Tanıtım Yazısı Nedir?

Dijital platformlar üzerinde, başta internet olmak üzere hemen hemen her mecrada, web siteniz ile ilgili tanıtıcı, bilgilendirici, ziyaretçiyi ikna edici ve onları harekete geçirici mesajlar içeren metinlere verilen isimdir. Tanıtım yazısı genel olarak web sitenizi, markanızı ve ya hizmetinizi tanıtmak üzere hazırlanmış yazılardır. Arama motorlarında belirli kelimelerde üst sıralarda çıkabilmek için yazdığımız yazının içinden konuyla ilgili linkler çıkarız. Bu sayede Google tarafından yazdığımız yazılar iyi puanlar alır. Tanıtım yazıları çeşitli sitelerde yayınlandığında web sitenizin arama sonuçlarında yükselmesine katkı sağlar ve o yazıları okuyan insanlar size kolay bir şekilde ulaşır. Ancak tanıtım yazıları da SEO stratejilerinde tek başına yeterli değildir. Tanıtım yazıları, bir ürün, hizmet ya da siteyi tanıtan ve içerisinden tanıttığı alana doğru linkler içeren bir SEO taktiği olup son günlerde en popüler yöntemler arasında bulunmaktadır.

SEO Çalışmalarında Tanıtım Yazısının Önemi

Tanıtım yazısı günümüzde SEO ile ilgilenen kişilerin sürekli olarak başvurdukları birimlerin başında geliyor. Özellikle SEO’da Backlink kavramının günümüzde büyük önem kazandığı şu günlerde, doğal bir Backlink yapısı, organik SEO için olmazsa olmazların başında geliyor. Bu nedenle SEO ile ilgilenen herkes mutlaka tanıtım yazısı ile Backlink elde etmeyi amaçlarlar. SEO genel olarak “arama motoru optimizasyonu” gibi bir anlam taşıması nedeni ile web sitelerinizi aramalarda üst sıralara çıkarmak ve kullanıcılarınıza en kolay yoldan tamamen organik bir çalışma ile ulaşma imkânı sağlamaktadır.

SEO Çalışmasında Tanıtım Yazısı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

SEO çalışmaların tanıtım yazılarının kontrolsüz olarak alınması web siteniz zararlı sonuçlar doğurabilir. SEO Uzmanları tarafından gerekli analizler yapılmalı, hangi anahtar kelimelere önem verileceği öncelikle belirlenmelidir. Bu kelimelere hangi kelimeler üzerinden linkler verilmeli gibi önemli detaylar profesyoneller SEO Uzmanları tarafından incelenerek yapılmalıdır. Yoksa bazı geri dönüşü mümkün olmayan zararlara yol açabilir

Tanıtım yazıları, şayet SEO standartlarına uygunsa ve özgünse, anahtar kelimelerinizde yükselmenizi sağlarken, arama motorları aracılığıyla bulunabilirliğinizi ve erişilebilirliğinizi arttıracak; dolayısıyla ziyaretçi sayılarınızda organik bir artışa neden olup, sitenizin kalite olgusunu üst seviyelere çıkaracaktır. Tanıtım yazısında asıl hedef, organik ziyaretçilerin okuyup sitenize yönlendirilmesinden daha ziyade, arama motorlarında anahtar kelimenizin üst sıralara yükselmesini amaçlamaktadır. Backlink SEO’da önerme anlamına geldiğinden, web siteleri önemli, uygun içerik barındıran web sayfalarını link olarak önerirler bu önerme arama motorları botları tarafından dikkate alınır ve SEO’ya doğal anlamda fayda sağlar. Arama motorları çalışma mantığı örümcek şeklindedir. Örümcek botlar linklerden linklere bulaşarak keşfedilmemiş sayfalara ulaşır ve bunu indexleyip veri tabanına kayıt ederler. Bu sayede başarılı bir SEO çalışması uygulanmış olacaktır.

SEOHocası’nın Tanıtım Yazısı Stratejileri

2009 yılında kurulan ve Türkiye’nin SEO konusunda en önemli platformu olan SEOHocası, birlikte çalıştığı markalar için yürüttüğü SEO stratejilerinde tanıtım yazısına her zaman oldukça fazla önem vermiştir. Marka ve müşteri ilişiklerini analiz ederek, kullanıcı ve Google algoritmalarına uygun bir içerik stratejisi ile çalıştığı markalara en iyi hizmeti vermektedir.

SEOHocası.com çalışma ortakları sayesinde tamamen özgün, yaratıcı ve Google standartlarına uygun tanıtım yazıları hazırlayıp, çalıştığı web siteleri daima en yükseğe taşımayı başarmıştır. Markanın website analizi yapıldıktan sonra, uzman içerik kadrosu sayesinde marka iletişimine uygun bir SEO çalışması başlatılır. Sitenin çalışmaları devam ettiği sürece her zaman birbirinden farklı, özgün içeriklerle SEO çalışmasına devam edilir.

seoHocası’nda her zaman her bütçeye uygun SEO çalışma seçenekleri bulunmaktadır. Markanızı arama motorlarında zirveye taşımak isteyenleri şu adrese alalım; https://www.seohocasi.com/seo-fiyatlari/

Özgün İçerik Desteği

Arama motorlarının özgün içeriğe verdiği önem, siteleri özgün makale satın almaya zorlamaktadır. Zira arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için, sitenizde özgün içerikler kullanmak durumundasınız. Artık herkes her şeyi internete danışıyor. Ne yenileceği, nereye gidileceği, nelerin okunacağı Google’a sorulurken alışverişler de yine çevrimiçi ortamdan yapılıyor. Bu durum ise insanları internetten aradığı her şeyi bulma isteğine itiyor.

İnsanların internete olan bu bağlılığı ve bağımlılığı web içeriklerini önemli bir hale getiriyor. İnternet üzerinden arama yapan bir kişi ulaştığı web sitesinde aradığı içeriğe erişmek istiyor. Ayrıca erişilen içeriklerin talepleri karşılaması da gerekiyor. Aksi halde siteniz arama motorları tarafından değersiz kabul edilecek ve ön sayfalarda çıkma şansınız kalmayacaktır. Çünkü internet kullanıcılarına daha faydalı olabilmek adına, algoritmalarını özgün içeriği ayırt edecek şekilde yapmışlardır. Bu durum, özgün makale satın almanızı kaçınılmaz kılmaktadır. seohocası.com birlikte çalıştığı markalara sunduğu eşsiz içerik desteği sayesinde web siteleri kısa sürede arama motorlarının gözdesi haline geliyor.

Tanıtım Yazısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Tanıtım Yazısı Alırken Domain yaşı mı? veya Otorite Değeri mi? önemlidir?

Tanıtım yazısı alınacak sitenin en önemli kriteri ne yaşı ne de otorite değerleridir. Sitenin yazılarının kendi başlığında kaçıncı pozisyonlarda çıktığı en önemli Google gözünden kalite gösteren unsurdur. Aynı zamanda linkli yazılarının özgün ve linksiz yazılarına oranı ne kadar az olursa o kadar az tanıtım yazısı yayınlayan bir site olduğu için daha değerli hale gelmektedir.

  • Tanıtım Yazısı Çalışmaları Ne kadar yapılmalıdır?

SEO çalışmalarında en önemli unsur doğallık ve backlink çeşitliliğidir. SEO çalışmalarında son dönemde tanıtım yazıları çok etkili bir yöntem ancak bu çalışmayı gerçekleştirirken çok fazla dikkat edilmesi gerekir. Çok aşırı bir şekilde alınan tanıtım yazıları, kalitesiz tanıtımlar sitenize fayda yerine zarar verebilir. SEO çalışmaları yaparken sadece tanıtım yazısı üzerinden gidilmemeli bir süre sonra fark edildiği zaman ceza alabilirsiniz. Bu yüzden backlink çeşitliliğine önem vermeniz gerekiyor. Siteniz için etkili bir SEO çalışması uygulamak istiyor iseniz ilk etapta site içi SEOnuzun kusursuz hale getirerek sonrasında oluşturacağınız site dışı SEO çalışmalarla siteniz için kaliteli bir SEO çalışması uygulayabilirsiniz.

Son olarak tanıtım yazısı alacağınız sitelerde sitelerin Trustrank değerini, Alexa değerlerini, link çıkış sayılarına ve site aktifliği olan kaliteli sitelerden tanıtım yazısı almaya dikkat ediniz.

  • Tanıtım Yazısı Kriterleri Nelerdir?

Öncelikle kendimize bu tür bir işlemin kullanıcıya ne kattığını sormamız gerekmektedir. Eğer eski sitenizdeki bir içeriğe ulaşmış olan bir kullanıcıya hiç alakası olmayan veya aynı içeriğin bir benzerine yönlendirmeye çalışmak ne kadar sağlıklı bir çalışma olacağının sorulması gerekmektedir. Bir bakıma “vücut geliştime” hakkında sizin sitenizde bilgi almış birine tekrar yine farklı sitede tekrardan “vücut geliştirme” içeriğine yönlendirmiş oluyorsunuz.

Eğer eski sitenizde oluşturmuş olduğunuz içeriğiniz ile yeni sitenizde yer alan bir içeriğiniz birbirini tamamlayan ve yönlendirmeye değer bir durum ise yapmanızda bir sakınca yoktur. Amacınız eğer bir siteden diğer bir siteye bağlantı çıkma yönündeyse eğer, Resmi Google Search Console'da yer alan “Tanıtım yazıları ve sponsorlu içerikler ile ilgili bir hatırlatma” sayfasını incelemenizi öneririz.

Sormuş olduğunuz sorularınızı yanıtlarsak eğer;
1): Böyle bir işlemin kullanıcılara bir katma değeri olacaksa eğer yönlendirme yapmanızda bir sakınca yoktur.
2): Yeni siteniz teknik ve içerik noktasında hedef kitlenizi memnun edebileceğiniz bir düzeyde ise, bir zamana bağlı kalmanız gerekmemektedir.
3): SEO ve Ads çalışmaları birbirine destekleyen 2 önemli unsurdur. SEO tarafının Google Ads kampanyalarınıza bir zarar vermeyeceği gibi, Google Ads kampanyalarınızın da SEO sürecine bir zarar verme durumu söz konusu değildir.
4): Bu tip çalışma tiplerinde algoritmik ya da manuel işlem ile cezalandırılmanız olası bir durumdur.

  • Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

1- Backlink referans bağlantılardır. Backlink aldığınız site sizin sitenizi referans olarak göstermiş olacaktır. Bu durumda eğer 10 farklı siteden backlink alırsanız sitenizi 10 site tavsiye ediyormuş gibi olacaktır. Ancak 1 siteden 10 adet backlink alıyorsanız 1 site sizi 10 kez tavsiye etmiş gibi olacaktır. Bu nedenle ne kadar çok siteden backlink alırsanız Google nezdinde daha saygın bir yeriniz olmuş olacaktır. Aynı sitenin sizi defalarca referans olarak göstermesi pek bir şey ifade etmeyecektir.

2- Bir siteden birden çok tanıtım yazısı alabilirsiniz. Ancak etkisi yukarıda bahsettiğim kadar olacaktır. Tanıtım yazısı alma aralığı sitenin yeni olup olmadığına, anahtar kelimenin rekabetli olup olmadığına göre değişebilir. Yeni siteler için yoğun backlink alımı zarar verir iken, yüksek rekabetli anahtar kelimeye sahip iseniz yoğun backlink çalışmaları yapılmazsa rakiplerinizden gerilerde kalabilirsiniz. Bunun orantısının iyi kurulması gerekir.

3- Tanıtım yazıları doğru yapıldığında en doğal ve en etkili çalışma türüdür. Bu nedenle tanıtım yazısı alır ve bir süre sonra bunu keserseniz sitenizde yavaş yavaş düşüşler yaşanacaktır. Siz çalışmaları kestiğinizde rakipleriniz boş durmayacağı için sitenizin üzerine çıkacak ve dolayısı ile siteniz sıralamalarda gerileyecektir. Rekabeti düşük kelimelerde düşüş daha yavaş, rekabeti yüksek kelimelerde düşüş daha yüksektir.

4- Tanıtım yazısı almanın zaman açısından ayırt edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Site dışı çalışmalardan önce sitenizi, sektörünüzü ve rakiplerinizi detaylı analiz ederek sitenizin hangi çalışma türüne ihtiyacı var ise o yönde çalışma yapmak gerekmektedir. Tanıtım yazısı çalışması için ise yeni bir siteniz varsa bir süre sosyal medya ve site içi SEO çalışmalarına ağırlık verilerek ilerlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise rekabeti yüksek kelimeler için yavaş yavaş tanıtım yazısı alımı yapılmaya başlanabilir. Bu sayı ilk zamanlar haftada 1-2 şeklinde olabilir. Sonrasında ise bu sayıyı arttırabilirsiniz.

  • Kendi sunucumdaki sitelerden tanıtım yazısı alabilir miyim?

3 Adet farklı alan adlarına sahip siteniz var ve bu siteleriniz aynı IP adresini barındırıyor. Farklı bir sunucuda olan başka bir siteden kendi 3 siteniz için tanıtım yazısı almak istiyorsunuz, sorun olur mu olarak soru yönlendirmişsiniz.

İki cevap verilebilir.

1- Size ait olan sitelerden farklı alan adlarına 3 farklı sayfada (URL Adresinde) tanıtım yazısı gönderir ve sayfaların içerikleri farklı anahtar kelimelerle yönlendirilirse sorun olmayacaktır. Eğer aynı içeriklere sahipse de yine 3 farklı yazı ve birbirine %30 dan fazla benzemeyen içeriklerle çok daha sağlıklı olacaktır.

2- Eğer 1 makale içerisinde 3 sitenize aynı anahtar kelimeden bağlantı gönderilir ve aynı IP adresine bu bağlantılar gönderilirse tanıtım yazısı aldığınız site kaynak yazı yada referans bağlantı durumundan çıkıp, aynı rekabette iş yapan bir site olarak görüp sitelerde reklam durumu algılayacaktır. Bu durum ise Google açısından hiç hoş bir durum değildir.

  • Yeni site için tanıtım yazısı uygun mudur?

1 aylık bir site için hit sayısının düşük olması çok normal karşılanır. Sitenin marka bilinirliği ve güçlenmesi zamanla ve yapılacak SEO çalışmalarıyla artış gösterebilmektedir. Sitenizin ziyaretçisini arttırmak adına site içerisinde yeni açılan bir blog için sürekli olarak özgün içerikler yayımlayınız bunun yanı sıra sosyal medyada aktif olarak ziyaretçi artışı sağlayabilirsiniz. Siteniz için tanıtım yazısı alabilirsiniz tanıtım yazıları alırken kendi sektörünüzle alakalı ve kaliteli prestijli haber sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem ziyaretçi artışı hem de sitenizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Alexa değerlerinizi arttırmak adına hem site ziyaretleri hem de kaliteli backlink içerikleriyle düşürebilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kişileri ne kadar çok etkileyebilirsiniz marka bilinirliğini ve akılda kalıcılığı sağlayabilirsiniz. Bu yüzden site içerisinde yayınladığınız içeriklerin kullanıcıyı etkileyecek bilgi verici içerikler girmenizi tavsiye ederim.

  • Tanıtım yazılarına alınacak backlink sitem için faydalı mıdır?

Tanıtım yazınızın o websitesindeki kalitesi, ön planda olması ve aldığı trafik doğrudan sizin sitenize katkı sağlayacağı için, tanıtım yazılarınıza gelecek sosyal medya trafikleri, bağlantıları ve farklı tavsiyeler de dolaylı yoldan sitenize katkı sağlayacaktır.

  • Bir Tanıtım Yazısında Kaç Tane Link Alınmalı?

Makalenin uzunluğuna göre link sayısı artırılabilir, ancak asıl önemli konu bir anahtar kelime üzerinden link almak yerine doğrudan url ile link almak daha etkilidr. Hatta Google'ın güncel algoritmalarına göre link almadan marka ismine yer vermek de SEO performansınıza katkı sağlayacaktır.

  • Forumlar üzerinden tanıtım yazısı zararlı mıdır?

Forum siteleri üzerinden alınacak linkler çok doğal görünmemektedir. Özellikle anahtar kelime üzerinden verilen linkler tamamen zararlı bir çalışma olacaktır. Forumlarda bir kişinin sitenizi tavsiye etmesi ya markanızdan bahsetmesi ya da direkt urli içerikte bulundurmasıyla mümkündür. Dolayısıyla bu doğal yapıya uygun forum tanıtımı yapılabilir.