Web siteniz tamamen haberlerle ilgili ise, arama motorları için optimize etmek için yapabileceğiniz çok fazla şey vardır. Bu yazımızda, sizlere özellikle haber sitenizi optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı başlıkları ele alacağım.

Öncelikle “haber sitesi” kelimesinin anlamını netleştirelim, web sitenizde sadece haberlere yer verdiğiniz bir alan var ise ve farklı bir sektörde yer alıyorsanız sizler haber sitesi değilsinizdir. Bu durumda sizler için Google Haberler de görüntülenmek daha zor olacaktır ve haber siteleri kadar hızlı bir şekilde dizine eklenemeyebilirsiniz. Google bu konu hakkında, “Google Haberler biz pazarlama hizmeti değildir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Genel olarak Google Haberleri, orijinal gazeteciliğe teşvik edip kullanıcılarının da farklı bakış açılarına sahip olmasını hedefliyor. Google Haberler de sıralama bir dizi faktöre göre belirlenir:

 • İçeriğin taze olması,
 • İçerik çeşitliliği,
 • Zengin metinsel içerik,
 • Metnin orijinalliği,

Bu kurallara ek olarak, Google Haberler de sitenizin sıralamasını etkileyebilecek bazı teknik faktörler vardır. Bu faktörlerden en etkili 10 tanesini sizler için aşağıda açıklıyorum.

Haber Sitelerinde En Önemli Kriterler

Aşağıda yer alan kriterler katılımcılar tarafından değerlendirildiği gibi Google Haberler de yüksek dereceleri kazanmak için en önemli kriterlerdir:

 1. 1) Kategori Otoritesi

Haber sitelerinin belli bir konu üzerinde uzmanlığıyla bilinmesi, marka bilinirliği açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Böylelikle adınızla beraber anılan bir kategori için haber arayışına giren kullanıcı direkt olarak markalı bir arama gerçekleştirip sitenizi ziyaret edebilecektir.

Bu durumda haber siteniz belirlemiş olduğunuz kategoride rahatlıkla otoriter olacaktır.

 1. 2) Mimariye Odaklanma

Mimari, Google’ın ve diğer arama motorlarının sayfalarınızı nasıl ziyaret edeceği, yorumlayacağı ve sıralayacağı üzerinde gerçek bir etkiye sahip olduğu için izlenmesi gereken en önemli SEO stratejilerinden biridir. Haber medyası için bu özellikle önemli bir kriterdir, çünkü:

 • Web sitenize muhtemelen günlük / haftalık olarak yeni bir içerik ekleyeceksinizdir.
 • Eklenen içeriğin büyük ihtimalle zamana duyarlı olması muhtemeldir,
 • Yeni eklenen içeriğin, arama sonuçlarından statik kategori sayfalarından ve hatta evden daha fazla trafik çekmesi daha olasıdır.

Genellikle anasayfaya yakın olan en yüksek bağlantı hakkaniyetini korumak için, arşiv içeriğini ana sayfadan daha az tıklamaya ayarlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda, yeni sayfaların da bağlantı alması gerekir.

 1. 3) Domain Otoritesi

Domain otoritesi, web sitelerine 1’den 100’e kadar puan veren bir ölçüm sistemidir. Bu ölçüm sistemi web sitelerinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralama alabileceğini tahmin etmek amacıyla kullanılmaktadır. İki web sitesini karşılaştırmak için bu değeri kullanabileceğimiz gibi herhangi bir web sitesinin zaman içerisinde “gücünü” ölçmek adına da kullanılabilir.

Hesaplama sırasında 40’dan fazla sinyal kullanılması nedeniyle web sitelerinin domain otoritesi zaman zaman dalgalanabilir. Ancak kısmen şöyle diyebiliriz; domain otoriteniz ne kadar iyiyse sıralamalarda ki konumunuzda o kadar iyi olacaktır.

 1. 4) Sosyal Medya

Web sitenizde paylaşmış olduğunuz bir haberi sadece sitenizde paylaşarak bırakırsanız bu direkt olarak sizlere beklentinizi karşılayacak miktarda etkileşim sağlamayacaktır. Sadece sitenizi günlük olarak sık sık takip eden kullanıcıların ya da meydana gelen herhangi bir olay ile alakalı anlık kaynak arayan kullanıcılar haberinize ulaşabileceklerdir. Ancak bizim isteğimiz daha fazla kullanıcıyı konu hakkında bilgilendirmek olduğu için bu durumda da herkesin sürekli olarak bulunduğu sosyal medyada haberimizi paylaşarak daha fazla kullanıcıya kısa bir sürede ulaşarak, etkileşim sağlayabiliriz.

 1. 5) Evergreen Content Oluşturun

Temelde iş modeliniz günlük olarak meydana çıkan konular hakkında yazacak bir haber sitesi olmak mı? Günlük ortaya çıkan konular üzerinde yazdığınız zaman anlık olarak etkileşim yaşasanız da sonrasında makalelerinizin yüzde doksan dokuzunun kısa bir ömrü olacaktır. Haberinize gelen trafikte ani bir artış göreceksiniz ve bu haber içeriği eskidikçe daha az trafik çekmeye başlayacaksınız.

Ancak, temel haber modelini sağlam tutabilir ve web sitesine daha tutarlı trafik akışları eklerseniz ne olur? Bunu her daim evergreen content oluşturuyorsanız elbette ki yapabilirsiniz. Evergreen, uzun süre alakalı ve yararlı kalan içeriği ifade etmektedir.

 1. 6) Site Haritaları

Normal sitelere göre haber sitelerinin kullanması gerektiği site haritası daha farklı yapıda olmalıdır. Eğer Google Haberler sıralamasında yer almak istiyorsanız mutlaka “Google News XML Sitemap” oluşturarak Google Search Console üzerinden bu haritayı tanımlamanız gerekmektedir.

Haber siteleri normal içeriklere sahip olmaz gibi bir kural bulunmamaktadır, haber alanında kayıtlı olduğunuz kategorilerin dışında yayınladığınız içerikleri Google’a bildirmek için sıradan bir site haritasına eklemenizi önermemekteyiz.

Bunların yanında haberlerle ilgili Görsel ve Video aramaları da sıklıkla yapılmaktadır. Bu alanlarda daha aktif olarak trafik almak için “Image Sitemap” ve “Video Sitemap” de kullanılmanızı önermekteyiz. Ek olarak, sitenizin mobil versiyonunda özellikle farklı bir yazılım kullanılıyorsa bunun için de “Mobile Sitemap” kullanmanız gerekecektir.

 1. 7) Google Haberlerde Görünün

Haber sitenizin Google Haberler’e dahil edilmesi gerekmektedir.

Sitenizin Google standartlarına uygun olduğundan emin olun, saygın haber sitelerinin çoğu içerik yönergesini uygulamaktadır, sizlerde siteniz için bu yönergeyi dikkate alarak sitenizin kontrollerini sağlayınız.

Ardından Google’ın sitenizi tarayabildiğinden ve sayfalarınızdaki haber makalelerinin hangilerinin olduğunu anlayabildiğinden emin olmak için de teknik yönergelere bakmanızı öneririz.

Her şey yolunda ise; haber sitenizi Google’ın onayına göndermeniz gerekmektedir. Sitenizin Google Haberler’e kabul edilip edilmediğinin bilgisini genellikle 3 hafta içerisinde belli olmaktadır.

Siteniz kabul edildikten sonra güçlü içerik üretmeye devam etmelisiniz, Google Haberler organik arama ile aynı temel SEO ilkelerinin çoğuna uygun çalışmaktadır.

Sektördeki otorite, anahtar kelime optimizasyonu, benzersizlik ve sosyal paylaşımların tümü, daha iyi sıralamanıza ve Google Haberler’de daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

 1. 8) Mobil Kullanılabilirlik

Mobil kullanılabilirlik günümüzde herhangi bir web sitesi için önemlidir ancak haber siteleri için daha büyük bir önem taşımaktadır.

Günümüzde birçok insan artık haberleri cep telefonlarından takip etmeyi tercih ediyorlar. Bu durumda en azından siteniz, görüntüleyicinin kullandığı ekran boyutuna göre biçimlendirmenize uyan “duyarlı tasarm” kullanılarak oluşturulmasını önermekteyiz.

Ayrıca, biçimlendirmeyi kaldıran ve sayfaların mobil kullanıcılar için çok hızlı yüklenmesini sağlayan bir tür yayıncılık teknolojisi olan AMP’yi kullanmanızı da öneririz.

 1. 9) AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

AMP her web sitesi için önemlidir, ancak mobil cihazlarda haberleri takip eden çok fazla insan olduğundan bahsetmiştik, bu durumda kesinlikle haber sitenizde AMP yapıldığından emin olmalısınız. AMP’nin amacı, haberleri tam gelişmiş masaüstü sitesini veya duyarlı web sitemizde oluşturduğumuz tüm süslü şeyleri yüklemek yerine bir mobil cihazda anında içeriği göstermek için kullanılır. AMP, tüm tasarım ve süslü eşyaları çıkarır ve ana içeriği en kısa sürede kullanıcıya sunmaya odaklanır.

 1. 10) Tarama Hızı

Haber medyası söz konusu olduğu zaman tüm site sahipleri, sayfalarının Google tarafından hızlı bir şekilde taranarak, dizine eklenmesini istemektedir.

Bu durumda işinizi kolaylaştıracak, site hızı, barındırma performansı ve site haritaları da dahil olmak üzere tarama hızına yardımcı olabilecek birkaç SEO faktörü vardır. Bununla birlikte, haber site haritalarını diğer tüm site haritaları gibi ele alamazsınız, Google onlar için bazı önemli kurallar koymuştur.

İlk olarak site haritanıza yalnızca 1000 veya daha az URL eklemelisiniz. Elbette URL’leri birden çok site haritasına bölerek daha fazlasını ekleyebilirsiniz ancak, site haritanızın dizin dosyasındaki 50.000 site haritasını aşmadığından emin olmalısınız.

Ayrıca Google Botu’nun sitenizi taramasını sağlamak için yeni bir haber paylaştığınız zaman haber site haritanızı da sürekli olarak güncellemeniz gerekmektedir. Ancak bu yeni haber URL’lerini yüklerken her biri için yeni bir site haritası oluşturmanıza gerek yoktur, mevcut site haritanızı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Haber site haritanız yalnızca son iki gündeki haberleri içerecek ve tüm haberler 30 günlük süre boyunca haber dizininde kalacaklar.

Son olarak, sitenizdeki haber yayınlama sıklığı da tarama hızını olumlu yönde etkileyecektir. Sonuçta, Google Bot her taramada web sitenizde sürekli olarak yeni içerik bulursa, sitenize daha sık gelecektir.

Ancak, genellikle haber yayınlamak önemli olsa da, içeriğin değer taşıdığından da emin olmalısınız. Aşırı haber yayını yaparsanız veya gereksiz içerik yayınlarsanız, Google Bot değerli tarama bütçesini bu daha az değerli sayfalarda harcayacaktır, bu da iyi içeriğinizin görünmeyebileceği anlamına gelmektedir.

Genel bir kural olarak, optimum tarama hızı sağlamak için her zaman yinelenen içerikten kaçının ve robots.txt ile istenmeyen sayfalarınızı engellemeyi unutmayın.