Dizinlerin SEO Açısından Önemi

Ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler arasında dizinler de bulunmaktadır. Dizinler siteleri hizmet ettikleri alanlara göre kategorize ederek listelemekte ve bir internet rehberi oluşturmaktadır. Sitelerin aynı sektöre hizmet eden kategorilerde yer alması aldığı backlinki de daha nitelikli kılmakta ve dizinlerden ayrı bir fayda sağlamaktadır.

Dizinler Google gözünde SEO açısından belirleyici nitelikte sitelerdir. Sitenizin dizinlerde yer alması, sıralamanızda büyük bir etki oluşturur. Dizinlerin kalitesi sitelere sağladığı faydayla doğru orantılıdır. Bu sebeple kaliteli dizinleri bularak bu dizinlerde uygun kategoride sitelerinizin bulunmasını sağlamalısınız.

Dünyada kabul gören en büyük dizin Dmoz olarak görülmektedir. Bunun ardından sırayı Yahoo Dizini almaktadır. Bu dizinler anasayfası ve alt sayfaları yüksek pagerank değerlerine sahiptir. Bu sebeple sitenizin pagerank değerinin artmasında etkisi vardır.

Yahoo Dizin, Dmoz’dan sonra gelen ikinci kaliteli dizindir. Yahoo Dizini ücretli bir dizindir. 299 Dolarlık 1 yıllık listeleme fiyatı pek çok kişide Yahoo Dizine eklemek konusunda tereddüt oluşturmaktadır. Ücretsiz ekleme imkanı da sunan dizin, ücretsiz eklemelerde sıkı denetim ile onay veriyor. Bu nedenle daha çok kamu siteleri gibi hizmet amaçlı siteler onaylanıyor. Türkçe sitelerinizi ücretli olarak yayınlamak isterseniz, kategoriye uygun ingilizce açıklamalarla eklemelisiniz. Türkçe sitelerde onaylanma problemi yaşanabilir ve böyle bir durumda Yahoo’nun geri ödeme yapmaması da listelenmeyi riskli hale getirmektedir.

Türkçe ve yabancı pek çok dizin bulunmaktadır. Belirli aralıklarda bu dizinlere sitenizi ekleyerek, alternatif dizin çalışması yapabilirsiniz. Bu dizinlerden bazıları karşılıksız, bazıları cüzi ücretle, bazıları da karşılıklı link verilmesiyle listelemektedir. Link vermenizi isteyen dizinlere eklenmek için, sitenizden subdomain açarak veya yeni bir domain alarak bu domaini link değişim amaçlı kullanabilirsiniz.

Dizinlere sitenizi eklemeden önce, dizinlerden daha fayda sağlamak ve onaylanma ihtimalini arttırmak üzere daha önce yazdığımız
Dizinlerden Maksimum Fayda Sağlamak yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıda sitenizi ekleyebileceğiniz Türkçe ve yabancı dizin bulmak için çeşitli arama yöntemleri bulunaktadır.

 • inurl:suggest-listing.php?id=0
 • inurl:siteekle.asp
 • inurl:add.php intitle:link
 • inurl:siteekle.html
 • inurl:siteekle.php

Bir önceki yazımız olan En Etkili Yorum Backlink başlıklı makalemizde Anchor Text, Backlink ve en kaliteli backlink hakkında bilgiler verilmektedir.

Dizinlerin SEO Açısından Önemi için yorum yapabilirsiniz. (6)

 • MErt

  Dizinler bahsettiğiniz gibi önemlidir. Ben de yenidizin.com’u geliştirmeye çalışıyorum. Ama site ekleyenlerin dizinleri çöp site olarak görmeleri işimi zorlaştırıyor, dizin sayısını azaltıyor.

 • Yasemin Barbaros

  merhabalar, geçen ay üç blog açtım ve ingilizce ağırlıklı olmak üzere pek çok dizine ekledim. sadece bir tanesi page rank ve alexa değerler veriyor (en yeni olanı). diğerlerinde hiç bir indeksleme veya veri yok. dmoz cidden etkili. mesela 7 yıllık ve neredeyse hiç hit almayan sitem sürekli pagerank 1’de.

 • Ayçiçek Armutcu

  eved hocam ozellikle paylasım cok guzel dizinler herzaman deger kazandırır es gecilmemeli

 • Berfu İrem Korkmazcan

  hocam süper bir makale tesekkürler sizlere dmoz ve diger kaliteli dizinler mutlaka eklenmelii

 • Berker Ağca

  bilgi için teşekürler ben bu konularda henüz çok yeniyim Dmoz onaylanıp onaylanmaadıgını bile bildirmiyor.

 • Hayrunnisa Zeybek

  kaan hocam özelliklede dizinlerde Dmoz’u vurglamak gerekir diye düşünüyorum bu makalede çok açıklayıcı olmuş teşekkürler


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE