online organik gıda seo rehberi

Günümüzde şehirleşme ve globalleşmenin etkileri ile beraber, tarım sektöründe yapılan çalışmalar sanayileşmeye dönüşmeye başladı. Böyle bir ortamda özellikle bebekler ve çocuklar için sağlıklı, organik gıda bulmak oldukça zor bir hale geldi.Organik gıda satıcıları bu konjonktürde oldukça önemli hale geldiler fakat her sektörde olduğu gibi online organik gıda sektöründe de gözde bir sektör olmasına rağmen yapılması gereken birkaç etkili çalışma bulunmaktadır.

Sektörel bazlı SEO çalışması yapılırken, her sektör özelinde birkaç ufak ama etkili detay bulunmaktadır. Etkili detaylar hem arama motorları için hemde web sitenize gelen kullanıcılar için önemlidir.

Organik Gıda SEO Çalışmaları Kontrol Listesi,

 • Local SEO,
 • Bolca ürün görseli,
 • Ürünler hakkında detaylı açıklamalar,
 • Kullanıcı güveni için sertifikaların tamamlanması,
 • Yararlı bilgilerin paylaşıldığı, blog benzeri alan,
 • SSL Sertifikası,

olarak listelenebilir.

Bu maddeler kullanıcı güvenliğini ön planda tuttuğu gibi, organik gıda gibi güven ve hijyenin üst seviye olması gereken sektörlerde olmazsa olmazlar olarak sıralanır.

 • Local SEO ve Organik Gıda

  Local SEO belirli dar bir bölgeyi kapsayan SEO çalışmalarına denir. Organik gıda ile birlikte kullanılmasının sebebi ise birçok organik gıda ürünü saklama ve ulaştırma koşullarından ötürü uzun ömürlü ürünler değillerdir. Zaten onları organik gıdanın temelide budur. Bunun gibi sebeplerden ötürü Local SEO (Yerel SEO) çalışmaları, dağıtım yapılan adresin çevresinde yapılırsa ulaştırma ve saklama gibi zorlaştırıcı koşullar bir nebze olsun, atlatılmış olur.

 • Kaliteli ve Bol Ürün Görseli 

 Online satışlarda kullanıcıları satın alma eylemlerinde en çok zorlayan konu güven unsurudur. Organik gıda gibi birçok anne babanın çocukları için alışveriş yapıp, güvenli olanı seçmek de titizlikte hareket ettiği bir sektörde, ürün görsellerinin önemi oldukça yüksektir.

Ürünün akıllarda nokta bırakmayacak bütün açılardan görsellenmesi, satın alma eylemlerinde kullanıcılara cazip gelecektir.

 •  Detaylı Ürün Açıklamaları

Ürünler hakkında yazılan detaylı açıklamalar, bilgi dolu olduğunda 2 konuda oldukça bize fayda sağlayacaktır. Arama motoru botlarının sayfalarımızı tararken bilgi dolu açıklamalarımız bizlere üst sıralara oynamada fayda sağlayacaktır. İkincil fayda sağlama noktası ise, yine satın alma davranışlarını etkileme sebebidir. Kullanıcılar bir ürün hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursa, satın alma eylemlerinde daha aktif olacaklardır.

 •  Organik Gıda Güvenlik Sertifikaları

Her organik gıda satan web sitesinin “Etbis” E-ticaret bilgi platformu  kaydı olması oldukça önemlidir.E-ticaret satış mevzuatı gereği eklenmesi zorunludur. SEO’ya doğrudan bir katkısı yoktur ancak, satış deneyimleri, yorumlar, web sitesini geri ziyaret etme gibi analitik veriler Google için oldukça önemlidir. Etbis kaydı yaptırmak güven teşkil edeceğinden, dolaylı yoldan SEO gücünüze katkı sağlayacaktır. Google her zaman arama sonuçlarında en güvenilir ve en doğru sonucu çıkarmayı misyonu haline getirmiş. Bu tarz eklemelerde sizin Google gözünde ki güveninizi arttıracaktır.

 • Organik Gıda Blog Sayfa Yapısı

Web sitenizde listelediğiniz ürünler kaliteli ürünler olabilir fakat bunların görünür olması daha da önemlidir. Detaylandırıcak olursak, e-ticaret sitelerinde trafik çekerken ürün açıklamaları oldukça etkilidir, bundan bahsetmiştik. Yararlı bilgiler kurgusunda bir sayfa yapısı ise size, ürünlerinizi kullanacak potansiyel müşterilerinizin, ürünü kullanma şekli, yararları, saklama koşulları gibi aramalarla size ulaşmasını sağlayacaktır. 

Örnek verecek olursak web sitenizde doğal vişne reçeli satıyorsunuz. Ürün açıklamalarında ise vişne reçelini gönderdiğiniz saklama kabı, gönderim koşulları, içeriği gibi lojistik ve saf ürün bilgileri yer almakta. Fakat sizin potansiyel kitleniz sadece bunları aramıyor. Vişne reçeli nasıl yapılır? sorgusu da sizin potansiyel müşterilerinizin kullandığı bir sorgu. Bu nedenle blog, yararlı bilgiler ya da xxx adı her ne olursa olsun, sattığınız ürüne dair bilgilerin yer aldığı bir içerik sayfanız mutlaka olmalıdır. Potansiyel müşterilerinize her bir açıdan ulaşmanız için burası kesinlikle uygulanmalıdır.

 • SSL Sertifikası

SSL sertifikası web sitelerinin olmazsa olmazıdır. Size hem SEO hemde müşteri güven artışı açısından 2 yönden katkı sağlayacaktır, SEO açısından katkısı Google geçtiğimiz dönemlerde SSL sertifikası olmayan web sitelerini sıralama sonuçlarında daha az göstereceğini net bir şekilde açıkladı. Bu açıklama rekabetin olduğu online organik gıda gibi sektörler için kulak ardı edilmemesi gereken türden bir açıklamadır. 2. olarak size katkısı ise, birçok kez yenilediğimiz “güven” unsurudur. SSL sertifikası şifreleme işlemlerinin daha güvenli korunduğunu bu nedenle sitenin SSL sertifikası olmayan web sitelerine göre daha fazla güvenli olduğunu söyler.  Birçok kullanıcı da satın alma eyleminde bulunurken web sitesinde ssl sertifikasının olup olmadığını kontrol eder ve buna göre satın alma eyleminde bulunur.