Bu yazımda sizlere online SEO araçları ve masaüstü SEO programlarından bahsedeceğim. Sizlere 10 adet SEO programı tanıtacağım ama siz de takdir edersiniz ki bu konuda söylenecek, bu konu ile alakalı bahsedilmesi gereken daha çok şey var. Daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, gelecek günlerde yayınlayacağım makaleleri takip edebilirsiniz.

Siz de online varlığınızın etkisini arttırmak istiyorsanız, bunun bir site tasarlamak ve bir blog açmak gibi işlemlerden çok daha fazlasını içerdiğini bilmeniz gerekiyor. Kullanacağınız SEO programları sizlere bu araçları, bu yapmanız gerekenleri, arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen uygulamaları anlamanıza yardımcı olur. Bu uygulamalar anahtar kelime araştırması, backlink çalışmaları, sosyal medya araçları kullanımı ve sitenizin bilgilendirici içeriğinin tasarlanması ve düzenlenmesi gibi çalışmaları içerir.

İşte sizin için derlediğimiz SEO programları:

SEO programları 1: DIYSEO

DIYSEO programı özellikle küçük çaplı şirketler ve çalışanlar için tasarlanmıştır. Kolay kullanılır optimizasyon araçlarını içerir. SEO uygulamaları sizin sitenize gelen trafiği ve ürünlerinizin satışını arttırıcı etkiye sahiptir. Aylık 49 $ gibi bir ücretle bu programa sahip olabilirsiniz. SEO uzmanlarından, program kullanımı ile alakalı alacağınız teknik destek sizlere çok yardımcı olacaktır. Bu SEO programı ile sitenizi planlayabilir, tamamlanabilir küçük görevlere dönüşmüş işleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Website istatistikleri ile bu yaptığınız işlemlerin sonuçlarını görebilirsiniz. DIYSEO sizlerin bu istatistikleri yorumlayabilmenize yardımcı olacak şekilde yayınlar. Buna göre bir sonraki yapmanız gereken işlemi rahatlıkla anlayabilirsiniz. DIYSEO programını kurduktan sonra size ana bir kumanda paneli diyebileceğimiz bir ekran sağlar. Burada siteniz hakkında SEO uygulamaları için bilmeniz gerekenler, anahtar kelimeler için sıralamalarınız, hangilerinde yükselip alçaldığınız gibi bilgileri rahatlıkla edinebilirsiniz. Buna ilave olarak yapmanız gerekenleri rahatlıkla görebilirsiniz. DIYSEO başarılı SEO programları arasındadır.

SEO programları 2: RAVEN

RAVEN SEO programı sizlerin anahtar kelime analizi yapabilmenizi sağlar. Yeni anahtar kelimeler belirleyebilmenizi sağlayan başarılı SEO programları arasında olan RAVEN bunu yaparken Wordtracker, Google Ads Tool ve SEMRush gibi online SEO programları kullanıyor. SEOMoz ve MajesticSEO gibi uygulamalar aracılığı ile backlink inşa etmenizi ve değişikliklileri takip edebilmenizi sağlıyor. RAVEN SEO programı sosyal medya araçlarını kullanabileceğiniz, rakiplerinizin neler yaptıklarını takip edebileceğiniz bir program. RAVEN’ı başarılı SEO programları arasında gösterebiliriz.

SEO programları 3: Searchmetrics

Searchmetrics suite, web sitenize gelen trafiği arttırmak ve sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için tasarlanan yararlı SEO programları arasında gösterilebilecek programlardandır. Searchmetrics, webmasterların sitelerini maksimum trafik çekecek şekilde ayarlayabilmelerini, oluşturabilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapabilmelerine yarar. İnternetten aldığı bilgileri filtreleyip sizlere sunar. Web sitenizin görünürlüğünü, erişilebilirliğini, bilinirliğini arttırır. Rakiplerinizin yaptıklarını analiz edebileceğiniz SEO programı sayesinde stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Kullanımı kolay bir SEO programları arasında gösterilebilir. Bar ve dağılım grafikleri anlaşılır bir şekilde sunuluyor. Bu SEO programı sayesinde sitenizin Pagerank ve Alexa bilgilerine rahatlıkla erişebilirsiniz. E-mail raporlama da sağlar.

SEO programları 4: WebCEO

Arama motorları sonuçlarında sitenizi daha iyi yerlere taşıyabilmenizi sağlayan bu program ile ziyaretçilerinizi analiz edebilir, online varlığınızı rahatlıkla düzenleyebilir ve sürdürebilirsiniz. Bu program aracılığı ile anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Linklerinizi arama motorlarına kaydedebilir, sıralamalarınızı analiz edebilirsiniz. Rekabet ettiğiniz siteleri ve backlinklerinizi inceleyebilirsiniz. Kırık linkler ve sitenizde bulunan hataları görebilir ve sitenizi WYSIWYG editör modunda düzenleyebilirsiniz. Bütün bunlara ilave olarak sitenize HTML ve başka dosya türlerini upload edebilirsiniz. Kesinlikle denemeye değer bir SEO programı. Ücretsiz deneme sürümü işinize yarayacak birçok fonksiyon içeriyor.

Özetleyecek olursak WebCEO SEO programı çok fazla özelliği içinde barındıran, güçlü, temiz arayüze sahip bir uygulamadır. Ücretsiz download seçeneğini denemenizi öneririm.

SEO programları 5: iBusinessPromoter

IBP9 sizlere SEO çalışma sürecine yönelik baştan sona, genel işlemler ile alakalı çözümler sunuyor. 7 adet profesyonel aracı, özelliği bir arada bulunduruyor. Bunları şu şekilde sıralanabilir:

1. İlk 10 optimizasyon sıralama aracı

2. Yeni nesil arama motoruna ekleme aracı

3. Yarı otomatik olarak dizinlere ekleme

4. Özel ilgi alanları sitelerine sitenizi ekleme ve backlink arttırma

5. Zamanla arama motoru sıralamanızı takip etme

6. Sayfalarınızın anahtar kelime yoğunluğunu analiz etme

7. PDF, HTML, TXT ve MS Word formatlarında profesyonel raporlama.

iBusinessPromoter bu özellikleri ile çok başarılı, rahat kullanılabilir SEO programları arasındadır. İBusinessPromoter programının güncel sürümü, daha önceki sürümlerine ile karşılaştırıldığında önemli iyileştirmeler ile birlikte geldiği görülüyor. Ücretsiz sürümünde birçok özelliği erişilebilir olmasa da, kullandığınızda, ürünü alıp almayacağınız konusunda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

SEO programları 6: SEMRush

SEMRush, internet üzerinde araştırmalar yaparak anahtar kelimeleri sıralayan bir SEO programıdır. Bu program, belirli kelimelerde yarışmak için kurulan siteler için uygundur. Bu şu demektir. Arama motorlarındaki rekabet mantığı üzerine kurulmuş bir SEO programıdır. Her ay, SEMRush, en az 40 milyon çok aranan anahtar kelimeyi ve 20 milyon web siteyi analiz eder. Size bunun ile alakalı detaylı bir rapor sunar. Bu raporu incelediğinizde takip etmeniz gereken süreci planlayabilirsiniz. Tek negatif özelliği olarak veritabanının 4 haftalık olmasını gösterebiliriz. Bunun çok büyük negatif etkileri olmaz ama eğer şirketiniz için bir aylık veritabanı yetersiz ise bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Pozitif ve negatif yanlarını düşündüğünüzde SEMRush başarılı bir SEO programı olarak dikkat çekiyor. Ücretsiz olarak sunulan deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

SEO programları 7: SEO SpyGlass

SEO SpyGlass SEO programı kullanıcılarına şu ana kadar yapılan SEO taktikleri hakkında derin bilgiler veriyor. Buna ilave olarak bundan sonra yapmaları gerekenler hakkında analizler sunuyor. İlk önce sizlerin ve rakiplerinizin backlinklerini analiz ediyor. Bu backlinklere ait adresleri ve Pagerank değerlerini veriyor ve bu sayede hangi backlink sizin için ne kadar önemli rahatlıkla görebiliyorsunuz. Rakiplerinizi de analiz edebilen SEO SpyGlass SEO programı, Alexa trafik değerlerini de sizlere sağlıyor. Bu programı kullanarak web sitenizin sıralamasını etkileyen dinamikleri rahatlıkla görebilirsiniz. Bir webmaster, bu programın sağlayacağı bilgiyi zamanla elde edebilir ama harcayacağı zamanı göz önünde bulundurun. Doğru programları, doğru şekilde kullanan SEO uzmanları sizlere çok profesyonel sonuç ve raporlar sunarlar. Bu programın tek eksik yanı, hepsi bir arada program almak isteyenler için yeterli olmayabilir. SEO SpyGlass, yaptığı işi, iyi ve düzgün yapan SEO programları arasındadır. Programın deneme sürümünü indirip yaptığı işlemleri görebilirsiniz.

SEO programları 8: SEOmoz SEO Araçları

Genel olarak SEO programları tarafından sunulan özellikleri göz önüne aldığınızda, SEOmoz SEO Tools programının sunduğu özellikleri yetersiz görebilirsiniz. Daha doğrusu, SEOmoz tarafından hazırlanan bir programdan daha fazlasını bekleyebilirsiniz, şunu söylemekte fayda var; beklentilerinizi biraz düşürebilirsiniz. SEOmoz SEO Tools SEO programı sizlere rakiplerinizin backlinkleri ile sizin backlinklerinizin karşılaştırmasını sunuyor. “Competetive Link Research Tool” (karşılaştırmalı link araştırma aracı) ile rakiplerinizin aldığı ama sizin sahip olmadığınız backlinklerin analizini sunuyor. SEO toolbar, sizlere internette gezinirken kullanabileceğiniz SEO araçları sağlıyor. Dönemsel Pagerank kontrolü sitelerin gelişim süreçlerini anlamanıza yardımcı oluyor. Eğer programlamacıysanız, SEOmoz API kullanarak sıfırdan kendi programınızı yapabilirsiniz. Çok kısıtlı sayıda kullanıcı bundan faydalanabilir ama en önemli özelliği bu diye belirmekte fayda var. Daha önce görülmemiş SEO araçları entegrasyonuna sahip olmasa da klasik SEO programları özelliklerini içeriyor. Tarihsel Pagerank kontrolü 2007 yılına kadar size rapor sunuyor.

SEO programları 9: SEObook.com

Aaron Wall’un web sitesi SEObook.com sizlere SEO araçları ve SEO metotları hakkında bilgiler verdiği kitabını sunuyor. Sizlere arama motorlarında daha iyi bir sıralama sağlayacak bilgileri paylaşıyor. Aaron Wall ilk SEO kitabını 2003 yılında çıkardı ve yıllardır güncellemeye devam ediyor. Birçok site, off page, site dışı SEO uygulamalarına değinir ama SEObook.com sizlere bu konuda da geniş bilgiler veriyor. SEOhocasi.com üzerinde tüm bu bilgileri, diğer alt dizin hizmetlerimiz ile birlikte ücretsiz sağlıyoruz. Sizlere SEOhocasi.com olarak SEO konusunda ihtiyacınız olan bilgileri A’dan Z’ye veriyoruz. Aaron Wall bu hizmeti aylık 300$ gibi bir ücretle sunuyor.

SEO programları 10: AuthorityLabs SEO Programı

AuthorityLabs SEO programı sizlere birçok özellik sunuyor. Bunların bazılarını diğer programlarda bulabilirsiniz. Bazılarını ise kendisine özgüdür. Bunlar:

Basic ve pro versiyonlarında adet olarak farklılık gösterse de, sizlere anahtar kelime analiz hizmeti sunuyor. Alan adı takibine dayalı bir yöntemle sizlere anahtar kelime önerileri de sağlıyor. Diğer takip sistemlerinin aksine, bu program ile günlük güncel bilgiye erişebilirsiniz. AuthorityLabs SEO programı sizlere çok geniş alanlarda güncel analizler sunuyor. Diğer online analiz programlarına göre biraz daha pahalı olmalarını, sundukları servisin kalitesine, programlarının sunduğu verinin daha açık ve anlaşılır olmasına bağlıyorlar. kaliteli servisi kaliteli bir şekilde sunuyorlar. Birden fazla alan adı için işlem yapmak isteyenlere güzel çözümler sunuyorlar. Eğer üst düzey en mükemmel hizmet var olsaydı, bu AuthorityLabs SEO programının ücretsiz olması ile olabilirdi. Ne yazık ki bu mümkün değil. Her sunulan hizmetin, kalitenin bir bedeli, alt yapı çalışması vardır.

Özetlemek gerekirse:

Hemen hemen bütün website sahipleri bir sonraki gün bugün yaptıklarından daha iyi şeyler yapmayı umut ederler. Sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmek, sitelerinde kalış sürelerini uzatmak ve daha fazla para kazanmak isterler. Bu yüzden, website istatistik analizi çok fazla şişiriliyor. Şirketler, web siteniz ile alakalı her şeyi incelediklerin, takip ettiklerini iddia ediyorlar. Bu yüzden, herhangi bir hizmet satın almadan, o hizmeti iyi incelemeniz ve analiz etmeniz gerekmektedir. seohocasi.com üzerinde sizlere sürekli olarak gerçek bilgiyi dürüstçe sunuyoruz.

Bu yazımdan da anlayabileceğiniz gibi, SEO uygulamaları, bir SEO uzmanı tarafından yapılmalı ve sizlere doğru analizler, doğru şekilde sunulmalıdır. Bir SEO uzmanı neler yapar, ne tip SEO programları kullanır anlamanız için hazırladığım bu belge umarım sizlere yardımcı olmuştur. SEO programları hakkındaki yorum, soru ve önerilerinizi elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Bir sonraki yazımıza geçebilirsiniz. > SEO Yazılım Nedir?