SEO her sitede olması gereken bir etmendir. Arama motorlarında yükselmenin en büyük yolu arama motoru optimizasyonunu düzgün yapılandırmaktadır. Bu yazımda sizlere optimizasyonun bir dalı olan anahtar kelime yoğunluğundan bahsedeceğim.

SEO yapımında en önemli maddelerden bir taneside anahtar kelime yoğunluğudur. Yapılan araştırmalara göre Google'da arama yapanların %75'i, aradığı konuyu bir cümle ile anlatmak yerine sadece bir kelime kullanarak aratıyor. ("vBulletin Kurulumu" yazmak yerine "vBulletin" yazmak gibi) Ve çıkan sonuçlardan ilk sıradaki sitelere girerler. Bu nedenle webmaster'ların, web sitelerini herhangi bir kelimede yükseltmesi, ziyaretçi yoğunluğu bakımından yararlı olacaktır. Ancak bu tür anahtar kelime yoğunluğu çalışmalarında, Spam gibi bir takım hileler kullanılmamalıdır. Spam bir anahtar kelimenin, arda arda kullanılması, farklı yerlerde defalarca kullanılması, benzer anahtar kelimelerin sıkça kullanılması gibi uygulamalardır. Spam yapanlar zaten Google tarafından SandBox'a sokulur.

Yükselmek için web sitede herhangi bir kelimeye yoğunlaşarak, o kelime hakkında yararlı makaleler girmek gerekir. Google bu durumlarda sizi üst sıralara çıkararak ödüllendirir. Makalelerin özgün olması önemlidir. Makaleler haricinde zamanlı ve düzgün bir biçimde backlink alımıda oldukça önemlidir. Yoğunlaşmak istediğiniz kelimeyi seçtikten sonra hem o kelimeye makaleler ile yoğunluk göstermelisiniz, hem de o kelime üzerine backlink almalısınız.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler toplam içeriğe oranla 2 - 5% civarını geçmemelidir. Bu oran içerisindeki her kelimede Google’da yükselmeniz kolaydır. Bunun üzerine çıkan kelimelerde spam şüphesiyle Google’da sıra kaybı yaşayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu analizi yapabileceğiniz adres;