SEO Fiyat Hesaplama

HTTPS Birinci Sayfa Sonuçlarına Hükmediyor

[toc]

Https Seo Etkisi Ne Kadar?

10.000 adet anahtar kelime temel alınarak yapılan incelemeye göre 9 ay önce Google birinci sayfa sonuçlarının %30’u güvenli yani HTTPS iken bu hafta, oranın %50’ye çıktığı belirtildi.

Nisan 2016 - Nisan 2017 arası birinci sayfadaki HTTPS yoğunluğu:

HTTPS Birinci Sayfa Sonuçlarına Hükmediyor

Bu artış, ani bir şekilde olmadı. Algoritma güncellemesiyle değil, istikrarlı bir şekilde web sitelerin HTTPS kullanımına geçmesi ile gerçekleşti. Bu küçük denebilecek değişim biriktikçe yıl sonunda önemli oranlarda sonuçları değiştirebiliyor.

Bu inceleme MozCast tarafından yürütülse de başka kanallar da farklı kaynaklar kullanarak aynı sonuçlara ulaştığını belirtmiştir.

SSL ve Seo İlişkisine İlerleyen Zamanlarda Ne Olacak?

2017’nin sonlarına doğru HTTPS sayfalarının, birinci sayfa sonuçlarının %65’ini oluşturması bekleniyor.

Nisan 2017 - Aralık 2017 Tahmini Sonuçlar:

HTTPS sonuçları

HTTPS yoğunluğu bu denli arttığı için olası bir algoritma beklenirken, Gary Illyes, bu yönde herhangi bir planları olmadığını belirtti. Yani, Google, HTTPS sayfalarını yükseltmek için henüz bir algoritma güncellemesi yapmayacak. Tabii, Google'ın açıklamaları her zaman tutarlı olmamaktadır. Bu yüzden, her an HTTPS sayfaları hususunda bir algoritma değişikliği ile karşı karşıya kalabiliriz.

Site Sahipleri Seo İçin SSL Almalı Mı?

Google, HTTPS ile ilgili ceza ya da ödül politikası izlemeyeceğini söylese de, başka değişiklikler yapmaktadır. Mesela Chrome ziyaretçileri güvenli olmayan sitelere yani verileri toplama ihtimali olan sayfalara karşı uyarmaktadır. HTTPS kullanımı arttıkça siz de üzerinizde URL’inizi güncelleme baskısını hissedebilirsiniz.

Yeni siteler için olabildiğince çabuk HTTPS’ye geçmenizi öneririz. Güvenlik sertifikalarının bazıları ücretsiz olmakla beraber bugünlerde çok pahalı değiller. Fakat şu anda HTTP kullanan siteler için durum daha karmaşık. Site genelinde yapılan değişiklikler risk taşımaktadır. Fakat en azından hassas bilgileri toplayan ya da işleyen sayfaları güvenlik altına aldığınızdan emin olun.

 

 

Fulya Karacaoğlu
Fulya Karacaoğlu
25 Nisan 2017

HTTPS Birinci Sayfa Sonuçlarına Hükmediyor için Yorumlar

 • Btn Aslan
  Btn Aslan 21 Aralık 2017, 11:18

  Merhaba hocam ben siteye https kurunca amp’lerde hatalar oluşuyor bu nedenle kaldırdım sebebi nedir?

 • Kemal ULU
  Kemal Ulu 20 Aralık 2017, 10:03

  İstanbul içi motorlu kurye hizmeti veriyorum. İnternet sitesi üzerinden ödeme almıyoruz. Yinede HTTPS ye geçmem gerekir mi?

 • EuroCars Rental
  Eurocars Rental 14 Mayıs 2017, 13:49

  Bu konuda kesinlikle hem fikirim sizlerle, çok yerinde bir açıklama olmuş teşekkürler hocam.

HTTPS Birinci Sayfa Sonuçlarına Hükmediyor için Cevap Yaz