Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Lokal SEO günümüzde özellikle küçük ve orta işletmeler için vazgeçilmez bir hal almaya başladı. Özellikle yakındaki işletmeleri hedef alan mobil aramalar gün geçtikçe artmakta dolayısıyla da rekabet git gide yükselmektedir.

Yıllar önce adı bile anılmayan Lokal SEO, artık çoğu işletme tarafından kullanılıyor ve herkes tarafından uygulanan basit yöntemler yetersiz kalıp, iyi bir sonuç almak için çıtayı bir tık daha yukarı taşımanız gerekiyor. Genel SEO ve Lokal SEO ne kadar benzer yöntemler çevresinde gelişseler de gözden kaçırmamak gereken birkaç püf noktaya değinmek istiyoruz.


Lokal SEO ile ziyaretçi çekmek için birinci sırada olmanıza gerek yok desek ne düşünürdünüz?
Beraber bir maceraya çıkıp ziyaretçi gözünden bu süreci inceleyelim. Evin temizlik işlerine yetişemiyoruz ve civardaki temizlik şirketlerine bir göz atalım dedik. Elbette reklamlar ile karşılaşıyoruz ilk sonuçlarda fakat İstanbul kelimesi fazla genel duruyor. Reklamları atlıyoruz, çünkü sadece civardaki işletmeler ilgimizi çekiyor şu anda.

yerel seo

Ve işte aradığımız kısma geldik! Birkaç saniye göz attıktan sonra üç sonuçtan bir tanesi ilgimizi çekiyor, elbet siz de aynısına bakıyorsunuz şu anda. Parlayan 4,5 puanı ve neredeyse yeterli 15 yorumu ile Belpak Temizlik Şirketleri, 1. Sıradaki rakibinin altında olmasına rağmen dikkatleri üzerine çekiyor ( panik yapmayın kırmızı çizgiyi biz çizdik altına )

yerel seo

Bu kadar hızlı karar vermeyelim ve diğer yerlere de fırsat verelim. Derken 4,8 puanı ile başka ilgi çekici sonuçla karşılaşıyoruz fakat ne yazık ki beş adet oy ile elde edilen bu puan bir yıl önce sahte hesaplar tarafından kazanıldığı için bu arkadaşı da listemizden çıkarmamız gerekiyor. Son adım olarak favori temizlik şirketimizin yorumlarına da bakıp içimizi rahatlattıktan sonra, telefonumuza sarılıyoruz.

yerel seo

Örnekte işlediğimiz gibi, 2. lokal arama sonucunda çıkan websitesi hem üstündeki hem de altındaki bütün rakipleri kolayca egale etti. Lokal SEO’ya yoğunlaşmak isteyen bir şirket iseniz SEO adımlarınızı doğru bir şeklide işledikten sonra neye dikkat etmeniz gerektiğinizi anladığınızı varsayıyorum.
Hesabınız bulunması gereken ve pozitif puan ve yorum almak isteyeceğiniz başlıca platformlardan bazıları:
Google
https://www.google.com/intl/tr/business/go/ adresinden yerel işletme kaydını yapabilir ve hesabınızı onaylatabilirsiniz. Google Plus hesabınızı da göz ardı etmemek gerekiyor bu adımda.
Foursquare
https://enterprise.foursquare.com/ Popüler uygulamalardan foursquare kaydınız için tıklayın.
Facebook
Bunu da size bıraktık her şeyi devletten beklemeyin

Elbette bu üyelikleri açarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var:
- Çok miktarda alakalı ve kaliteli resim eklemek
- Sizi anlatan uzun ve kaliteli bir tanıtım açıklama yazısı eklemek
- Adres ve telefon numaranızı doğru bir şekilde girmek
- Açılış, kapanış ve tatil saatlerini doğru bir şekilde girmek
- Sektörünüz ile ilgili doğru kategoriler seçmek
- İyi bir profil ve kapak resmi seçmek
Bu adımları ve SEO çalışmalarınızı tamamladıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor bu da iyi bir hizmet sunup memnun müşterileri pozitif yorumlar yapmaya teşvik etmek.

Burag Hançer
Burag Hançer
9 Kasım 2016, 22:31