Modern SEO İçin 8 Uygulama

Yeni Nesil SEO için 8 öneri                            

Google arama sonuçlarının çok değiştiğini fark etmişsinizdir. Google artık geleneksel sayabileceğimiz linkler dışında yerel haritalara, resimlere, videolara ve sosyal ipuçlarına da yer vermektedir. Bu yeni unsurlar arama sonuçlarını daha sofistike hale dönüştürürken şirketlerin internette aranma başarısını derinden etkilemektedir.

Eğer satışlarınız açısından arama motorları sizin için çok şey ifade ediyorsa Google arama sonuçlarının yeni biçimlerine dikkat etmenizi öneririz. Zira bu yeni özellikler sizi internette daha görünür hale getirebilir. İşletmenizin internette daha bilinir olmasını istiyorsanız (“kim istemez ki” dediğinizi duyar gibiyim) aşağıdaki 8 arama motoru tavsiyesini huzurlarınıza sunarız.

1. Mobil SEO önem kazanıyor

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde mobil aramalar katlanarak artmıştır. Bu açıdan büyüyen mobil piyasaları hedeflemek önem arz etmektedir. Yapmanız gereken mobil aramaları da düşünerek SEO çabalarınızı şekillendirmenizdir. En önemli unsurların mobil kullanıcının isteklerinin, davranışlarının, faaliyetlerinin farklı olduğunu bilmenizdir. Geleneksel SEO uygulamalarını mobil aramalara uyarlamanız değer katacaktır. Anahtar kelimelerinizi daha kısa tutmanızı öneririz.

2. Daha uzun makaleler daha yüksek sıralama

Google her ne kadar içeriğin önemini takdir eden semantik özelliklere sahip olsa da sayfa başına daha fazla kelime içeren sayfaları daha az kelime içeren sayfalara oranla aramalarda daha yüksek sıralar vererek ödüllendirmektedir.

3. Yer bilgisi SEO’ların önemi artıyor

Artık arama sonuçlarının çoğunda Google’ın yerlerle ilgili sonuçları da görünüyor ve tüketiciler de bunun gittikçe daha fazla farkında…  Ayrıca arama yapanların bu yer sonuçlarının cazibesine kapıldıkları da bir gerçek. Bu listelerde yer almak için mümkün olduğu kadar çok internet kaynağında (özellikle itibarlı olanların da) şirketinizin bilgilerinin olmasını sağlamayı, aynı normal aramalarda olduğu gibi Google’ın yerler sayfasında da iyi bir SEO yapmayı, şirketiniz hakkındaki yorumların pozitif etkisinin farkına varmayı önerebiliriz.

4. Sosyal medya artık olmazsa olmaz!

Aramalar ile sosyal medya içeriği arasındaki ayırım artık ortadan kalkmıştır. Twitter paylaşımları, Facebook’un beğen’leri ve sosyal imleme gibi sosyal ortam davranışları yoğun bir şekilde arama sıralamasına etki etmektedir. Esasen arama sonuçları her bir insan için kişiselleştirilmektedir. İyi bir SEO çalışmasında bilgi paylaşımını kolaylaştırmak için sosyal yönün içerilmesi gerektiğini unutmayın.

5. Yeni uygulamaları dikkatle takip edin

Google aramalarını iyileştirmek için her gün yeni özellikler eklerken bu özelliklerin kullanıcı dostu olmasına önem veriyor. Bunlardan birisi de marka linkleri… Çok kullanılan ürünlerin isimlerini Google’da arattığınızda (örneğin buzdolabı) karşınıza en bilinen markaların geldiğini görmüşsünüzdür. Google bu fonksiyonu, iyi ürün markalarını bilmeyen kullanıcılar için yaptığını söylemektedir. İnternette belki de sosyal medyada yoğun olarak ürünlerinizin aranması sizi bu Google fonksiyonunda ayrıcalıklı bir yere yerleştirebilir.

 6. Anahtar kelimelerin ruhunu yakalayın!

İnsanlar sorularına cevap bulmak için arama yaparlar. Bu soruları tahmin etmeye çalışın. Sayfanızdaki anahtar kelimeler ve içerik bu soruların cevaplarını yansıtmalıdır. Anahtar kelimelerin aranmasının SEO çalışmasının en önemli aşaması olduğu kolaylıkla söylenebilir. Anahtar kelimeleri mekanik düşünmemek ve anahtar kelimeyi girecek insanı odak noktasına koymak  SEO çalışmasının özünü oluşturmaktadır.

7. İyi içerik, iyi içerik, iyi içerik…

Google artık spam linkleri rahatlıkla teşhis edebilmektedir. Bu yüzden en etkili uzun vadeli SEO stratejisi iyi içeriğe odaklanmak olacaktır. Ziyaretçi bloğu faydalı olabilir. Ama rekabetinizi artırmak için sektörünüzle direkt eşleşmeyen bloglara odaklanmalısınız. Örneğin olta ve balıkçılık ekipmanları satıyorsanız deniz canlılarına ilişkin bilgiler veren bir blog oluşturup sitenize link verebilir ve rekabette bir adım öne geçebilirsiniz.

8. Rich snippets

Rich snippetslar arama sonuçlarında görünen linkinize belirli bir standart çerçevesinde görsellik katan uygulamalardır. Örneğin sitenizde bulunan bir makalenin yazarının küçük bir resmi arama sonuçlarında çıkabilir. Bu uygulamayı yapmanız arama yapanları sizin sonuçlarınıza çekecek sitenizde daha uzun süre kalmalarına sebep olacaktır. Gerekli uygulamayı Google sitesinden bulup inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu yeni yaklaşımlar ile hem yeni araçlara sahip olurken hem de SEO çabalarınızı en son uygulamalar çerçevesinde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden başarılar!

 


Bir önceki yazımız olan 8 Maddede SEO başlıklı makalemizde 2011 SEO teknikleri, 2011 SEO yöntemleri ve SEO ipuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Modern SEO İçin 8 Uygulama için yorum yapabilirsiniz. (25)

 • Gürbüz Onuş

  ÇOKYARALI AÇIKLAMALAR TŞK. HOCAM Ellerinizdert görmesin Buyola yeni başlayanlar için gayet başaırlı

 • En Ucuz Bilişim ve Güvenlik Sistemleri

  Hocam artık bütün yazılarınızı pür dikkat takipteyim elinize sağlık iyi çalışmalar

 • Tarcan Özpolat

  Elinize sağlık, sizi bulduktan sonra gerçekten doğru şekilde ilerlemeye başladım. Teşekkür ederiz.

 • Gülpınar Tunçay

  Hocam 27 nisan 2012 itibariyle HAC.kLink kral hale gelmiştir. Elbette yazdıklarınız faydası bi kuple olur. Ben rakipleri aylarca izledim hepsi illegal şekilde yükselince ben de bu yola girdim ve yükselmeye başladı..

 • Çisil Akçagunay

  hocam güzel bir yazı olmuş teşekkürler gerçekten işin püf noktalarını bu tarz yazı ve makalelerde öğreniyoruz

 • Selçuk Mumcu

  bir şey soracağım,

  sayfadaki meta description’ı sayfanın içinde yazdırmak bir problem yaratır mı google açısından. yani sayfanın açıklaması hem meta’da hem de sayfanın başında ziyaretçilere görünür şekilde yer alacak. bu bir problem yaratır mı?

 • Tevfik Gökçeaslan

  güzel bilgiler 🙂 SEO konusunda 1 haftadır okumadığım yazınız kalmadı neredeyse 🙂 teşekkürler 🙂

 • Hakan

  Güzel bir makale olmuş.Aslında SEO ile uğraşanların genelde bildiği konular ama sanırım çok azı buna dikkat ediyor yada uyguluyor.

 • Muhammer Anık

  Uzun içerik konusuna ben de katılıyorum birçok aramada benim üstümde çıkan sitelere bakıyorum backlinki benimkinden daha niteliksiz olmasına rağmen yazıları çok detaylı.

 • Erdinç Gür

  Benim merak ettiğim şu “Bir önceki yazımız olan Mobil SEO başlıklı makalemizde google mobil, mobil SEO ve mobile SEO hakkında bilgiler verilmektedir.” Hangi eklenti bunu yapıyor 🙂

 • Taylan Remzi Tabak

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş ama arasında uygulayamadığımız yada zaman bulamadığımız tek şey sosyal medya paylaşımları sadece buna özgü birşeyler paylaşırsanız çok işimize yarıyacak iyi çalışmalar

 • Keremcan Aksoy

  Yazınız çok açıklayıcı olmuş. Bizde çabalıyoruz bakalım nereye gideceğiz

 • İbrahim Alp Tekin Yıkılmazsoy

  Çabalıyoruz bakalım ne olacak? İnş. her şey istenildiği gibi gider. Teşekkürler yazı için

 • Özhan

  Doğru noktalara değinmişsiniz. Tabi SEO sadece firmalar için değil internette varlık göstermeye çalışan her site için önemli. Bu anlamda içeriğinin daha fazla kitleye ulaşmasını isteyen herkes temel prensipleri uygulamalı.

 • İzel Karaaslanlı

  SEO yapmak isteyenler sürekli yenilikleri takip etmek zorunda, bu nedenle araştırmaya devam.

 • Ayşe Saliha Bülbül

  Rich snippets, bunu kaciryormussum, teskkurler, artik daha da duzgun SEO yapacam sayenizde 🙂

 • Beniz Gülebakan

  Sizin yazıları takip ediyorum ve google’nin bu algoritmasında yaptığı yenilikleri de sizin SEOhocası sayesinde öğreniyorum.. teşekkürler bilgi için…

 • Gülselin Çamaş

  Bu SEO işi iyice teferruatlaşmaya başladı ve can sıkmaya başladı bu böyle olmucak dicem ama ekmeği burdan yiyoruz başlarım böyle işede diyemiyoruz raabette arttı kararsızlıklar içinde vazgeçmeye kadar gidiorum açıkcası.

 • Taner Yılmaz

  Bu SEO işini anlayamadım gitti joomla kullanıyorum sürekli mantıksal mete keywords lar yapmama ragmen fazla bir artış göremiyorum 🙁

 • mirc indir

  Modern SEO’nun anlamını, açıklamasını sizden öğrenmek gerçekten çok güzel. Bize sunduğunuz hizmetler içinde ayrıca teşekkür ederiz 🙂

 • Özgün Mert Anık

  Güzel anlatım gerçekten işini başarılı bir şekilde yapan tek firmasınız.

 • Eser Memişler

  bu makalenize dayanarak link kasma yalan oldu artik diyebilirmiyiz yani ?

 • Kıvılcım Gödek

  Bu SEO ipuçları çok yararlı olacak inşallah, paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim:)

 • Bektaş Akova

  Merhaba

  Yeni SEO ipuçları gelmeye başladı. teşekkür ederim bu faydalı bilgi için. Şu saatten itibaren uygulamaya başlıyorum.

 • uğur özer

  Güzel bir makale olmuş eline sağlık safiye, mobil platform artık genişliyor, gerçekten insanlar mobil’e yükleniyor onun için sitelerini mobile göre uyarlarlarsa daha iyi olur en azından belli bir süreden sonra mobil’ide aktif etmeleri taraftarıyım.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE