Domain Yaşı ve Önemi Nedir?

Domain yaşı alan adının satın alındığı tarihten günümüze kadar olan süreyi ifade eder. Alan adınızın yaşı ne kadar büyükse sitenizin otoriterliği de arama motorlarının gözünde o kadar büyük olacaktır. Bir çok arama motorunda domain yaşı büyük rol oynar. Google gibi arama motorları, eski sitelere daha güvenilir bir göz ile bakmaktadır. Domain yaşı ile birlikte özgün yazı, sık sık güncellemeler, link inşası ve SEO ile istenilen kelimelerde üst sıralara çıkmak mümkündür.

Domain Yaşı Nasıl Sorgulanır?

Domain yaşınızı öğrenmek ve buna göre aksiyon almak için bazı araçlar bulunur. Domain yaşınızı öğrenmek için SEO Analiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Domainlerin Dezavantajları Nelerdir?

Sayıları eskiden çok daha fazla olan ve bugünde durmadan devam eden spam nitelikli web sitelerini hepimiz görmüşüzdür. Bu siteler Google algoritmasını manipüle ederek kısa bir zaman için arama sonuç sayfalarında çıkabiliyorlar. Fakat Google bu siteleri gün geçtikçe erken fark edip cezalandırıyor. Bu cezalandırmadan dolayı bu sitelerin sahipleri yeni domainler alıp tekrardan aynı şeyleri yapmaya çalışıyorlar. Bu sebepten Google domain yaşı daha büyük olan ve uzun süredir herhangi bir ceza almamış siteleri daha güvenilir gördüğünden domain yaşı büyük olan sitelere öncelik verebiliyor.

Fakat tahmin edebileceğiniz üzere sadece sitenin yaşı değil, siteye link veren sitenin domaininin yaşınında yüksek olması avantaj sağlar. Bir diğer söylentiye göre, son zamanlarda ücretsiz verilen domainlerin çoğunluğu spam siteleri oluşturuyor. Domain yaşı yüksek olan web siteleri, uzun zamandır düzenli hizmet verdiği için arama motorları tarafından güvenilir oluyor ve her zaman üst sıralardaki yerini koruyor.

Alan Adının Yapısı

Alan adının yapısı yani barındırdığı keywordler de arama motorların kullandığı bir sıralama sinyalidir. Alan adınızda bulunan kelimelerin sitenizle alakası olmaması Google gözünde çok yüksek ihtimalle olumsuz bir sinyal olarak alınacaktır. Bu sebepten alan adınızı seçerken sitenizin hitap edeceği kelimeleri içermesine özen gösterseminiz SEO açısından daha iyi olacaktır.

Bunların dışında, domain bitiş süresinin kısa olması da SEO açısından kötü bir durum oluşturur. Domain yaşı en az 3 yıl olmalıdır. 3 yıldan az süresi olan domainler, Google gibi arama motorları tarafından gelip geçici bir site olarak düşünülür. Domain süresi ne kadar çok olursa, SEO açısından daha avantajlı olacaktır.