Etkili internet pazarlama araçlarının ortaya çıkışı, günümüzün iş dünyasını, markalarını, ürünlerini ve hizmetlerini online olarak iz bırakmak ve başarılı olmak isteyenler için çok heyecan verici bir alan haline getiriyor. Daha etkili araçlar, geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanarak eski yöntemlerle tanıtım yapan hiçbir sektör işletmesinin ulaşamayacağı daha büyük ve daha geniş bir pazara ulaşmak için daha fazla fırsat anlamına gelir. En çok trafiği getiren bu araçlar listesinin başında arama gelir. İnsanlar bir ürün satın almadan önce haber güncellemelerini almak veya bir ürün hakkında daha fazla ayrıntı bulmak gibi herhangi bir şeye ihtiyaç duyarlarsa, çoğu arama motoru sonuç sayfalarının onlara ne söylediğine güvenir. Birçoğu ilk sayfanın ötesine geçip bu arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alan web sitelerine giden bağlantıları tıklamaz. Çevrimiçi varlığınızı oluşturan bir işletme sahibi olarak, çevrimiçi pazarda hayatta kalma şansınız, en popüler arama motorlarında olabildiğince yüksek sıralarda yer almaktır.

Keyword Research Neden Önemlidir?

10 çevrimiçi kullanıcıdan 9'u bilgi aramak için arama motorlarını kullanıyor. Bunu bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği yazarak yaparlar. Buna karşılık, bir arama motorunun karmaşık algoritma seti, "örümcekler" tarafından dizine eklenen ve analiz edilen muazzam miktarda web sayfasını tarar. Bu robot gözlemcileri, temel olarak, arama motorlarının aramalar sırasında kullanılan anahtar kelime öbekleri ile eşleştiği bu web sayfalarının içeriğini tarayan yazılımlardır. Bu nedenle, web sitenizin içeriğini hedeflediğiniz görüntüleyenlerin aradıklarıyla eşleştirme sürecinde anahtar kelimeler çok önemlidir. Anahtar kelime öbekleri seçiminiz, web sitenizden geçen doğru trafik türüne yani ödeme yapan müşterilere dönüşen web trafiğine hedeflenmelidir. Yanlış anahtar kelime kümeleri kullanırsanız, yalnızca işletmenizin kar hanesine katkıda bulunmayacak trafik çekersiniz. Başarılı bir İnternet pazarlama kampanyasının temelinde doğru Keyword Research çalışmasının yatmasının nedeni budur. Web sitenizin içeriğinin ne olması gerektiğini birkaç kelime açıklayabiliyorsa, bu doğru anahtar kelime öbeğini kullanmak olacaktır. İdeal olarak, çevrimiçi aramalarda çok sayıda insanın kullandığı ve aynı zamanda nispeten az sayıda rakip tarafından kullanılan anahtar kelimeleri aramanız gerekir. Aşağıdaki temel bilgileri doğru bir şekilde dikkate alırsanız bu mümkün olacaktır.

Rekabetçi Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime rekabetini tahmin etmeye takılıp kalmayın. Web siteniz veya ücretli arama hesabınız için gerçek anahtar kelime rekabet gücünü belirlemek için hızlı bir test gerçekleştirin ve ardından bu sonuçları yineleyin.

Anahtar kelime araştırması, arama trafiğini arama motoru sonuç sayfalarına yönlendiren yaygın, sektöre özgü terimleri ve kelime öbeklerini araştırma uygulamasıdır. Bu, herhangi bir web sitesi için arama motoru optimizasyonunda (SEO) zaman içinde test edilmiş ilk adımdır. Anahtar kelime araştırması yapmanın amacı, kullanıcıların Google'da ve diğer büyük arama motorlarında aradıkları kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmaktır. Bu terimler sitenizdeki ürün ve hizmetlerle ilgilidir. Artık, anahtar kelimelerin arama yapanların amacına her zamankinden daha fazla odaklanması var. Keyword Research çalışmasının büyük bir kısmı, hedef kitlenizi ve onların sorduğu soruları anlamak için zaman ayırmayı, ardından içeriğinizdeki bu soruları anahtar kelimeler ve kelime öbekleri karışımı kullanarak cevaplamanın yollarını bulmayı içerir.

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Çoğu kişinin Google'da sıralamak istediği anahtar kelimeler hakkında bir fikri vardır. Ancak insanların aradığı her şeyi bilmek imkansızdır. Bu nedenle, daha fazla anahtar kelime fikri bulmak için biraz araştırma yapmak işe yarar. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak en kolay yöntem bir anahtar kelime araştırma aracı kullanmaktır. Bu araçların çoğu aynı şekilde çalışır. Sektörünüzle ilgili tohum anahtar kelimeler adı verilen birkaç geniş anahtar kelime girersiniz ve araç, ilgili bazı anahtar kelime fikirlerini geri getirir. Çoğu rehber, anahtar kelimeleri optimize etmek için bu tür şeyleri yapmanız gerektiğini söylüyor:

 • Anahtar kelimeyi başlık etiketine ekleyin
 • Anahtar kelimeyi URL’ye ekleyin
 • Sayfanızda anahtar kelimenizi belirtin
 • Metninize uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyin
 • Bunların çoğunu yapmak mantıklı olsa da, bunlar bir anahtar kelime için optimize etmenin birincil yolu değildir. Bir anahtar kelime için optimize etmenin birincil yolu, arama amacını eşleştirmektir. Bunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak önemlidir. Bir blog gönderisiyle "dökme demir tava" için sıralama yapmaya çalışıyorsanız, muhtemelen bu olmayacaktır. Google, arama yapanların öğrenme modunda değil, satın alma modunda olduğunu bilir. Bu nedenle en iyi beş sonuç, e-ticaret sitelerindeki tüm ürün ve kategori sayfalarıdır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nedir?

Daha önce anahtar kelime araştırması hakkında bir şey okuduysanız, uzun kuyruklu anahtar kelimeler terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Çoğu kılavuz, bunları çok sayıda kelimeden oluşan anahtar kelimeler olarak tanımlar, ancak bu tam olarak doğru değildir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük bireysel arama hacmine sahip arama sorgulardır. Daha uzun, daha spesifik anahtar kelimelerin daha düşük arama hacimlerine sahip olma eğiliminde olduğu doğru olsa da bir ve iki kelimelik kelime öbekleri uzun kuyruklu anahtar kelimeler olabilir.

Site Mimarisi Sırasında Anahtar Kelime Araştırması

Web sitenizi yeniden tasarlamak istediğinizde, Keyword Research çalışması mevcut site mimarinizi düzenlemenize ve yeni web siteniz için metin yazarlığını ilerletmenize yardımcı olabilir. İçeriğinizi sadece SEO için yeniliyorsanız, anahtar kelime araştırması, sitenizin sıralama potansiyeline sahip olduğu sektör veya konumunuzdaki diğer terimler için optimizasyona rehberlik edecektir. İdeal olarak, anahtar kelime araştırmasının ilk turu site mimarisi oluşturulmadan önce yapılmalıdır. Bu strateji, dağınık bir web sitesini yeniden düzenlemek ve kullanıcı deneyimini basitleştirmek için yararlıdır. Yeni anahtar kelimeleri keşfetmek, çakışan ürünleri veya hizmetleri ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca yeni ve net bölüm veya sayfa adları geliştirmede öğreticidir. Anahtar kelime araştırması, web sitenizin gezinmesini, URL adlandırma ve her sayfa için içeriği etkilemelidir. Ana gezinme başlıkları ve sayfa adları için anahtar kelime analizi, insanların ürünler, hizmetler ve işletmenizin konumu ile ilgili olarak hangi terimleri aradığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması

Yeni web sitesi hedeflerinizle uyumlu bir site yapısına sahip olduğunuzda, metin yazarlığı sürecini stratejik olarak bilgilendirmek için her sayfa için daha fazla Keyword Research uygulaması önerilir. Sağladığınız her hizmet için birkaç benzersiz anahtar kelime varyasyonu eklemek en iyi SEO uygulamasıdır. Ek olarak, anahtar kelimeler her zaman sorunsuz ve özel bir şekilde benzersiz marka sesinize entegre edilmelidir. Başarılı bir anahtar kelime stratejisi, müşterilerin web sitesi içeriği hakkında sahip olabileceği soruları yanıtlamak için konuşma dilini kullanır. İçerik optimizasyonu SEO, arama motorlarıyla uzun vadeli bir ilişki gerektirir, bu nedenle sürekli olarak sürdürülmelidir.

Keyword Research ve Optimizasyon

MOZ, Google'ın arama algoritmasını yılda yaklaşık 500-600 kez değiştirdiğini bildirdi. Çoğu algoritma değişikliği küçük olsa da eski SEO tekniklerine sahip olmak sıralamaları büyük ölçüde etkileyebilir. SEO stratejinizin rutin bakımı, herhangi bir Google algoritma değişikliğinin üstünde ve rakiplerinizin önünde kalmanızı sağlayacaktır. Anahtar kelimeler için içerik optimizasyonu, bir web sitesinde devam eden SEO'nun önemli bir parçasıdır. Her site için en az yıllık olarak içerik optimizasyonu yapılması tavsiye edilir. Çevrimiçi varlığınız geliştikçe, kullanıcıların arama yöntemleri de değişiyor. Çevrimiçi olarak ürünleri tanımlamak için kullanılan yaygın kelimeler ve ifadeler geleneksel terimlerden farklı olabilir ve her ikisi de zamanla değişebilir. İçerik optimizasyonunu yıllık veya daha sık gerçekleştirerek, içeriği SEO hedeflerinizle daha uyumlu hale getirmenin yanı sıra, yalnızca göz atan biri yerine dönüşüm gerçekleştirme olasılığı olan müşterileri çekme şansınız daha yüksektir. Web sitenizdeki anahtar kelimeleri değiştirirken, o sayfanın meta başlıklarını ve açıklamasını da yeni içeriğe uyacak şekilde değiştirmek SEO için en iyi uygulamadır. Arama motorları bu değişiklikleri algılar ve içeriğinizde tutarlılık arayacaktır. Rakipleri geride bırakmak için, yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip belirli anahtar kelimelere odaklanmanız önerilir. İçerikle arama sıralamasını iyileştirmek isteyen bir pazarlamacı için, kitlenizi büyük kelimelerle etkilemek, cömert miktarda arama trafiği olan anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanmaktan daha az önemlidir.

Keyword Research Araçları

Pazarlamacıların ve metin yazarlarının, kullanıcıların bir endüstri, ürün veya hizmetle ilgili olarak ne aradığını anlamak için kullandığı birçok anahtar kelime araştırma aracı vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve MOZ Anahtar Kelime Gezgini gibi popüler araçlar, belirli terimler için ortalama aylık arama hacimlerinin yanı sıra, başlangıçta sağlananlara dayalı anahtar kelime önerileri sağlar. Bu araçları kullanmanın birçok faydası vardır, özellikle çoğu, istenirse coğrafyaya göre filtrelenebilen ortalama aylık arama sayısını sağlar. Yüksek arama hacmine sahip bir anahtar kelime her zaman en değerli değildir, çünkü onu ne kadar çok kişi ararsa, arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP'ler) sıralamalar için o kadar fazla rekabet olacaktır. Bunun yerine, orta ila düşük bir anahtar kelime veya daha spesifik olan bir kelime öbeği seçmek sizi rekabetten ayıracaktır. Örneğin, bir konut emlak işletmesi için optimize etmek isteyen bir pazarlamacıysanız, bu hizmeti coğrafi göstergeler veya mülk farklılıkları gibi diğerlerinden ayıran anahtar kelimeler ve kelime öbekleri eklemek istersiniz. "CT'de satılık evler" çok aranan bir ifade olsa da, rekabet de daha yüksek. "CT'de satılık şehir evleri", "Stratford CT'de satılık evler" ve "CT'de satılık evler" gibi daha düşük arama hacmine sahip belirli anahtar ifadeler, arama yapma olasılığı daha yüksek olan değerli araştırmacıların dikkatini çekecektir. Ürün, hizmet ve konumda spesifik olmak, dünyanın her yerinden geniş bir tarayıcı yelpazesinden ziyade, tam olarak sunduğunuz şeyi ve coğrafi bölgenizde arayan müşterileri çekecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevrimiçi pazarda iz bırakmak isteyen bir işletme sahibi olarak, doğru Keyword Research süreci, bu arenada başarıya ulaşma yolundaki biletiniz olacaktır. Aşağıda, sizi doğru yola sokacak önemli adımlar ve dikkate alınması gereken noktalar açıklanmaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • İlk olarak anahtar kelime listenizi oluşturma

Kendinizi sadece hedeflenen ziyaretçilerinizin yerine koyarak, sunduğunuz ürün ve hizmetleri bulmak için kullanılabilecek anahtar kelime öbeklerinin bir listesini zaten yapabilirsiniz. Başlangıçta, bu liste, ince havadan çekilmiş akıllı önsezilerle veya insanların web sitenizin sunabileceği türden ürün ve hizmetleri aramak için kullanacağını düşündüğünüz şeylerle doldurulabilir. Hedeflenen ziyaretçilerinizin nasıl, ne, nerede, neden ve diğer potansiyel sorguları kullanıyor olabileceğini düşünün.

 • İyi bir Anahtar Kelime Araştırma Aracı kullanarak listenizi basitleştirin

Bu araçlar, hangi belirli kelime öbeğinin talep ve arama sonuçlarıyla alaka düzeyi açısından iyi bir kombinasyona sahip olduğunu belirlemek için ilk anahtar kelime listenizi sıralamanıza yardımcı olabilir.

 • Anahtar Kelime Önerilerini kullanarak kısa listenizi hassaslaştırın

Düzenlenmiş bir anahtar kelime öbekleri listesini kısa listeye aldıysanız, anahtar kelime araştırma aracınızın dahil etmiş olabileceği anahtar kelime öneri araçlarını kullanarak listenizi daha da hassaslaştırabilirsiniz. Araç, hedeflenen görüntüleyenlerinizin gerçek aramalar sırasında anahtar kelime öbeklerinden kelimeleri nasıl düzenlediği, eklediği veya çıkardığı konusunda size daha iyi bilgiler sağlayarak ilk listenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, son seçimlerinizin yalnızca web sitenizin içeriğiyle ilgili olmadığından, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu gerçekten ve doğru bir şekilde açıkladığından emin olmak için iyileştirme sürecinizde dikkatli olmalısınız.

 • Geniş Anahtar Kelimeler Kullanırken Dikkatli Olun

Birkaç çevrimiçi kullanıcı, aramalar sırasında "büfe restoranları" gibi geniş anahtar kelimeler kullanır, ancak kampanyanızı bu geniş anahtar kelimeleri kullanarak hedeflemek sizi çok fazla rekabetle karşı karşıya bırakacaktır. Ayrıca, düşündüğünüz kadar hedeflenmemiş ve bu nedenle size herhangi bir iş getirmeyecek ziyaretçileri çekmenin büyük bir olasılığı vardır. Geniş anahtar kelimeler, yalnızca dünya çapındaki müşterileri hedefleyen işletmeler için yararlıdır. Ancak işletmeniz çok belirli bir şehir veya eyalette bulunuyorsa, anahtar kelimenizle birlikte "Los Angeles açık büfe restoranları" veya "Los Angeles'taki açık büfe restoranlar" gibi belirli şehirler veya yerlerin eklenmesi size daha iyi ve daha hedefli sonuçlar getirebilir. Daha spesifik kelime öbekleri kullanmak, daha düşük bir arama hacmini çekebilir. Ancak, bu türden arama yapanlar, web sitenizin çekmesi gereken potansiyel satış türleridir; ödeme yapan müşterilere dönüşecek türden.

 • Sunduğunuz Belirli Ürünler veya Hizmetler İçin Keyword Research Kullanın

İşletmeniz veya markanız, farklı kategoriler veya sınıflandırmalar altında ürün veya hizmetler sunuyor olabilir. Bu kategorilerin her biri için, özellikle belirli bir ürün veya hizmeti hedefleyerek, ayrı anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, özellikle birkaç kategori içeren bir e-ticaret web siteniz varsa biraz sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, anahtar kelime öbeklerinizi bu şekilde hedeflemek, belirli bir kategoride tam olarak öne çıkan ürünleri arayan hedeflenen potansiyel müşterileri çekme şansınızı artıracaktır.

 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri En Üst Düzeye Çıkarın

Keyword Research yaparken son olarak yapılması gereken uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmaktır. Bu tür anahtar kelimelerin genellikle çok fazla araması yoktur, ancak uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanarak bir arama yapan kişinin genellikle çözmesi gereken belirli bir sorunu vardır. Buradaki fikir, içeriğinizde mümkün olduğunca çok sayıda alakalı uzun kuyruk anahtar kelimesini hedeflemektir, bu da size sitenize yüksek oranda hedeflenmiş ziyaretçi akışlarını sağlamanızı sağlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin genellikle onlara özel bir amacı vardır, pazardaki uzun kuyruk anahtar kelimeleri belirlemek için kök anahtar kelimelerinize daha fazla kelime eklemeniz gerekir. Bir önceki örnek olan "Los Angeles açık büfe restoranları" kullanılarak, "Los Angeles'ın en iyi açık büfe restoranları kimdir" veya "Los Angeles'ın en lezzetli açık büfe restoranlarını bul" eklenirse uzun kuyruk haline gelecektir. Çoğu SEO çalışanı, SERPS'de üst sıralarda yer almak için blog yayınlarında uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, işletmeniz için anahtar kelime araştırması yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemeyi göz ardı etmemelisiniz.

Yine, kendinizi hedeflenen izleyicilerinizin yerine koymaya ve özellikle çevrimiçi arama yaparken kullanılacak kelimeleri nasıl seçtikleri konusunda onların gözlerinden ve düşüncelerinden bakmaya çalışmanız önemlidir. Keyword Research işlemi bu bağlamda çok önemli bir rol oynar, Arama Motoru Optimizasyonu kampanyanızı düzene sokmanıza ve gerçekten karlı sonuçlar getiren hedefli ziyaretler getirmenize yardımcı olur.

Anahtar Kelime Araştırması İle İlgili Sorular

 • Anahtar Kelime Rekabetini Nasıl Ölçerim?

Anahtar kelime rekabeti veya zorluğu SEO çalışmalarımız da araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisidir.

Bir kelimede rekabet ne kadar yüksek ise bu kelimeyi kullanan sitelerin rekabetten dolayı SERP’te yüksek sıralarda yer alması bir o kadar zorlaşacaktır.

Kelimenin aranma hacmi ve arama sonucu analizi de bakmanız gereken diğer önemli metrikleri oluşturmaktadır.

Peki bu rekabeti nasıl ölçersiniz?

Bu rekabeti veya zorluğu ölçmeniz için birden fazla etken devreye girmektedir. Bunlar kısaca şu şekildedir;

• Domain otoritesi
• URL otoritesi
• Kaç sayfanın o sayfanın o linke bağlı olduğu
• Güvenirlik derecesi

Burada ölçümü yaparken kullanabileceğiniz araçlar ise şu şekildedir;

• Google Keywords Planner
• Ahrefs
• Kwfinder
Bu araçlar sizlere istediğiniz kelimenin zorluğunu sunacaktır.

Google Keywords Planner üzerinden anahtar kelime araştırması yaptığınız sırada kelimenin zorluk seviyesi 3 parametre ile gruplandırılarak sizlere sunulur.

Ayrıca Ahrefs bir kelime araştırması yaptığınızda kelimenin “Diffucult” yani zorluğunu sizlere doğru bir biçimde sunmaya çalışır. Bu özelliğinin adı ise “Keyword Dİffuculty” olarak sunulmaktadır.

anahtar kelime arastirma 1

Ahrefs Anahtar Kelime Zorluk Ölçeği : Anahtar kelime zorluğunu 0’dan 100’e kadar belirlenen bir skalada size sunar. Aynı zamanda bu araç sizlere çeşitli kelimelerdeki fırsatları da bildirir.

anahtar kelime arastirma 2

Bu iki aracın dışında Mangools’un sunduğu başarılı bir araç olan Kwfinder ile de anahtar kelime rekabetini şeffaf bir şekilde ölçümleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken kelimeyi konum ve dilinizi girip sorguyu başlatmanız olacaktır.

anahtar kelime arastirma 3

 • Anahtar Kelime Yoğunluğunu Nasıl Öğrenebiliriz?

Keyword Density Nedir? Önemi Nelerdir?
SEO, web sitelerinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak amacı ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarıdır. SEO çalışmalarında en önemli kriter ise keyword yani anahtar kelimelerdir. SEO çalışmalarında detaylı bir anahtar kelime araştırması yaparak web sitesinin içeriğine ve amacına uygun anahtar kelimeler tespit edilir. Ancak bu anahtar kelimeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da anahtar kelime oranı. Eğer SEO uyumlu yazılan yazılarda anahtar kelime oranı düşükse ya da yüksekse beklenen başarı elde edilemeyecektir. Bu nedenle anahtar kelime oranına dikkat edilmelidir.

SEO İçin İdeal Anahtar Kelime Oranı
SEO için ideal anahtar kelime oranı nedir diye sorulduğunda kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Her ne kadar genelde %5-6 oranında gibi bir oran belirtilse de bu oran her anahtar kelime için farklılık gösterebilir. Bir kelimenin hangi oranda kullanılacağı o anahtar kelimeye yönelik oluşan talep ve rekabet ile ilgilidir. Örneğin haber ve immobilizer otomobil anahtar kelimelerine gösterilen talep büyük farklılık gösterir. Bu nedenle iki kelimenin kullanılacağı yoğunlukta farklılık göstermelidir. Bir kelimeye talep ne kadar yüksekse o kelimeye yönelik hassas ve bir o kadar da yavaş ilerlenmelidir.

Herhangi bir sayfanın anahtar kelime yoğunluğunu öğrenmek için ise belirli toollara ihtiyaç duyabilirsiniz. Size önerim; Ahrefs. Rakiplerinizin anahtar kelime yoğunluğunu ölçmek, hangi kelimeleri kullandığını ve ne kadar kullandığını gibi verileri bu tool üzerinden takip edebilirsiniz.