SEO Fiyat Hesaplama

Sandbox Nedir ?- Nasıl Çıkılır ?

Sandbox Nedir?

Sandbox, Google'ın web sitelerine verdiği filtre cezasıdır. Spam yapan siteler bu filtreleme sistemine dahil olur. Bu doğrultuda sandbox'a giren site arama sonuçlarında iyi sıralamalara sahip olamaz. Sandbox sonrasında bu siteler arama sonuçlarında çok geride kalırlar. Böylelikle hit sayılarında yüksek derecede düşüş yaşanır.

Spam, web site yapımcıları tarafından yapılan bir tür hiledir. Bu hileleri en aza indirmek için de Sandbox sistemi kullanılır. Bu sistem sonucunda Google kullanıcıları daha yararlı sitelere girebilirler.

Örneğin; yeni açılan siteler, açıldıktan çok az bir süre geçmesine rağmen fazla backlink alırlarsa bu durumda da Sandbox'a girebilirler. Girmesi kolaydır ancak çıkması ayları, hatta yılları bile bulabilir.

Sandbox'a Nasıl Girilir?

Genellikle yeni açılan sitelerin SEO kurallarına uymaması filtre sebebi olmaktadır. Yeni sitelerin SEO çalışmalarının aşırıya kaçması sandboxa girmesine sebep olur. Aşağıda maddeler halinde sandbox sebepleri açıklanmıştır. Bu sebepler siteden siteye farklılık gösterebilir.

 • Anahtar Kelime yoğunluğunun fazla olması
 • Aynı içeriğin veya benzer içeriklerin birden fazla yayınlanması
 • Kopya içerik
 • Gizli anahtar kelimeler
 • Aşırı etiket kullanımı
 • Site üye sayısı veya hit sayısı ile çelişen içerik artışı
 • Hızlı backlink artışı
 • Aşırı link çıkışı ve nofollow kullanılmaması

Sandbox'tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox'tan çıkmak için spam yaptığınızı düşündüğünüz herşeyi sitenizden kaldırmalısınız. Daha kısa sürede çıkmak istiyorsanız siteyi komple silip yeniden daha düzgün ve özgün bir şekilde kurabilirsiniz. Sandboxtan çıkmak için, siteyi bakıma alıp Google'ın unutmasını beklemek ve daha sonra düzgün bir şekilde siteyi yayına sokmak en doğru yol olur.

Sandbox'tan çıkmak uzun süren bir işlemdir. Bazen 3 ay, bazense 6 ay kadar sürebilmekte ve kesin bir sonuç verilmemektedir.

Sandbox'tan çıkan site kısa süre sonra Google'da listelenmeye başlar ve yeniden ziyaretçi alabilir.

SEO Hocası
SEO Hocası
19 Haziran 2010

Sandbox Nedir ?- Nasıl Çıkılır ? için Yorumlar

 • Faruk Yüksel
  Faruk Yüksel 2 Mayıs 2015, 14:44

  bir aylık bir sitem var kendi isminde ilk sıradaydım fakat şimdi ise 422 sıradayım sizce sandboxa girmişmiyimdir yoksa dalgalanmadan dolayı cevaplarsanız sevinirim

 • Selinti Arif
  Selinti Arif 22 Kasım 2013, 20:36

  Merhaba bende 1 haftadan beri sitemin anasayfasını göremiyorum hatta site:domainadi.com yazıyorum yinede gözükmüyor aksine başka bir firma ilk başta cıkıyor ne alaka anlayamadım bundan en kısa nasıl kurtulurum sayın kaan bey ?

 • Muzaffer Misoğlu
  Muzaffer Misoğlu 19 Ekim 2012, 21:21

  tespit yaptım sandbox ta çıkıyorum ama google’a megaarsiv yazınca 1. sırada

 • Mina Büyüköztürk
  Mina Büyüköztürk 10 Aralık 2010, 03:38

  simdi yeni bir site acmıstım devamlı konu girdim site filitrede farkına vardım yavas yavas farklı ozgunlukle olucak seyler . tesekkurler hocam

 • Murat Sinan Balcı
  Murat Sinan Balcı 7 Ekim 2010, 18:56

  Şöyle sitelerin genel durumlarına baktığımda her 100 siteden 80’i sandbox’a giriyor ve bunlardan sadece 5 tanesi bu durumdan çıkabiliyor. Ziyaretçi sayısını arttırıp çok paralar kazanma hırsı buna sebep olan etkenlerdir. Halbuki belirlenmiş kurallar çerçevesinde siteler hazırlayıp sabırla beklesek hiç sorun olmayacak.

 • fatih
  Fatih 24 Haziran 2010, 09:54

  Merhabalar çok güzel bir makale ben şunu sormak istiyorum.Sanbox a girip girmediğimizi nereden anlarız.Teşekkürler.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 24 Haziran 2010, 10:51

   Sandboxa girip girilmediğinin nlaşılması için en kolay yol, site adını google’da aramaktır. Örneğin SEO Hocası olarak google da aradığım zaman birinci sırada çıkmıyorsam filtreye girdiğimi anlayabilirim. Kesin olmamakla birlikte büyük ölçüde bilgi vermektedir.

Sandbox Nedir ?- Nasıl Çıkılır ? için Cevap Yaz