SEO Fiyat Hesaplama

Domain Uzantılarının Seo Gücü Neden Farklılık Gösterir ?

Not : Kitaptaki bilgiler Sorularla SEO Kitabı'ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Domain uzantılarının SEO performansına etki ettiği aşikardır. Özellikle yerel SEO çalışmalarında her ülke için o ülkeye ait uzantılar çok daha önem kazanmaktadır. Örneğin ülkemiz için domainlerin önem sırasını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • .com (global olarak önceliğe sahiptir)
 • .com.tr (Türkiye için en prestijli uzantıdır)
 • .gen.tr (Tr uzantısı olması sebebiyle etkilidir)
 • .net
 • .org
 • Diğer TR’li uzantılar
 • Diğer uzantılar

Bu sıralamada SEO anlamında etki bakımından .gen.tr yi net ve org uzantılarının üzerinde konumlandırdım. Ancak SEO amaçlı düşünülmeyecekse .net uzantısını 3. Sıraya alabiliriz.

Tabi bunlardan daha önemli olan, edu.tr ve gov.tr gibi domain uzantıları da mevcut ancak bunlar satışa açık olmadığı için sadece resmi kurumlara verildiği için listeye dahil etmedim.

Domain uzantılarının SEO açısından önemi kullanıcılar tarafından bu uzantılara yüklenen anlamlarla belirlenmektedir. Bu sebeple, kullanıcıların gözünde .com ve .com.tr nin prestiji arama motorları nezdinde de bu uzantıları değerli kılmaktadır.

Belki ilk başta mantıklı bir ilişki kuramayacağınız domain fiyatı da bence aslında diğer bir kalite sıralaması kriteridir. Pahalı domainler, .com.tr gibi (marka tescili ve domain kayıt ücretleri) herkes tarafından alınamaması bu domainlerin sadece özel ve değerli projelerde kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak domain ücreti ucuzladıkça .tk gibi domainler çöp site kurmak amacıyla bile alınabilmektedir. Bu durum da aslında genel olarak o uzantıdaki sitelerin kalite ortalamasını etkileyerek domain prestijini belirlemektedir. Bu nedenledir ki, tk gibi herkes tarafından kolayca ve yüzlerce alınabilecek domainler internet dünyasına yüksek oranda fayda sağlayacak projelerde kullanılmaz, bu durum, tk domainlerinin spam amaçlı kullanıma yatkın olmasına sebep olur.

Domainlerin kayıt ücreti veya prestiji düşük olması, SEO çalışmalarında başarılı olunamayacağı anlamına gelmez. Ancak bu uzantılı domainlerde başarı elde etmek için diğer uzantılara göre daha fazla emek vermek gerektiği ortadadır. Ayrıca hiçbir domaine özel SEO çalışması söz konusu olmamaktadır. Yani genel olarak uygulanacak SEO çalışmaları tüm domainler için birebir geçerli olsa da, domainlerin SEOya etkileri sebebiyle çalışma yoğunlukları değişebilmektedir.

Daha fazlası için - https://www.seohocasi.com/sorularla-seo/

SEO Hocası
SEO Hocası
17 Nisan 2013

Domain Uzantılarının Seo Gücü Neden Farklılık Gösterir ? için Yorumlar

 • Nazlı Özüm Tenim
  Nazlı özüm Tenim 23 Haziran 2014, 09:56

  .gov ve .edu domainlerin SEOya etkisi gayet farkedilir oluyor benim merak ettiğim nokta ise şu .gov.tr.vu gibi internette garip domainler geziniyor. Bu domain formatıda bildiğimiz .gov , .edu gücüne sahip midir?

 • Behiye Altunbaş
  Behiye Altunbaş 13 Kasım 2013, 23:49

  domain uzantısına bende çok önem veriyorum mümkün oldugunca .com uzantılı domain ile kurmaya çalışıyorum sitelerimi vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

 • Ayşen Ulutaş
  Ayşen Ulutaş 15 Ağustos 2013, 16:25

  Biz şimdi org uzantılı bir domain aldık com ve net doluydu bunun SEO açısından işi zormu yani?

 • Yusuf
  Yusuf 12 Mayıs 2013, 21:15

  Açıklama için teşekkürler. Artık yeni isimleri alırken daha dikkatli olmak gerek.

 • Anıl Görkem Söker
  Anıl Görkem Söker 10 Mayıs 2013, 21:12

  tr de gen.tr ve com.tr uzantılar bence cok etkilidir. ama global düşünecek olursak com, com bulamassak net ten şaşmamak lazım.

 • Anıl Seçkin Atok
  Anıl Seçkin Atok 8 Mayıs 2013, 07:43

  .net yerine .com uzantılı olanları almak çok önemli zira insanların ilk aklına gelen adres … nokta com şeklinde oluyor.

 • Yener
  Yener 5 Mayıs 2013, 12:56

  .tr nin türkçe aramalarda daha üstte çıkmaya katkısının olduğu doğrumu ?

 • Mimoza Nerkis
  Mimoza Nerkis 29 Nisan 2013, 01:25

  vallahi hocam yazdığınız bu yazıda tam istediğimi buldum.bu değerli güzel paylaşım için teşekkür ederim.

 • Kaan Hoşgör
  Kaan Hoşgör 28 Nisan 2013, 12:07

  Kitabınızı ilk fırsatta edinme sözüyle birlikte keyifli makaleniz için teşekkür ederim

 • Ali Gültekin
  Ali Gültekin 23 Nisan 2013, 18:01

  Güzel makale olmuş gerçekten ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim. Com ve Com.tr olacak bu domainlerden hangisi SEO açısından daha üstün. Google Türkiye aramalarında com tr avantaj sağlarken diğer ülke aramalarında çok fazla etkileniyormu acaba onu merak ediyorum.

 • Saliha Erin
  Saliha Erin 21 Nisan 2013, 13:05

  Güzel bir yazı olmuş. Ben de her zaman gen.tr uzantısının etkileyici güzüne inanlardan olmuşumdur. Sıralamaya katılıyorum.

 • Ödül Parlak
  ödül Parlak 19 Nisan 2013, 13:05

  Oldukça başarılı bir makale, sitenizde yayımlanan makaleler bilgi açısından çok değerli tüm yazarlanızı ayrı ayrı tebrik ediyorum.

 • Ayşe Zeyneb Tufan
  Ayşe Zeyneb Tufan 19 Nisan 2013, 03:05

  peki kaan bey şimdi benim imzamdaki sitem org uzantılı bu sitenin maliyeti SEO maliyeti diğer sitelere göre dahamı pahalıya denk gelecektir.

Domain Uzantılarının Seo Gücü Neden Farklılık Gösterir ? için Cevap Yaz