Linkwheel Nedir? Nasıl Yapılır?

Linkwheel basit çeviri olarak link tekerleği veya link direksiyonu olarak Türkçe’ye çevirilse de, biz “link döngüsü” olarak tabir edeceğiz.

Linkwheel genel çalışma mantığı olarak, hızlı ve çok sayıda backlink alarak ana siteyi üst sıralara çıkarmak için risk almak yerine, paravan siteler oluşturarak bu siteler üzerinden bir link akışını oluşturmayı amaçlar.

Paravan sitelere hızlı ve çok sayıda backlink kasılarak kısa sürede güçlü bir site olması sağlanır. Ancak bu süreçte yeni siteye hızlı backlink çalışması sebebiyle sitelerin filtreye girme olasılıkları oldukça fazladır. Bu sebeple paravan siteler, ücretsiz blog dağıtımı yapan güçlü güvenilirliğe sahip sitelerden oluşmalıdır. WordPress ve Blogspot gibi siteler üzerinden blog kurularak güçlü bir domaine hızlı backlink çalışması yapılabilir. WordPress ve Blogspot uzantılı sitelerin filtreye girme ihtimalleri neredeyse sıfırdır. Eğer subdomain yerine ücretli bir domaini kullanmak isterseniz, alacağınız domaini Blogspot’a yönlendirerek Blogspot güvenilirliğini kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Linkwheel ile güçlü paravan siteler oluşturduktan sonra bu siteler arasında tek yönlü bir linkleme yapmanız gerekmektedir. Zaten linkwheel mantığı da buna dayanmaktadır. Paravan siteler üzerinden karşılıklı link değişimi yapmak, sitelerin aynı merkezden yönetildiği şüphesi ile etkisini yitirecektir.

Oluşturulan sitelere konu ile ilgili özgün veya rewrite makaleler belirli aralıklarla girilerek site içerik olarak da zenginleştirilir. Paravan sitelerdeki makale sayısı arttıkça sağlayacağı faydalar da artacaktır.

Bunun dışında linkwheel uygulamasında zorunlu olması gereken diğer bir özellik de sitelerin farklı iplere sahip olmasıdır. Eğer ücretsiz blog servislerini paravan olarak kullanmayacaksanız, SEO hosting satın alarak 4 – 5 farklı c class ip üzerinden paravan site oluşturarak link ağını bu siteler üzerinden kurmanız gerekir.

Tek yönlü link döngüsü kurularak güçlendirilen sitelerden esas sitemize birer link çıkışı yaparak linkwheel uygulamasını tamamlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan En Etkili Backlink Sistemi başlıklı makalemizde anahtar kelime, backlink çalışması ve doğal backlink hakkında bilgiler verilmektedir.

Linkwheel Nedir? Nasıl Yapılır? için yorum yapabilirsiniz. (17)

 • Kolçak Mohamed

  faydalı olmuş gerçekten çok tşk siteme faydası olacağını düşün
  yorum sizlerin de desteği ile bu şekilde siteler yukarı sıralara yükselecektir

 • Furkan Çelik kapı

  Hocam anlattığınız gibi uygulama yaptım dehşet derecede yorumlarınız faydasını gördüm ama bunları belirli Aralık’ta yapmadım bu yüzden site gerilemeye başladı ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz çelik kapı kelimesine yoğunlaştım acaba ileride bu sayfa eski yerine gelirmi

 • İlknur Yazıcıgil

  butun bloglar ana siteye link çıkışı yapınca google bundan şüphe duymaz mı yani ?

 • Adem Burabak

  ya benim anlamadığım bu paravan siteler demekle misal şuan çok var …makale vsvsvsmakale.com adı altında birçok site var bunlarmı paravan siteler ?

 • murat

  hocam bilgilendirme için çok sağolun.Yazınızı okuyarak kendim yapacağım linkwheel çalışmasını.

 • Melike Çınaroğlu

  hocam bize tumblr.com blogger gibi bu tür sitelerden örnekler verebilirmisiniz ekleyelim sitelerimizi.. yazı içinde teşekkürler bu arada.

 • Kürşat

  Teşekkürler hocam çok iyi yazı olmuş. Denemeye başladım bakalım inş. ilerleme sağlarım.

 • Hanife Duygu Uzun

  Ben şunu soracağım. Ayn bilgisayardan ücretsiz blog açarak onlara içerik girmek ve sonrasında ana siteye link çıkışı yapmak doğru mudur? Yoksa farklı bilgisayarlar şart mıdır?

 • İbrahim Kağan Harman

  Hayır, Sorun çıkmaz anasitenin anahtar kelimelerinden olan subdomainlerden alacağın linkler daha etkilidir.

 • sedat

  Peki ilerleyen zamanda bu blogları subdomain olarak ana siteye bağlamamız mümkün müdür?

 • bilgi

  bu subdomainler esas sitemizin kelimelerinden mi oluşsa bir sorun çıkar mı ?

 • Aybüke Ayça Sevcan

  Merhaba Sayın SEO hocam 🙂 linkwhell’de sitelere ayrı ip atamadığımızda ne gibi problemler çıkabilir ?
  Teşekkür ederiz

 • Ajlan Garip

  Merhaba Esat,
  1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15 adet blog siten varsa eğer. 1 ve 2 den 3′ e link, 4 ve 5 den 6′ ya link , 7 ve 8 den 9’a link , 10 ve 11 den 12 ye link 13 ve 14 den 15 e link verip daha sonra 3 , 6 , 9 , 12 ve 15 inci siteleri birbirine linkwheel yöntemiyle birbirine bağlayıp. 5 adet kaliteli blog sitesi elde etmiş olursun. Buradanda içeriğine göre bloğun anasayfasından anahtar kelimenle link alabilirsin.
  İlk sayfada çıkma oranına gelince bu hedef kelimenin rekabetine göre değişir. Blogların hedef kelimen ile aynı içeriğe sahip olması etkiyi fazlasıyla arttıracaktır.

 • Buraktan Kaynamış

  Merhaba

  Bu aralar bu sistem için çok araştırmalar yapıyorum. kendimce de başladım uygulamalara sizden bir şey isteyeceğim.

  Siz bu konuda ne işe yaradığından falan bahsetmişsiniz. sizden isteğim diyelim ki 15 adet oluşturduk her şey tamam düzenledik. ondan sonra nasıl kullanacağız bu siteleri . yani açtığımız konuların içinde tanıtım yazısı mı yazacağız ? yoksa altında linkimiz olacak biz o linkten mi yararlanacağız ? 15 adet 500 backlinkli diyelim sitemiz var . biz bu 15 adet sitede yarın ki dizinin tanıtımını yaptığımızı sayalım ilk sayfaya çıkma oranı nedir sizce ? diğer sitelere göre daha iyi bir şansımız olabilir mi ? kelime bazlı yükselmede bir yarar görürmüyüz?

  Teşekkürler Saygılar….

 • Safa Çolak

  Bir diğer yöntem olarak Link Piramiti kullanılabilir sanırım.LinkWheel yönteminden çok daha etkili fakat daha yorucu bir işlemdir.Uğraşan arkadaşlar emeklerinin karşılığını fazla fazla alacaklardır.

 • Ayşe Gül Ağnar

  peki tek yönlü olmayıpta karşılıklı olsa bunun henüz daha yeni açılmış iki blog için çok büyük bir zararı olur mu??

 • Yaşar

  Linkwheel uygulaması ayrıntılı ve bir o kadar da sabır isteyen bir uygulama. Ha deyince olmayacak bir şey. Ancak tam anlamıyla doğru yapılması ilerleyen zamanlarda pozitif bir katkı sağlayacaktır. Bu gün kalitesiz içerik yayımlayarak sadece linkwheel uygulamasında başarılı olmuş ve üst sıralarda çıkan bir çok site mevcut. Sanırım SEO Hosting linkwheel uygulaması için birebir!


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE