Sitelerin hızlı olması ziyaretçiler, Google botları açısından büyük avantaj sağladığından seo çalışmalarına da katkısı oldukça fazla olmaktadır. Bu sebeple sitelerinizin donanımsal, yazılımsal ve tasarımsal açıdan daha hızlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Donanımsal açıdan hız : Sunucuya yani hosting özelliklerinize bağlı bir kriterdir. Sunucunuzun yayın yaptığınız ülkede olması bu ping süresini azaltacağından dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda teknik özellikleri, ram, işlemci, cpu kullanım oranları gibi teknik özellik ve kısıtlamaların olmaması hızı önemli ölçüde etkiler.

Yazılımsal açıdan hız : Sitenizin daha çok sorgu sayısına, veritabanı ilişkilerine ve verileri işlemedeki pratikliğe bağlıdır. Bu sebeple olabildiğince basit yazılımlar hız açısından verimlilik sağlar. Bunlara en basit örneği sorgu bakımından minimum düzeyde yer alan html yazılımları gösterebiliriz.

Tasarımsal açıdan hız : Görsellerin boyutları, css sadeliği, xhtml sadeliği vb. gibi birçok kritere bağlıdır.

WordPress sitelerde, yazılımsal ve tasarımsal birçok hız kriteri eklentiler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Gzippy

Sitelerin html kodlarını %70 – %80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir özelliktir. Arama motorları artık sitelerin hızlarını da kriter olarak ele aldıkları için, sitelerin gzip özelliğini kullanmasını da olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Scripts Gzip

Bu eklenti ile de sitenizdeki html dışı harici dosyaların sıkıştırılmasını sağlarsınız. Bunlar css ve javascript dosyalarıdır. Dosya boyutlarında büyük tasarruf sağlayan bu eklentiyi de kullanarak sitenizin gözle görülür şekilde hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

W3 Total Cache

WordPress gibi dinamik yapıya sahip bir web sitesi, etiketler, kategoriler, son yazılar, yorumlar vs. Derken 100 lerce sorgu çalıştırmaktadır. Bu sorgular sunucuyu yorduğu kadar kullanıcıları da yormaktadır. W3 Total Cache eklentisini kullanarak WordPress sitelerin statik bir yapıya bürünmesini sağlayabilir ve sitelerinizin 1 saniyeden daha hızlı açılmasını bile sağlayabilirsiniz.

Wp-Optimize

Veri tabanının gereksiz yere şişmesini sağlayan pek çok gereksiz veriyi temizleyerek hızlandırma sağlamaktadır. Yazı sürümler, onaysız yorumlar, spam yorumların silinmesini, veritabanı tablolarının da optimize edilmesini sağlar.

Clean Options

WordPress sitelerimizde farklı ihtiyaçlarımız için farklı eklentiler kullanırız, bazen bu eklentilerin yerini yenisi alırken, bazen de direkt kodlamalar ile eklentilerin yerini doldururuz. WordPress üzerinde eklentilerin kaldırılması, o eklentiye ait veritabanı tablolarının silinmesini çoğu zaman sağlayamaz. Bu sebeple, kurulan ve sonra kaldırılan eklenti sayısı arttıkça gereksiz veritabanı tablolarının sayısı da artacaktır. Bu sebeple, zamanla siteler yavaşlamaya başlayacaktır. Artık kullanılmayan veritabanı tablolarını tespit edip silmenizi sağlayan ancak biraz da uzmanlık gerektiren bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

cSprites for WordPress

WordPress sistemleri üzerinde kullanılan resimlerin birleştirilerek statik bir şekilde çağırılmasını sağlamak üzere oluşturulmuş bu eklentiyi kullanarak sitelerin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress sitelerde, bazı işlemlerin eklentilerle yapılması en verimli yol olabileceği gibi, bazılarında da gereksiz yere ekstra sorgu üretilmesine neden olabilecek ve sağlanan verim daha kısıtlı kalabilecektir. Bu sebeple bu işlemlerin manuel yazılım düzenlemeyle yapılması verimi maksimum düzeye çıkarabilir. WordPress sitelerde, eklenti kullanmadan hızlandırma işlemlerini tasarımsal açıdan hızı etkileyen kriterlerde tam anlamıyla yapabilirsiniz. Ancak yazılımsal hız kriterlerini eklentisiz düzenlemek için üst düzeyde yazılım bilgisine ihtiyaç duyulur. Bunu anlatımla ifade etmek oldukça zor olsa da, gerçekleştirmenin en uygun yolu eklentilerin işleyişini ve kod yapısını inceleyerek ona daha pratik çözüm ile, yazılımdaki sadece gerekli olan bölümleri WordPress veya temanız üzerinde uygulamanızdır.

Tasarımsal hız kriterlerini düzenlemek daha kolay olduğundan, bunları analiz eden bazı araçların sonuçlarındaki tavsiyelere göre gerekli düzenlemeleri kolayca uygulayabilirsiniz. Bu araçlardan bazıları şunlardır;