SEO Fiyat Hesaplama

SEO Teknikleri Nasıl Keşfedilir ?

Not : Kitaptaki bilgiler Sorularla SEO Kitabı‘ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Arama motorları, kendi SEO yönergeleri hakkında bazı ipuçları vermektedir. Ancak bu ipuçları daha çok site içi SEO kriterleri ile ilgilidir. SEO’da site dışı çalışmaların etkisi daha büyük olduğundan, rekabette en belirleyici uygulamalar site dışı çalışmalarla belirlenmektedir. Arama motorları, site dışı SEO konusunda herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamaktadır. Çünkü bu bilgiler, arama motorunun işleyişini ve algoritmasını açıklamış olacaktır. Bu durum da hem webmasterlar tarafından kötü kullanıma hem de rakip arama motorları tarafından tekniklerin uygulanmasına yol açabilecektir.

SEO konusundaki çalışma ve teknikler, büyük çoğunlukla deneme yanılma ve Google mantığının çözülmesine dayalıdır. Zaten bir önceki kitabım “uzmanından SEO” ve bu kitapta ağırlıklı olarak vurguladığım noktalar doğal popülerliği yakalama üzerine olmaktadır. Tabi bunların dışında bazı resmi belge ve kaynaklar da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Google’ın başını çektiği arama algoritması patent haklarının alınmasıdır. Google keşfettiği faydalı algoritmaların patentini alarak, bunların diğer arama motorları tarafından kullanılmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu patentler incelenerek Google yeni uyguladığı veya uygulamaya başlayacağı teknikler hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Örneğin son patent başvurularından bir tanesi, yeni backlinklerin eski backlinklerden daha etkili olması üzerinedir. Bu durum da, sürekli vurguladığım “güncel fayda” kavramının oluşmasını sağlamakta ve güncel çalışma yürütenlerin daha üst sıralarda listeleneceğini göstermektedir. Tabi bu şu anlama da geliyor, artık SEO çalışmaları uzun vadeli yürütülmelidir.

Not : Kitaptaki bilgiler Sorularla SEO Kitabı‘ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Mayıs 2013

SEO Teknikleri Nasıl Keşfedilir ? için Yorumlar

 • koray
  Koray 5 Aralık 2013, 12:55

  slm SEO hakında evden eve nakliyat kelimesi neden bu kadar zor acaba çozemedim kime sorsam zor diyor hocan

  nedeni ne zorune acaba *

 • Tendü Ayanoglu
  Tendü Ayanoglu 1 Kasım 2013, 21:28

  SEO hakkında bilgilendirici ve yararlı bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler hocam çalışmalarınızda başarılar

 • Ibrahım Erzurumlu
  Ibrahım Erzurumlu 30 Mayıs 2013, 12:36

  Çok haklısınız ancak bu deneme yanılmaların bazen yıllar süren birikimler ile ilerlediğinden bahsetseydiniz. Malumunuz güncellemeleri takip etmek her zaman sonuç vermeyebiliyor bunları uygulama ve sonuçlarını görmek hayli zaman alan bir durum.
  Bu arada kitabınız hayırlı olsun bir önceki kitabınızı okuma şansım olmuştu ve bu kitabın yorumlarını biraz takip edip bunu da okumayı panlıyorum.

SEO Teknikleri Nasıl Keşfedilir ? için Cevap Yaz