Farklı ve Bilinmeyen Bir SEO Taktiği

SEO, detaylı düşünce ve zeka gerektiren uygulamalar birikimidir. Site içi ve site dışı kullanılacak pek çok kriterin birbiriyle uyumu istenilen sonucun yakalanmasını sağlar. Bu uyum, anahtar kelime ve sitenin tasarım yapısına göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla her SEO çalışması kendi içerisinde farklılaşır.

Bu yazımızda, hiçbir yerde konusu geçmeyen ve hatta oldukça az bilinen bir SEO tekniğine değineceğim. Bu tekniği bizzat uygulayarak olumlu sonuçlar aldım. Bunları da resimleriyle destekli olarak anlatacağım.

Google aramalarında önemli anahtar kelimeler kendi içlerinde önemli olan ikinci bir aramaya bölünebilir. Örneğin, “peyzaj” aramasını yaptığınızda, Google arama sayfasında “Bu terimler için sonuçlara bakın: peyzaj nedir” şeklinde başka bir arama önererek, “peyzaj nedir” aramasına ait ilk 3 sonucu da “peyzaj” kelimesinden sonra ilave etmeye başlar.

arama sonuçları

Bu konuyu incelediğimizde, “peyzaj” aramasında 4. sırada olan sitenin, “peyzaj nedir” aramasında 3. sıradaki siteden sonra geldiğini görebileceğiz. Aynı zamanda bu aramalara ait en önemli veri de, arama sonuç sayısıdır.

Peyzaj aramasına ait : 1.630.000 sonuç yer alırken,
Peyzaj Nedir aramasında : 172.000 sonuç bulunmaktadır.

Bir diğer veri de, “peyzaj nedir” kelimesinde ilk 3 e giren bir site peyzaj kelimesinde ilk 6 da listelenirken, “peyzaj” kelimesinde ilk 3 e giren bir site “nedir” ile arama yapıldığında listeye dahil edilmemektedir.

Tüm bunların sonucunda, peyzaj nedir aramasında yükselmek peyzaj kelimesine göre hem daha kolay hem de daha avantajlı olmaktadır.

Örnekte 2. sırada yer alan autocadhocasi.com sitesi bu teknik ile üst sıraya çıkarılmış sitedir.

Yine bu teknik sayesinde, autocadhocasi.com sitesi, AutoCAD aramasında 3 ayrı sonuç ile listelenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde SEO nasıl yapılır, SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ? ve SEO nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Farklı ve Bilinmeyen Bir SEO Taktiği için yorum yapabilirsiniz. (20)

 • Taner KONAK

  Hocam,
  Yanlış anlamayın ama genel de bu meslekler le ilgilenenler bilgileriniz sırlarını vermek istemezler.
  Siz emeğiniz sağlık bilgileriniz paylaşıyorsunuz.
  Ama ister istemez de insanın aklına şu gibi sorular bu öğrendiklerimiz “Buz Dağı”nın görünnen kısmı mı ! Yoska bir o kadar daha derin Seo bilgisi de mevcut mu ?
  Teşekküler.

 • Osman Emre Uyu

  benim en çok sıkıntı çektiğim olay site belirli zamanlarda ortadan kayboluyor bir kaç gün sonra aradığımda tekrar bir kaç sayfa ya geride ya önde çıkıyor bir türlü sabit sayfayı tutturamadım

 • Emir

  gerçekten de farklı bir açıdan yaklaşmışsınız olaya bunu da bizlerle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ediyorum

 • Ömer Faruk Karabulut

  yukarıda yorum yapan arkadaşı kınıyorum.(hakan) Siz böylelerine takılmayın; bence herkesin gözünün önünde duran fakat çoklarının farkedemediği bir konuya değinmişsiniz teşekkürler.

 • Berfu İrem Sarıaltun

  güzel taktik tebrik ederim bir kelimeye kasılıyor ise sadece o kelime değil tüm eş anlamları ve özellikleri bu arada hem alexa değeriniz yükselir ve aynı zaman kalıcı bi SEO elde edersiniz.

 • Enver Köse

  Pek bilinmeyen ama etkili bir teknik. İlla ki hedef kelimede yükselmek önemli değil. Bu tür kelimelerde de yükselmek etkili oluyor çünkü Google o siteleri de göz ardı etmiyor. Hele ki Caffeine uyglamasından sonra.

 • Dilara Sobacı

  teşekkür ederim ben önceden havuz diye çalışma yapıyordum artık havuz kimyasalları diye yapıyorum çok sağol.

 • Ömer Faruk AK

  Sitenizi birkaç gün önce fark ettim, anasayfadan geriye doğru giderek bu konuya kadar geldim ve daha geriye doğru okumayıda düşünüyorum, yararlı ve anlaşılır paylaşımlarınız için teşekkürler… 🙂

 • Gökay İnal

  merhaba arkadaşım,sevdiğim lakin bilmediğim bir konu SEO,kutsalsofra ma konuk olmuşun,bilgilerine kutsalceyiz imde daha çok ihtiyacım var,birde kampanyam var,beklerim,selmlar

 • Nazım Bircan Yörüten

  hocam iyi dersin hoş dersinde
  peyzaj aramasında
  “peyzaj nedir” dediği gibi
  Google da Autocad yazıp arayınca
  “bunu mu demek istediniz autocad hocası” demiyor ki.

  yani autocad hocası nın peyzaj nedir gibi o sıraya gelmesi mümkün değil
  ona özel SEO yapılmış besbelli.

 • Oğuz

  @zeki – Kesinlikle katılıyorum,

  Kaan kardeşim yazılarını ilgiyle takip ediyorum, çok yararlı bulduklarım oldu aralarında. Böyle devam etmeni temenni ederim. Çok iyisin

 • hakan

  para kazanamazsın bu SEO biliyorum edalarıyla.
  siyah şapkalıya takıl, orada minimum kazanan ayda 1000 doları götürüyor. boşuna debelenme buralarda..

  • Kaan Gülten

   Amacımız para kazanmak olsaydı, SEO bilgilerimizi paylaşmak zahmetinde bulunmazdık. Bunun dışında, biliyoruz ki pekçok SEOcu. Her bilginin herkes tarafından bilinmesini istememektedir. En üst sırada yer alan SEO sitelerini inceleyin, içerisinde değerli bir bilgi bulamazsınız. Aynı zamanda biz etik çerçeve içerisinde işlerimizi yürütürüz. Yasal ve etik olmayan hiçbir iş ile uzaktan yakından ilgilenmeyiz.

 • Kaan Gülten

  Teşekkürler ilyas. Sen de uyguladığın kelimelerden birkaç örnek verebilirsen, taktiğin uygulanabilirliği ve gerçekliği konuyu pek anlamayanlar için daha da ortaya çıkacaktır.

 • Sinan Yorulmaz

  İlk kez duymadığım ama ilkkez böyle detaylı anlatıldığını gördüğüm bir taktik. Dizi izleme sitem için gerekli olucak ve çok seçici olmam lazım kelimeler de. Dizi sitesi bir hayli çok çünki.

 • Mahperi Ahmadı Asl

  Kısaca şunu diyebiliriz konu hakkında; Büyük denizde yer alma gel sen kendini küçük denizde göster..

  • Kaan Gülten

   @Namso Aslında tam olarak öyle değil. Büyük denizde olmanın daha küçük bir yolu var.

 • Burak

  Bundan bahsetmiştin bana yanılmıyorsam bir ara Kaan abi 🙂 Çok zekice bir taktik. Uygulayın kazanın o kadar ipucu verilmiş 🙂

  • Kaan Gülten

   Evet Burak ilk sana bahsetmiştim. 🙂

 • Kaan Gülten

  Teknik konuda deaylı olarak yazılmıştır. Örnek olarak, zor olan peyzaj kelimesinde yükselmeye çalışmak yerine, kolay olan peyzaj nedir kelimesinde yükselerek, “peyzaj” kelimesinde de listelenmek tekniğin temelidir.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE