SEO Fiyat Hesaplama

SEO İdeal Anahtar Kelime Yoğunluk Oranı

SEO'da anahtar kelime kullanım oranı son derece önemlidir. Bir anahtar kelimenin çok sayıda ve az sayıda kullanılması sıralamanıza doğrudan etki edebilecek bir faktördür. Ancak hiçbir site için anahtar kelime yoğunluk oranı net bir anlam ifade etmemektedir. Daha önceki birçok yazımızda ortalama %5- 6 örneğini vererek bu konuda bir limit belirlesek de, her anahtar kelime için bu değer farklılık göstermektedir.

Bir kelimenin hangi yoğunluk oranıyla kullanılacağı tamamiyle o anahtar kelimenin rekabet düzeyine bağlıdır. Örneğin bir "haber" kelimesi ile "immobilizer otomobil anahtarı" kelimeleri arasında bir uçurum bulunmaktadır. Bu sebeple her iki kelime için kullanılan sitelerde kelime kullanım yoğunlukları farklı olmalıdır. Bu yoğunluğu da aşağıdaki bilgiler ışığında ayarlamalısınız.

Bir sitenin anahtar kelimesine ait rekabet ne kadar yüksekse, o kelime için yapılan SEO çalışmaları da o kadar yavaş ve hassas ilerlemelidir. Aksi halde filtreye girmeniz kaçınılmazdır. Bu sebeple rekabeti yüksek kelimelerde kullanım oranları %2 - 3 aralarına çekilmelidir. Rekabeti olmayan kelimelerde ise %7 - 8 oranların kelime yoğunluğu kullanmanız spam olarak algılanmayacak dolayısıyla sitenizi olumsuz yönde etkilemeyeceği gibi faydası bile olacaktır. Ancak aynı düzeyde yüksek rekabetli bir kelimeyi kullanırsanız sonu kaçınılmaz bir şekilde filtredir.

Tabi ki anahtar kelime yoğunluk oranı tespiti çok esnek bir durumdur. Sitenin yaşı ve backlink kalitesi fazlaysa, Google site içi birçok hatayı görmezden gelebileceği için yoğun kullanımı spam saymayacaktır.

!! Unutulmaması gereken nokta : Örneğin yeni bir oyun sitesi yaptınız, ilk 3 sıradaki sitelerin anahtar kelime yoğunluklarını inceleyip aynı oranları kullanmak istiyorsanız, bu büyük bir hata olacaktır. Bu siteler uzun geçmişi ve sağlam backlink alt yapısı sayesinde yüksek yoğunlukları kaldırabilmektedir. Yalnız aynı durum yeni siteler için söz konusu dahi olmaz.

Kısaca, bir sitenin anahtar kelime yoğunluğu genel itibariyle aşağıdaki kriterlere bağlıdır.

 • Anahtar kelime SEO rekabeti
 • Sitenin backlink kalitesi
 • Sitenin yaşı
SEO Hocası
SEO Hocası
5 Kasım 2011

SEO İdeal Anahtar Kelime Yoğunluk Oranı için Yorumlar

 • serkan kaya
  Serkan Kaya 24 Ocak 2017, 13:58

  Benim sitem ruscaonline.com henüz 2 aylık site çok sayıda baclink ve karşılıklı link değişimi yapıyorum bunun zararı olurmu baclink çalışması ne zaman başlanmalı ve nasıl yapılmalıdır

 • Mehmet Barış Tecer
  Mehmet Barış Tecer 12 Aralık 2012, 00:38

  harika bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler. peki ben gelinlik modelleri kelimesinde sandboxa girmişmiyim girmemişmiyim nasıl öğrenebilirim ?
  şimdiden teşekkür ederim

 • Ecem Pehlivan
  Ecem Pehlivan 1 Nisan 2012, 01:07

  Anahtar kelime yoğunluğunu ölçebileceğimiz bir site önerebilir misiniz?

 • erkut turk
  Erkut Turk 16 Mart 2012, 10:06

  Sitenin kendi isminde bulunan Aramalara öncelik veriliyor.Örnegin Altin aramalarında öncelik bulunmakta

 • gökhan
  Gökhan 2 Mart 2012, 17:32

  hocam bu anahtar kelıma yüzdesini nasıl ayarlayabılırız ve nasıl öğrenebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

 • erdal kurt
  Erdal Kurt 18 Kasım 2011, 16:36

  faydalı bilgiler sunduğunuz için teşekkür eder, çalışmalarınızın devamını dilerim.

 • Gencal Barbaros
  Gencal Barbaros 12 Kasım 2011, 14:47

  SEO için sık sık takip ettiğim bir sitesiniz. Başarılarınızın devamını dılıyorum

 • Şaziye Yorgun
  şaziye Yorgun 11 Kasım 2011, 11:15

  Kelime oranları konusunda dikkate alınan zaman tecrübelerime dayalı yeni yapılan yada içeriği değiştiren sistemlerde ve sitelerde 1 (bir) yıldır. %2 ile %4 arasında tutun. Ama %4 oranına sahip kelimeniz sadece KAFA tabiri ettiğimiz kelimeniz olsun.

 • Kaan
  Kaan 9 Kasım 2011, 14:21

  Kaan hocam bende uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum. Bayagı faydasi oldu.Gene mükemmel bir yazı yazmışsınız. Teşekkürler.

 • Şemsi Yiğit Aruca
  şemsi Yiğit Aruca 9 Kasım 2011, 01:00

  kaan hocam bilgileriniz için çok teşekkürler bayramınızıda kutluyorum, yazınızı beğendim, oldukça faydalı bilgiler.

 • Görkem Aslantürk
  Görkem Aslantürk 9 Kasım 2011, 00:59

  kaan hocam bilgileriniz için çok teşekkürler bayramınızıda kutluyorum, yazınızı beğendim, oldukça faydalı bilgiler.

 • Oğuzcan Boylu
  Oğuzcan Boylu 9 Kasım 2011, 00:49

  Kaan Bey bu konuda yazı yazmanız çok iyi oldu. Ben de aynı hatadan filtreye girmiştim zamanında, daha sonraları özgün makale ve 200 kelime üzeri yazmamız gerektiğini söylemişti Rahmi Bey, o zamandan beri anahtar kelime yoğunluğunu hiç aşmıyorum, daha doğrusu aşamıyorum 🙂 Diğer arkadaşlara da tavsiyem özgün yazı, uzun yazı… Anahtar kelime yoğunluğunu ancak bu şekilde kendiniz ayarlayarak başarılı olabilirsiniz.

 • İremnur Akman
  İremnur Akman 6 Kasım 2011, 23:45

  Kaan hocam da duruyo duruyo turnayı gozunden vuruyo haftada 2 yazı yazıyo ama hepsi birbirinden kaliteli yazılarla karsımıza cıkıyo saol hocam ellerıne saglık.

 • Hayriye Durak
  Hayriye Durak 6 Kasım 2011, 13:00

  Siteniz yaşı ve backlink kaliteniz iyi ise, sadece anahtar kelime yoğunluğu değil; Bütün SEO kuralları anlamını yitiriyor.Bide popülerseniz size Google bile kafa tutmuyor çünkü size ihtiyacı var, sizden para kazanıyor.

 • Saime Şura Tabir
  Saime şura Tabir 6 Kasım 2011, 09:49

  Hocam yeni bir site için bir örnek site göstererek detaylıca bir anlatım yapabilirmisiniz. Misal haber sitesinin titlesi ve anahtar kelimelerini örnek verseniz? mümkünse şimdiden tşkler.

 • Goncagül Yudulmaz
  Goncagül Yudulmaz 5 Kasım 2011, 00:21

  Yaptığım işlerde en çok dikkat ettiğim şey (: Anahtar kelime yoğunluğu. İşlerim bu olduğundan artık bu konuda profesyonel olma yolunda ilerliyoruz (: VErdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim Hocam.

 • Tek Link
  Tek Link 4 Kasım 2011, 16:53

  Yararlı ve okunmaya değer makalelerin yer aldığı ve son zamanlarda aramalarda daha çok karşılaştığımız bu başarılı site için emeği geçen arkadaşlara teşekkür etmeliyim. Bu konuyu bahane ederek son yıllarda değeri artan ve bir çok ticaret insanı için bir geçim kaynağı haline gelen SEO meselesinin bu sitede daha çok ele alındığını görmeyi istediğimizi ifade ederek emeği geçen ekibe yine teşekkür ederim.

 • Keremcan Dal
  Keremcan Dal 4 Kasım 2011, 16:46

  @cool guy
  Web sitenizde içerik çeşitliliği iyidir. Ama farklı kelimeler için içerisinde geçmesi bir zararı olmaz… Ama title, keywords, description ve h1 h2 h3 etiketlerinde geçiyorsa iyiye işaret değildir. Çünkü çok kötü bir kelime o saydıkların ve o işi yapan sitelerin hiçbiri organik SEOdan anlamayan hacklink yapan sitelerdir. Sizinde titlenizde o ismi geçirmeniz onların sitenizin durumuna göre içerik gönderecekleri anlamına gelmektedir.
  Bence hiç açmayın derim… ŞAHSİ düşüncemdir…
  Teşekkürler.

 • Tunahan Okan
  Tunahan Okan 4 Kasım 2011, 02:01

  sayin Kaan bey, websitemde “po*n, ad*lt, s*x” ve benzeri kelime olursa SEO acisindan zararlimidir? website ad*lt sitesi degil, ama sadece bir konu var ad*lt ile ilgili.

 • ibrahim yusifov
  Ibrahim Yusifov 3 Kasım 2011, 19:38

  birde kelimelrede rekabet cok dusuk ilk siraya ne zaman cika bilirim neler yapmam lazim?

 • ibrahim yusifov
  Ibrahim Yusifov 3 Kasım 2011, 19:37

  hocam benim sitem gitarsarkilari.com makalelerim ozgun her makalede 300 den fazla 500 den az kelime kullaniyorum anahtar kelime sayisi 5-10 arasi dogrumu yapiyorum?

 • Hanife Nur Çağlar
  Hanife Nur çağlar 3 Kasım 2011, 18:34

  Ben hiç bir anahtarı kelime hedefi belirlemedim ama sitemde izle ve albüm kelimelerini %100 oranında kullanmışım sitemde, bunun zararı oluyormudur?

SEO İdeal Anahtar Kelime Yoğunluk Oranı için Cevap Yaz