Semantik SEO

Semantik SEO, içeriğinizde kullandığınız kelimelerin daha fazla anlam kazanması için uygulanan adımlardır. Bu, yalnızca basit bir soruyu yanıtlamak değil, kullanıcılarınızın gerçek amacına göre kelimeleri optimize etmek anlamına gelir. Semantik SEO, ilk soruyu yanıtlamanız ve ardından ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci soruyu yanıtlamanız anlamına gelir. Bunu yapmak, içeriğinize daha fazla derinlik verir ve daha fazla değer sağlar. Google, arama yapanları tam olarak aradıklarını bulabilecekleri sayfalara göndermeyi sever. Aslında, Google'ın algoritması, sonuçları sorgularla eşleştirmeye çalışırken ne aradıklarını bize aktif olarak söyler. Semantik SEO için tek yapmanız gereken Google'ın bize özgürce verdiği bilgilere bakmaktır. Bu bilgileri daha alakalı içerik oluşturmak ve sunmak için kullanabilirsiniz.

104

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, yalnızca tek tek anahtar kelimeler değil, konular etrafında optimize edilmiş içerik arama motoru yazma uygulamasıdır. Anlamsal SEO, arama motorlarına meta veriler ve belirli bir arama amacına açık bir şekilde cevap verebilecek anlamsal olarak alakalı içerik sağlayarak bir web sitesinin trafiğini iyileştirmeye yönelik bir pazarlama tekniğidir. Yazım tekniği olarak da bilinen Semantik SEO, diğer SEO seçeneklerine göre konu bütünlüğünü ve anlamı hedeflemektedir. Konu bütünlüğü, internet kullanıcılarının aradıklarını daha kolay bir şekilde bulmasını sağlarken Semantik yazım ve Semantik SEO kullanan web sitelerinin daha fazla ön plana çıkmasını sağlar. Web sitenizde anlam ve konu bütünlüğü sağlamak ve bu şekilde ziyaretçi çekmek istiyorsanız Semantik SEO tercih etmelisiniz.

Semantik SEO Avantajları

 • Çeşitli anahtar kelime sıralamaları elde etmek için daha fazla şans imkanı
 • Daha uzun bir süre için sıralama fırsatı elde etme
 • Anlam bütünlüğünü daha kolay bir şekilde sağlama
 • Google sıralamalarında ön plana çıkma
 • Çok sayıda kullanıcıya ulaşma
 • Müşteri potansiyelini arttırma
 • Doğru internet kullanıcısını bulma
 • Siteye daha fazla trafik çekme

Yukarıdaki maddelerin yanı sıra Semantik SEO, web sitelerinizin daha anlamsal ve bir bütün olarak çalışmasını sağlar. Konu olarak içerik hedefleyen internet kullanıcılarının web sitelerinize trafik sağlaması da Semantik SEO sayesinde olur. Semantik SEO, Google tarafından da desteklenen bir SEO çeşididir.

Semantik SEO Uygulama

 • Yalnızca ana ifadeyi değil, konuyu hedefleyin

Google resmi olarak anlamsal bir arama motorudur, yani ziyaretçileri cevaplara bağlamaktadır. Sadece o küçük kutuya yazdıkları harf ve kelimeleri değil, aradıkları anlamı içeren sayfalara yönlendirme yapmaktadır. Semantik SEO da konu bütünlüğünü hedeflemektedir. Bu mega trende uyum sağlamak için, sadece belirli bir cümleyi değil, daha geniş bir konuyu hedeflemeniz gerekir. Yazınızda ilgili cümleleri kullanmak, ana konunuzla anlamsal olarak ilgili olan alt konuları kapsayan bir içerik oluşturmalısınız. Anlamsal bütünlüğü olan içerikler, Google tarafından ziyaretçilerin yönlendirildiği sayfalar olur.

 • Soruları yanıtlayın

Bu basit anlayışla, içeriğinizi aramanın geleceğine uyarlamanın bir yoludur. Konunuzla ilgili soruları bulmak ve bunları içeriğinizde yanıtlayarak daha fazla trafik çekme şansınız bulunmaktadır. Kulağa çok basit geliyor, ancak birçok içerik pazarlamacı bu basit numarayı kaçırıyor. Sorular her yerde ancak bunun için araştırma yapmanız da gereklidir.

 • Doğal Dil yapısı kullanın

Özellikle sesi aramaların daha aktif bir şekilde kullanılması sebebiyle, doğal dil de büyük oranda önem kazanmıştır. Bu sebeple, web sitenizde bulunduracağınız içeriklerin doğal bir dil ile yazılmış olması gerekir. Doğal dil ile yazılmış içeriklere sahip olan web siteleri, Semantik SEO uygulamasını da bir nevi gerçekleştirmiş olmaktadır. Çünkü, Semantik SEO bir anlam bütünlüğüdür ve anlam bütünlüğünün sağlanması için doğal bir dile ihtiyaç vardır.

 • Ziyaretçileri daha uzun süre tutacak medyalar kullanın

Ziyaretçi sayfanıza girdiğinde iki ihtimal meydana gelir. Bunlar;

 1. Ziyaretçi sayfanızdan hoşlanmadı ve 10 saniye sonra geri düğmesine bastı.
 2. Ziyaretçi sayfayı sevdi, her kelimeyi okudu, 10 dakika kaldı ve sonunda ayrıldı

Ziyaretçilerin sayfanızı sevmesi için de belirli medyalar ve biçimlendirmeler kullanmanız gerekiyor. Medyaların da Semantik SEO kurallarına yani anlam bütünlüğüne uygum sağlaması gerekmektedir.

Semantik SEO Medya Kuralları

Sayfanın üst kısmına alakalı bir resim ekleyin ve blog resmi için en iyi uygulamaları kullanmaya dikkat edin. İyi ve kaliteli bir görüntü ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarır. Ayrıca birden fazla resim ekleyin. Ziyaretçiler uzun metinlerden fazla hoşlanmaz aralara resim eklemeniz, ziyaretçinin daha uzun süre kalmasını sağlar. Her kaydırma derinliğinde bir görüntüyü görünür hale getirin.

105

Ayrıca uzun paragraflar kullanmayın. Bir ziyaretçiyi kaybetmenin kesin bir yolu, onlara bir metin duvarıyla vurmaktır. Paragrafları en fazla üç satıra kadar tutun. En fazla dört tane olmalıdır.

Semantik SEO Adımları

Semantik SEO kullanmak ve bundan faydalanmak için farklı yöntemler tercih edebilir ve belirli adımları izleyebilirsiniz. Ancak web sitenizde kullanacağınız Semantik SEO için konu bütünlüğü sağlamayı unutmayın.

 • Bir hedef kelime öbeği seçin.
 • Bu cümleye anlamsal olarak bağlı olan cümleleri bulun.
 • SEO içeriğinizin kapsamını planlarken bu cümleleri düşünün.
 • Makaleniz boyunca hedef ifadeyi ve anlamsal olarak bağlantılı cümleleri kullanın ve daha geniş konuyla ilgili birçok soruyu yanıtlayın.
 • Çok sayıda ifade, anahtar kelime ve başlık kullanın.

Bu adımların ardından daha kolay bir şekilde Semantik SEO uygulayabilirsiniz. Organik takipçi sağlayacak olan bu SEO kuralı için makalelerinizde kesinlikle anlam bütünlüğünü bozmayın.

Semantik SEO Neden Tercih Edilmeli?

Özetle, arama motorlarının bir sorguyu doğru bir şekilde anlamak ve bununla ilgili sonuçları almak için bağlama ihtiyacı vardır. Bağlamlar, ansiklopediler ve büyük metin külliyatları gibi bilgi gövdelerinde göründükleri için sözcükler, ifadeler ve diğer sözcük ve bağlantı kombinasyonları kullanılarak oluşturulur. Semantik SEO, belirli bir arama amacına açık bir şekilde cevap verebilecek anlamlı meta veriler ve anlamsal olarak alakalı içerik sağlayarak bir web sitesinin trafiğini artıran bir pazarlama tekniğidir. Anahtar kelimeler yerine konulara anlamsal olarak gruplandırılmış içerik kümeleri oluşturmanın da bir yoludur.

Kelime seçiminin ardından kelimenin bulunduğu sektöre ve geneline de göz atın. Örneğin anahtar kelimelerinizden biri ‘’at’’ ise makalenizde mutlaka hayvanlar ile alakalı bir bilgiye yer verin. Bu uygulamaların ardından Semantik SEO avantajlarından daha kısa sürede faydalanabilirsiniz. Ayrıca Semantik SEO kuralları içerisinde yazılan makaleler, daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olur. Metinlerden, görsellerden ve içeriklerden daha fazla faydalanmak için Semantik SEO tercih etmelisiniz. Anlamsal bütünlüğü sağladığınızda ise Google arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.