SEO Fiyat Hesaplama

SEO Yapmanız İçin Nedenler

SEO’yu duydunuz. Önemli olduğunu düşünüyorsunuz. Farklı online girişimlere ciddi faydalar yarattığına şahit oldunuz. Fakat temel olarak SEO’nun neden bu kadar güçlü olduğunu merak ediyorsunuz.

SEO’nun neden güçlü olduğunu, pazarlamada ve iletişimde oynadığı rolü ve potansiyelini göstermek için size bu makalede birçok neden sunuyoruz. Gerçekten de SEO bugün online pazarlamanın en güçlü unsuru olma yolundadır ve önemi gün geçtikçe artmaktadır. 1. SEO maliyet değildir; aksine bir yatırımdır

Bazı kelimelerin çok arandığını fark etmişsinizdir. Bunlar genellikle yapılan işi en basit ve net bir biçimde tanımlayan kelime veya kelime gruplarıdır ve bu kelimelerin aranmasında Google’ın arka sayfalarında çıkıyorsanız ciddi bir kayıp içinde olduğunuzu kolaylıkla görebilirsiniz. SEO’ya yapacağınız küçük bir yatırım sizi en çok tıklanan ilk üç sonuca çıkardığında yatırımınız kat be kat geri dönecektir.

2. SEO web sitenizi ön plana çıkarır

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak mağazanızı popüler bir sokağa taşımak gibidir. İlginin ve satışların size yönelmesini sağlar.

3. SEO pazarlama karışımının önemli bir parçasıdır

SEO’nun tek başına pazarlamayı başarıya götürdüğünü iddia etmiyoruz. Fakat markalaşma, sosyal medya gibi diğer pazarlama unsurlarıyla birlikte SEO, pazarlamanın potansiyeline ulaşmasını sağlayarak pazarlama karışımının en önemli parçalarından birisi olmaktadır.

4. SEO araştırma/satın alma sürecini etkiler

Müşteriler statik değillerdir ve sürekli daha iyi alışveriş deneyimi için araştırma halindedirler. SEO bu araştırma satın alma sürecinde önemli bir rol oynar. Arama sonuçlarında yüksek sıralarda yer almak bilgi arayan muhtemel müşterileri sitenize mıknatıs gibi çekecektir. Bu da satışlarınıza yansıyacaktır.

5. SEO satışlarınız için kartvizittir

Daha doğrusu dijital bir kartvizittir. Herkese verebileceğiniz, 7/24 alınmak için hazır dijital bir kartvizit… SEO şirketinizin arama sonuçlarını üst sıralara çıkararak sizi her daim aranan bir ürün ve hizmet sağlayıcısına dönüştürür.

6. SEO İnsanların Web sitenizi bulmasına yardım edecektir

Web siteniz hedef kitlenizle iletişiminizin ilk noktadır. Fakat insanlar sitenizi bulamıyorsa sitenizin size bir faydası olmayacaktır. SEO sitenizin bulunmasını, fark edilmesini ve sevilmesini sağlar.

7. SEO güven ve itibar oluşturur

SEO markanızı daha güçlü, iyi ve tanınmış yapar. Nihai amaç arama yapıldığında sürekli en üst sıralarda çıkmanızdır. İnsanlar eninde sonunda sizin en iyilerden birisi veya en iyisi olduğunuzu kabul edecektir. Fakat üst sıralarda olmak bütünün sadece bir parçasıdır. Eğer kitlenize iyi bir hizmet te sunuyorsanız bu itibarınızı birdenbire çok yukarılara çıkaracaktır.

8. SEO markanızı oluşturmanıza yardım eder

Eğer marka olmanın bir ölçütü hatırlanmak ise aramalarda hep üst sıralarda olmanız hatırlanmanızı pozitif etkileyecek, marka değerinizi artıracaktır.

9. SEO geleneksel satışları artırır

2008 yılında yapılan bir araştırmada tüketicilerin %86’sının yerel bir mağaza bulmak için interneti kullandığını göstermiştir. Dolayısıyla SEO şehirdeki mağazanız için aramalardaki sıranıza göre büyüklüğü değişen bir yön levhası gibidir.

10. SEO ölçülebilir bir pazarlama aracıdır

SEO çabanızın her unsuru ölçülebilir, değerlendirilebilir ve kontrol edilebilir özelliktedir. Bu ölçümleri yaparak harcadığınız paranın getirisini de öğrenebilirsiniz.

11. SEO danışmanınız gizli silahınızdır

Profesyonel SEO danışmanı büyüyen bir işletme için önemli bir aktif değerdir. Danışmanınız karlı anahtar kelimeleri ve niş piyasaları bulabilir; detaylı pazarlama araştırması ve analizler ile büyük işler yapmanızı sağlayacak trafiği çekmeniz için içerik oluşturmanıza yardım edebilir.

12. SEO ücretli trafikten daha fazla kazanç getirir

SEO’nun internet trafiğinin %75’ini yönlendirmesine rağmen pazarlama bütçelerinden %15 pay alması, ücretli reklamcılığın ise sadece %25’i yönlendirip bütçelerden % 80 pay alması son derece ilginçtir. Bu pazarlama bütçelerinin tekrardan şekillendirilmesi gerektiğini göstermektedir.

13. SEO kötü rekabet edenin çabasını kullanmanızı sağlar

SEO rakiplerinizin ektiklerini biçmenizi sağlar. Düşük bütçeli olduğu için SEO yapmayanlar veya büyük bütçeli olup da SEO yapmayarak kitlesel iletişim araçlarına reklam verenler iyi SEO yapanların faydalanacağı bir durum ortaya çıkarırlar. Bu reklamdan etkilenerek internette arama yapanlar direkt olarak iyi SEO yapanların yani sizin müşteriniz olacaktır.

Bu nedenlerin dışında SEO yapmanız için belki yüzlerce neden bulunabilir. Fakat online pazarlama aracı olarak SEO gittikçe bir alternatif olmaktan çok bir zorunluluk haline dönüşmeye başlamıştır.

 

 

 

 

SEO Hocası
SEO Hocası
1 Haziran 2012

SEO Yapmanız İçin Nedenler için Yorumlar

 • Özalp Sabri
  özalp Sabri 9 Ekim 2012, 15:33

  çok faydalı sunum olmuş hocam teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 • Şansal Çınar
  şansal çınar 3 Ekim 2012, 09:39

  SEO olmadan site bir seye bencemez tesekur ederiz acıklamaları baya iyi olmus yeni SEO calısması icine girenler icin baya guzel

 • Ezgin Çağlar
  Ezgin çağlar 19 Temmuz 2012, 16:37

  SEOsuz web sitesi tuzsuz bir yemeğe benzer dersek yeri olur diye düşünüyorum

 • yusuf
  Yusuf 9 Haziran 2012, 06:30

  13. SEO kötü rekabet edenin çabasını kullanmanızı sağlar
  kesinlikle doğru

 • Bedirhan Lütfü Sayıl
  Bedirhan Lütfü Sayıl 8 Haziran 2012, 19:42

  bir sitenin SEO inşası çok sağlam olmalıki google sevsin sürekli bancklin çalışması yapmak doğru değil

 • Yunus Göker Mert
  Yunus Göker Mert 4 Haziran 2012, 20:06

  web ve SEO konusunda bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 • Elife Yaşın
  Elife Yaşın 3 Haziran 2012, 12:53

  Çok güzel ve yaralı bir makale, makalelerinizi merkla ve heyecanla sürekli takip ediyorum. Ellerinize sağlık.

 • Zeynep Senahan Çağlar
  Zeynep Senahan çağlar 2 Haziran 2012, 20:06

  çok güzel bir yarı olmuş, sürekli takip ediyor ve başarılarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Sürekli güncel bir site, yararlı bilgiler veriyorsunuz.

 • Halime Durak
  Halime Durak 2 Haziran 2012, 10:07

  oyun oyna SEO her zaman backlink ile yapılmaz. Ben backlink kullanmadan ilk3 e girdim ( Rekbetli Bir Kelimede)

 • Yaşar Utku Anıl Sürmeli
  Yaşar Utku Anıl Sürmeli 1 Haziran 2012, 10:59

  hocam çok güzel bir makale olmuş sürekli takip ediyorum sitenizi cok yaralı bilgiler mevcut, yanlız hocam bu googlenin sistemi değişmesi ile profil backlink wikiler v.b calışmaların etkisiz hale geldiği söyleniyor bu yeni sisteme uygun SEO nasıl yapacagımız konusunda bizi yönlendirici makaleler bekliyoruz sizlerden

SEO Yapmanız İçin Nedenler için Cevap Yaz