Google Dalgalanmaları

Google Dalgalanmaları

Merhaba değerli SEO Hocası takipçileri. Bugün sizlere bu makalemde çok sık karşımıza çıkmakta ve tanımı bugüne kadar tam anlamıyla yapılamamış olan Google Dalgalanmalarını detaylarıyla anlatacağım. Bu makaleyi okuduktan sonra konu ile ilgili derin bir bilgiye sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Öncelikle dalgalanma ne demektir sorusunu ele alalım. Dalgalanma; arama motorunda kararsız web sitelerinin sürekli sıralamada yer değiştirmesi anlamında kullanılmaktadır.Dalgalanmanın ne zaman, nasıl ve hangi siteleri etkileyeceğini kimse tahmin edemez. Google dalgalanmaları bazı anahtar kelimelerde aşırı yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi sizin web siteniz o anahtar kelimede sıralamada bulunuyorsa dalgalanmadan etkilenip etkilenmeyeceğini kimse tahmin edememektedir. SEO’nuz ne kadar güçlü olursa olsun, web siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, Domain süreniz ne kadar uzun olursa olsun dalgalanmadan etkilenmeyeceğinizin bir garantisi yoktur.

Google Dalgalanmasından etkilendiğiniz de yapacağınız pek bir şey yoktur. Dalgalanma öncesi Web siteniz için hangi işlemleri yapıyorsanız o işlemlere devam edin. Sakın dalgalanma sonrası sıralamada bir düşüş yaşadım deyip SEO işlemlerinizi hızlandırmayınız. Bunu yaptığınız takdirde dalgalanma sonucu geçici sıra kaybınız kalıcı olabilir.

Google Dalgalanmalarında şu sıralar aşırı bir artış gözlemlemekteyim. Bunun sebebini tam olarak anlamış değilim. Önümüzdeki günlerde Google algoritmasında bir güncelleme söz konusu olmaması beni daha da endişelendiriyor ve oturup beklemekten başka bir çare bırakmıyor.

Bir önceki yazımız olan Webmaster Gözüyle Wikileaks başlıklı makalemizde webmaster gözüyle wikileaks, wikileaks ve wikileaks belgeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Dalgalanmaları için yorum yapabilirsiniz. (29)

 • Okan

  Hocam tesekur ederim bişey sorucam bu dalgalanma olayı normale dödügünde sitemizin sırası eski yerine geri gelirmi yada daha hüsranlı bir sonucmu elde ederiz

 • Dilay Nur Ginoviç

  Makalemi tekrar görmek sevindirici, inşallah sizin adınıza faydalı olur. SEO hocası makale yazarı olmak bi ayrıcalıktır 🙂

 • Behin Yalçınkaya

  Merhabalar Çalışmalarınız Baya Beyeniyorum =) Annattıklarınız Çok İyi Ama Hala Sonuç Alabilmiş Değilim :S

 • Ebru Ümmühan Tercan

  bu google dalgalanmaları neredeyse tüm webmasterları yerle bir etti çok fazla düşüş var sitelerde umarım kısa süre içerisinde herkesin sitesi eski yerine gelir.

 • Orhan

  Kesinlikle Reklam geliri yüzünden kaynaklanıyor,Google reklamda düşüş yaşıyor bu sebeble Bir Çok sektörde kelime bazında ilk sayfalarda çıkan siteleri yok etti yada arkalara sürdü,kelime bazında bir arama yapın göreceksiniz düzgün sitelerin yerine ilk sayfalarda çinceye benzer yazılmış youtube intoko yada forum tarzı sayfalar çıkıyor.Bumu Hesapta Düzgün çalışan Goggle algoritması ? SEO hizmeti veren web site tasarımı yapan firmalar ve çalışanlarına yazık değilmi o kadar kişi ekmek yiyordu hepsini baltaladı Google.Aç bir sayfa dandik site,ver reklamı ne güzel !

 • Erhan Öğretmen

  Hocam benim sitem öğretmenevi kelimesinde google da 9-10 ve 11. sayfalarda her gün yer değiştiriyor. Ben ilk sayfada çıkmak isterken 9. sayfada kalsın bari der oldum 🙂 Bu dalgalanmalar sonucunda birden ilk sayfada çıkabilir miyim acaba? Veya birden yok olur mu tamamen?

 • Selin Sıla Göksoy

  ben SEOya başladım 1 hafta sürmedi 3. sıraya taşıdım sitedi online alışveriş çok yüksek rekabet gören kelime ile ama gel görki birden online alışveriş kelimesinde sitem kayboldu

 • raf sistemleri

  bu dalgalanmadan dolayı sitemiz gerilere düştü. dalgalanmadan ne zaman çıkar acaba sitemiz

 • Ümmü Gülsüm Saparca

  Arkadaşlar aşırı yüklenmeden dolayı bazı forumlar web sitenizi tanıtın kısmını konu açmalara kapatmışlar. Teşekkürler hepinize (:

 • Ferdacan Kırış

  Google Dalgalanmalarında şu sıralar aşırı bir artış gözlemlemekteyim. Bunun sebebini tam olarak anlamış değilim.
  Demişsiniz ben sizi aydınlatmak isterim. Sene 2010 google bir karar aldı neden paralı reklam verenlerin sitelerini yükseltmiyoruz.

  Dediler ve aslında günlük dalgalanmaların da ucunu açtılar onlarda organik olarak hit sayılıyor.

  Google mantığı paraya dayalıdır ne kadar para o kadar çok emel. 1 SENE HER AY 3 BİN TL ÖDEME YAPTIKTAN SONRA İNTERNET SİTENİZ HER KELİMEDE 1. SIRAYA YERLEŞİR. KALICI OLARAK GOOGLE REKLAMLARINA TIKLAYARAK OLUR BU.

  Yani millet kazanacağına benim üstümden ben kazanayım dedi google ondan bu algoritma değişiklikleri.

  Önlem olarak benim size tavsiyem şu çok ama çok basit siteler hazırlayın google çok eski html de çalışır.

 • Hami Balta

  sitem 1 hafta içinde 1.sırada olduğu kelimede birden kayboldu sebebi nedir acaba.

 • Hasan

  İki gün önce yapmış olduğum yorumda 35k sitemin 7,5k’ya gerilediğinden söz etmiştim. Dün ve bugün sitem içler acısı hale gelerek, 200 tekil görüyor.

 • Hasan

  Evet bugün ben de büyük bir dalgalanmanın kurbanı oldum. 35k sitem 7,5k’ya geriledi.

 • Onur Kerem Geben

  Şu an benim şiddetli yaşadığım bir dalgalanma olayı. Makale için teşekkürler..

 • Kenan Abay

  Bu yazı gerçekten güzel hazırlanmış. İnternette bu durumu güncel olarak ele alan ilk site olarak size rastladım. Bing ve Yandex’ de hiç sıkıntı yaşamıyorum. Google’ da bu dalgalanmadan ben de nasibimi aldım. Zannediyorum Safa Gedik arkadaşımızın değindiği gibi aşırı SEO işlemi yapmamdan kaynaklanmış olabilir. Takip edeceğiz. SEO hocasına başarılar dilerim.

 • Nurettin Hazar Gökhan

  Bu dalgalanmalar her sefer beni düşürüyor. Bazılarınıda yükseltiyor, hep zarar gören benim diğerleri nasıl bu kadar şanslı olabilirler ?

 • Nuelif Güzel

  Hocam şimdi o değilde 2013 e girdiğimizden beri sürekli dalgalanma var. Bu beni gerçekten endişelendiriyor. Acaba diyorumki bu pagerank güncellemesinin habercisimi ?
  Saygılarımla,

 • Güngör Erkin Özata

  Dalgalanmalardan neredeyse hergün etkileniyorum çok sıkıldım bu durumdan ama yapacak birşeyde yok…

 • Zeynel Yağmur

  Aslında işi akışına bırakmak gerekiyor SEO için. Akışına derken çalışmamızı yapıp gerisini arama motorlarına bırakmak gerekiyor. Arama motorlarının derdi arama yapan insanları yani bir nevi müşterilerini doğru yönlendirmek. Boş işe yaramayan sayfaya yönlendirdiğinde kulanımı azalacak ve ücretli reklam alamayacak . Bu konuda arama motorları haklı. Mailimizde sürekli reklam geliyor (SPAM) . Şu şekilde SEO diye . Aslında SEOyu en mantıklı o alandaki kişi yapabilir benim kanım. En önemlisi sitenin alt yapısının hazır olması gerekiyor.

 • Mehmetcan Sevigen

  zarathustra kardeş. senin sitenin dalgalanmayla ilgili sıkıntısı yok ki. senin kusura kalma ama, yani herşeyin çok kötü. kodlamasında tut css’ine kadar. SEO içi SEO’sundan site dışı SEO’suna kadar herşey cok kötü.

 • Oktay Emir Akay

  Hocam sen bu işten gerçek anlamda anlıyorsun, tebrik ve teşekkür ederim bizi aydınlattgın için.

 • Yansı Hilal Pomay

  Uzun suredir kisisel sitemde olan dususu aydinlatan bir yazi olmus klavyenize saglik 🙂

 • Sercan Sak

  Sanırım artık güncellemeler yaşanmadan sıralama değişikleri yaşayacağız. seri düşüşler yerine artık bir dalga havuzunda yaşayacağız gibi.

 • Kürşat Altinkaya

  @Hasan Ali YÜKSEL

  Dalgalanma iki türlüdür. Genel ve yerel. Genel geniş anlamda bir dalgalanmadır yani tüm siteleri ekleyebilir. Yerel dalgalanma ise sadece sizin sitenizi etkileyen dalgalanmalardır
  Yerel dalgalanmanın sebepleri
  -Sunucu ile ilgili problem yaşıyor olabilirsiniz, site yapınızda da bir bozukluk olabilir, sitenizin tüm sayfalarını tek tek kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
  -SEO çalışmanızı aşırı derecede abartmış olabilirsiniz
  -Gelen linkleri kontrol etmenizde yarar var, siteniz için anti SEO uygulanmış olabilir.

 • Enginsu Sofyalıoğlu

  yeni sitem birgün 2. sayfada birgün 6. 7. demek bu dalgalanmalar yüzünden oluyor 🙂

 • Hasan Ali YÜKSEL

  Bir kaç klip sitemde dahil olmak üzere bitirdi beni resmen… Günlük 9 – 11K arası gelen tekillerim şu anda 3 -4K arası seyretmekte. Resmen acıyorum emeklerime.

  Sizlerin tavsiyesi ne olur böyle durumlarda ? Konunun içeriğin de anlayamadığınızı yazmışsınız ama yine de bir bilginiz vardır sanırım yada önlemleriniz. Bunları da bizlerle paylaşırsanız siz değerli SEO Üstatlarını takip eden bizlere faydanız maximize edilmiş olur kanısındayım.

  Saygılar. 🙂

 • Behin Baturalp

  Google Dalgalanmaları adlı bu makalem benim SEO Hocası’nda yayınlanan ilk makalem. Hatamız varsa affola… Her türlü eleştirilere açığım.

 • Özgün Hopacı

  Bugün deli oldum. Ne yaptıysam sitemi index aldıramadım.. Ancak 7 saat sonra indexlemiş google.. Bayağı bi ziyaretçi kaybettim.

 • Nun Acar

  Bence bir yerde sıkıntı var o yüzden düşüş yaşıyoruz bir eksikliği var yani sitemizin ki o yüzden sıralamalarda da düşüyoruz hit kaybediyoruz. Uzun süre düşünülmesi ve araştırılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum ben şahsen.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE