Domainde tirenin kullanımı teknik açıdan etkisiz eleman gibi görülse de bazı hususlardan incelendiğinde olumsuz etkileri olabilmektedir.

Bir domainin kısa olması hatırlanması için büyük bir avantajdır, bu sebeple domaindeki karakter sayısı azaldıkça domainin SEO açısından kalitesi de artmaktadır. Kısa alan adlarının yazımı, paylaşımı, kodlanması ve hatırlanması daha kolay ve yazım hatası riski çok daha azdır. Bu sebeple tire kullanımı karakter sayısını arttıracağından aynı zamanda kullanıcıların doğrudan site girişi yapmak isterken tireyi unutabileceğinden büyük bir dezavantaj olacaktır.

Direk adres yazılarak girilen adreslerde tire ve rakam gibi takılar unutulabilmekte veya hatalı yazılabilmektedir. Örnek olarak web-tures.com gibi bir domaine karşılık rakip olarak alınacak webtures.com daha avantajlı olacaktır. Bunların dışında marka bilinirliği açısından tire olmadan kullanmak daha doğrudur. Çünkü tire, ek, rakam vs. gibi domaine ilave edilecek takılar, domainin marka değerini düşürecektir. Eğer iki şekilde de domaine siz sahipseniz, 301 ile webtures.com u web-tures.com a yönlendirerek bu hatalı girişleri önleyebilirsiniz. Ancak tek dezavantaj ziyaretçilerin hatalı kullanımı değildir.

Pek çok kişi EMD güncellemesi sonrası, birebir anahtar kelime ile uyumlu domainlerin cezalandırıldığını düşünerek tireli kullanımı uygun görseler de, asıl sorun birebir uyuma rağmen kaliteli içerik ve backlinke sahip olmamalarıdır. Bu sebeple, domainde tire bulunan siteler için de kaliteli içerik ve backlink sağlanmazsa EMD güncellemesinin olumsuz etkisine maruz kalacaktır.

Tüm bunlara rağmen okunabilirlik açısından 3 veya daha fazla kelimeden oluşan domainlerde tire kullanımı faydalı okunabilmektedir. Bu durum hem kelimeleri daha rahat okuma, hem de harflerin bir araya gelmesinden dolayı farklı kelimelerin ortaya çıkmasını önlemek açısından daha doğru olacaktır. Örneğin karsatisi.com gibi bir adres “kars atisi” şeklinde yorumlanabileceği gibi “kar satisi” şeklinde de yorumlanabilir. Bu gibi karışıklıkları önlemek için tire kullanımı daha uygun olacaktır.

Özetle, domain seçimlerinde, hitap edilen kesimin kullanıcıları dikkate alınmalıdır. Kullanıcıların yaş ve bilgi düzeylerine göre hatalı okuma, yorumlama ve yazma ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır. Arama motorlarının da amacı, kullanıcıların web sitelerinden maksimum memnuniyetini ölçmek ve buna göre algoritmalarını şekillendirmek olduğundan, ziyaretçilere en fazla kolaylığı sağlayacak yapıda hareket etmekte fayda vardır. Bu sebeple kullanım yeri ve amacına göre kriterlerin SEO üzerindeki etkileri de değişebilmektedir.