Not : Kitaptaki bilgiler Sorularla SEO Kitabı'ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Domain uzantılarının SEO performansına etki ettiği aşikardır. Özellikle yerel SEO çalışmalarında her ülke için o ülkeye ait uzantılar çok daha önem kazanmaktadır. Örneğin ülkemiz için domainlerin önem sırasını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • .com (global olarak önceliğe sahiptir)
  • .com.tr (Türkiye için en prestijli uzantıdır)
  • .gen.tr (Tr uzantısı olması sebebiyle etkilidir)
  • .net
  • .org
  • Diğer TR’li uzantılar
  • Diğer uzantılar

Bu sıralamada SEO anlamında etki bakımından .gen.tr yi net ve org uzantılarının üzerinde konumlandırdım. Ancak SEO amaçlı düşünülmeyecekse .net uzantısını 3. Sıraya alabiliriz.

Tabi bunlardan daha önemli olan, edu.tr ve gov.tr gibi domain uzantıları da mevcut ancak bunlar satışa açık olmadığı için sadece resmi kurumlara verildiği için listeye dahil etmedim.

Domain uzantılarının SEO açısından önemi kullanıcılar tarafından bu uzantılara yüklenen anlamlarla belirlenmektedir. Bu sebeple, kullanıcıların gözünde .com ve .com.tr nin prestiji arama motorları nezdinde de bu uzantıları değerli kılmaktadır.

Belki ilk başta mantıklı bir ilişki kuramayacağınız domain fiyatı da bence aslında diğer bir kalite sıralaması kriteridir. Pahalı domainler, .com.tr gibi (marka tescili ve domain kayıt ücretleri) herkes tarafından alınamaması bu domainlerin sadece özel ve değerli projelerde kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak domain ücreti ucuzladıkça .tk gibi domainler çöp site kurmak amacıyla bile alınabilmektedir. Bu durum da aslında genel olarak o uzantıdaki sitelerin kalite ortalamasını etkileyerek domain prestijini belirlemektedir. Bu nedenledir ki, tk gibi herkes tarafından kolayca ve yüzlerce alınabilecek domainler internet dünyasına yüksek oranda fayda sağlayacak projelerde kullanılmaz, bu durum, tk domainlerinin spam amaçlı kullanıma yatkın olmasına sebep olur.

Domainlerin kayıt ücreti veya prestiji düşük olması, SEO çalışmalarında başarılı olunamayacağı anlamına gelmez. Ancak bu uzantılı domainlerde başarı elde etmek için diğer uzantılara göre daha fazla emek vermek gerektiği ortadadır. Ayrıca hiçbir domaine özel SEO çalışması söz konusu olmamaktadır. Yani genel olarak uygulanacak SEO çalışmaları tüm domainler için birebir geçerli olsa da, domainlerin SEO'ya etkileri sebebiyle çalışma yoğunlukları değişebilmektedir.

Daha fazlası için - https://www.seohocasi.com/seo-kitaplari/