YouTube SEO Nedir?

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda yer alması ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon işlemlerinin tamamına denilmektedir.

YouTube’un dünya genelinde Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sayfa olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Google tarafından yapılan araştırmalara göre gün geçtikçe YouTube’un arama motoru olarak kullanımı artmaktadır. Google’ın video araması ile sayfa daha da popüler hale gelmiştir. Bu sebeple bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde aktararak Youtube SEO Nasıl Yapılır? öğreneceğiz.

Aşağıdaki grafikte dünya genelinde Google aramalarında çıkan video snippet domainlerini inceleyebilirsiniz.

YouTube Kanalı Optimizasyonu

Google, yaptığı bir yenilikle Google Trends’e YouTube arama sonuçlarını da koymaya başladı. Bu da demek oluyor ki Google da YouTube’un arama motoru olarak kullanımının yaygınlığını kabullenmiş ve kendi lehine kullanarak sayfa ile işbirliği içine girmiştir.

Pazarlama stratejinizi genişletmek, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve web sitenize trafik aktarmak istiyorsanız kesinlikle YouTube’ta yerinizi almalısınız.

YouTube’un arama sonucu sayfası Google’ınkine çok benzemektedir. Burada da en üste paralı reklamları daha sonra da organik sonuçları görürsünüz.

YouTube Optimizasyon

YouTube videosu ya da kanalı oluşturmadan önce bir stratejiniz olmalı. Bu strateji şirket amacına göre hazırlanmış videoların düzenlendiği bir içerik takvimine dayanır. Stratejinizi kurduktan sonra yeni bir YouTube kanalı oluşturabilir ya da var olan kanalınızı optimize edebilirsiniz. YouTube kanalınızı optimize ederken şu adımları izlemelisiniz.

 1. Kanal Adı, Marka, İsme Özel URL

Kanalınızın adı, ikonu, bannerı ve isme özel URL'iniz markanızı yansıtmalıdır. İkon ve bannerda kullanacağınız görseller yüksek kalitede olmalıdır.

İsme özel URL örneği:https://www.youtube.com/user/sorularlaseo

İsme özel URL almak kanalınızın akılda kalıcı olabilmesi için önemlidir. Optimize edilmemiş bir URL yerine, isme özel URL alabilmeniz için aşağıdaki kriterleri sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • 100 veya daha fazla abonesi olmalıdır
 • En az 30 günlük olmalıdır
 • Kanal simgesi olarak bir fotoğraf yüklenmiş olmalıdır
 • Bir kanal resmi yüklenmiş olmalıdır
 1. Youtube Anahtar Kelimeler & Hedef Ülke

Kanalınız için doğru anahtar kelimeler belirlemek YouTube sıralamalarında yükselmenizi sağlar. Arama hacminin geniş olduğu ve markanızla alakalı anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin. Ayrıca sıralamalarında yükselmek istediğiniz ülkeyi belirleyerek hedef kitlenizi seçebilirsiniz.

 1. Bağlantılı Web Site

Kanal ayarlarınıza gidip hesap bilgilerinizde YouTube kanalınızı, ilişkilendirilmiş web sitenize bağlayın. Bu sayede YouTube sıralamalarında marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

 1. 'Hakkında' Kısmı & Linkler

Kanalınızın sıralamasını yüksek tutmak için 'hakkında' kısmına anahtar kelimeleri içeren bir içerik yazmalısınız. Diğer önemli nokta ise web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza link vermektir. Böylelikle kullanıcılar her bağlamda markanıza ulaşabilir.

 1. Kanal Ana Sayfası

Kanalınızın ana sayfası için belli bir video seçip öne çıkarabilirsiniz. Kanalı ziyaret eden kullanıcılar otomatik olarak bu video ile karşılaşacaklardır. Alanınız ve markanız hakkında hazırladığınız bir videoyu öne çıkarmak etkileşiminizi arttırmakta büyük bir katkı sağlar.

 1. Kanalınıza Link Vermek

Sosyal medya hesaplarınızda ve internet sitenizde kullanıcıları YouTube kanalınıza yönlendiren linkler verin. Bu, kanaldaki ziyaretçi sayınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

YouTube SEO Skorunu Arttırmak

Tıpkı web sitenizi optimize ettiğiniz gibi YouTube sayfanızı da optimize edip üst sıralara taşıyabilirsiniz. İşte en önemli sıralama faktörleri:

 • Meta Verileri: Video başlıkları, açıklamaları ve etiketleri sıralamayı etkileyen ana unsurdur. Bu üçünde de anahtar kelime bulundurmak oldukça önemlidir. Web sitenizin başlık optimizasyonunda olduğu gibi burada da ana anahtar kelimelere video başlıklarınızda öncelik vermelisiniz. Video açıklamalarınızda kullanıcıları sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza yönlendirecek linkler vermeyi unutmayın.
 • Video Kalitesi: HD videolar, düşük kalitede olanlara göre sıralamada daha yüksekte olacaktır. HD video kullanıcı deneyimi için gerekli bir özelliktir. Kullanıcılar, düşük kalitedeki videoları izlemekten hoşnut olmazlar. Bu da daha az görüntülenme sayısına sebep olmaktadır.
 • Görüntülemeler, Beğeniler, Paylaşma ve Linkler: YouTube sıralamaları, görüntüleme, beğeni sayısı ve sosyal alanda paylaşım yoğunluğundan etkilenmektedir. Videonuzu kanalınızda yayınladıktan sonra daha fazla görüntüleme ve beğeni almak için bu videoyu yaymaya çalışmalısınız. Video içeriğinizi yaymanın birkaç yolu:
  • Tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
  • Müşterilerinize gönderdiğiniz e-maillere videoyu ekleyin.
  • Web sitenize ekleyin, bir blog yazısında kullanın ya da web sitenizde var olan “videolar” bölümüne ekleyin.
  • Reddit, StumbleUpon gibi geniş kitlelere ulaşan sayfalarda paylaşın.
 • Thumbnail Optimizasyonu: Her video için istediğiniz şekilde thumbnail seçebilirsiniz. Yükleyeceğiniz thumbnail yüksek kalitede ve dikkat çekici olmalı. Göze hitap eden görseller daha çok tıklama ve görüntüleme getirecektir.

 • Alt yazılar: YouTube’ta videolarınız için alt yazı ekleyebilirsiniz. Böylece işitme engelli ya da videodaki dilden başka bir dilde konuşan insanların da erişimi artacağı için daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu alt yazılar, videonuzun sıralamasını da arttıracaktır. Fakat YouTube’un otomatik alt yazılarının her zaman doğru olmadığını ve düzeltmeler yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • Markalaştırma: Bu çalışma doğrudan sıranızı etkilemese de marka etkileşiminizi arttıracak bu da daha fazla aboneye sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca YouTube'un sunduğu bir özellik ile tüm videolarınıza marka filigranı ekleyebilirsiniz.
31 Ocak 2017, 09:50
Misafir Kullanıcı