Daha önce hiç mobil bir SERP’te yanında şimşek işareti olan URL fark ettiniz mi? Eğer ki fark ettiyseniz, tebrikler AMP size de geldi! AMP; Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmektedir ve “mobil web’in performansını önemli ölçüde artırmak için” geliştirilmiştir.

AMP veya bahsetmiş olduğumuz gibi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar bir HTML sayfasıdır. Mobil kullanıcı çok daha gelişmiş bir deneyim yaşar; içerik daha hızlı, daha ilgi çekici ve daha kolay okunmaktadır.

amp nedir 1

AMP özellikle yayıncılar için oluşturulmuştur ve yayıncılar hala AMP içeriğinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak giderek daha fazla sektör, geleneksel yavaş yüklenen mobil web’e bu kadar gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sundukları için web sitelerindeki belirli içeriği AMP sayfalarına geçirmekteler.

AMP Nasıl Çalışır?

Google, gerekli tüm adımları uygulayan geliştiriciler için harika bir başlangıç kılavuzu hazırladı. AMP HTML özelliklerinin oldukça katı olduğu görülmektedir, sayfa içi reklamlarla alakalı bile bir sürü sınırlama yapılmıştır. Ancak AMP’nin çerçevesi 3 ana parçaya dayanmaktadır.

 • AMP HTML: AMP HTML’yi normal HTML’nin daha yalın bir sürümü olarak düşünebilirsiniz. AMP çerçevesinin kullanabileceğiniz HTML etiketleri için katı kuralları vardır. Hızlı sayfa yüklemesini sağlamak için AMP’de formlar gibi bazı HTML öğelerine izin verilmez. AMP çerçeveesi ayrıca CSS’nin modern bir sürümünü kullanmanızı gerektirir. AMP çerçevesi için gerekli HTML etiketlerinin tam listesini görüntüleyin. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturmaya alışkınsanız bunların hiçbiri yeni olmamalıdır.
 • AMP JS: Mobil platformlarda daha hızlı sayfa yüklemesi sağlamak için AMP, herhangi bir Javascript kullanımını kısıtlar. Tek istisna, sayfa yükleme hızlandırması göz önünde bulundurularak optimize edilen AMP komut dosyaları içindir. AMP’nin JS ile ne götürdüğü, uygulaması kolay bileşenler kitaplığı sağlamaktadır. AMP’nin geniş bileşen kitaplığını kullanarak animasyonlar oluşturabilir, içeriği dinamik olarak yükleyebilir, düzeni değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
 • AMP CDN: Yaygın olarak AMP platformunun kritik bir bileşeni olan AMP cache, Proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır. CDN, AMP içeriğini getirir ve hızlı teslimat için önbelleğe alır. Varsayılan olarak, AMP CDN geçerli tüm AMP içeriğini önbelleğe alır ve devre dışı bırakma seçeneği sunmaz. Bununla birlikte, içerik dağıtım yapılandırmalarınızı özelleştirmek için AMP önbelleğinin üstünde kendi CDN sağlayıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

AMP 3

Web Sitem İçin AMP Kullanmalı Mıyım?

AMP’nin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen birkaç yıl içinde, medya sitelerinin AMP’de iyi performans gösterdiği kabul edilmektedir. Medya sitelerindeki içeriğin çoğunluğu statik olduğundan, bu web siteleri organik arama trafiğinde önemli artışlar gördü. Ayrıca Google, yayıncıların içeriklerinin zengin kartlarla öne çıkmasını da kolaylaştırdı. Kullanıcı seçimlerine (içeriği filtreleme, sıralama, sepete ekleme ve daha dinamik kullanıcı eylemleri) göre oldukça dinamik ve değişen içeriğe sahip E-Ticaret web siteleri için jüri, AMP’nin mobil cihazlarda performansı ne kadar artırabileceğini açıkladı. Tüm SEO ve mobil performans meraklıları, iyi uygulanmış bir AMP web sitesinin:

 • Organik arama trafiğinin hacmini önemli ölçüde artırın.
 • Daha hızlı, daha iyi mobil deneyimlerden kaynaklanan katılımı ve dönüşümleri artırın.
 • AP CDN çoğu arama sonucunu önbelleğe aldığından ve yanıt verdiğinden sunucularınızdaki yükü azaltın.
 • Mobil arama sonuçlarında içeriğinizin AMP’sinde belirgin bir şekilde öne çıkarılması için bir fırsat sağlayın.

AMP’nin Avantajları

Mobil web sayfanız daha hızlı yüklendiğinde, kullanıcı deneyimini ve KPI’larınızı otomatik olarak geliştirirsiniz. AMP sayfalarının anında yüklenmesi sayesinde, Google, LinkedIn ve Bing gibi tüm cihazlarda ve platformlarda kullanıcılarınıza sürekli olarak hızlı bir web deneyimi sunabilirsiniz. AMP’nin avantajlarından bahsedecek olursak;

 • Kitleleri Etkileştirir: AMP sayfalarının ortalama yükleme süresi bir saniye altındadır, yani bir kullanıcı bir AMP sayfasına geldiğinde, aradığını anında bulmaktadır. Sayfa anında yüklendiği için sayfa ile daha uzun süre etkileşimde bulunur ve teklifinizi öğrenmeye daha açık hale gelir; bu da onların gerçekleştirmesini istediğiniz işlemi gerçekleştirme olasılığını artırır.
 • Geliri En Üst Düzeye Çıkarır: Sayfanızın dönüşümlerini yüklemek için attığı her iki saniyede bir %12 azalır. Bu, kitleye etkileşim kurmak ve YG’nizi artırmak istiyorsanız, mobil sayfanızın ziyaretçilerinizin hız beklentilerini karşıladığından emin olmanız gerekir. AMP çerçevesi, reklamlar, tıklama sonrası açılış sayfaları ve web siteleri dahil olmak üzere kullanıcılara her yerde daha hızlı bir deneyim sunmanıza olanak tanır.
 • Esnekliği ve Kontrolü Koruyun: AMP formatını benimsediğinizde, AMP’ler için optimize edilmiş web bileşenlerinden faydalanırken kendi markanızı koruyabilirsiniz. Web sayfanızın stilini özelleştirmek için CSS kullanabilir ve gerektiğinde veri almak için dinamik içerik kullanabilirsiniz. Müşterileriniz için mümkün olan en iyi mobil kullanıcı deneyimi test etmek ve oluşturmak için A / B testini de kullanabilirsiniz.
 • Operasyonlarınızdaki Karmaşıklığı Azaltın: AMP sayfaları oluşturma süreci oldukça basit ve anlaşılır. Özellikle Drupal ve WordPress dahil olmak üzere CMS kullanıyorsanız tüm arşivinizi dönüştürme olanağınız vardır. Her AMP sayfası için kodu optimize etmek için özel bir beceri ayarlamanıza gerek yoktur, AMP formatı tamamen taşınabilirdir ve AMP sayfaları kullanıcının bunlara nasıl ulaştığından bağımsız olarak sürekli hızlıdır.
 • YG’nizi En Üst Düzeye Çıkarın: Oluşturulduktan sonra AMP sayfaları aynı anda çok çeşitli dağıtım platformlarına dağıtılabilir. Bu, reklamlarınızı hem AMP hem de AMP olmayan sayfalarda yayınlamanızı sağlar; bu, reklamlarınızı bir kez oluşturabileceğiniz ve her yerde unutulmaz bir marka deneyimi sunabileceğiniz anlamına gelir.
 • Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratır: AMP projesi, herkesin daha iyi ve daha hızlı bir mobil kullanıcı deneyimi sunmasına yardımcı olarak webin geleceğini koruyan açık kaynak kodlu girişimdir. AMP projesine katılabilir ve işletmeniz için açık ve daha hızlı bir web üzerinde sürdürülebilir bir gelecek inşa edebilirsiniz.
 • Daha İyi Kullanıcı Deneyimi: Hızlandırılmış mobil tıklama sonrası açılış sayfalarını kullanmanın en belirgin avantajı, çok daha yüksek kullanıcı memnuniyeti sağlamalarıdır. İki kişiden biri, bir web sitesinin yüklenmesi için yalnızca 10 saniye beklemekten rahatsız olmadığında, işlemi %15-85 oranında hızlandırmak ziyaretçinin mutluluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
 • SEO Desteği: Google’ın algoritması sayfa hızını ve mobil yanıt hızını dikkate almaktadır. Sayfanız mobil cihazlara ne kadar hızlı yüklenirse, SERP’te o kadar üst sıralarda olur.

AMP özellikli tüm sayfalar, arama sonuçlarında ücretli reklamların başlığının altında yeşil bir şimşek işaretinin üstünde görünür.

AMP sayfalarını kullanmanın birçok avantajı olmasına rağmen, dezavantajları da vardır.

amp nedir 2

AMP’nin Dezavantajları

 • Üçüncü Taraf JavaScript: Üçüncü taraf JavaScript kullanma yeteneğiniz olmadığından, yüksek oranda hedeflenmiş reklamcılık deneyimleri sunmanıza olanak tanıyan analitik ve izleme yeteneklerine veda etmelisiniz. Sadece bu değil, Google’ın daha hafif JavaScript sürümüyle, veri aktarımı gerektiren sayfa öğeleri AMP sayfalarında kullanılamaz.
 • Google Analytics İzleme: Google sunucularınıza erişmek yerine kullanıcılara AMP sayfalarının önbelleğe alınmış bir sürümünü kullanır; bu, AMP sayfalarının bu kadar hızlı yüklenmesinin nedenlerinden biridir. Önbellek sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesine izin verse de, GA’da yapılandırmalar yapmadığınız ve AMP sayfalarınıza ayrı izleme kodları uygulamadığınız süre boyunca Google Analytics üzerinden kullanıcılardan gelen ziyaretleri takip edemezsiniz.

Açıkçası mobil sayfalarınız düşük sayfa yükleme hızı nedeniyle yüksek hemen çıkma oranları ve düşük ziyaretçi katılımı yaşıyorsa, AMP sayfaları oluşturmak harika bir çözümdür.

AMP çerçevesi, yalnızca sayfa hızına yardımcı olmakla kalmayan, aynı zamanda kullanıcılara keyifli bir mobil deneyim sunan optimizasyon tekniklerini kullanır. AMP reklamı tıklama sonrası açılış sayfaları oluşturmak, ziyaretçilerinize optimize edilmiş, hızlı ve alakalı tıklama sonrası deneyimler sunmanıza yardımcı olur.

Instapage şu anda Google’ın AMP çerçevesini kullanarak mobil cihazlar için optimize edilmiş tıklama sonrası açılış sayfaları oluşturmanıza olanak tanıyan tek tıklama sonrası açılış sayfası platformudur.

Daha iyi bir mobil tarama deneyimi oluşturmak, kalite puanlarınızı artırmak ve daha fazla dönüşüm oluşturmak için bugün AMP sayfalarınızı oluşturmaya başlayın.