İnternet sitenizin ziyaretçi trafiğini mi artırmak istiyorsunuz? Tam da bu konuda backlink size yarar sağlayacaktır. Bir backlink ile arama motorlarındaki popüler yapınızı artırdığınız gibi aynı zamanda da keşfedilmeye daha yakın bir hal alırsınız.
Backlink, bir sitenin bağlantılarının kullanıldığı bir sistemdir. Bu sistemde bir site diğerine bir anlamda referans olur. Bu referans sayesinde de daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bir site sayesinde sunulan bu bağlantı SEO sıralamaları açısından büyük önem taşır. Google arama motoru tarafından yapılan bir açıklamada içeriklerden sonra sıralamalarda etkili faktörün backlink olduğu açıklanmıştır.

Backlink Nedir? Sitelerde Neden Tercih Edilir?

İnternet üzerinde çeşitli alanlarda faaliyet yürüten pek çok site vardır. Bu siteler daha çok tıklanmak ve tanınmak için faaliyet yürütürler. Bu noktada ise devreye backlink girer. Bu referans bağlantıları bir web sitenin bilgi içeriğinde kullanıcılara çeşitli bilgiler verir. Bilgi sisteminde başka bir sitenin adı, logosu, resmi ya da logosu yer alabilir. Bununla birlikte sadece adresinin URL kısmı açık olarak verilebilir. Sunulan tüm bu bağlantılara backlink denilir. Bu bağlantılar arama motorlarının botları tarafından taranarak kontrol edilir. Bu kontrol nedeniyle bağlantıların kaliteli bir yapıda olması şarttır.

Bir sitede kullanılacak olan backlink tercihleri değerlendirilirken mutlaka kaliteli bir siteden alınmış olmasına dikkat edilmeli. Yüksek ziyaretçi sayısına sahip ve SEO formatına göre yayın yapan web siteleri bu iş için uygundur. Yeni yayına başlamış ve içeriklerinin kalitesini ispatlamamış bir siteden yaralanmak ise sizin için felaket olabilir. Bu bağlantılar arama motorunun sevdiği biçimde çalışmıyorsa sitenize zarar verebilir. Bu sebeple de ziyaretçi kazanmayı isterken çeşitli kayıplarla karşılaşabilirsiniz.

Kaliteli içerikler üreten ve popüler bir web sitesinden aldığınız bağlantı ilk olarak sıralamalarınız üzerinde etki eder. Arama motorları bağlantısını aldığınız kaynağı dikkate alarak sizi güvenilir olarak kodlar. Bu sayede kullanıcıları sitenize yönlendirme konusunda size kolaylık sunar. Bu durumdan yararlanmak için bağlantının mutlaka doğal yapıda olması gerekir. Uygun bağlantı sonrasında ise arama motorları içerisindeki sıralamanız yükselmiş olacaktır.
Kaliteli bir backlink sizi sadece popüler bir site yapmaz. Aynı zamanda güven duyulan bir siteye de dönüştürür. Arama motorları arasında daha kolay keşfedilir bir yapıya kavuşursunuz. Böylelikle de doğal trafiğinizde belirgin bir artışı gözlemlemiş olursunuz. Sizin konunuz ile ilgili bir anahtar kelime aratıldığında sitenizi popüler seçenekler arasında görmeniz mümkün olur.

Backlink Niteliği

Backlinklerin niteliği, link alınan sitenin kalitesi ve içerik benzerliği gibi kriterlere bağlı olduğu kadar, tıklanma oranlarına da bağlıdır. Backlinklerin tıklanma oranları doğrultusunda kalitesinin arttığını gözardı etmeyen oldukça az kişi vardır.

Bir link ne kadar çok tıklanıyorsa sitenize sağlayacağı SEO katkısı da o kadar fazla olacaktır. Linkin tıklanma sayısı arttıkça backlinkin niteliği ve önemi de artacaktır. Hiç tıklanma almayacak konumda veya alakasız sayfalar üzerinden backlink alınırsa Google bunları spam olarak görmektedir. Bu sebeple, binlerce yorum ile link kasılan yabancı bloglardan yorum vasıtasıyla link almanın neredeyse etkisi bulunmamaktadır. Hatta aşırıya kaçılması durumunda filtre sebebi sayılabilmektedir.

Bu bilgiler ışığında, backlink alımlarını tıklanma oranı fazla olabilecek şekilde gerçekleştirin. Linkin, footerda olması, farklı dildeki bir sitede olması, farklı içerikteki bir sitede olması gibi kriterler linkin tıklanma oranını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple alınacak linkler, ilk etapta göze çarpan konumda, renkte ve boyutta olmalıdır. Sitenizin içeriğiyle alakalı içerikte sitelerden alınmalıdır. Mümkünse resimli link olmalıdır ki bu sayede tıklanma oranlarını en üst düzeye çekebilesiniz.

Backlink sayısı hiçbir zaman SEO kalitesi göstergesi olamaz. Bunun en büyük sebebi de backlinklerin niteliğidir. Az backlinke sahip bir sitenin çok backlinke sahipsiteyi geçmesi (diğer kriterler gözardı edildiğinde) oldukça normal bir durumdur. Çünkü bunun sebebi daha nitelikli, kaliteli ve tıklanabilir linklere sahip olmasıdır.

Backlink Alma İşlemi Nedir? Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Bir backlink edinmenin birçok yolu vardır. Ücretsiz siteler arasından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte bu iş üzerinde faaliyet yürüten sitelerden ücretli olarak da yararlanmak mümkündür. Bu yollara başvurmanın yanında doğal olarak backlink almak en güzel yoldur. Bir site sizin herhangi bir müdahaleniz olmadan backlink yaptığında daha popüler ve güvenilir bir site haline geldiniz, demektir. Tanınmış bir blog uzmanından yararlanarak sizin hakkınızda bir yazı yazmasını isteyebilirsiniz. Başka bir internet sitesinden sizi tanıtan bir yazı alabilirsiniz. Ya da önemli blog yazılarına yorum yaparak backlink oluşturabilirsiniz. Söz konusu tüm backlink tercihleri kaliteli bir yapıda olmalıdır.
Faaliyet gösteren arama motorlarının geri bağlantılar üzerindeki kriterleri her geçen gün değişime uğruyor. Siteleri ve backlinkleri incelerken daha detaylı ve derin bir araştırma içerisine giriyorlar. Bu sebeple de backlink tercihleri konusunda daha hassas davranmalısınız. Özellikle backlink alınan sitenin kalıcı bir yapıda olması önemlidir. Geçici olarak kullanılan ancak daha sonra kaldırılan bir bağlantı sizin işinize yaramayacaktır. O yüzden alacağınız bağlalantı için mutlaka backlink analizi yaptırmalısınız.

Backlink Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO rekabeti açısından geri bağlantıların dikkatli bir biçimde analiz edilmesi gerekir. Bu analizleri yaparken birçok analiz aracı tercih edilebilir. Bu araçlar özellikle sitenize zarar verebilecek ve spam oluşturabilecek bağlantıları denetler. Bu araçlar arasında Seomoz, Majestic ve Ahrefs yer alır. Bu araçlar özellikle çok fazla spam içeriğe sahip ve hacklenmiş sitelerin backlinlerini reddeder. Bununla birlikte özgün içeriğe sahip olmayan, tekrarlayan içeriğe sahip, düşük otorite konumunda ve ceza almış sitelerin analizi üzerinde etki eder. Backlink analiz araçları bu siteler üzerinde silme, nofollow etme ya da Google disamow aracı sayesinde reddetme özelliklerini kullanırlar. Bu sayede sitenize zarar verme ihtimali bulunan siteler temizlenmiş olur.
Bir backlink analizi sayesinde sitenize en uygun ve doğal bağlantılar eklenmelidir. Bu eklemeleri yaparken kullanılan analiz araçları şu özellikleri de taşımalıdır:

 • Backlink araştırmasını iç ve dış siteler üzerinde yapabilmeli,
 • Backlinkler için anahtar kelime önerilerinde bulunmalı,
 • Size rakip konumda bulunan sitelerin backlinklerini inceleyerek yeni backlinkler oluşturmalı,
 • Sosyal medya platformlarındaki başarının ölçümünü sağlamalı,
 • Siteler üzerinde ve kelime kullanımlarında rekabet ölçümü yapabilmeli,
 • Web sitelerinin içeriklerini analiz edebilmeli,
 • Uyumlu yapısı ile Google Analytics entegrasonu sağlamalıdır.
 • Bu özellikleri taşıyan bir araç sayesinde backlink tercihleri daha nitelikli olur. Kaliteli backlink ise daha güvenilir, popüler ve otoriter bir internet sitesi olmanın anahtarlarını size sunmuş olur.

Backlink Ne İşe Yarar?

Bir internet sitesinin PageRank değerinden faydalanmak mı istiyorsunuz? Ya da bir başka site, sizin sitenizin PageRank değerine talip olabilir. Bu durumda backlink size büyük kolaylıklar sunacaktır.

Bir internet sitesinin bağlantılarında, başka bir sitenin metin veya görsel şeklindeki bağlantılarını sunma işlemidir backlink. Arama motorlarının optimizasyonunda dış SEO bağlantısı olarak backlink sistemi kullanılır. Yürütmüş olduğunuz SEO çalışmalarının başarılı sonuçlara ulaşmasında oldukça fazla rol oynar. Bir internet sitesi üzerinden sunulan geri bağlantı arama motorlarının sonuçları açısından önemlidir. Kaliteli bir şekilde sunulmuş geri bağlantı sayesinde siteler üst sıralarda kendine yer edinebilir hale gelir.

Bir backlink, doğal bir şekilde yapılandırılmalı ve doğrudan gerçekleşmelidir. Doğal ve doğrudan olan bir geri bağlantı aynı zamanda da kaliteli olur. Bu sebeple de backlink miktarı değil kalitesi önemlidir. Arama motorları bağlantıları kontrol ettiğinden doğru kaynaklardan backlink yapmak önem kazanır. Zararlı olarak görülebilecek bu bağlantılar internet sitenizi zarara uğratabilir. Kaliteli bir backlink için kullanılan bağlantı aynı bağlam içerisinde olmalıdır. Siz bir eğitim sitesiyseniz eğitim alanında faaliyet gösteren sitelerden yararlanmalısınız. Bir inşaat firmasının sitesinden yararlanmak size fayda sağlamayacaktır büyük ihtimalle.

Doğrudan ve benzer bağlamda yapılmış bir geri bağlantı yarar sağlayabilir. Bu şekilde yapılmış bir backlink sisteminin yararları ise saymakla bitmez.

Backlink Sisteminin Yararları

İnternet üzerinde faaliyet gösteren birçok büyük site vardır. Bu internet siteleri yüksek kullanıcılı ve büyük değerlere sahip siteler de olabilir. Güncel olarak içerik üreterek yayınlayan bu siteler arama motorları için güvenilir yapıdadır. Bu sitelerden yararlanarak oluşturulan bir backlink, sizin sitenize de güven duyulmasını sağlayacaktır. Arama motorlarındaki sonuçlar üzerinde üst düzeyde pozisyonlar elde edebilmek için geri bağlantılar kullanmak şarttır.
Kaliteli bir geri bağlantı sayesinde siteniz, diğer siteler tarafından önerilenler arasına dahil edilebilir. Bu sayede de arama motorları tarafından daha çok fark edilirsiniz. Çalıştığınız alandaki konumunuzu ve arama motorları arasındaki güvenilir yapınızı elde etmenin en kolay yolu backlink sayesinde gerçekleşir. SEO performansınızı önemli ölçüde artırmak da baclink sisteminin yararları arasında yer alır. Bununla birlikte bir geri bağlantı organik trafiğinizi geliştirmede büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Backlink Sistemi ile Sıralamanızı Yükseltin

Kullanılan bir doğal geri bağlantı sayesinde üst sıralara ulaşmanız gerçekten de çok kolay. Doğru bağlamda alınmış ve doğrudan yapılan bağlantılar sayesinde akış trafiği üst noktalara taşınabilir. Sadece bir sayfa üzerinden gelecek olan kullanıcı sayısı bile sitenizi diğer sitelerin önüne taşımada yeterli olacaktır. Özellikle Google backlink sistemine büyük önem verdiğini birçok açıklamasında beyan etmişti. Google için geri bağlantının verildiği sitenin güvenilir yapısı büyük önem taşır. Kaliteli içerikler üreten ve yüksek profilli bir site tarafından backlink almak Google üzerindeki algınızı değiştirir.
Bir geri bağlantı sayesinde sıralamalarda yükselmek her baba yiğidin de harcı değildir. Çünkü güçlü bir siteden geri bağlantı almak çoğu zaman zordur. Küçük sitelerden alınan bir backlink ise sıralamanız konusunda bir değişiklik yaratmaz. Bu nedenle kaliteli bir backlink için ilk kural, en iyi siteden bağlantı koparmanın yolunu bulmaya çalışmaktır. Bununla birlikte sürekli güncelliğini koruyan içeriklerden bağlantı almak önem taşır. Günlük gündem haberleri ya da kısa bilgi içeren içeriklerden geri dönüşler nispeten daha az olacaktır. Her zaman ve herkesin ihtiyaç duyabileceği içerikler içerisindeki geri bağlantılar sayesinde site trafiğiniz çok daha fazla canlanır.

Tüm bu backlink sisteminin yararları sitenin yasal yollarla iş yaptığı durumlarda geçerli olur. Geri bağlantı aldığınız bir site yasal olmayan yollara başvuruyorsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için siz siz olun yeni kurulmuş veya düşük kaliteli sitelerin geri bağlantılarına dikkat edin.

Backlink ile Arama Motoru Taramalarına Dahil Olursunuz

Kullanılan bir backlink sayesinde arama motorlarında taranırsınız. Bu nasıl mı gerçekleşir? Örneğin, siz bir otomobil sitesi kurdunuz. Bu siteyi ilerletmek için yeni ve özgün içerikler üretiyorsunuz. Sitenizi daha ileriye taşımak için geri bağlantılar kullanmak istiyorsunuz. Kaliteli yayınlar yapan ve yüksek kullanıcı profiline sahip bir otomobil sitesinden backlink aldınız. Bu backlink, arama motorlarında yer alan botlar tarafından hızlı bir şekilde taranır. Bu sayede otomobil meraklıları tarafından yapılan aramalarda siz de yer almış olursunuz.

Backlink, sitenizin keşfedilme yolundaki önemli bir basamak olma işlevini yerine getirir. Kullanmış olduğunuz bağlantının kaliteli kaynaklardan olması durumunda keşfetme katsayınız çok fazla artar. Bu sayede siteniz arama motorlarının önerileri doğrultusunda kullanıcılara ulaşmış olur. Bir backlink sayesinde dizinlere de eklenirsiniz. Bu sayede yine keşfedilme yolunda bir adım atmış olursunuz.

Kısacası arama motorlarına kendinizi sevdirecek backlinkler sunmalısınız. Kullanıcılar bu bağlantı ile ilgili arama yaptıklarında önce kaynak siteye daha sonra da size ulaşacaktır. Sunulan bağlantı sayesinde gerçek tıklanmalar ve doğal ziyaretçiler elde etmiş olursunuz. Kaliteli bir kaynak site bulduğunuzda backlink sisteminin faydaları sizin sitenizde yer almaya başlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Sitenizi yükseltmek ve daha ilerilere taşımak için backlink önemli görevler üstlenir. Sitenizle ilgili bu amacınızı geçekleştirmek mi istiyorsunuz? Bunun için kaliteli ve doğal backlink alma üzerinde çalışma yapmalısınız.
SEO rekabeti açısından ve popüler bir internet adresine dönüşmek için backlink büyük önem taşır. Bu sistemin tüm yararlarını elde edebilmek için öncelikle doğal ve doğrudan backlink yöntemlerine başvurmanız yerinde olacaktır. Arama motorları geliştirdikleri son kriterler sonucunda spam üreten ve zararlı backlinklerle savaş veriyor. Bununla birlikte doğal olmayan backlink kullanımları sonucunda da çoğu site çeşitli yaptırımlara maruz kalıyor.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Backlink alırken en çok dikkat edilen değer, maalesef sitenin Pagerank değeri olmaktadır. Pagerank, SEO açısından belirleyici bir değer olmamakla birlikte, kolay manipüle edilebilir olması pageranka yönelik yapılan çalışmalarla arttırılabilir olması değerini önemsizleştirmektedir. Pagerank değeri yüksek ve alakasız bir siteden link almaktansa, Pagerank değeri az hatta sıfır olan ve içeriğinizle alakalı bir siteden link almak daha faydalıdır.

Peki içeriğinizle alakalı en değerli siteleri nasıl bulabilirsiniz. Link alacağınız sitenin SEO kalitesi, doğrudan backlinkte etkisini gösterecektir. Bu sebeple sitenin kendi anahtar kelimesinde üst sıralarda olması size sağlayacağı faydanın bir göstergesi olmaktadır. Bu sebeple link alacağınız sitelerin Google pozisyonlarını kontrol etmeniz, alacağınız linkin kalitesini az çok gösterecektir.

Pagerank değeri yüksek pagerankı olan sitelerden alınan backlink e göre değerlendirilen bir sistemdir. Hal böyle olunca hiç alakası olmayan Pr7 siteden backlink almak sizi pr4 yapabilir ancak SEO sıralamanıza doğrudan etkisi olmaz. Pagerank değerinin güvenilirliğini yitirmesi ile birlikte Trustrank değeri ortaya çıkmıştır. Trustrank değeri sitenin SEO kalitesiyle doğrudan ilişkili bir durumdur. Benzer içerikli sitelerden alınacak linke göre artmaktadır. Ancak Trustrank ölçümü doğru şekilde maalesef mümkün olmamaktadır. Bu değere en yakın ölçümü yapan sistem Mozrank algoritmasıdır. Mozrank ölçümü için Firefox eklentisi "search status"u https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/searchstatus/ veya https://www.opensiteexplorer.org/www.seohocasi.com%252F/a!metrics adresini kullanabilirsiniz. Aynı sayfada yer alan "Page Authority"değeriyle de sayfaların kalitesini ölçmeniz mümkündür.

Backlink Alımında Önemli Özellikler

 • Kendi anahtar kelimesindeki Google pozisyonu
 • Mozrank değeri
 • Page Authority değeri

Doğal Backlink Neden Gereklidir?

Almak istediğiniz bir backlink kesinlikle doğal yapıda olmalıdır. Doğal olmaktan kasıt, hem kaynak hem de kullanıcı odağı açısındandır. Ücretli bir biçimde edinilmiş backlinklerin size zarar verme ihtimali yüksektir. Bu sebeple arama motorları manipüle edilmemiş ve bağlamsal backlinkleri daha çok sever. Bu backlinkler sayesinde de size daha çok güven duyar. Kullanmak istediğiniz backlink aynı zamanda tam olarak kullanıcıya dönük olmalıdır. Kullanıcının aramış olduğu içeriğe uygun olmayan bağlantı sizin kullanıcı trafiğiniz üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakacaktır.
Kaliteli bir backlink alma işleminin özgün içerikleri üretmekten geçtiğini belirtmiştik. Bununla birlikte doğal backlink almanın çok daha farklı yolları söz konusudur. Bu yollar arasında şunlar yer alır:

 • Konunuz ile alakalı olan otoriter sitelere yorum yaparak backlink alabilirsiniz.
 • Otoriter kanallar üzerinde tanıtım yazıları yazmak, iyi bir backlink alma yöntemidir.
 • Sosyal medya platformları içerisinde daha çok paylaşım yapabilirsiniz. Böylece içeriklerinizin başka web siteleri içeriğinde yer almasını da sağlamış olursunuz.
 • Blog siteleri aracılığıyla içerik üretmek yoluyla backlink alabilirsiniz.
 • Yakın olduğunuz siteler içerisinde konuk yazar olarak içerikler üretebilirsiniz. Ya da sitenizde başka sitelerin içeriklerine yer vermesine izin verebilirsiniz.
SEO Açısından Backlink Almanın Önemi

SEO rekabeti açısından backlink alma kritik bir noktada bulunur. Backlink sayesinde güvenilir ve üst düzey bir site sizin bir anlamda yolunuzu açmış olur. Arama motorları da güvenilir sitenin referansı sonucu sizin içeriklerinize kullanıcıların daha fazla erişmesi konusunda yardım eder. Güvenilir bir siteden backlink aldığınız durumda SEO puanınız yükselecektir. Arama motoru üzerinde de değeriniz artacak ve böylelikle nitelikli bir site olma yolundaki basamakları atlamış olacaksınız.

Youtube Backlink

Youtube üzerinden backlink edinmek siteler açısından oldukça değerlidir. Youtube üzerinde yoğun bir trafiğin olduğu düşünüldüğünde sizin konunuzla ilgili bir kanaldan backlink almak sizin de trafiğinizde olumlu etkiler oluşturur. Site dışında yapılan SEO çalışmaları arasında yer alan Youtube backlink arama motorlarındaki aramalara kıyasla çok daha verimli bir yoldur. Sizin site konunuzla alakalı bir Youtube videosundan yararlandığınızda kullanıcılar, daha detaylı bilgi edinmek için sizi ziyaret edecektir. Birçok avantaja sahip olan Youtube backlink nasıl alınır ve nasıl yarar sağlar?

Youtube Backlink Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

Youtube backlink almak için yapılması gereken ilk işlerden birisi kendinize ait bir kanal açmaktır. Bu sayede kolaylıkla sitenizin backlinklerinizi kullanabilirsiniz. Bu kanal çok yüksek değere sahip backlinklerin üretilmesinde katkı sağlar. Bu kanalda SEO uyumu için haftalık 5-6 civarı video yüklemek yeterli olacaktır. Kanaldaki videolarda ürün ve hizmetlerin nasıl sunulacağı üzerinde içerikler üretebilirsiniz. Bununla birlikte videolarla müşteri yorumları, ürün özellikleri ve site kültürü gibi konularda içerikler yayınlayabilirsiniz.

Bir kanal açılmasının ve içerikler üretilmesinin ardından Youtube backlink kullanımına geçilebilir. Bu bağlantıları kullanmak arama motorlarının özellikleri nedeniyle çoğu zaman mümkün olmaz. Arama motorlarının backlink güvenirliğini sağlamak için çalışmaları nedeniyle bağlantı oluşturmak zor bir işlemdir. Bu sebeple de biraz daha araştıracak ve elinizi taşın altına koyacaksınız. Arama motorları nofollow ve dofollow olarak bağlantıları iki gruba ayırır. Youtube üzerinden gelen birçok bağlantı nofollow özelliği gösterecektir. Bu durumda özellikle spam ve takip edilemez bir yapıya sahip olduğundan SEO gelişimini engeller. Bağlantıları takip edilebilir konuma dönüştürmek için site URL’sini doğru bir biçimde yerleştirmeniz gerekiyor.

Bir Youtube kanalı açarak kanalı doğrulamanız ve özel bağlantılar için kullanılabilir duruma getirmeniz gerekir. Youtube içerisindeki kanal ayarları üzerindeki gelişmiş seçeneklere ulaşarak web sitelerinin bağlantılarını girebilirsiniz. Bu sayede bir bağlantının nofollow özelliğini engellemiş olursunuz.

Youtube Backlink Nasıl Takip Edilir?

Kullandığınız bir backlink için ya da rakip sitenin kullandığı bağlantılarda analiz önemli bir konudur. Bağlantıların başarı düzeyi ve kullanıcıların tepkileri çeşitli araçlarla ölçülerek bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Bir kanal oluşturduktan sonra video açıklamaları içerisinde belirttiğiniz backlinkler doğru bir biçimde çalıştığında size site sıralaması olarak geri döner. Bu sebeple de backlink izleme için pek çok SEO aracı işinize yarayacaktır.
Backlik izleme araçları sadece sizin başarınızda değil rakip performansını kontrol etme konusunda da destek sağlar. Bu araçları kullanarak daha işlevsel backlinkler elde edebilirsiniz. İşe yaramayan ve kullanıcıya hitap etmeyen backlinkler üzerinde de çeşitli güncellemeler yapabilirsiniz. Nitelikli bir Youtube backlink izleme aracı şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • Bir izleme aracı dofollow ve nofollow bağlantılarını, moz sıralamalarını, spam bayraklarını ve atıf akışı puanlarını denetlemelidir.
 • Bir bağlantıdan başarı elde edildiğinde ya da başarısızlık yaşandığında bilgi verebilmelidir.
 • Youtube bağlantılarının değişmesi veya canlı yayın başlatmada yaşanan problemlerde bilgi sunmalıdır.
 • Sunulmuş olan geri bağlantıların değerlendirmesini yapabilmelidir.
 • İzleme araçları sayesinde sizi zayıflatacak özelliğe sahip backlinklerin önüne geçmiş olursunuz.

Youtube Backlink Nasıl Çalışır?

Bir backlink ile elde edebileceğiniz birçok faydayı Youtube backlink ile daha kısa sürelerde elde edebilirsiniz. Esas itibariyle tüm backlinkler kullanıcıları yönlendirici referans bağlantılarıdır. Yotube backlink de sitenize bir referans sağlayarak daha çok trafik oluşturma yönünde çalışır. Elektronik üzerinde faaliyet gösteren bir siteyseniz kendi videolarınız ya da bu alandaki başka videolardan yararlanarak bağlantılar oluşturursunuz. Youtube üzerinde izleme yapan kullanıcılar backlink sayesinde sizin sitenizi de ziyaret eder.

Bir backlinkin başarıya ulaşabilmesi için ilk olarak bağlamsal olması gerekir. Teknolojik ürünle ilgili bir Youtube içeriğinde kullanılan bağlantıdaki site de bu alanda hizmet veriyor olmalıdır. Farklı içeriğe sahip olan site için kullanılan bağlantı kullanıcılar tarafından tercih edilmeyecektir. Bununla birlikte Youtube içeriğinin ve kanalının da popüler olması önemlidir. Arama motorları özellikle güvenilir Youtube kanalları tarafından verilen bağlantıları daha çok sever.

Youtube Backlink Hangi Avantajları Sunuyor?

Youtube sürekli olarak en çok aranan alanların başında geliyor. Bununla birlikte milyonlarca kullanıcısıyla büyük bir kitleyi de elinde bulunduruyor. Bu sebeple de Youtube arama motorları içerisinde önemli bir konumda yer alır. Sosyal medya üzerinde bir backlink oluşturmak istediğinizde ilk olarak Youtube tercihiniz olmalı. Bu alanda yapmış olduğunuz bir Youtube backlink size şu avantajlarla cevap verecektir:

 • Siteniz Youtube kullanıcıları tarafından görünür hale gelir.
 • Nitelikli bir backlink kullanımı ile yüksek trafik değerlerine ulaşabilirsiniz.
 • Youtube sayesinde kanalınızın tanıtımını yapmış olursunuz.
 • Kullanılan backlinkler sitenize organik bir biçimde kullanıcıların dahil olmasında etki eder.
 • Kalıcı ve kaliteli videolardaki bağlantılar sitenin sürekli gelişimini destekleyecektir.

Bu avantajlarla Youtube backlink bu alanda iş yapacaklara büyük fırsatlar sunuyor. Siz de nitelikli bir site ve kanal için özgün içerik üretimine hız kesmeden devam etmelisiniz. Bu sayede otoriter bir site ve popüler bir kanala sahip olursunuz.

Dofollow – Nofollow Backlink Nedir?

Backlink SEO rekabetinde önemli bir yeri olan bağlantılardan birisidir. Bu bağlantı site dışında gerçekleşen bir SEO işlemidir. Bununla birlikte sitenizin daha çok trafik alması ve daha çok kullanıcıya ulaşması açısından oldukça değerlidir. Çeşitli şekillerde yapılabilen backlinklerin iki ayrı koda sahip özellik bulunur. Bunlar dofollow backlink ve nofollow backlink şeklindedir. Bu iki farklı bağlantının oluşturulması ve etkileri birbirinden oldukça farklıdır. Sizlerin bu iki bağlantıya dikkat ederek backlink oluşturması SEO açısından önemlidir.

Nofollow Backlink Nedir?

Bu bağlantı backlink bağlantıları üzerine rel= nofollow komutunun yazılmasıyla oluşturulur. Bu işlemin gerçekleşmesi sonrasında bir sitenin diğerinin PageRank değerinden fayda sağlaması mümkün olmaz. Google tarafından özellikle zararlı siteleri engellemek amacıyla geliştirilmiştir. Arama motorunun botları üzerinde etkili olan nofollow backlink, linkin kullanılmasına izin vermez. Bu aktarım şekline maruz kalmamak için nitelikli bir backlink ihtiyacınız söz konusudur. Ama siz illa engellenmek istiyorsanız ücretli backlink alabilir ya da kaynağını bilmediğiniz backlink kullanabilirsiniz.

Hızlı spam linklerinin yoğunluk kazanması nofollow backlink gelişimi üzerinde etkide bulunmuştur. Bir siteden çok fazla bağlantı söz konusuysa sitenin PageRank değerinin yüksek olduğu söylenebilir. Sitenin yüksek miktarda link durumuna sahip olması değerinin de yüksek olduğu anlamına gelir. Bir nofollow backlink ise PageRank değerinden faydalanma konusunda site sahibine bir katkı sağlamaz.

Nofollow Banklink Hangi Özelliklere Sahiptir?

Google tarafından birçok bağlantı üzerinde nofollow backlink aktarım şekli kullanılır. Bu bağlantılar neticesinde de site takip edilemez bir duruma düşer. Bu bağlantılar arama motorlarına bir köprü yardımıyla bağlantıyı takip etmemesini söyler. Bu bağlantının yararı ise siteniz üzerinde spam oluşturmak isteyen zararlı bağlantıları engelleyebilmesidir. Bu bağlantıyı yazlımınıza eklediğinizde siteniz daha korunaklı hale gelebilir. Backlink kullanımı ile arama motorları üzerinde güven kazanma ve otoriter olma hedeflendiğinden bu durum istendik değildir. Bu anlamda bir nofollow backlink şu özelliklere sahiptir:

 • Yahoo arama motoru ise bu bağlantıları da backlink olarak görür.
 • Web siteleri üzerindeki hit sayıları üzerinde etki eder. Hit değeri yüksek olan web sitelerine bırakılan site linkleri ile daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir.
 • SEO süreçlerinde yazılımlarda ve E-Ticaret işlemlerinde tercih edilebilir.
 • Bir nofollow backlink ile sitenin sıralamaları yükselebilir.
 • Bağlantıları takip etme olanağı vermez.

Nofollow Backlink’in Kullanım Alanları

Özellikle Google’da bir backlink olarak görülmeyen nofollow backlink farklı özellikleriyle kullanıma konu olur. Bu kullanım alanları şunlardır:

 • Sponsorlu bağlantılar içerisinde,
 • Yetersiz ya da eksik otorite bağlantıları üzerinde,
 • Blog yorum panellerinde,
 • Siteleri cezaya ve spama karşı koruma işlemlerinde kullanılır.

Dofollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama motorları tarafından linkin takip edilmesine olanak tanıyan bir backlinktir. İzlemede ve web sitesine erişmede yarar sağlar. Backlink yapısına sahip olan dofollow backlink ölçülü bir biçimde kullanıldığında siteye değer katar. Üstün bir SEO performansı için nofollow backlink ile birlikte dengelenmelidir. İyi bir sıralama elde etmek için sayfaların dizine eklenmesinde kullanılır. Google üzerinden indeksleme yapılmasında da dofollow backlink tercih edilebilir.
Bir sitenin güvenilir özellik kazanmasında sahip olduğu dofollow backlink değeri önem taşır. Arama motorlarının site hakkında daha olumlu hareket etmesinde bu bağlantı yarar sağlar. Dofollow backlink etiketine sahip birçok bağlantının bulunduğu site arama motorları tarafından önemsenir. Bu sayede site daha çok kullanıcıya hitap eder hale gelebilir. Bununla beraber kaynak sitenin değerlerinden yararlanma konusunda da fırsat sağlar.

Dofollow Baklink ve Özellikleri

Bu bağlantı birçok olumlu özelliğe sahip olsa da çok fazla sayıda kullanılmamalıdır. Nitelikli bir SEO rekabeti açısından dengeli bir dofollow – nofollow backlink sistemi kurulmalıdır. Dengeli kullanılan bir dofollow backlink kullanıcısına şu özelliklerle hitap eder:
Bu bağlantı sayesinde sitenin Pr değerinden yararlanılabilir.
Google arama motorunda güvenlik değerini ifade eden Trustrank değerinde artış sağlar.
Siteler üzerinde aralıklarla karşılaşılan dalgalanmaların önüne geçer.
Arama motorlarındaki hedef anahtar kelimeler üzerinde yükseliş sağlar.
Sitenin Alexa değer sıralaması üzerinde etkili olur.
Web sitesinin hit değerinin artışı üzerinde yarar sağlar.
Arama motorları üzerinde sitenin önemini artırır.
Dofollow Baclink Kullanım Alanları
Bu bağlantıdan üst düzeyde yarar sağlamak için doğru tercihlerde bulunmalısınız. Uygun dofollow backlink kullanımı sitenizin üst sıralarda yer alması ve site trafiğinin artmasında yardımcı olur. Bağlantının kullanım alanları ise şunlardır:
Bağlantınız içerik yapınızla alakalı ve iyi bir yetkiye sahipse dofollow backlink olarak tanımlayabilirsiniz.
Siteniz üzerindeki sosyal medya hesapları üzerinde kullanılır.
Ortak iş yaptığınız web sitelerinde kullanılabilir.
Dahili sayfalar içerisinde tercih edilebilir.
Sitenizde paylaşılan bir makaleyi bu bağlantı ile tanımlayabilirsiniz.

Backlink Türleri

Web siteleri yüksek sıralamalara ulaşmak için pek çok farklı optimizasyon seçeneğine sahiptir. Bu özelliklerden birisi olan backlink SEO rekabeti açısından oldukça değerlidir. Arama motorlarının internet sitelerini güvenilirlik derecesine göre ayırması, backlink kullanılmasını da gerektiriyor. Bu bağlantılar güvenilir yapısını kanıtlamış ve yüksek katılımlı sitelerin bir çeşit referans kullanarak yaptığı bağlantılardır. Bir backlink kullanım amacına, kullanıldığı yere ve işlevlerine göre farklı türlere ayrılır. Bu backlink çeşitleri farklı şekillerde kullanılarak sitelerin PageRank değerinin yükselmesi üzerinde etkili olurlar.
SEO Açısından Yararlı Backlink Türleri
Bir backlink, sitenin SEO rekabetine katkı sağladığı oranda başarılı olmuş demektir. Başarılı olabilecek sitelerin de doğru backlink türleri arasında tercih yapması gerekir. Kullanılacak bağlantı doğal bir şekilde oluşmalı ve doğrudan gerçekleşmelidir. Bağlamına uygun olmayan ve kullanıcıya hitap etmeyen geri bağlantılar sitenin zararına olur. Bu nedenle yükselmek istiyorsanız mutlaka iyi bir analiz yapmalısınız. Yoksa emekleriniz boşa gidebilir.
1. Doğal Backlink Kullanımı: Bu backlink, sizin herhangi bir müdahaleniz olmadan diğer siteler tarafından doğrudan yapılır. Bu bağlantıları almak her ne kadar zor olsa da yüksek düzeyde başarı kazandırır. Bir doğal backlink için özgün içerikler üretmek ve süreklilik kazandırmak önemlidir. SEO açısından değerli olan bu bağlantıları almak için içerik üretiminin yanında doğru etkileşimlerde bulunmak da önemlidir. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden ortak konulara sahip sitelerle etkileşim kurmak doğal backlink almada önemlidir.
2. Onaylayan Backlink Kullanımı: Sitenizle ilgili yapmış olduğunuz bir faaliyetin diğer sitede backlink olarak yer alması durumudur. Bu alanda geri bağlantı elde etmek için faaliyetin niteliği önem taşır. Yerine getirilen faaliyet güvenilir sitelerin konu kapsamına da giriyorsa geri bağlantı almanız kolaylaşır.
3. Yerel Dizinler Aracılığıyla Gelen Backlinkler: Web siteniz için trafik oluşturmada yararlanılabilir. Özellikle Foursquare, Sarı Sayfalar ve Yelp gibi dizinlerden geri bağlantı alınabilir. Bu bağlantıların eski dönemlerdeki kadar etkisi kalmamıştır. Bağlantıların sadece nofollow olarak oluşması bunun sebepleri arasındadır. Ancak sitenin tanınırlığı açısından kullanılabilir bir seçenektir.
4. Sosyal Medya Üzerinden Alınan Backlinkler: Kullanacağınız backlink türleri arasında daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabileceğiniz bağlantılardır. Sitenizin içerik yapısına uygun bir sosyal medyadan alınan geri bağlantı, size yoğun trafik ve üst sıralama olarak geri döner. Bir eğlence sitesiyseniz Facebook ya da İnstagram üzerinden bağlantı alabilirsiniz. Birçok sosyal medya platformu olduğundan dikkatli olmalısınız. Paylaşımları dikkatli yapmadığınızda başınıza dertler açabilir.
Bu backlink türleri oldukça yararlıdır. Ancak çeşitli forum sitelerinde bırakılan yorum bağlantıları SEO açısından yararlı değildir. Bu bağlantılar genellikle nofollow backlink oluştururlar. Ancak sitenizin tanınırlığına hizmet edebilirler.

Etkili Backlink Türleri

Backlinkler SEO ve SEM çalışmaları açısından önemli konumdadırlar. Birçok bağlantı arama motorlarının spam bağlantılarını engelleme ve güvenlik kaygıları nedeniyle etkinliğini yitirmiştir. Ancak etkinliğini koruyan backlink türleri sayesinde sitenize daha çok trafik ve organik ziyaretçi kazandırabilirsiniz.

 1. Profil Backlink:Profil Backlink Nedir : Yabancı ağırlık yapılan bu çalışma, forumlara üyelik açarak üye bilgileri bölümünden imza ve site adresi bilgileri aracılığıyla sitenize link ekleme işlemidir.Profil Backlinklerin Özellikleri nelerdir;
  • Forumların en değersiz sayfalarıdır. Hem en yeni sayfalar olması, güncellenen bir içeriğinin olmaması, site içi linkleme ve sitemap öncelik değerinin düşük olması bu sayfaların etkisini minimuma indirmektedir.
  • Eğer bu açılan üyeliklein forumda herhangi bir aktifliği yoksa (konu açma, mesaj yazma vs.) bu profil sayfaları hiçbir şekilde görüntülenmez ve tıklama almazlar. Daha önceki bir yazımızda linkin tıklanma oranının backlinkin kalitesi üzerindeki etkisini anlatmıştık.
  • Profil sayfaları, duplicate content olarak belirlenme durumları oldukça yüksek sayfalardır. Üye ismi, imza ve konum bilgileri dışında birçok bilgi aynı olan kaynak kodu bakımından %90'lara çıkabilen bu site içi benzerlik, bu sayfaların kalitesini yüksek ölçüde azaltan diğer bir unsurdur.

  Profil Backlink Sakıncaları;

  •  Büyük çoğunluğu yabancı siteler olduğu için “Bu sayfanın çevirisini yap” hatası almanıza sebep olabilir.
  • Profil backlink programı birkaç dakikada binlerce backlink eklendiği için çok dik çıkışlarla backlink artışına sebep olabilir.
  • Backlink artışlarında istikrarlı bir artış her zaman daha doğal karşılanır ve etkisi daha kalıcıdır.
  • Sayfaların sitemap önceliklerinin minimumlarda olması, Google açısından yapılan çalışmanın spam ihtimalini oldukça arttırmaktadır.
  • Profil backlinklerin yabancı forumlar üzerinden sağlanması, Türkçe karakter uyumsuzluğu sebebiyle alakasız anahtar kelimeler üzerinden linklerin verilmesine sebep olabilmektedir.
  • Yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi, eklenen kelimelerde Türkçe karakter hatalarının olması, sitenin alakasız anchor textlerden backlinklere sahip olmasına neden olacak ve bu durum sitenin gerilemesine bzende filtreye girmesine sebep olabilecektir.
  • Çalışmalar konusunda şüphesi olanların en azından gözden çıkarabilecekleri, yeni ve değersiz siteler üzerinde bu çalışmaları test ettikten sonra karar vermelerini tavsiye ederim. Bu sayede ticari anlamda önemli olan sitelerinizi riske etmamış olursunuz.

  Etkili Backlink'in 5 Kriteri;

  • Özgün tanıtım yazıları içerisinden sağlanmalıdır.
  • Anasayfaya birden fazla farklı kelimelerden link verilerek anchor text çeşitliliği oluşturulmalıdır.
  • Anasayfa dışında önem verilen alt sayfalara da kendi kelimelerinden linkler verilmelidir.
  • Sitenizin konusu, dili, içeriği bakımından olabildiince benzer sitelerden link alınmaya çalışılmalıdır.
  • Linkler sitelerin değerli, tıklanabilir sayfalarından alınmalıdır.
 2. Makale Backlinkleri: Makale sitelerinden elde edilen backlink türüdür. Makalelerin içeriğinde internet sitesini geçirmek, tanıtım yazısı kullanmak ve hizmetlerini tanıtmak için yazılan yazılar sayesinde backlink elde edilir. Bu bağlantılar özellikle ziyaretçi trafiği üzerinde etkili olur.
 3. Sosyal İmleme Backlinki: Arama motorlarının hoşlandığı backlink türleri arasında yer alır. Bu bağlantılarla ziyaretçi trafiği artırılır ve popüler site haline gelinebilir. Sosyal medya üzerinden yapılan bağlantılardan faydalanmak içinse birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Aktif kullanıcısı olan hesaplardan elde edilmeli, doğrudan gerçekleşmeli ve özgün yapıda olmalıdır. Çeşitli otomasyon programları ile yapılan ve aynı kelime grupları kullanılarak yapılan bağlantılar yarar getirmez.
 4. Wikipedia Backlink:Wikipedia internet dünyasındaki en büyük sözlük niteliğini taşımaktadır. İçeriklerinin tamamının, güncel, özgün ve kullanıcılar tarafından geliştiriliyor olması ve internet dünyasında güçlü bir kaynak olması sebebiyle güçlü backlinkleri sahip olması, onu SEO anlamında otoriter kılmaktadır. Bu otoriterini birçok zorlu anahtar kelimede kolaylıkla üst sıralarda listelenmesini sağlamaktadır. Hal böyle olunca birçok SEO çalışması yürüten kişi tarafından backlink kaynağı olarak iştah kabartmaktadır. Tabi wikipedia gibi doğal bir güce sahip siteden backlink almak hiç de kolay olmamaktadır.Wikipediadan backlink sahibi olmanın 2 yolu bulunmaktadır.
  1. Yol : sektörünüzle alakalı bir anahtar kelimenize yönelik sayfasını düzenleyerek linkinizi eklemek.
  2. Yol : yeni bir konu üzerinden sayfa açarak link eklemek.

  Her iki seçenekte de ekleme yöntemi ve sebebi olabildiğince doğal ve özgün olmalıdır. Wikipedia doğal olmayan ve taklit çalışmaları kesinlikle bünyesinde barındırmaz. Bu sebeple birinci yol üzerinden gidecek olursak, link ekleyeceğiniz sayfa ile ilgili hiçbir yerde yer almayan veya çok az kişi tarafından bilinen bir katkı sağlayabileceklerin bunu sitenizde yayınladıktan sonra wikipediaya ekleyerek kaynak olarak sitenizin linkini vermenizdir. İkinci yol üzerinden ekleyecek olursanız, sitede yer almayan ve ansiklopedik bilgi niteliğinde bir konuyu ele alıp güçlü kaynaklardan derleyerek yeni bir konu oluşturmanızdır. Bu şekilde kaynaklardan biri veya birkaçını siteniz üzerinden gösterebilirsiniz.

  Örneğin aşağıdaki link wikipedia üzerinde yayınlanmıştı arama motoru optimizasyonu sayfasına ait linktir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/seo

  Bu sayfada eksik başlıklar da belirtildiğinden bu konuda bir geliştirme yaparak link almanız oldukça kolaydır. SEO sayfasına baktığımızda tarihçe başlığının boş olduğunu görüyoruz.

  SEO’nun gelişim aşamalarını ve tarihini araştıracak bu konuyu önce kendi sitemizde yayınlayıp daha sonra wikipedia üzerine dahil ederek kaynakça vasıtasıyla link almamız mümkündür.

 5. Blog Backlink:Kısaca açıklamak gerekirse, blog backlink nedir: yabancı ve yerli bloglara yorum ile backlink ekleme işlemidir.Blog Backlink Sakıncaları :
  • Tamamı yabancı siteler olduğu için "Bu sayfanın çevirisini yap" hatası almanıza sebep olabilir.
  • Programlar birkaç dakikada binlerce backlink eklendiği için çok dik çıkışlarla backlink artışına sebep olabilir.
  • Backlink artış açısının 45 dereceden fazla olması risktir. Özellikle devamında düşüşler veya sabit backlink seviyesi devam ederse. Bilinmelidir ki backlinkte istikrar çok önemlidir. Kısa vadeli anlık backlink dalgalanmaları sitenizin de Google'da büyük ölçüde dalgalanmasına sebep olacaktır.
  • Yorum yapılan sayfalara daha önce gelen yorumlarda, eklenen alakasız linklerin kalitesi ve o sayfalardaki link çıkışlarının binlerce olması backlinkin kalitesini minimuma indirmektedir.
  • Blog backlinkin en önemli zararı da, blog yorum yapılan çoğu sitede bileşen olarak son yorumlar özelliğinin kullanılmasıdır. Son yorumlar kısmında yorum yapan siteye link verildiği için, bir anda o sitenin tüm sayfalarından backlink sağlanmaktadır daha sonra üzerine yeni 5 yorum geldiğinde bu sağlanan backlink geri kaybolmaktadır. Bu sebeple, binlerce backlinkten oluşan büyük dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu durum Google gözünde sitenin tutarsız bir yol izlemesi sebebiyle güven kaybetmesine neden olur.

  Birçok açıdan sakıncalı olan blog backlink çalışmalarından mümkün mertebe uzak durmanızı öneririm. Bunun yerine Türkçe bloglara doğal, konuyla alakalı ve manuel olarak yorum yapmanızı ve Türkçe blog ve yorumlar üzerinden backlink almanızı tavsiye ederim.

 6. Dizin Backlink: Çeşitli dizin siteleri üzerinden kullanılan bağlantılarla elde edilir. Trafik oluşturma konusunda etkili bir türdür. Bununla birlikte son dönemde popülerliğini yitirmiş durumdadır.
 7. Footer Backlink: İnternet sitelerinin footet ve sidebar bölümlerinden elde edilir. Son dönemde etkili olma konusunda geri kalsa da çoğu site tarafından sıklıkla tercih edilir.
 8. Edu Gov Backlinki: Edu ve gov bağlantısına sahip sitelerden backlink elde edilir. Bu sitelerin genellikle ziyaretçi defteri kısımları bağlantı oluşturmak için tercih edilir. Nitelikli bir projenize sahipseniz, bunun bir üniversite ya da devlet kurumu sitesinde yer alması değerinize değer katacaktır. Otoriter yapıya sahip bir kurumun sitesi aracılığıyla backlink oluşturmak trafiğinizde önemli değişimler yaratacaktır.

Ücretsiz Backlink Stratejileri
SEO rekabetini sürdüren pek çok firmanın başvurduğu yöntemlerden birisi backlink strajesidir. Bir backlink sayesinde internet siteleri daha çok trafik elde edebilir ve popüler hale gelebilir. Bir sitenin içerikleri üzerinde bağlantılar oluşturmak web sitelerinin tanınırlığı için başvurulan yöntemlerden birisidir. Doğal bir biçimde kurulan bir bağlantı arama motorlarının sitenizle ilgili algılarını değiştirecektir. Sizi daha güvenilir olarak algılayarak sitenize daha çok ziyaretçi çekecek ve aramalarda daha üst sıralarda yer alabileceksiniz. Bu bağlantıları kurarken ise ücretsiz backlink stratejileri hakkında bilgi sahibi olmak daha iyi hareket etmenize yardımcı olur.
Site İçi Bağlantılardan Yararlanın
SEO alanında uyumlu bir faaliyet yürütmek için kullanılabilecek ücretsiz backlink stratejileri arasında yerini alır. Bir site içerisinde sizin de konu alanınıza giren kelimelere yönelik bağlantılar oluşturmak oldukça işlevseldir. Arama motorları açısından bu durum oldukça önemsenir. Sunduğunuz bağlantı, pek çok kullanıcı tarafından görülmemiş olsa bile arama motorunun gözünden kaçmaz. Bir arama motoru için başka siteye girmeye gerek kalmadan kullanıcıya hizmet sunmak, istendik bir davranıştır. Bu sebeple arama motorları sizin bu backlink taktiğinizi önemli görür. Bağlantılarınızı kurarken aynı kelimelere bağlantı vermekten de kaçınmalısınız. Bu durum arama motorunun filtrelerine yakalanmanıza neden olabilir. Ayrıca sitenizi tanıtacağım derken de ipin ucunu kaçırmamaya dikkat edin. En çok 200 bağlantı kurun ve farklı anahtar kelimeler üzerinde çalışın.
Konuk Yazarlıktan Faydalanın
Backlinkler sadece bir site üzerinde linkleme yapılarak oluşmaz. Aynı zamanda herhangi bir blog üzerinde veya bir internet sitesinde tanıtım yazısı oluşturduğunuzda da backlink yapmış olursunuz. Tanıtım yazıları sayesinde içeriklerinize fazlaca ilgi uyandırabilir ve trafik oluşturabilirsiniz. Bu içerik içerisinde herhangi bir site ismi kurmadan kolaylıkla backlink yapmış olursunuz. Risksiz ve nitelikli bu yöntem her zaman için değerlendirilebilir. Aynı zamanda farklı sitelerin ve kişilerin sizin sitenizde konuk yazar olarak yer almasına da izin verebilirsiniz. Böylelikle de o yazı üzerinden sitenizi ücretsiz bir şekilde canlandırmış olursunuz.
Köşe Yazarları İşinize Yarayabilir
Siteniz için bir köşe yazarı ile iletişime geçebilirsiniz. Yazacağı bir yazıda internet adresinizden yararlanmasını isteyebilirsiniz. Bu karşılıklı anlaşma sonrası ücretsiz backlink stratejileri üzerinden web adresinizi tanıtmış olursunuz. Yazı içerisinde web adresinizi alıntılaması iyi bir backlink çalışması olabilir.

Rakip Web Sitelerin Ana Sayfalarını Analiz Edin
Bir internet sitesinin anasayfasında bulunan backlink listesini incelediğinizde birçok sonuca ulaşabilirsiniz. Bu listede yer alan bağlantılarda çoğunlukla firma ismi, kurucusu ve alan adı bulunur. Bu çeşit markalı backlinklerde genellikle sitenin kendisinden söz edilir. Bu bahsedilme durumunu incelediğinizde rakip sitenin neden backlinkte yer aldığı, sizin neden yer almadığınız sonucuna ulaşacaksınız. Bu bağlantıya ise nasıl dahil olabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Çeşitli analiz araçlarından yararlanmak size bu süreçte katkı sağlayacaktır.
Doğrudan ve marka ismi içeren bağlantılar arama motorlarına güven mesajları iletir. Bu sebeple de ana sayfanız üzerinde markanızı içeren backlinkler edinmeye çalışın. Bu bağlantıların sizin potansiyel kullanıcı kitlesinin vakit geçirebileceği sitelerden gelmesine ise dikkat edin. Bu stratejide anahtar kelimelerin yükselmesinden çok marka ismi üzerine yoğunlaşmalısınız.
Kırık Bağlantılardan Yararlanmayı Deneyin
Kırık bir bağlantı içeriğine ulaşma sorunu olan bağlantıyı ifade eder. Kısacası açmaya çalıştığınızda 404 hatası veren bir backlink bu duruma örnek verilebilir. Özellikle ücretsiz baclink stratejileri üzerinden yükselmek istediğinizde kırık bağlantılar size fırsatlar sunar. Öncelikle bir backlink analiz aracı yardımıyla 404 hatası veren siteleri bulmanız gerekir. Bağlantıları bu araçlarla çok kısa sürede bulabilirsiniz. Sitelere ulaşarak ve karşılıklı anlaşma sağlayarak içeriğin düzenlenmesini sağlarsınız. Anlaşmada bağlantının sizin adresiniz olmasına ise dikkat etmeniz gerekiyor. Küçük düzenlemeler sonrasında kırık bir bağlantı ile sitenize ait bir backlink elde etmiş olursunuz.
Sosyal Medyayı Fırsatlara Çevirebilirsiniz
Sosyal medyanın web siteleri üzerindeki baskın gücü son dönemlerde kendisini daha da fazla gösteriyor. Birçok firma sosyal medyayı reklam amacıyla kullanırken SEO uzmanları da potansiyel kitleleri SEO faaliyetleri için kullanır. Alanınıza uygun bir sosyal medya hesabından bağlantılar paylaşmak web siteniniz üzerinde etkili olur. Özellikle de organik ziyaretçi trafiğini artırmada sosyal medya oldukça büyük bir güce sahip. Sosyal medya üzerinde paylaşılan bir URL ile arama motorlarında daha çok yer edineceksiniz.
Paylaşılabilir Kaliteli İçeriklerde Uzmanlaşın
Günümüzde internet ortamı bir içerik ortamı durumuna dönüşmüş durumda. Üretilen bir içerik milyonlarca kez paylaşılıyor ve kullanıcılara yayılıyor. İçeriklerin hızlı yayılışı noktasında izlenebilecek en iyi yöntem, işinizi en özgün şekilde oluşturmaktan geçer. Arama motorları sadece kopya içerikler üzerinde değil benzer içerikler üzerinde de kısıtlamalar oluşturuyor. Referans göstermeden herhangi bir alıntı yapmak ise yine mümkün değildir. İçeriklerinizi uzman bir ekiple ürettiğinizde ücretsiz backlink stratejileri kendi içinizde oluşmuş olacak. Bu yöntemle aynı zamanda sizin müdahaleniz olmadan doğal backlink almak çok daha kolay olacak. Benzersiz ve kaliteli içerikler sayesinde arama motorları sıralamalarda sizi daha üst seviyelere taşıyacaktır.

Kaliteli Backlink Analizi
Bir backlink stratejisi sayesinde web sitenizde yoğun bir trafik oluşturabilirsiniz. Oluşturulan bu geri bağlantıdan yarar sağlayabilmek için ise belli şartları taşıyor olması gerekir. Bu şartlar arasında bağlantının doğal bir şekilde gerçekleştirilmesi ve doğrudan yapılması bulunur. Bunlarla birlikte bir backlink rakip sitelerden daha güçlü bir yapı sunmalıdır. Bunun için kaliteli backlink analizi sitelerin gelişimi açısından önemli bir konumdadır.
Çeşitli analiz araçları ve stratejileri ile içerik analizleri gerçekleştirilir. Rakip sitelerin backlinkleri kontrol edilerek nitelikli geri bağlantılar oluşturulmaya çalışılır. Bu analizler sonrasında özellikle yoğun spam içeriğine sahip, hacklenmiş sitelerin linkleri, indekslenmemiş sayfa linkleri ve özgün içeriğe sahip olmayan siteler tespit edilir.
Bir backlink analizi ile bir siteyi detaylı bir şekilde incelemeniz mümkün olur. Böylece potansiyel birçok linke erişim olanağı elde edersiniz. Bununla birlikte siteniz üzerinde kullanmadığınız yeni teknikleri keşfederek backlink verimliliğini üst düzeylere çıkartabilirsiniz.
Rakip Analizleri Yapmak
Bir dış kaynak yönetimi için başlangıç noktası rakip web sitelerinin analizlerini yapmaktır. Bu analizlerde sitelerin ana sayfaları ve backlink listeleri incelenebilir. Nitelikli bir sonuç elde etmek için her bir rakip detaylıca incelenmelidir. Sitelerin kaliteli backlink analizi ile birtakım bilgileri ortaya çıkarılır. Bu bilgiler arasında şunlar yer alır:
Belirli anahtar kelimelerin üzerinden kurulan içerik rekabeti,
Rakip web sitesinin backlink oluşturma yöntemleri ve temel stratejileri,
Rakip siteye link veren sitelerin özellikleri,
Rakip sitenin nitelikli bir şekilde kullandığı içeriğin özellikleri,
Rakip web sitesinde bulunan en nitelikli sayfalar bu bilgiler arasındadır.
Tüm bu bilgiler rakip sitenin temel ilgi alanı ve iş niteliği hakkında temel bir izlenim sunacaktır. Bu sayede projenizin kapsamını ve planını bu ölçüde yapılandırabilirsiniz. Aynı zamanda rakip siteye göre kendinizi nasıl konumlandırdığınızı da ortaya çıkarır. Bu noktada aman olumsuzluğa kapılmayın. Sizden üstün niteliğe sahip bir siteyle ilk kez siz karşılaşmıyorsunuz.
Rakiplerinizin ürettiği başarılı içerikler üzerinden siz de nitelikli içerikler ortaya koyabilirsiniz. İlgi alanınız ve konunuz gereğince uygun düzenlemelerle özgün bir çalışmayı siz de ortaya koyabilirsiniz. Böylelikle de rakip web sitesinin aldığı backlinkleri siz de alabilirsiniz.
Rakiplerinizle birlikte bu sitelere link veren diğer sitelerle ilgili de analizler yapabilirsiniz. Sitenin içerik yapısı ve türüne göre farklı ürünler oluşturabilirsiniz. Sitenin istediği nitelikte bir içerik oluşturulduğunda backlink alma yolunda bir adım daha atmış olursunuz.
Link Zenginleştirmeleri Yapmak
Rakip analizleri ile beraber yürütülen link zenginleştirmeleri kaliteli backlink analizi için gerekli bir stratejidir. Rakip web sitelerinin en güncel link zenginleştirmelerini kullandığı bilindiğine göre, siz daha kapsamlı bir analiz içerisine girmelisiniz. Rakip analizlerinde bulunurken sitenin en çok backlink aldığı durumları listelemekle işe başlayabilirsiniz. Bu sayede aynı konu üzerinde çalışan yakın sitelere de ulaşmış olursunuz. Bu analizde yüksek niteliklere sahip bir backlink kaynağı bulduğunuzda bu siteye yönelik benzersiz içerikler hazırlama işine koyulabilirsiniz.

Nitelikli Bir Backlink Denetimi Gerçekleştirmek
Bir arama motoru algoritmalarını devreye sokarak web sitelerinin içerikleri üzerinde karşılaştırmalarda bulunur. Cezalardan kaçınmak ve sıralamalarda gerilemek istemiyorsanız bir backlink denetimine ihtiyacınız olacak demektir.
Siteniz için yapacağınız kaliteli backlink analizi sayesinde hangi alanlarda iyileştirmeler yapacağınız konusunda farkındalık kazanırsınız. Bu analizler size tek bir içerik ya da strateji üzerinde gereğinden fazla iyileştirmeler yapmanızın önüne geçer. Özellikle Google yüksek düzeyde iyileştirme gören stratejileri gözlemi altında tutar. Nitelikli bir analiz sonrasında iyileştirme yapmaya ihtiyaç duyulan alanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu analizler kısacası sizin baltayı taşa vurma durumunuzu engellemiş olur.
Arama motoruna yakalanmamak konusunda analizler büyük katkılar sağlar. Sitenizin backlink stratejinizi kontrol ettiğinizde arama motorunu etkileyebilecek durumları görebilirsiniz. Bu durumda cezaya yakalanmamak mümkün değildir. Bu sebeple her zaman için doğal bir backlink profili oluşturmaya çalışın.
Çapa metinlerinin aşırı iyileştirilmesi durumu da benzer yapıdadır. Çapa metinlerinin aşırı iyileştirilmesi ile Pinguin algoritması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple kaliteli backlink analizi size doğru iyileşirme fırsatları sunar.
Kırık Siteler Üzerinde İyileştirmeler Yapmak
Bir backlink analizi ile kırık linkler ya da siteler üzerinde iyileştirmeler yapmak mümkün olur. Bu durum özellikle kaldırılmış veya yeniden tasarlanmış siteler üzerinde kullanılabilir. Çeşitli analiz araçları kullanarak bir sitenin çalışmayan sayfalara ve ölü linklere backlink verdiğini tespit ederek işe başlamalısınız. 404 hatası ile karşılaşılan bu linkleri iyileştirmede iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.
301 yönlendirmesi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede linkin sahibi ile iletişim kurmadan kendi sitenize kolaylıkla yönlendirme yapmış olursunuz. Bu yönlendirme üzerinde bir miktar değer kaybı yaşarsınız. Buna rağmen de ölü linkin iyileştirilmesi başarılı bir şekilde gerçekleşir.
İkinci yöntemde ise sitenin sahibi ile iletişime geçmelisiniz. Site sahibi linkin karşılıklı olarak iyileştirilmesi teklifinizi kabul ederse iyileştirme mümkün olur. Bununla beraber linkin sizin web adresinize yönlendiriliyor olması gerekir. İkinci yöntem birinciye göre daha zor gerçekleştirilir.

Zararlı Backlinkleri Tespit Etme
Bir SEO çalışması yürütürken iki farklı kategoride işlemler bulunur. Bu işlemlerden birisi site içi SEO çalışmaları olurken diğeri SEO dışı site çalışmaları olarak karşımıza çıkar. Site dışı SEO çalışmalarının büyük bir kısmını backlink alımı oluşturuyor. Bir web adresi aracılığıyla sitenizin arama motorları içerisinde güvenilirlik kazanması olarak görebileceğimiz bu durum, SEO rekabeti açısından önem taşır.
Web sitenizin arama sonuçları arasında üst sıralamalarda bulunabilmesi, sitenizin değerinin artması ve arama motorlarının sitenizi olumlu karşılaması için backlink çalışması şarttır. Bu bağlantılar web sitenizin nitelikli bir kaynak olduğuna işaret eder. Bununla birlikte her backlink de yararlı olmayabilir.
Bir arama motoru tarafından ceza almamak ve sitenizin güvenirliğini artırmak için zararlı backlinkleri tespit etmek önem taşır. Bu noktada özellikle backlink analiz çalışmaları büyük işlev görür. Sitenize zarar verme ihtimali olan bağlantılara analiz sonrasında ulaşabilirsiniz. Böylelikle de kullanacağınız backlinki daha işlevsel ve yararlı bağlantılar arasından oluşturabilirsiniz.
Zararlı Backlink Nedir?
Negatif SEO çalışmaları arasında zararlı backlink çalışmaları önemli yer tutuyor. Bir web sitesi tarafından sizinle herhangi bir ilgisi olmayan bağlantıların sitenize yönlendirilmesi sonrasında zararlı backlink oluşur. Bu bağlantılar arama motorlarının algısında sizin olumsuz bir web sitesi olduğunuz düşüncesini yerleştirir. Bu durum özellikle sizin arama motorları arasında yer aldığınız sıralamanın gerilemesine, organik trafiğinizin azalmasına ve site indeks değerlerinin silinmesine neden olabilir.
Birçok zararlı faaliyet yürüten siteler, anti SEO çalışmaları yürütürler. Bu çalışmaları sizin web sitenizin Google'dağerini hedefleyerek yaparlar. Bu sebeple bir yükseliş yaşadıysanız olumsuzluklara karşı durmak için de hazırlıklı olmalısınız. Anti SEO çalışması yürüten sitenin yabancı bir kaynak olması işleri daha da güçleştirebilir. Büyük emek vererek oluşturduğunuz çalışmalar zararlı backlink nedeniyle sekteye uğrayabilir.
Bu olumsuz durumdan kurtulmak için düzenli olarak backlink kontrolleri yapmalısınız. Özellikle backlink analiz çalışmaları ile sitenizi güvence altında tutmanın yollarına bakmanızda fayda var. Analiz çalışmaları için birçok araçtan faydalanabilirsiniz. Sitelere binlerce backlink gönderilebileceğinden zararlı backlinkleri tespit etmek amacıyla analiz araçlarını kullanmak daha mantıklı bir yoldur.
Web Sitenize Yapılan Zararlı Backlink Nasıl Anlaşılır?
Son dönemlerde sitenizin sıralamasında ve trafiğinde belirgin bir düşüş tespit ettiyseniz bu durum anti SEO çalışmaları ile oluşmuş olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken sitenize gelen dış bağlantıları kontrol etmek olacaktır. Analiz çalışmaları sayesinde sitenize yönlendirilmiş olan bir zararlı backlink tespit edilebiliyor. Bu bağlantılar üzerinde reddetme ve engelleme gibi işlemler yürütülerek siteniz güvence altına alınmış olur.
Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?
Sitenize yönlendirilmiş zararlı bağlantıların tespit edilmesi için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Siteniz için zararlı backlinkleri tespit etmek istiyorsanız bu yöntemlere mutlaka başvurmalısınız. Bu yöntemler arasında şu maddeler sayılabilir:
Backlink analizi yapabilen araçlardan yararlanmak en iyi yöntemlerden birisidir. Bu araçlar sayesinde sitenizin dış bağlantılarının bir listesini alabilirsiniz.
Web siteniz üzerindeki indeksleri sıklıkla kontrol etmek bu konuda işinize yarayacaktır. Bilmediğiniz kaynaklardan gelen indeksler size zarar verebilir.
Zararlı backlink tespiti için sıklıkla kullanılan araçlar bulunuyor. Bu araçlar sayesinde sitenize ait olan geri bağlantıların ayrıntılı analizini yapabilirsiniz. Analiz sonucunda zararlı olan ve olmayan bağlantıların bir listesi oluşturulur. Bu araçlarda pek çok farklı filtreleme kategorisinden yararlanabilirsiniz. Alexa değerine, dil seçeneklerine, konum özelliklerine ve sektör alanına göre filtreleme yapabilirsiniz.
SEO rekabeti açısından bu bağlantılar üzerinde kafa yormanız şarttır. Nitelikli içerikler üretirken, içeriklerinizi anti SEO çalışmalarına feda etmediğinizden emin olmalısınız.

Zararlı Backlinklerin Kaynağı Nedir?
Arama motorları pek çok farklı kritere göre web siteleri üzerinde algılar oluşturur. Özellikle Google arama motoru kopya içerik ve kalitesiz içerikler için çeşitli algoritmalar geliştirmişti. Bu gelişmelerle birlikte web siteleri birçok ceza ile karşılaşmıştı. Kopya içerikler için Panda güncellemesi, kalitesiz içerikler içinse Penguin güncellemesi web siteleri üzerinde etkili olmuştur. Google açısından sadece içeriklerin kalitesi değil dışardan alınan bağlantıların kaynağı da önem taşıyor. Bu sebeple Penguin algoritması, özellikle nitelikli olmayan dış bağlantıları tespit ettiğinde site hakkında olumsuz yargılara varabiliyor.
Penguin algoritması ile sorun yaşamamak için zararlı backlinkleri tespit etmek büyük önem taşır. Özellikle düşük nitelikli sitelerden gelen bağlantılar hedef kitleniz üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu sebeple zararlı backlinkler oluşturabilecek şu kaynaklara dikkat etmelisiniz:
Otorite sahibi olmayan web sitelerin gelen dış bağlantılar,
Spam içeriği yüksek olan sitelerin bağlantıları,
Arama motorları tarafından ceza almış sitelerin bağlantıları,
Blog sitelerine spam almış yorum bağlantıları,
Hacklenmiş siteler üzerinden gelen bağlantılar,
İndekslenmemiş site bağlantıları,
Orijinal içerik barındırmayan site bağlantıları,
Tekrarlayan içerik yapısına sahip sitelerin bağlantıları size sorun yaratabilecek kaynaklar arasındadır.
Bu kaynaklara dikkat ederek nitelikli bir link inşası çalışması yapmalısınız. Bu işlemi yürütürken en büyük yardımcınız backlink analiz araçları olacaktır. Nitelikli bir analiz ile bu bağlantıların size vereceği zararlardan korunmuş olursunuz.

Backlink Reddetme
SEO çalışmalarında bancklink kullanımı büyük önem taşır. Arama motorlarının web siteniz hakkında pozitif kanılara varmasında ve sizi kullanıcılarınızla buluşturmada büyük katkılar sunar. Bu bağlantıların kullanımı aynı zamanda anti SEO çalışması yapan pek çok siteyi de harekete geçirmiştir. Özellikle zararlı backlink kullanımı yaparak sitelerin arama sıralamalarını düşürmek ve organik trafiğini azaltmak isterler. Böyle bir durumda backlink reddetme sitenizin geriye gitmemesi adına yapacağınız kritik bir iştir.
Sitenize gelen bir bağlantıyı backlink reddetme yoluyla gönderdiğinizde arama motorunu bu bağlantıyı bildirmiş olursunuz. Böylelikle de arama motorlarının sizin web sitenizle ilgili olumlu algıları pekişir. Siteniz üzerindeki zararlı backlinkleri engellemenin ilk adımı ise bağlantı analizleri yapmaktan geçer. Analizler sonrasında sitelerin maruz kaldığı pek çok cezadan kurtulabilirsiniz. Sitelerin zararlı backlinklerle mücadele etmesi için Google disavow tool aracını çıkarmıştır.
Backlink Analizleri ile Zararlı Bağlantıları Tespit Etme
Zararlı bağlantıları reddetmeden önce bu bağlantıların kaynakları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kullanacağınız bir backlink analiz aracı sayesinde zararlı bağlantılara ulaşmanız mümkün olur. Tüm bağlantılarınızın kaynaklarını ve listesini bu araçlar yardımıyla alabilirsiniz.
Site linklerinizi inşa ederken analiz çalışmaları yapmak, siteniz üzerinde koruma sağlar. Arama motorları sadece içeriklerinize değil dış bağlantılarınıza da odaklanır. Siteler üzerinden almış olduğunuz her backlink arama motorlarının radarına girmenize sebep olur. Nitelikli ve otoriter bir siteden bağlantı aldıysanız hiçbir problem yok. Ancak aldığınız bağlantının kaynağı güvenilir değilse çeşitli cezalarla ya da sorunlarla karşılaşmanız kolay olacaktır.
Zararlı backlinkler konusuna dikkat etmediğiniz de arama motoru pek çok ceza ile sizi bu noktaya yönlendirmeye çalışır. Ceza aldığınız zaman belirli bir gerileme yaşamanız doğaldır. Backlink analiz çalışmaları yaparak ve zararlı bağlantıları reddederek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ceza almaya neden olan pek çok faktörle birlikte zararlı bağlantılar için backlink reddetme işlemini kullanmamak yaptırımları beraberinde getirir. Google tarafından verilen cezalar arasında şunla yer alır:
Web sitenizin arama motoru üzerinden kaldırılması cezası(Deindex),
Anahtar kelimeleriniz üzerinden yaşayacağınız sıralama düşüşleri,
Arama sonuçları arasından tamamen silinme bu yaptırımlar arasındadır.
Bu sorunlarla karşılaşmamak adına Google Disavow Tool aracı ile bağlantıları reddetme işlemlerini yürütmeniz gerekir.

Disavow Tool ile Backlink Reddetme
Özellikle anti SEO çalışmalarının yaygınlaşması ile çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Backlink analiz araçları ve backlink reddetme araçları bu uygulamalar arasında yer alır. Google arama motoru zararlı bağlantıları engellemek ve web siteleri için güven oluşturmak için disavow tool aracını oluşturmuştur. Bu araç sayesinde siteniz üzerinde zararlı bağlantı oluşturan linkler engellenir.
Disavow tool aracını kullanmanın ilk adımı siteniz üzerindeki zararlı backlinkleri tespit etmek olur. Disavow tool aracının çalışabilmesi için de bu bilgi gereklidir. Zararlı bağlantıların tespiti için ücretsiz bir uygulama olan Google Search Console kullanılabilir. Bu uygulamadan bağlantıları edinmek backlink reddetme işlemi için ön koşuldur. Bu uygulama sayesinde kolaylıkla analiz yapabilir ve zararlı bağlantıları tespit edebilirsiniz.
Google Search Console uygulamasını siteleriniz üzerine kesinlikle eklemeniz gerekir. Bu eklemenin ardından da sıklıkla kontrol ederek bağlantıları takip etmeniz gerekir. Şu adımları takip ederek bu uygulamayı kullanabilirsiniz:
Uygulamaya giriş yaparak sitenizi seçmeniz ilk adımı oluşturuyor.
Girişin ardından uygulama menüsüne tıklamalısınız. ‘’Arama Trafiği’’ bölümünden ‘’Sitenize Bağlantılar’’ bölümünü açmanız gerekiyor.
‘’En Çok Bağlantı Verenler’’ seçeneği içerisindeki ‘’Diğer’’ kısmına bakmalısınız.
‘’Daha Fazla Örnek Bağlantı İndir’’ özelliği ile bağlantıları indirebilirsiniz.
‘’Son Bağlantıları İndir’’ özelliği ile de tarih sıralamasına göre bir inceleme yapabilirsiniz.
İndirdiğiniz bağlantıları açarak zararlı backlink tespitine başlayabilirsiniz.
Reddedilmek istenen zararlı linklerin tespiti sonrasında .txt uzantılı bir dosya hazırlamanız gerekiyor. Metin editörlerinden yararlanarak dosyayı açmanız gerekiyor. Dosya içeriğinde her satıra bir bağlantı gelecek şekilde düzenleme yaparak dosyayı kaydedebilirsiniz. Yazım şekli olarak da UTF-8 seçmeniz gerekiyor. Bir domain üzerinden gelen tüm bağlantıları reddetmek için ‘’domain:ornekdomain.com’’ biçiminde düzenleme yapabilirsiniz. Bu durumda da yine her satıra bir bağlantı gelecek şekilde düzenleme yapmanız gerekir.
Google Disavow Tool Nasıl Kullanılır?
Bu aracı backlink reddetme işlemi için zararlı backlinklerin tespiti sonrasında kullanıyoruz. Backlink reddetme işleminin gerçekleşmesi için Search Console üzerinden zararlı linkleri tespit etmiş olmanız gerekir. Tespit ve dosyalama sonrası disavow tool aracını şu adımlarla kullanabilirsiniz:
Disavow tool uygulamasına giriş yaparak işe başlayabilirsiniz.
Uygulamada karşınıza çıkan liste aracılığıyla işlem yapacağınız web sitesini girin.
‘’Bağlantıları Reddetme’’ butonu ile ilerleyin.
Karşılaştığınız ekrandaki ‘’Dosya Seç’’ kısmından hazırlamış olduğunuz disavow dosyasını yükleyin.
‘’Gönder’’ seçeneği ile reddedeceğiniz bağlantıları Google arama motoruna bildirmiş olursunuz.
Google gönderdiğiniz dosyadaki linkleri işleyerek size bilgilendirme yapar. Bağlantıların reddedilme işlemi birkaç haftalık bir süre alabilir. Bu konuda biraz daha sabırlı olmalısınız.
Backlink Reddetme Neden Önemlidir?
Nitelikli dış bağlantılar sitenizin arama motoru gözündeki değerinde önemlidir. Kaliteli bir bağlantı profili ve yüksek SEO performansı için backlink reddetme işlemi mutlaka yapılmalıdır. Zararlı backlinkler sizin site imajınızı zedelediği gibi organik trafiğinizin düşmesine de neden olur. Anti SEO çalışmalarına karşı mücadele etmek için bu işlem önemli bir hizmet sunuyor.

Backlink Sorgulama Aracı Nedir?

Backlink sorgulama ile ilgili bilgi verirken önce backlink'in ne demek olduğunu anlatalım. Backlink, kısaca sitenize referans gösterilen, link yoluyla yönlendirilme yapılan bağlantı çeşitleridir. Bu bağlantıların zararlı/yararlı kontrollerini yapabileceğiniz, toplamını sayabileceğiniz ve sizlere bu hizmeti sağlayan sistemlere de backlink sorgulama aracı denmektedir.

Ahrefs

En iyi backlink sorgulama araçları içerisinde yer alan ahrefs.com uzun zamandır ücretli/ücretsiz olarak hizmet veren, bir çok SEO firması tarafından tercih edilen analiz araçlarından biridir. Ücretsiz üyeliklerde 5 adet sorgulama sınırı olan, backlink sayılarını, sosyal medya paylaşımlarını, bölgesel yüzdelik oranlarla link alınan ülkeler görsel olarak sunulmaktadır.

Ayrıca sitenin net toplam backlink sayısını, backlinklerdeki dalgalanmaları, giriş - çıkış konusunda dofollow/nofollow olarak linklerin ayrılmasını grafiksel olarak sizlere sunmaktadır.

Majestic SEO

Diğer bir kaliteli backlink sorgulama aracından biri olan majesticseo.com adresi bir kaç sitede karşılaşacağımız analizleri ve içerikleri sunuyor. Burada dikkat edilen ve en çok rağbet gören içerikler ise geçmişte aldığınız backlinklerin ve referans olan sitelerin sayısını ayrı ayrı olarak göstermesidir. İkinci olarak sunulan ekstra özellik ise sitenize yönlendirilen backlinklerin nasıl bir anchor içerisinde olduğu ve nasıl yönlendirme sağladığı, diğer taraftan ise hangi anahtar kelimelerin sitenize link sağladığının yoğunlukları da majestic SEO'da mevcut...

Open Site Explorer

Uzun zamandır bir çok kişi tarafından kullanılan opensiteexplorer.org backlink aracı farklı amaçlarla araştırılmış veya bulunamayacak backlinkleri tarama konusunda biraz daha hassas davranıyor. Majestic SEO'da bulunan özelliklerden biri olan ayrıştırma özelliği ile linklerinizin ne şekilde geldiği belirtiliyor. Uzun zamandır sayım ve araştırma konusunda birazcık durgun olan open site explorer diğer backlink sağlayıcıların neredeyse 10 da 2 si kadar sonuç çıkartabiliyor.

Cognitive SEO

Link araştırma ve link dağılımı haritası konusunda gerçek bir SEO aracı olan cognitiveseo.com tek başına bilgi ve analiz toplamayıp birden fazla analizleri ve içerikleri bir yerde toplayan sistemdir.

Birkaç dış kaynak kullanarak içeriklerin bir yerde buluştuğu, backlinklerin girişi, çıkışı, özellikleri, ne zaman silindiği ve ne zaman eklendiği konusunda dahi bilgileri içeren Cognitive SEO ücretsiz olarak 14 gün trial hizmet vermekte, devamında ise ücret karşılığında bu hizmet devam etmektedir.

Rank Signals

Alexa backlinkler bildiğiniz üzere rahat kontrol edilebiliyordu. Alexa'nın premium hizmetinden sonra bu durum ücretli kısma girmişti. Alexa backlinklerin yanında farklı backlinklerin araştırılması konusunda hizmet veren ranksignals.com adresi bu konuda sizlere rahatlık sağlıyor.

Open site explorer düzeninde linklerin nofollow/dofollow olarak ayıran ve anchor textleri Trustrank değerleriyle görebileceğiniz bu servis siteniz için alınan linkleri gösteriyor. Ayrıca site kalitelerine göre link ayıran bu sistem çoğu WebMaster tarafından yeni keşfediliyor...

SEO Spyglass

Online olarak kontrol edilen araçların aksine tamamen bir program/yazılım olan SEO Spyglass uzun zamandır SEO sektöründe bir çok WebMaster'in kullandığı backlink programı olarak seçilmişti. Online araçların ayrıştırdığı içeriklere göre daha fazla niteliği olan, ana sayfanın PR değeri ve link alınan sayfanın PR değerini sizlere sunan SEO Spyglass araştırmaları ve veri çekimiyle her zaman kullanabileceğiniz bir backlink sorgulama aracı olarak nitelendiriliyor.

Detaylandırma özelliği de olan SEO Spyglass programında hangi ülkeden ve hizmetten bağlantı geldiği özellikle ayrıştırılabiliyor. Ücretsiz olarak da kullanılabilen bu yazılım belirli arama ve özelliklere sahip.

Monitor Backlinks

Sadece backlink sorgulaması yapan monitorbacklinks.com bağlantıların ne şekilde verildiğini tam olarak belirten, bu belirtmelerde renklendirme kullanan ve ücretsiz aramalar için kısıtlı sorgulu aramalar yapan bir backlink sorgulama servisidir. Burada dikkati çeken en büyük özellik ise detaylı ayrıştırma yapmış olmasıdır.

Bir sitenin kaç tane backlinki olduğunu, kaç tanesinin değerli olduğunu, kaç farklı IP adresinden geldiğini, kaç farklı C-Class IP olduğunu, nofollow ayrıştırması, yönlenme, edu ve gov backlink olduğunu bulmaktadır.

SearchMetrics

Bu sektörde bir çok analiz sonuçları ve içerikleriyle hizmet veren searchmetrics.com araştırma yapan WebMaster'lere eşsiz kaynaklar sunmakta ve ücretli sürüme geçildiğinde bir çok SEO Analiz hizmetleri sizlere sunulmaktadır. Bu konuda birden fazla yerden kaynak sağlayan ve eşsiz özellikleri bir arada toplayan SearchMetrics bu türde araştırma yapan kişilerin eşsiz bir kaynağı oluyor.

Ücretsiz olarak analiz edildiğinde bir çok özelliğinin kısıtlanması olsa dahi ücretsiz verilerle de sizi tatmin edebiliyor. Bunlara eşdeğer olarak backlink sorgulama aracı, SEO görünürlüğü (görsel), sitenizin farklı sayfalarına verilen bağlantılar, subdomainlerinizin araştırması ve görünürlüğü, sitenize en çok yönlendirme yapan siteler (grafik), rakip siteler (grafik) ve arama sorgularında sıralamalarınızın grafik halinde sunulmasını kısıtlanmış halde sizlere sunuyor.

Web SEO Analytics

Genellikle SEO araçları üzerine kurgulanmış bu backlink sorgulama aracında sizlere günlük belli kategorilerde ve içeriklerde arama sayısı sunuyor. SEO için ihtiyaç olabilecek bütün veriler ve içeriklerin yer aldığı webseoanalytics.com adresinde birden fazla özellik olması ve net sonuçlara yakın bilgiler sunması herkesin dikkatini çekiyor. 10 gün trial olarak hizmet veren bu servis hizmetin devamında uygun bir ücretle aylık hizmet vermeye devam ediyor.

İçerisinde onlarca hizmet bulunan ve çoğunlukla SEO kıstaslarını hedef alan Web SEO Analytics kolay araçları ve grafikleriyle dikkat çekiyor. Sadece SEO aracında domain, Alexa trafik, sayfa analizi, link inşaası ve hata çözümleriyle ilgili diagnostik raporları sunuyor.

Link Research Tools

SEO araçlarıyla birlikte arama yapan ve farklı seçenekleri sizlere sunan linkresearchtools.com birden fazla olan eşsiz aracıyla sizlere backlink sorgulamadan SERP sonuçlarına kadar her şeyi sunmaktadır. Ücretli olarak bir çok hizmetinden faydalanabileceğiniz bu sistemde ücretsiz olarak sadece 4 adet aracı ücretsiz olarak sunmaktadır.

Geniş arama hacmiyle eşsiz araçları bulunan Link Research Toos bir çok WebMaster'in ihtiyaçlarına çözüm bulacak içerikleri sunuyor.

Kısacası SEO sektöründe sizlere birden fazla özellik sağlayan ve bir arada topladığımız en iyi backlink sorgulama araçları konusunun sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Birçok WebMaster ve site sahibi tarafından araştırılan ve yakın bir ilgiyle takip edilen backlink sorgulama araçlarını sizlerle buluşturduk. Hizmetleri, içerikleri ve sunduğu farklı farklı özelliklerle ihtiyaçlarınıza karşılık çözümler üreten servisler araştırmalarınıza ve kontrollerinize yardımcı oluyor...

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Web siteniz üzerinde kullanacağınız bir bağlantıyı backlink sorgulama siteleri ile kolayca görebilirsiniz. Bu sorgulamaların en nitelikli şekli sitenizin alakalı olduğu konuyla ilgili rakip siteleri araştırmaktır. Hedeflediğiniz rakip sitenin adresini bir sorgulama sitesi aracılığıyla kolaylıkla aratabilirsiniz. Rakip sitenin tüm bağlantı ayrıntıları detaylı bir şekilde önünüze gelecektir.

Bağlantı sonuçlarını daha iyi analiz etmek için kullanılan sembollere hakim olmanız gerekiyor. Kısacası her türlü kafa yormanız bu işin başarıya ulaşması için şarttır. Sorgulama sonucunda ortaya çıkan Pr değeri, arama motorunun siteye verdiği değeri gösterir. Bu değer PageRank kavramını oluşturur. OBL simgesi site üzerinden dışarıya verilen toplam bağlantı sayısını ifade eder. Flag sonucu ilgili bağlantıların nofollow özellik taşıyıp taşımadığı hakkında bilgi verir. Anchor Text ise site üzerinden verilen bağlantıların hangi anahtar kelimeler ya da görseller üzerinden verildiği hakkında bilgi sunar.

Backlink Sorgulama ile Oluşan Bağlantıların Kullanımı

Bir sitenin backlink sorgulama sonuçlarını incelemek sitemizde kullanacağımız bağlantılar hakkında fikir sunar. Özellikle rakip web sitelerinin bağlantı yapısı hakkında bilgi sunarak belirli bir çerçeve çizer. Bununla birlikte arama motorları arasında üst sıralarda yer almanın tek şartı backlink kullanımı değildir. SEO rekabeti açısından diğer optimizasyon seçeneklerine dikkat ettikten sonra rakip sitelerin backlink kompozisyonuna dikkat etmek daha çok yarar sağlayacaktır.
Bağlantıların sorgulanması sonrasında Pr değeri yüksek, OBL değeri en düşük seviyede, nofollow flagı taşımayan ve anahtar kelime kullanımında bulunmuş siteler en kaliteli sonuçları sunar. Bununla birlikte bu sitelerin içeriklerinin sizin sitenizle yakında ilgili olması da önemli bir şarttır. Tüm bu nitelikleri taşıyan siteleri bağlantı almak için işaretleyebilirsiniz.

Bağlantıları sorgulama sonrasında değeri yüksek sitelerle iletişime geçebilirsiniz. Bu sitelerin istediklerine uygun içeriklere sahipseniz bağlantı alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bu sorgulamaların bir diğer artısı ise herkesin kullanabileceği ücretsiz bağlantılar sunmasıdır. Dizin içerikleri, forumlar ya da çeşitli makaleler sonuçlar arasında bulunabilir. Bu sayede bu alanlardan bağlantı almanız kolay hale gelmiş olur. Bu sonuçları elde etmek için backlink sorgulama siteleri üzerinde daha fazla bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır.

Backlink Sorgulama Siteleri

 • aHrefs Sitesi: Bu site özellikle SEO ajanslarının ilgisini çekebilecek grafik raporları sunuyor. Ücretli bir site olan Ahref, ücretsiz versiyonunda sadece 100 sonuç gösteriyor. Detaylı raporu ve analizleri ise size çok yarar sağlayabilecek özelliklere sahip.
 • Open Site Explorer: Bir bağlantının Pr değeri, linklerin nofollow özellikleri ve anchor text değeri bu site ile kolaylıkla ulaşılabilir bir özelliktedir. Page Autority ve Domain Autority değerlerini de içermesi sitelerin gerçek değerlerinin ortaya çıkarılmasında oldukça etkili olur. PRO üyelik ile sosyal medya üzerinde oluşan verilere de ulaşmanız mümkün olur.
 • Majestic SEO: Bu sitenin en önemli özelliği geçmişe yönelik analizleri ile yarar sağlamasıdır. Historical Data ile Fresh Data özellikleri sayesinde kapsamlı bir backlink analizi yapmaya fırsat tanıyor. Güncel veriler ile geçmiş veriler arasında bağlantılar kurarak backlink stratejisi geliştirme konusunda büyük faydalar sağlar.
 • Cognitive SEO: Bu site kendisini bir backlink sorgulama sitesi yerine backlink denetim aracı olarak konumlandırıyor. Site backlink sorgulama siteleri arasında kullanışlı ara yüzü ile dikkat çekiyor. Sitenize ve rakip siteye ait bilgileri girdiğinizde anlaşılır ve detaylı bir analiz raporunu size sunuyor. Sonuçlarla ilgili ayrıntıları anlık olarak alabilme olanağı tanımasıyla da öne çıkan bir sitedir.
 • Link Research Tools: Bu sitenin en önemli özelliklerinden birisi hızlı ve basit analizler yapıyor olmasıdır. SEO uzmanlarını ve analiz yapan kişileri gereksiz ayrıntılarla yormadan raporlar üretiyor. 53 farklı kaynaktan bilgi toplayarak ihtiyaç duyulan bilgilerle veri tabanı oluşturuyor.