SEO Fiyat Hesaplama

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme

SEO her sitede olması gereken bir etmendir. Arama motorlarında yükselmenin en büyük yolu arama motoru optimizasyonunu düzgün yapılandırmaktadır. Bu yazımda sizlere optimizasyonun bir dalı olan anahtar kelime yoğunluğundan bahsedeceğim.

SEO yapımında en önemli maddelerden bir taneside anahtar kelime yoğunluğudur. Yapılan araştırmalara göre Google'da arama yapanların %75'i, aradığı konuyu bir cümle ile anlatmak yerine sadece bir kelime kullanarak aratıyor. ("vBulletin Kurulumu" yazmak yerine "vBulletin" yazmak gibi) Ve çıkan sonuçlardan ilk sıradaki sitelere girerler. Bu nedenle webmaster'ların, web sitelerini herhangi bir kelimede yükseltmesi, ziyaretçi yoğunluğu bakımından yararlı olacaktır. Ancak bu tür anahtar kelime yoğunluğu çalışmalarında, Spam gibi bir takım hileler kullanılmamalıdır. Spam bir anahtar kelimenin, arda arda kullanılması, farklı yerlerde defalarca kullanılması, benzer anahtar kelimelerin sıkça kullanılması gibi uygulamalardır. Spam yapanlar zaten Google tarafından SandBox'a sokulur.

Yükselmek için web sitede herhangi bir kelimeye yoğunlaşarak, o kelime hakkında yararlı makaleler girmek gerekir. Google bu durumlarda sizi üst sıralara çıkararak ödüllendirir. Makalelerin özgün olması önemlidir. Makaleler haricinde zamanlı ve düzgün bir biçimde backlink alımıda oldukça önemlidir. Yoğunlaşmak istediğiniz kelimeyi seçtikten sonra hem o kelimeye makaleler ile yoğunluk göstermelisiniz, hemde o kelime üzerine backlink almalısınız.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler toplam içeriğe oranla 2 - 5% civarını geçmemelidir. Bu oran içerisindeki her kelimede Google’da yükselmeniz kolaydır. Bunun üzerine çıkan kelimelerde spam şüphesiyle Google’da sıra kaybı yaşayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu analizi yapabileceğiniz adres;

 

SEO Hocası
SEO Hocası
19 Şubat 2010

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme için Yorumlar

 • Şeref AKYÜZ
  şeref Akyüz 14 Temmuz 2011, 14:28

  “hemde o kelime üzerine backlink almalısınız.” Bu cümleyle kastettiğiniz nedir? Mesela ben buraya yorum yazarken isim olarak struts2 yazdığımda linkim struts2 ismine verilmiş olacaktı. Bunu mu kastediyorsunuz? Eğer buysa kastettiğiniz, ben bunu etik bulmuyorum. Aynı şey benim siteme yapılmış olsa hoş karşılamazdım… Cevaplarsanız sevinirim

 • Dilseren Okan
  Dilseren Okan 26 Mart 2011, 11:42

  selam bu anahtar kelımleri dun degiştirdım bugn tekrar degiştirmek zorunda kaldım SandBox girer mi cevapta alamdım ayrıca buugn baktım mirc indir kelılerınde 13 sıradaykem 59 atmış geri yukselırmı nasıl yukselır

 • Ayşe Berre Ünay
  Ayşe Berre ünay 26 Mart 2011, 04:07

  selam bu anahtar kelımleri dun degiştirdım bugn tekrar degiştirmek zorunda kaldım SandBox girer mi

 • Ebru Ece Kalyoncu
  Ebru Ece Kalyoncu 7 Ekim 2010, 19:37

  Anahtar kelimemizi vurgulamak için seri olarak spam yapmamalıyız. Örneğin SEO kelimesinde kasacaksak, SEO nedir, SEO ders, SEO bilmem ne gibi sıraları kelime öbeklerinden kaçınmalıyız.

 • Gökhan
  Gökhan 10 Mart 2010, 19:44

  anlatım için tşkler ama ben bişey sormak istiyorum ben bir anahtar kelimede googleda bi yere kadar geldim ve daha sonra düşmeye başladım sıralamalarda yükselmek için ne yapamam gerekli bana yardımcı olurmusunuz rica etsem

 • Elvan Beydağ
  Elvan Beydağ 25 Şubat 2010, 02:38

  peki aynı kelimeyi farklı kelimelerle grup oluşturarak yapsak? x, x+y, x+z gibi bu da spama girer mi?

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme için Cevap Yaz