SEO Fiyat Hesaplama

Domain Bazlı SEO 2

Daha önce yazdığımız domain bazlı SEO yazısının devamı niteliğini taşıyan bu yazıda domainlerin SEO üzerindeki etkilerine yer verilmektedir.

Site adresleri yani domainler doğrudan sitenin SEO kalitesine etki eden bir kriterdir. Domainin anahtar kelime ve oluşturulacak içerik ile uyumu şarttır. Yeni kaydedilecek bir domainde hedef anahtar kelimenizi barındırması gereklidir. Bu sayede SEO açısından bir adım önde başlanır. Bunun dışında domainde yer alan anahtar kelime domainin başlarında yer almalıdır. Çünkü domainin telaffuz sırası gereği önce anahtar kelime kullanılmalıdır. Örneğin SEO ile ilgili bir domain için aktifSEO.com gibi bir isim yerine SEOaktif.com gibi bir isim tercih edilmelidir. Bunun sebebi Google botlarının insan zekasını taklit etmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir.

Uzantı

Domain uzantıları, domain isimlerini zenginleştirmek için üretilmekte ve her bir uzantı farklı bir anlam ifade etmektedir. Domain uzantıları ilk olarak faaliyet alanlarına göre siteleri gruplandırmak üzere kullanılmaya başlanmış ancak denetim zorluğu ve sitelerin hızla büyümesi sebebiyle bu maçların dışına çıkarak sadece birer sembol haline gelmiştir.
Başlıca bilinen ve kullanılan domain uzantıları şu şekildedir.
com : Ticari kuruluşlar
net : internet ve ağ çalışma alanı olan kuruluşlar
org : Dernek ve Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları
edu : Eğitim kuruluşları
mil : Askeri kuruluşlar
ac : Akademik kuruluşlar
.Tr uzantılı domain adları Türkiye Cumhuriyetini temsilen kullanılmakta ve ODTÜ tarafından dağıtılmaktadır. .com.tr domain uzantıları isimsoyisim olarak TC Numarasıyla alınabilirken, diğer .com.tr domainler için şirket olmak veya marka tescili yaptırmak gerekmektedir.
Domain uzantıları SEO açısından kısmi düzeyde etkili olmaktadır. Com net ve org gibi temel uzantılar uygulamada farklılık oluşturmazken, bir ülkeyi temsil eden domain uzantıları SEO açısından önem arz etmektedir. Örneğin .ca Kanada veya .in Hindistan ülkesini temsil eden uzantılar olduğu için sitenin hedef kitlesi de ülke olarak sapmakta ve Türkiye kaynaklı SEO çalışmaları için istenilen performansı verememektedir. Gen.tr ve com.tr gibi tr uzantılı domainler coğrafi etki alanı olarak Türkiye olduğu için yerel SEO aramalarında da öncelik kazanmaktadır.

Yaş

Sitenin yaşı, sektördeki deneyimi ve bilgisi olarak nitelendirildiği için SEO açısından itibar gören bir unsurdur. Sitelerin web dünyasındaki varoluş süresi Google güvenini belirlemekte ve bu süre arttıkça sitenin SEO kalitesi de artmaktadır. Sitelerin yaşı, Google arşivine kayıt ve domain kayıt tarihi olarak 2 şekilde değerlendirilir. İki kriterde dikkate alınmasına rağmen Google arşivine kayıt sitenin web dünyasına açıldığı tarihi belirttiği için sitenin deneyimi konusunda daha belirleyici olmaktadır. Ancak who is bilgilerine göre de domain kayıt tarihi bu projenin düşünce aşamasını belirttiği için bir değer taşımaktadır. Bu sebeple web dünyasında, yaşlı domainlerin kaydı veya satışı popüler olan konulardan biridir. Yaşlı domainler alarak sektöre avantajlı giriş yapacağını düşünen webmasterlar, Google’ın site sahibinin değişmesi konusundaki değerlendirmesini bilmediklerinden bu durumu dikkate almamaktadırlar. Sitenin el değiştirme sebebiyle sitenin yaşı sıfırlanmaz ancak kalite puanında düşüş olacağı kanısını taşımaktayım.
Sadece sitenin yaşı değil, backlink veren sitelerin yaşının da yüksek olması avantaj sağlar. Değerlendirmelere göre, son zamanlarda açılan sitelerin çoğu spam siteleri oluşturuyor. Domain yaşı yüksek olan web siteleri, uzun zamandır düzenli hizmet verdiği için arama motorları tarafından güvenilir oluyor ve her zaman üst sıralardaki yerini koruyor.

Tescil Süresi

Sitenin geçmişi kadar önemli bir diğer konu da sitenin geleceğidir. Tescil süresi uzun olan siteler sektörde daha kalıcı bir yere sahip, gelecek planları kuran, uzun yıllar hizmet vermeye odaklı siteler olarak görülmektedirler. Bu sebeple, domain kayıtlarının minimum 3 yıl olarak belirlenmesi, Google açısından projeye uzun süreli bakışınızın göstergesi olmaktadır. Tabi ki tescil süresi 3 yıldan fazla oldukça bu konuda güven de artmakta ve sıralama sonuçlarına etki etmektedir. Her yıl bitmeye yakın domain süresini uzatmaktansa, toplu olarak 3 – 4 yıl domain süresini uzatmak çok daha faydalı olacaktır.

Who is Bilgileri

Who is bilgileri site ismi ve hostingi hakkında temel bilgileri içeren site kimliğidir. Whois bilgilerinin domain servis sağlayıcılarının özelliğine bağlı olarak gizlenebilmesi özelliği bulunmaktadır. Bu şekilde isim soyisim, adres, telefon gibi domain sahibine ait bilgiler gizlenebilmektedir. Ancak SEO açısından bu bilgilerin gizlenmesi doğru değildir. Çünkü bilgilerin görüntülenmesi sitenin dürüstlüğü ve şeffaflığı açısından önemli bir kriterdir. Yani yalan dolan iş yapmayacağınızın bir göstergesidir. Tabi yalan dolan who is bilgileri oluşturabilirsiniz, o da ayrı bir konu :).
Whois sorgulamaları aşağıdaki gibi bilgileri içerir :
• Domainin kayıtlı olup olmadığı
• Domainin kayıt, bitiş ve son uzatma tarihi
• Sunucu adresleri
• Sitenin ip adresi
• Domain kaydı yapan firma
• Hostingin bulunduğu ülke
• Domain sahibinin isim soyisim bilgisi
• Domain sahibinin adres ve telefon bilgileri
Gibi domaine ve sunucuya ait temel bilgileri içermektedir.
Google sitenin yaşını ve tescil süresini whois bilgilerinden okuyabilmektedir. Aynı zamanda bazı dizin ve arama motorları da, whois sorgulamalarında yer alan site ve şahıs bilgilerini kullanabilmektedir.
Whois sorgulamaları için pek çok adres bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi whois.com.tr dir. Örnek bir sorgulamaya ait sonuçlar aşağıdaki gibidir.

SEO Hocası
SEO Hocası
17 Kasım 2011

Domain Bazlı SEO 2 için Yorumlar

 • İlkim Irıcıoğlu
  İlkim Irıcıoğlu 27 Kasım 2014, 16:27

  Hocam yazınız için teşekkürler.Benim kafama takılan bir husus var.Domain ismini belirlerken keywordunuz olan kelimeni ile başlamasının SEO açısından bir avaantaj olduğunu söylediniz.Domain ismimiz iki kelimeden oluşuyorsa ve bu kelime de keywordumuza karşılık geliyorsa misalen mobil ve uygulama gibi. Mobiluygulama yoksa uygulamamobilm mu SEO açısından daha değerli olur?

 • harun
  Harun 10 Ekim 2014, 00:07

  Pek etkisi olmaz gibime geliyor sonuçta isim yani ismim beni etkilemez dış görünüşede iç görünüşü daha çok baglıdır

 • Can Güney Sayıcı
  Can Güney Sayıcı 16 Eylül 2014, 23:08

  Yahu benim domain 6 senelik oldu istediğim hit yok hala.Ne yapmak lazım düşünüyorum.İyi günler

 • osman sofular
  Osman Sofular 16 Eylül 2014, 14:59

  wep yaşının önemi yok bence sitede rekabet önemli olan çok rekabet varsa çok çalışmak lazım bazen siteyi alıyorsun az bir çalışmayla üst sıralarda

 • Melis Ezgi Kadı
  Melis Ezgi Kadı 22 Ağustos 2014, 00:21

  arkadaşlar geçenlerde bir Webmasterle görüştüm 1 yaşındaki domainden birşey bekleme 2 den biraz enaz 3 yaşında olursa birşey bekleyebilirsin dedi siz ne diyorsunuz bu işe teşekkürler

 • mehmet emin soylu.
  Mehmet Emin Soylu. 2 Ocak 2014, 20:32

  Çok teşekkürler hocam sizin sayenizde internet sitemi 1 ayda bayağı geliştirdim ve halen de geliştirmeye devam ediyorum.

 • serkan
  Serkan 1 Eylül 2013, 11:35

  Site yaşının SEO açısından önemli olduğunu bilmiyordum. Paylaşım için teşekkürler SEO hocası.

 • Emre
  Emre 22 Temmuz 2013, 10:24

  ben sitemin alan adını değiştirmek istiyorum. 301 yönlendirme yaparsam SEO açısından aynı değere sahip oluruyum ?
  A.com alexa: 1.000 pr:2 olsun
  ismi değiştirip b.net yaparsam
  b.net alexa :1000 pr:2 olur mu ?
  yada daha iyi bir alan adına geçersem olumlu olurmu

  Bana link veren bütün sitelerin linkini değiştirip yeni siteninkini yazacağım.

 • Emre
  Emre 22 Temmuz 2013, 10:19

  merhaba ben sitemi 301 ile başka alan adına yönlendirmek istiyorum; alexa ve pagerankım aynen kalırmı ?

 • cemil
  Cemil 2 Temmuz 2013, 22:06

  merhaba konu burasımı tam bilmiyorum degilse şimdiden özürdilerim.. yabancı bir domain den türkçe bir blog kursak. pisluck.com domain hoşuma gittigi için aldım bunun negatif yönleri olurmu bana

 • Adem
  Adem 29 Haziran 2013, 01:32

  Merhaba . Benim bir sorunum var sanırım. Siteye özgün içerik giriyorum. google hemen hemen bütün sayfalarımı indexlemiş. Ama buna rağmen Tek bir tane google hit’i yok. Site 1 aylık. Sağlık sitesi oldugu için anahtar kelime kasmıyorum. Site çok yeni diyeceksiniz haklı olarak ama hiç hit olmaması normal mi ?

 • Hakan
  Hakan 3 Mayıs 2013, 12:06

  Güzel bir yazı yamışsınız emeğinize sağlık. Sizin yazılarınız sayesinde son zamanlar dahada geliştirdim kendimi umarım daha da geliştireceğim.

 • Emre Miraç Bahtıyar
  Emre Miraç Bahtıyar 23 Mart 2013, 00:36

  ilginç bir tecrübemi aktarmak istiyorum. Whois bilgilerinde İsim kısmına Hotmail Corporation yazdım ve diğer alanları düzgün güzel bir şekilde yazdım, ve google üst sıralara cıkardı siteyi. belki tesadüftür ama paylaşmak istedim sadece.

 • Volkan Eyüp Çerçi
  Volkan Eyüp çerçi 5 Mart 2013, 02:40

  GEN.TR uzantılı alan adları google.com ya da yabancı google aramalarında çıkar mı? Her ne kadar denediysem de pc türkçe olduğu için doğru bir arama gerçekleştiremiyorum.

 • Serkan
  Serkan 14 Şubat 2013, 06:39

  Vallahi özellikle domain yaşı ve kayıt tarihi, ilk etapta düşünülmeyen fakat çok mantıklı bir şey, saolun hocam.

 • Ayşe Işıl Özperçin
  Ayşe Işıl özperçin 10 Şubat 2013, 15:50

  hocam ben SEO analizi yapıyorum domain bazlı SEO kısmı kırmızı bunları nasıl düzeltebilirim alan adı kaydı ile alakalımı yoksa siteyemi eklememiz lazım

 • Sehmus Çerçi
  Sehmus çerçi 9 Şubat 2013, 11:53

  gizli tutulmuyor anlamı yok zaten SEO denilince akla siz geliyorsunuz.

 • can
  Can 27 Kasım 2012, 20:12

  Artık uzantılardan daha çok bilgi üretici ve insanların vakit harcadıgı platformlara da deger veriyor.bilginize arkadaşlar

 • Fatma Hilal Hacıoğlu
  Fatma Hilal Hacıoğlu 27 Kasım 2012, 12:03

  Aydınlattığınız için teşekkür ederim. Bütçem uygun olunca, tescil süresini uzatacağım artık.

 • Alperen Erkmen
  Alperen Erkmen 11 Kasım 2012, 23:58

  Hocam gerçektende bizim için çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz. Tescil süresinin önemli olmadığını zannediyordum.Halbuki çok basit bir mantık ortaya koymuşsunuz.teşekkürler,başarılar dileklerimle

 • Beyzanur Çekmecelioğlu
  Beyzanur çekmecelioğlu 14 Ağustos 2012, 04:21

  .ca domainle tr’de ne kadar yükselebiliriz.İyi yerlere getirmek mümkün müdür?

 • ömer
  ömer 30 Nisan 2012, 21:57

  bu tür işe yarar makaleler benim gibi internet yayıncılığına yeni başlayanlar için çok değerli bilgiler içeriyor.
  teşekkür ederim.

 • Çin Tercüman
  çin Tercüman 8 Aralık 2011, 14:32

  Sanıyorum Kaan Bey yine yoğunluktan dolayı yukarıdaki soruma cevap veremedi. Konu hakkında bilgisi olan müsait bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.

 • Büşra Dadalıoğlu
  Büşra Dadalıoğlu 7 Aralık 2011, 23:03

  Bir an için googleın botlarından biri olup tüm algoritmasını çözmek geliyor insanın içinden ama ne çare 🙂 Ellerine sağlık hocam teşekkürler değerli bilgilerin için.

 • Bedriye Seray Erten
  Bedriye Seray Erten 4 Aralık 2011, 14:19

  Merhaba Kaan Bey,

  Makalelerinizi ilgiyle takip ediyoruz, gerçekten de çok bilgilendiriciler. Doamin bazlı SEO konusu için birşey aklıma takıldı. Mesala “son haberler” keyword u için sonhaberler.com adresi alınmış. Ben de bu keyword’ün arkasına uygun bir kelime bulup ekleyemedim. Baska bir domain almak istediğimden dolayı; sonhaberlerson.com şeklinde alsam sizce SEO’ya etkisi ne yönde olur. Çünkü “haberler son” ve “son haberler” anahtar kelimelerinin arama hacimleri çok ve aynı değerde.

  Cevabınız için şimdeden teşekkürler

 • Arcan Pehlivanlı
  Arcan Pehlivanlı 23 Kasım 2011, 21:01

  vaybe .org en sonda yaktın bizi hocam ya 😀
  eline sağlık yine güzel bir makale ile karşı karşıyayız

 • Ebru Ümmühan Remzi
  Ebru ümmühan Remzi 21 Kasım 2011, 17:10

  Domain öncelik sırası Türkiye için
  com
  net
  org
  şeklindemi yoksa
  com.tr
  com
  gen.tr
  gibimi sıralıyabilirz.Türkiye aramaları için sıralama yapablirmisiniz

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 21 Kasım 2011, 19:08

   Kendi deneyimlerime gore SEO klitesi acisindan siralamayi asagidaki gibi yaparim.
   Com
   Com.tr
   Gen.tr
   Net
   Web.tr
   İnfo.tr
   Org

 • Nebahat Süleymanzade
  Nebahat Süleymanzade 21 Kasım 2011, 10:58

  Kaan hocam yazılarınız için teşekkür ederim. Hocam bu google botlarıyla işimiz var neden se hiç bize ugramıyo gibi geliyo. Haftada 2 guncel yazı yazıyorum ama hala aynı sıralamadayım anahtar kelimelerımde bilmiyorum çok şaşuırdım 4 senedir bu sıkıntıyı yasıyorum.

 • Saime Şura Kukaracı
  Saime şura Kukaracı 19 Kasım 2011, 22:30

  Google sub domainlere olan önemi gün geçtikçe artmakta.Sub domain bir sitenin olmazsa olmazlarında olamaya başladı.Google kendi içeriklerinde bile Ana kategorilerinde sub domain kullanmaya başladı.Çoğu aramalardada sub domain kullanan sitelerin sıralamalarda çok ciddi yükseliş gösterdiğini bizzat gözlemledim.SEOteknikleri sitesinde 1 tane bile adam gibi içerik yok ama 1 nci sırada, artık düşünmek lazım, bilemiyorum.Makale kasmanıza gerek yok yani 🙂 Ama hepside çok faydalı.Çalışan emeğinin karşılığını elbette alacaktır.Sizi tek geçerim.
  Saygılarımla…

 • Ferudun Akova
  Ferudun Akova 18 Kasım 2011, 09:59

  Yazınız için teşekkür ederim..

  Hocam sıralama sonuçlarında bir dalgalanmamı var ? SEO da 1-3 duruyor siteniz

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 18 Kasım 2011, 10:26

   Evet bazı sorunlar sebebiyle ve algoritma güncellemesi sebebiyle geçici olduğunu umduğumuz bir dalgalanma var.

 • İşçan Ubay
  İşçan Ubay 17 Kasım 2011, 16:09

  Kitabınızda okuduğum SEO için çeşitlendirme yapılan konulardan birisi olan ve tabiri caizse Jenerik domain dediğimiz şey.
  Aradığımız ve olmasını istediğimiz kelimelerden ve sözcükten oluşan uzantılar Google arama motoruna daha yatkındır… Web sayfanızı Google’nin her zaman bi şirket gözüyle baktığını unutmayın 😉

Domain Bazlı SEO 2 için Cevap Yaz