanmayın” bundan kastınız all in SEO pack gibi eklentiler mi? Yoksa başka bir şey mi? Anlayamadım. Kısaca cevaplarsanız sevinirim..

 • Hamit Dadalıoğlu
  Hamit Dadalıoğlu 8 Mayıs 2012, 11:54

  Güzel anlatım ama bu google sürekli yeni algoritmalar üretiyor vallahi hızına yetişemiyorum 🙂

Google Penguen Güncellemesi ve SEO için Cevap Yaz