Link Detox Nedir?

Link Detox Türkçe anlamıyla bağlantı detoksu demektedir. Bu kelimede SEO dünyasında zararlı bağlantı (Toxic Backlink) uzaklaştırmak anlamına gelmektedir.

Link Detox

Toxic Bağlantı Nedir Nasıl Tespit Edilir?

Toxic bağlantılar, bir web sitesinin arama sıralamasına zarar veren doğal olmayan bağlantılardır.Google’ın algoritmaları, kötü bir bağlantı profili olan web sitelerinin cezalandırılmasına odaklanmaktadır.

Hangi bağlantıların toxic olduğunu keşfetmek için birtakım araçlar vardır. Bu araçlardan bir tanesi SEMrush’dır.

semrush

SEMrush üzerinden proje ekleyip belirtilen kısımdan "Backlink Audit" yapabilirsiniz.

SEMrush üzerinde analiz yaptığınızda kendi yaptığı analiz sonucu verilerini toplar, ancak Search Console’a bağlıysa daha kapsamlı bir bağlantı listesi çıkartabilir.

link detox

SEMrush'un aracı, bağlantıları 1-100 arasında bir değerde sıralıyor. SEMrush, 1-44 arasında skor'u olan bağlantıları toxic olmayan olarak görüyor.45-59 arasında olan bağlantıları ise potansiyel toxic bağlantı olarak görüyor. 60 ve üstü olan bağlantıları ise direkt toxic olarak değerlendiriyor.

SEMrush Kullanmadan Toxic Bağlantılarım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Organik trafiğiniz aniden düştüyse, algoritmalar tarafından cezalandırıldıysanız bunun nedenlerinden biri toxic bağlantılar olabilir.

Böyle bir durumda da yapılacak ilk şey, web sitesinin bağlantı listesini Search Console üzerinden alarak kontrol etmek olmalıdır. Ayrıca bağlantıların tam bir listesini almak için Ahrefs gibi araçlarda kullanabilirsiniz.

Toxic bağlantıların çoğu aşağıdaki belirtilen website türlerinden gelir:

  • Spam siteler ve yalnızca bağlantı kurmak için oluşturulan siteler
  • Google tarafından indexlenmemiş siteler
  • İmleme siteleri
  • Virüs ya da kötü amaçlı yazılım içeren siteler
  • Yeni açılmış forum siteleri vb.

Toxic Bağlantılar Belirlendikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Toxic bağlantılar belirlendikten sonra bu bağlantılar bir liste ve .txt formatında Google’a Disavow aracı üzerinden bildirilmelidir. Disavow aracını kullanabilmeniz için web sitenizin bir Search Console hesabı olması gerekmektedir. Hesabınızda birden fazla web sitesi bulunuyorsa Disavow aracı üzerinden aşağıdaki şekilde link detox yapacağınız web sitesini seçmeniz gerekmektedir.

disawov tools

Web sitesi seçimi yapıp "Bağlantıları Reddetme" kısmına tıklayarak dosya gönderme sayfasına ilerleyebilirsiniz.

disavow tool 2

Göndereceğiniz .txt dosyasının içinde bağlantıları engellemek için nasıl bir satır oluşturacağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

domain: siteadresi domain: siteadresi

şeklinde .txt dosyasının içine bağlantıları satır satır ekleyerek kendi dosyanızı oluşturabilirsiniz.

disawov tool 3

Bu dosyayı oluşturduktan sonra "Dosya Seç" butonuna tıklayarak oluşturduğunuz dosyayı seçebilirsiniz. Dosya yükleme işlemi gerçekleştikten sonra "Gönder" butonuna bastığınızda da değerlendirme için Google'a göndermiş olacaksınız.

ÖNEMLİ

Yeni bir toxic bağlantıya rastladığınızda mevcut listeyi güncelleyerek Google’a bir yeniden değerlendirme isteği de gönderebilirsiniz.Bu işlem, Google’a hatayı kabul etmenin, sorunu gidermek için attığınız adımları özetlemenin ve SEO algoritmalarına uymanız için söz vermenin bir yoludur.

Ancak, bu işlemi yaptıktan sonra Google’ın gönderiminize yanıt vermesinin iki ila üç hafta arasında sürebileceğini unutmayın.