Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme

SEO her sitede olması gereken bir etmendir. Arama motorlarında yükselmenin en büyük yolu arama motoru optimizasyonunu düzgün yapılandırmaktadır. Bu yazımda sizlere optimizasyonun bir dalı olan anahtar kelime yoğunluğundan bahsedeceğim.

SEO yapımında en önemli maddelerden bir taneside anahtar kelime yoğunluğudur. Yapılan araştırmalara göre Google’da arama yapanların %75’i, aradığı konuyu bir cümle ile anlatmak yerine sadece bir kelime kullanarak aratıyor. (“vBulletin Kurulumu” yazmak yerine “vBulletin” yazmak gibi) Ve çıkan sonuçlardan ilk sıradaki sitelere girerler. Bu nedenle webmaster’ların, web sitelerini herhangi bir kelimede yükseltmesi, ziyaretçi yoğunluğu bakımından yararlı olacaktır. Ancak bu tür anahtar kelime yoğunluğu çalışmalarında, Spam gibi bir takım hileler kullanılmamalıdır. Spam bir anahtar kelimenin, arda arda kullanılması, farklı yerlerde defalarca kullanılması, benzer anahtar kelimelerin sıkça kullanılması gibi uygulamalardır. Spam yapanlar zaten Google tarafından SandBox‘a sokulur.

Yükselmek için web sitede herhangi bir kelimeye yoğunlaşarak, o kelime hakkında yararlı makaleler girmek gerekir. Google bu durumlarda sizi üst sıralara çıkararak ödüllendirir. Makalelerin özgün olması önemlidir. Makaleler haricinde zamanlı ve düzgün bir biçimde backlink alımıda oldukça önemlidir. Yoğunlaşmak istediğiniz kelimeyi seçtikten sonra hem o kelimeye makaleler ile yoğunluk göstermelisiniz, hemde o kelime üzerine backlink almalısınız.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler toplam içeriğe oranla 2 – 5% civarını geçmemelidir. Bu oran içerisindeki her kelimede Google’da yükselmeniz kolaydır. Bunun üzerine çıkan kelimelerde spam şüphesiyle Google’da sıra kaybı yaşayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu analizi yapabileceğiniz adres;

 

Bir önceki yazımız olan Anahtar Kelimeleri Belirleyelim başlıklı makalemizde anahtar kelime belirleme, anahtar kelimeler ve anahtar kelimelerimizi belirleyelim hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ölçme için yorum yapabilirsiniz. (6)

 • Şeref AKYÜZ

  “hemde o kelime üzerine backlink almalısınız.” Bu cümleyle kastettiğiniz nedir? Mesela ben buraya yorum yazarken isim olarak struts2 yazdığımda linkim struts2 ismine verilmiş olacaktı. Bunu mu kastediyorsunuz? Eğer buysa kastettiğiniz, ben bunu etik bulmuyorum. Aynı şey benim siteme yapılmış olsa hoş karşılamazdım… Cevaplarsanız sevinirim

 • Dilseren Okan

  selam bu anahtar kelımleri dun degiştirdım bugn tekrar degiştirmek zorunda kaldım SandBox girer mi cevapta alamdım ayrıca buugn baktım mirc indir kelılerınde 13 sıradaykem 59 atmış geri yukselırmı nasıl yukselır

 • Ayşe Berre Ünay

  selam bu anahtar kelımleri dun degiştirdım bugn tekrar degiştirmek zorunda kaldım SandBox girer mi

 • Ebru Ece Kalyoncu

  Anahtar kelimemizi vurgulamak için seri olarak spam yapmamalıyız. Örneğin SEO kelimesinde kasacaksak, SEO nedir, SEO ders, SEO bilmem ne gibi sıraları kelime öbeklerinden kaçınmalıyız.

 • Gökhan

  anlatım için tşkler ama ben bişey sormak istiyorum ben bir anahtar kelimede googleda bi yere kadar geldim ve daha sonra düşmeye başladım sıralamalarda yükselmek için ne yapamam gerekli bana yardımcı olurmusunuz rica etsem

 • Elvan Beydağ

  peki aynı kelimeyi farklı kelimelerle grup oluşturarak yapsak? x, x+y, x+z gibi bu da spama girer mi?


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE