Farklı ve Bilinmeyen Bir SEO Taktiği

SEO, detaylı düşünce ve zeka gerektiren uygulamalar birikimidir. Site içi ve site dışı kullanılacak pek çok kriterin birbiriyle uyumu istenilen sonucun yakalanmasını sağlar. Bu uyum, anahtar kelime ve sitenin tasarım yapısına göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla her SEO çalışması kendi içerisinde farklılaşır.

Bu yazımızda, hiçbir yerde konusu geçmeyen ve hatta oldukça az bilinen bir SEO tekniğine değineceğim. Bu tekniği bizzat uygulayarak olumlu sonuçlar aldım. Bunları da resimleriyle destekli olarak anlatacağım.

Google aramalarında önemli anahtar kelimeler kendi içlerinde önemli olan ikinci bir aramaya bölünebilir. Örneğin, "peyzaj" aramasını yaptığınızda, Google arama sayfasında "Bu terimler için sonuçlara bakın: peyzaj nedir" şeklinde başka bir arama önererek, "peyzaj nedir" aramasına ait ilk 3 sonucu da "peyzaj" kelimesinden sonra ilave etmeye başlar.

arama sonuçları

Bu konuyu incelediğimizde, "peyzaj" aramasında 4. sırada olan sitenin, "peyzaj nedir" aramasında 3. sıradaki siteden sonra geldiğini görebileceğiz. Aynı zamanda bu aramalara ait en önemli veri de, arama sonuç sayısıdır.

Peyzaj aramasına ait : 1.630.000 sonuç yer alırken,
Peyzaj Nedir aramasında : 172.000 sonuç bulunmaktadır.

Bir diğer veri de, "peyzaj nedir" kelimesinde ilk 3 e giren bir site peyzaj kelimesinde ilk 6 da listelenirken, "peyzaj" kelimesinde ilk 3 e giren bir site "nedir" ile arama yapıldığında listeye dahil edilmemektedir.

Tüm bunların sonucunda, peyzaj nedir aramasında yükselmek peyzaj kelimesine göre hem daha kolay hem de daha avantajlı olmaktadır.

Örnekte 2. sırada yer alan autocadhocasi.com sitesi bu teknik ile üst sıraya çıkarılmış sitedir.

Yine bu teknik sayesinde, autocadhocasi.com sitesi, AutoCAD aramasında 3 ayrı sonuç ile listelenmektedir.

 

1 Nisan 2010, 21:42
SEO Hocası