Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Domain yaşınında SEO‘ya etkisi çok büyüktür. Bir çok arama motorunda sıralamada, domain yaşı büyük rol oynar. Google gibi arama motorları, eski sitelere daha güvenilir bir göz ile bakmaktadır. Domain yaşı ile birlikte özgün yazı, sık sık güncellemeler, backlink ve SEO ile istenilen kelimelerde üst sıralara çıkmak mümkündür. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, arama sonuçlarında çıkan sitelerin sıralamaları belirlenirken en çok domain yaşına önem verilmektedir. 

Sadece sitenin yaşı değil, siteye backlink veren sitenin domaininin yaşınında yüksek olması avantaj sağlar. Bir diğer söylentiye göre, son zamanlarda ücretsiz verilen domainlerin çoğunluğu spam siteleri oluşturuyor. Domain yaşı yüksek olan web siteleri, uzun zamandır düzenli hizmet verdiği için arama motorları tarafından güvenilir oluyor ve her zaman üst sıralardaki yerini koruyor.

Bunların dışında, domain bitiş süresinin kısa olması da SEO açısından kötü bir durum oluşturur. Domain yaşı en az 3 yıl olmalıdır. 3 yıldan az süresi olan domainler, Google gibi arama motorları tarafından gelip geçici bir site olarak düşünülür. Domain süresi ne kadar çok olursa, SEO açısından daha avantajlı olacaktır.

Sitelerinizin domain yaşlarını sorgulayabileceğiniz bazı web siteleri;

Bir önceki yazımız olan Hazır Sistemler İçin En İyi Robots.txt Dosyaları başlıklı makalemizde mybb robots.txt, smf robots.txt ve vbulletin robots.txt hakkında bilgiler verilmektedir.

Domain Yaşının SEO’ya Etkisi için yorum yapabilirsiniz. (10)

 • Abdullah Emirhan Turna

  Çok teşekkkürler. çokk faydalı bir yazı olmuş. Acaba önceden alınmış bir domain aldığımızda pr leri ve yaşı kaldığı yerden mi devam ediyor?

 • ali

  hocam dodddy de kullandığım yeni domain 15 günlüktür ama site içeriğine çok özen gösterdim bu domaini nasıl yaşlı yapabilirim godady de oyle bir ayar ya da satın alacak bir yer var mı acaba olur mu :(((((

 • Metin Saraç

  kaynak web siteleri için Teşekkürler. websitechecks Şuanda çalışmıyor, Bilgilerinize sunarım Kolay gelsin.

 • Nihat

  Bilgiler icin tesekurler ama benim bir sorum var Ru uzantili domainleri en fazla 1 yillik alabiliyorum daha uzun alma sansim varmi?

 • İzel Köybaşı

  Domain alırken en az 3 yıllık alıyorum 500 civarında domain im var. Ama bence her şey den önemlisi içerik arkadaşlar sağlam içerikli olsun 1yıllık al yada 3 günlük domain olsun mutlaka ödülünü verir google.

 • Nazım Berke Kalyoncu

  Gerçekten önemli bir yere sahip domainin yaşı. Fakat domain alırken daha önceden filtreye girip girmediği konusunu gözden kaçırmayın derim.

 • faruk

  çok teşekkürler hocam 🙂
  yalnız domaincele çalışmıyor doğru düzgün haberin ola :=)

 • Altan Derdemez

  Domain yaşı çok önemli bir kıstastır. Hem Google uzun soluklu siteleri sever hem de sandbox riski bu siteler için azdır belki de hiç yoktur. Yeni siteleri Google takip eder ancak eski siteler zaten belli şeyleri aşmıştır diye düşünerek onlara denetim uygulamaz.

 • ismail

  ben bu yaş olayını yeni ögreniyorum. bizi bilgilendiren ustaların tavsiyesine uyarak sitelerin sürelerini uzattım. Uyguladığım sitelerin sonuçlarını sizede yazarım. ne kadar zamanda etki sagladığını

 • fatih

  teşekkürler bilgiler için.Önemini biliyordum ancak link alımında etkisinin farkında değildim.Bundan sonra en çok önem verdiklerim arasında olacak.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE